تفاوت بک اند با فرانت اند

توسعه دهندگان فرانت اند کسانی هستند که جلوه های ظاهری سایت را انجام میدهند و توسعه دهندگان یک اند کسانی هستند که پشت زمینه برنامه و نحوه ارتباط برنامه با سرور و عملک2 min


1
فهرست
 • توسعه دهنده نهایی یا فرانت اند (Front End Developer)
 • توسعه دهنده پس زمینه یا بک اند (Backend Developer)
 • توسعه دهنده کامل (Full Stack Development)
 • نتیجه

پیشرفت در برنامه نویسی یک روزه به دست نمی آید.بلکه در طول مدت طولانی و صبر و حوصله محقق می شود.با توجه به این که شما در دنیای تکنولوژی نوین هستید ممکن است که قرارداد با مهندس متعهد برای وب یا برنامه‌های کاربردی شما خیلی مهم باشد.

توسعه دهندگان فرانت اند کسانی هستند که جلوه های ظاهری سایت را انجام میدهند و توسعه دهندگان یک اند کسانی هستند که پشت زمینه برنامه و نحوه ارتباط برنامه با سرور و عملکرد های برنامه را تنظیم می کنند و هر دو این ها باید باهم هماهنگ و متناسب باشد تا یک برنامه به نحو احسن ساخته و عرضه شود.

در این مقاله، ما برجسته‌ترین نوع مهندسی که شما تجربه خواهید کرد را مشخص کرده‌ایم. با وجود یک مهندس نرم‌افزار می‌تواند بیش از یک استعداد داشته باشد، شما باید طراح متعهد را استخدام کنید.

(با توجه به درک تخصصی افراد و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، باید بدانید که تعاریف این مقاله ممکن است متفاوت باشند)‏.

Front End Back End Development

توسعه دهنده نهایی یا فرانت اند (Front End Developer):

توسعه دهنده نهایی (Front End Developer)نگران تصاویر UI قالب ها و سبک های قالب است.این توسعه دهندگان باید شباهت بین برنامه‌ها و تغییرات آن را را تا زمان تکمیل رابط بصری برای مشتریان نظارت کنند.یکی دیگر از وظایف یک فرانت اند کار حرفه ای این است که باید اطمینان حاصل کند که صفحه برنامه از نسخه های اخیر همه مرورگرهای اصلی و سیستم عامل های تلفن همراه پشتیبانی می کند.

مهندسان نرم‌افزار Front End را می توان طراحان UI و UX نامید که دارای مهارت در کار با جاوا اسکریپت، HTML، CSS و سایر ساختارهای امروزی، هستند.همچنین فرانت اند کار ها می توانند از چارچوب هایی مثل AngularJSو SASS نیز استفاده کنند تا یک صفحه کاملا شیک برای برنامه شود.

توسعه دهندگان فرانت اند به جز دانستن زبان های برنامه نویسی،لازم است که بتوانند از نرم افزار های PhotoShop ، Sketchیا Figma نیز کار کنند تا بتوانند UI برنامه را طراحی کنند و طبق آن برنامه نویسی لازم برای ساخت صفحه در پلتفرم های مختلف را انجام دهند.

در مطالب بعدی درباره  UI و UX توضیح خواهیم داد .

توسعه دهنده پس زمینه یا بک اند (Backend Developer):

توسعه دهنده پس زمینه یا سمت سرور (Backend Developer)نگران اجرای برنامه ، عملکرد منطقی برنامه های وب و موبایل است.توسعه دهنده بک اند وظیفه اتصال مطالبی را که در وب سایت مشاهده می کنید را عهده دار است و این مطالب را به یک مجموعه سیستم مدیریت محتوا (CMS) متصل می کند تا مدیر وبسایت بتواند به راحتی با کاربران خود ارتباط برقرار کند و یا بتواند مشتریان خود را در سیستم مدیریت محتوا کنترل یا راهنمایی کند.

معمولا توسعه دهندگان بک اند با استفاده از برنامه نویسی سمت سرور (زبان هایی که بر روی سرور اجرا می شوند.)کار می کنند و بر خلاف توسعه دهندگان فرانت اند که از تعداد محدودی از زبان های برنامه نویسی استفاده می کنند می توانند از تعداد بی شماری از زبان های مختلف برنامه نویسی استفاده کنند. اما آن ها معمولا از زبان های برنامه نویسی زیر برای توسعه برنامه استفاده می کنند:

 • PHP
 • Ruby
 • C++, C
 • Python
 • Perl

توسعه دهندگان بک اند همچنین باید بانک های اطلاعاتی مانند MySQL ، Oracleو SQL Serverبشناسند و مهارت لازم را برای استفاده آن در برنامه کسب کنند.

توسعه دهندگان سمت سرور (Backend Developer)این امکان را به توسعه دهندگان نهایی می دهد که برنامه را به شکلی خلاقانه تر بسازند.از طرف دیگر ، توسعه دهندگان باطن باید مهارت تفکر انتقادی داشته باشند. یک بک بدافزار معمولاً کد اشکال زدایی و همچنین طراحی سیستم هایی برای نحوه تعامل کاربر با وب سایت است.

 • سوالاتی که یک بک اند کار باید بتواند پاسخ دهد این چند مورد است :
 • داده ها در کجا ذخیره می شود؟
 • آیا با خیال راحت ذخیره می شود؟
 • اگر میزان ترافیک سایت 100 برابر یک شبه باشد ، آیا سایت می تواند تحمل کند؟
 • چگونه می توانم بدون اینکه عملکردهای فعلی را خراب کنم ، یک ویژگی جدید به وب سایت اضافه کنم؟

پس زمینه برنامه یا وبسایت یک چارچوب است که باعث ارتباط بین صفحه وبسایت با سرور می شود و داده ها را ذخیره سازی می کند و امنیت وبسایت را تامین می کند.

Front End Development

توسعه دهنده کامل (Full Stack Development):

این نوع مهندس نرم افزار کار های پس زمینه و جلو برنامه را باهم انجام می دهد. یعنی هم کار فرونت اند (Front End Developer)کار و هم کار بک اند کار (Backend Developer)را انجام می دهد

از طرف دیگر ، آنها می توانند برنامه های وب را به طور کامل آماده کنند. یافتن چنین طراحانی می تواند کمی سخت باشد زیرا امروزه تعداد قابل توجهی از مهندسین نرم افزار در بازار امروزی  وجود دارند.

مهندس نرم‌افزار کامل (Full Stack Development)توسط بخش طراحی فیس بوک رایج شد.یک برنامه‌نویس به زمان و هم اشتیاق نیاز دارد تا بتواند در هر دو مهارت توسعه پس زمینه و رویه کار به سطح بالایی برسد.

Full Stack Development

نتیجه :

در نهایت باید بگوییم که فرانت اند همان جلوه وب سایت همان چیزی است که شما می بینید و مرورگر یا برنامه شما با آن تعامل مستقیم دارد و بک اند اند همان اتصالات برنامه یا وبسایت با سرور شماست که می توانند داده ها را سازماندهی و نگهداری کند و مرورگر یا برنامه به صورت مستقیم به آن دسترسی کامل ندارد.

اگر می خواهید یک برنامه یا یک سایت خوب و فوق العاده بسازید می توانید از یک نفر فول استک (Full Stack Development) استفاده کنید تا کلیه امور برنامه نویسی بک اند و فرونت اند را انجام دهد. که یافتن همچین افرادی با توانایی بالا در هر دو زمینه بسیار مشکل است و به راحتی یافت نمی شوند.یا اینکه می توانید از یک تیم متخصص از فرونت کار ها و بک اند کار ها استفاده کنید که راحت تر یافت می شوند اما هزینه بیشتری در بر دارد.

[zombify_post]

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

1

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
abrih

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *