آموزشگاه آنلاین

آموزش به صورت مجازی و آموزشگاه آنلاین مبحثی نسبتا جدید است و معمولا افراد مختلف در مورد آن سوال های متعدد دارند. در این نوشته سعی شده است به نحوی به این سوالات پاسخ داده شود. 1 min


0
آموزشگاه آنلاین در سراسر دنیا رواج دارد
مردم زیادی از آموزشگاه آنلاین استفاده می کنند

مقدمه

در چه کلاسی شرکت کنم؟ کدام آموزشگاه بهتر است؟ کدام آموزشگاه امکانات بیشتری به دانشجو می دهد؟ چه امکانات ویژه ای دارد؟ کدام آموزشگاه، به خانه نزدیک تر است؟ کدام آموزشگاه خوش مسیر تر است؟ کدام آموزشگاه استادان بهتری دارد؟ کدام آموزشگاه خروجی بهتری می دهد؟ کدام آموزشگاه تبلیغات گسترده تری دارد؟ آموزشگاه آنلاین چیست؟هزینه ی ثبت نام کدام آموزشگاه معقول تر است؟ تمام این ها سوالاتی است که احتمالا یکبار در زندگی برای شما پیش آمده است.

وقتی تصمیم می گیریم یک زبان، حرفه ی جدید، مهارت جالب و … را در یک آموزشگاه بیاموزیم، طبیعی است که در جهت پاسخگویی به سوالات ذهنی مان تلاش کنیم. برای این کار باید ابتدا هدف خود از یادگیری مهارت را پیدا کنیم و متناسب با آن هدف به دنبال یک آموزشگاه خوب بگردیم. اولویت های افراد برای پیدا کردن آموزشگاه ها با هم متفاوت است. بنابراین بستگی دارد که شما به دنبال چه چیزی هستید. همانطور که پیش تر گفته شد، سوالات زیادی برای افراد مختلف پیش می آید اما یکی از جدید ترین سوالاتی که به احتمال زیاد به آن بر می خورید این است که آموزشگاه آنلاین باشد یا حضوری؟

این سوال علاوه بر دانشجویان ممکن است برای کارآفرینان هم مطرح شود. آن ها باید تصمیم بگیرند که یک کلاس را به صورت حضوری اداره کنند یا مجازی و  کلاس آنلاین.‌ بنابراین مهم است که اطلاعاتی در مورد آموزشگاه های آنلاین داشته باشیم. ما در این نوشته سعی کرده ایم تا تمام اطلاعات مهم در زمینه ی آموزشگاه های آنلاین و ویژگی های آنان را در اختیار شما بگذاریم. امیدواریم که مورد استفاده شما قرار بگیرد و بتواند پاسخگوی خوبی برای سوالات شما باشد.

تعریف

گاه پسوندی است که برای ساخت مکان به کار می رود‌. آموزشگاه مکانی است که عده ای در آن به تدریس مشغول هستند و عده ای آموزش می بینند. این کلمه در فرهنگ لغت های مختلف معنی شده است. اطلاعات کامل تری در حوزه ی آموزشگاه در این سایت قابل ملاحظه است.

 

برای مثال در فرهنگ لغتنامه ی دهخدا ذیل ‌کلمه ی آموزشگاه، کلمه ی مدرسه آمده است. آموزشگاه آنلاین در واقع مکانی است که در بستری مجازی امکان آموزش را برای دانشجو و استاد فراهم کند. پیش تر سایتی در این باره معرفی شد اما اگر شما به دنبال منبع خارجی می گردید، آموزشگاه می توانید به این سایت مراجعه کنید. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Academy

آموزشگاه آنلاین در هر سنی قابلیت استفاده دارد
استفاده از آموزشگاه آنلاین در هر سنی ممکن است

تاریخچه

آموزش در ابتدا فقط به صورت حضوری امکان پذیر بوده است. افراد مختلف برای یادگیری مهارت های مختلف و زبان های جدید باید به صورت حضوری سر کلاس های مدرسه و آموزشگاه ها حاضر می شدند و درس را از معلم و استاد خود فرا می گرفتند. با پیشرفت تکنولوژی کم کم این کار از رونق افتاد و آموزش های غیرحضوری روی کار آمدند. این آموزش ها ابتدا خیلی ساده بودند. دانشجو و استاد توسط نامه و جزوه با هم در تماس بودند. صنعت پست در این نوع آموزش غیر حضوری، حضور فعال داشته است.

کم کم آموزش ها پیشرفته تر شدند و به تلویزیون و رادیو راه پیدا کردند. کمی که گذشت با رونق فضای مجازی و همه گیری اینترنت آموزش ها در بستر مجازی به صورت آنلاین و آفلاین، صورت می گرفتند. آموزشگاه های آنلاین در واقع همین کار را می کنند. افراد مختلف می توانند با استفاده از آموزشگاه آنلاین، نیازهای خود را مرتفع کنند و به یادگیری علوم وفنون مختلف مشغول شوند.

 اولین آموزشگاه ها در ایران

اگر آموزشگاه ها را در رده ی مدرسه ها قرار دهیم، شاید بتوان گفت اولین آموزشگاه ها در ایران مدارس نظامیه در روزگاران گذشته بوده اند. مدارسی که استادان در آن به تدریس فقه و حقوق و مسائل دینی می پرداختند و خواجه نظام الملک آن ها را تاسیس کرده بود. نظامیه شاید اولین مدرسه در ایران به صورت رسمی باشد. مکتب خانه های قدیمی هم تقریبا به دنبال همان نظامیه ها شروع به کار کردند و مباحث محدودی را بیان می کردند. بعد از آن، مدارس مدرن تر و متجدد تر کم کم پدید آمدند. مدارسی که در آن علوم مختلف مثل نجوم و طب و شیمی و … آموزش داده می شد. این مدارس نوین در زمان قاجار روی کار آمدند و مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفتند.

در مورد اولین آموزشگاه و مدرسه ی آنلاین در ایران، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما به احتمال زیاد کلاس های مجازی دانشگاه های پیام نور جزو اولین آموزش های آنلاین محسوب می شود.

چرا آموزشگاه های آنلاین به وجود آمدند؟

بعد از انقلاب صنعتی، زندگی کردن سرعت بیشتری نسبت به پیش گرفت. مشغولیت های افراد به حدی زیاد شد که دیگر خوردن یک وعده غذای گرم، در کنار خانواده به یک آرزو تبدیل شد. مردم کمتر وقت می کردند به دنبال علایق خود بروند. تمام زندگی آن ها در کار و کسب درآمد خلاصه شده بود.

آن ها از طریق مشاغل خود پول در می آوردند اما فرصتی برای استفاده از آن نداشتند. همین نکته باعث شده بود که احساس یاس و ناامیدی در افراد زیاد شود. کلاس های آنلاین و آموزشگاه های آنلاین باعث شد تا انسانی که درگیر زندگی روزمره شده بود به خودش هم فکر کند. این کلاس ها با صرفه جویی در وقت افراد، اطلاعات مختلف را در اختیار آنان قرار می داد. آن ها می توانستند بعد از کار به سراغ کلاس هایی بروند که دوست دارند و علاوه بر اینکه در خانه ی خود نشسته اند، یک مهارت جدید یاد بگیرند.

پیشرفت علم و تکنولوژی هم به این نوع کلاس های تازه تاسیس کمک کرد و باعث شد افراد زیادی مشتاق یادگیری علوم و فنون مختلف از طریق آموزشگاه آنلاین بشوند. عصر اطلاعات و تکنولوژی دیگر فقط یک شعار نبود. با وجود کلاس های آنلاین این شعار عملی شد و مورد استفاده ی همگان قرار گرفت.

نقش ویروس منحوس کرونا در گسترش آموزشگاه آنلاین

کویید 19، ویروسی از خانواده ی کرونا بود که در سال 2020 توانست تمام دنیا را فلج کند. افراد برای اینکه درگیر این ویروس نشوند ترجیح می دادند بیشتر در خانه بمانند. تمام تفریحات به خانه منتقل شده بود و افراد فقط برای کارهای ضروری بیرون می رفتند. ناشناخته بودن این ویروس کار را برای همه ی دنیا سخت کرده بود و مردم  به طور کامل گیج شده بودند.

آموزشگاه های آنلاین در این دوره خوش درخشیدند. وجود کلاس های مختلف در این آموزشگاه ها کار را در جهت یادگیری برای مردم راحت تر کرد. آن ها برای آموزش به جای اینکه به کلاس های حضوری بروند در خانه از آموزش های کلاس های آنلاین و آموزشگاه های آنلاین استفاده می کردند. در همین دوره بسیاری از آموزشگاه ها که قبلا به صورت حضوری هنرجو می پذیرفتند به جمع آموزشگاه های آنلاین پیوستند.

سایت آموزش تدوین و هنر عکاسی

تعدادی از افراد هم در این دوره از فرصت استفاده کردند و آموزشگاه های آنلاین تاسیس کردند که اتفاقا با استقبال مواجه شد و سود خوبی به دست آوردند و توانستند به راحتی به کار خود ادامه دهند.

وجود واکسن در خیلی از شهرهای مدرن دنیا باعث کنترل شدن این ویروس منحوس شد. جوامع پیشرفته توانستند به جنگ ویروس بروند و تا حدودی کرونا را مهار کنند. با این وجود آموزشگاه های آنلاین و کلاس های مجازی همچنان در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. آموزشگاه های آنلاین رشد بی نظیری در سال 2020 کردند. می توان گفت تنها خوبی این ویروس همین است که آموزشگاه های آنلاین و امکانات آن ها را گسترش داد.

در مورد آموزشگاه آنلاین سوالات زیادی مطرح است
آموزشگاه آنلاین مزایای مختلفی دارد

همه چیز در مورد آموزشگاه آنلاین

لازم است به این نکته توجه شود که آموزشگاه های آنلاین علاوه بر خوبی و مزیت های بی شماری که دارند، ممکن است معایبی هم داشته باشند. به صورت خلاصه به آن ها اشاره می کنیم.

مزایا آموزشگاه آنلاین

  • در دسترس بودن به صورت شبانه روزی
  • صرفه جویی در وقت
  • صرفه جویی در هزینه
  • امکان مرور دروس به صورت مکرر
  • امکان یادگیری چند درس به صورت همزمان  و ….

معایب آموزشگاه آنلاین

  • احتمال بروز اختلالات در اینترنت و قطع شدن اتصال
  • افزایش حواس پرتی
  • کاهش ارتباط های موثر در فضای علم و دانش
  • استفاده بی رویه از حجم اینترنت و برق
  • امکان سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربر و ..
موارد آموزشی در آموزشگاه های آنلاین

هر درسی این قابلیت را دارد که در آموزشگاه های آنلاین تدریس شود. زبان های مختلف، نقاشی، عکاسی، آشپزی و … همه و همه در آموزشگاه های آنلاین تدریس می شوند اما اگر بخواهیم صادق باشیم دروس نظری برای آموزش آنلاین مناسب تر هستند. شعرخوانی، آموزش نویسندگی، نقد فیلم و … جزو دروسی هستند که در بستر مجازی بهترین نتیجه را می دهند.

دروسی مثل ورزش، خطاطی، رانندگی و … از جمله درس هایی هستند که امروزه در بستر فضای مجازی و آموزشگاه ها تدریس می شوند و افراد علاقه مند می توانند در این رشته ها ثبت نام کنند اما مسئله این است که بازدهی این دروس به صورت حضوری بهتر است. آموزش این دروس در کلاس های حضوری و نظارت مستقیم معلم و استاد روی عملکرد هر دانشجو باعث می شود تا نتیجه ی بهتری بگیریم. معمولا استقبال از این کلاس ها هم به این شکل است. به طور کلی دروسی که بخش عملی آن ها نسبت به درس های دیگر بیشتر است، در کلاس های حضوری و دروسی که بخش های تئوری بیشتری دارند در کلاس های مجازی و آموزشگاه های آنلاین طرفداران بیشتری دارند.

مناطق محروم از آموزشگاه آنلاین استفاده می کنند
در آموزشگاه آنلاین می توان به صورت همزمان در کلاس های مختلف شرکت کرد

چه کسانی به سراغ آموزشگاه آنلاین می روند؟

همه ی افراد می توانند از آموزش مجازی استفاده کنند و به سراغ آموزشگاه های آنلاین بروند. استقبال از آموزشگاه های آنلاین توسط چند گروه خاص بیشتر از سایرین اتفاق می افتد. اولین گروه افرادی هستند که در مناطق محروم زندگی می کنند. این افراد معمولا امکان دسترسی به کلاس های خوب و آموزش هایی در سطح بین المللی ندارد. حتی ممکن است به دنبال کلاس خاصی باشند که در محل سکونتشان وجود نداشته باشد. در گذشته این مشکلات برای افراد دردسرهای زیادی درست کرده بود. امروزه با وجود این آموزشگاه های آنلاین، علم آموزان می توانند از کلاس های مختلف استفاده کنند و مانند همه ی مردم از خدماتشان بهره مند شوند.

گروه دیگر افرادی هستند که به هر علتی ترجیح می دهند در خانه باشند. این افراد هم معمولا از آموزش مجازی استفاده می کنند. آن ها با این روش در وقت و هزینه های خود صرفه جویی می کنند و تنها با یک کلیک به کلاس درس وارد می شوند. در گذشته وجود مفهومی به نام آموزشگاه آنلاین تنها یک رویا بود اما امروزه جامه ی حقیقت پوشیده است و قابلیت استفاده ی عمومی پیدا کرده است.

سایت آموزشگاه آنلاین

اگر شما آموزش مجازی را انتخاب کرده اید و می خواهید از آموزشگاه آنلاین استفاده کنید لازم است اطلاعاتی در مورد یک سایت خوب داشته باشید. این اطلاعات همچنین برای افرادی که می خواهند یک سایت آموزشگاه آنلاین را طراحی و مدیریت کنند، مفید است و مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت مناسب

وقتی تصمیم می گیرید تا از خدمات یک آموزشگاه آنلاین استفاده کنید باید توجه کنید که چه استادانی با چه رزومه ای می خواهند به شما آموزش دهند. معمولا هر آموزشگاه برای نمونه یک یا چند مورد ویدیوی آموزشی توسط اساتید حاذق خود در فضای مجازی منتشر می کند. شما باید با دقت به ویدیو ها نگاه کنید و از بین آن ها تصمیم بگیرید. ممکن است بعد از دیدن ویدیوها آموزشگاهتان را عوض کنید یا در همان آموزشگاه به یادگیری مشغول شوید.

آموزش استادان باید کیفیت قابل قبولی داشته باشد. نوع توضیح دادن، کیفیت تصویر، اداکردن درست کلمات، نور، صدا و …. باید مورد بررسی شما قرار بگیرد و بعد آموزشگاه خود را انتخاب کنید. این یک نمونه از تدریس درس اکسل توسط یک آموزشگاه آنلاین است.

طراحی گرافیکی خوب

سایت آموزشگاه باید مرتب و منظم باشد. اگر آموزشگاهی سایت خوبی ندارد مطمئن باشید نمی تواند خدمات خوبی به شما ارائه دهد. سایت یک آموزشگاه آنلاین ویترین کاری او است. بیشترین وقت و هزینه باید صرف ارتقای سایت شود تا کاربران با مشکل مواجه نشوند. مباحث مربوط به حوزه ی گرافیک یکی از مهم ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. رنگ های به کار رفته در سایت، نوع تقسیم بندی کلی سایت، چگونگی داخل شدن و خارج شدن کاربر از سایت و … همه و همه مواردی است که باید از قبل توسط آموزشگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

قابلیت پرسش و پاسخ به صورت متنی، صوتی و تصویری

آموزشگاه های آنلاین باید امکان پرسش و پاسخ متنی و صوتی و تصویری به صورت آنلاین را به کاربر بدهند. در هنگام انتخاب یک آموزشگاه حتما این نکته را لحاظ کنید زیرا که قطعا به آن نیاز پیدا خواهید کرد. در این نوع آموزش ها باید ارتباط بین علم آموز و دانشجو با استاد و مدرس دائما برقرار باشد تا ایرادات کار پیدا شود. اگر این قابلیت روی سایت های آموزشی قرار داشته باشد می توانید بعد از مدتی مشکلات و ایرادات کار را رفع کنید. یکی از دلایلی که بعضی از افراد از آموزش مجازی فراری هستند همین نکته است. باید بتوانید آموزشگاهی را پیدا کنید که این امکان را داشته باشد. بعضی سایت ها برای اینکه هزینه های کاری خود را کاهش دهند، از این قابلیت استفاده نمی کنند اما آموزشگاه های زیادی هستند که این امکان را برای کاربر خود فراهم می کنند.

امنیت حساب کاربران

مواظب باشید آموزشگاهی را انتخاب کنید که قبلا امتحان خود را پس داده باشد. هیچ گاه به علت ارزان تر بودن هزینه ی کلاس ها در یک آموزشگاه بی نام و نشان ثبت نام نکنید. با گسترش آموزشگاه های آنلاین متاسفانه افراد سودجو آموزشگاه های غیر استاندارد می زنند و اطلاعات حساب کاربری شما را برای خود ذخیره می کنند تا در فرصت مناسب بتوانند از این اطلاعات سوءاستفاده کنند. یک آموزشگاه خوب در وهله ی اول باید بتواند امنیت حساب کاربرانش را فراهم کند. برای انتخاب یک آموزشگاه حتما به این نکته توجه کنید زیرا ممکن است متحمل خسارت های جبران ناپذیری شوید.

درگاه پرداخت امن

هر آموزشگاهی که انتخاب می کنید به نحوی هزینه ی آموزش را از شما دریافت می کند. خیلی از آموزشگاه ها خودشان درگاه پرداخت دارند. باید حتما توجه کنید که این درگاه های پرداخت امن باشند. آموزشگاه های معتبر معمولا از درگاه های امن بانکی استفاده می کنند. با این وجود ممکن است سایت آموزشگاه ها توسط هکر ها مورد حمله قرار بگیرد و صفحه ی درگاه آنان را از دسترس صاحب اصلی آموزشگاه خارج کنند. اطلاعات زیادی در حوزه ی درگاه پرداخت امن در اینترنت وجود دارد. حتما قبل از ثبت نام در یک آموزشگاه آنلاین به آن نکات توجه کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

چند نمونه آموزشگاه آنلاین

شما برای انتخاب آموزشگاه آنلاین انتخاب های متعددی دارید. ما برای نمونه به معرفی سه آموزشگاه آنلاین می پردازیم.

سایت فرادرس

این سایت یکی از صدها آکادمی شناخته شده است که در حوزه های مختلف به صورت مجازی تدریس می کند. استادان این سایت معمولا آموزش های خود را در قالب بسته های ویدیویی آپلود می کنند و سایت از این طریق کسب درآمد می کند. استادانی که در فرادرس به تدریس مشغول هستند بسیار حاذق هستند و از این نظر می توانید به آن ها اعتماد کنید.

سایت مکتب خونه

مکتب خونه یکی دیگر از سایت های آموزش آنلاین است.دغدغه ی این آموزشگاه مجازی و آنلاین این است که همه ی افراد بتوانند از آموزش ها استفاده کنند. بنابراین به مناسبت های مختلف تخفیف های خوب و به صرفه روی پکیج های آموزشی خود می گذارد و در اختیار کاربران قرار می دهد.

سایت پویا اندیش

آموزشگاه پویا اندیش ابتدا به صورت حضوری فعالیت می کرد اما در حال حاضر آموزشگاه مجازی آن هم فعال شده است. در این آموزشگاه مباحث مختلفی مانند عکاسی، فوتوشاپ و … آموزش داد می شود و مورد استفاده ی علاقه مندان قرار گرفته است.

سخن پایانی

در این نوشته سعی کردیم شما را اندکی با آموزشگاه های آنلاین و نوع فعالیت آن ها آشنا کنیم. امیدواریم از این نوشته استفاده کرده باشید و بتوانید بهترین آموزشگاه ها را انتخاب کنید.

 

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
فاطمه آل آقا