آموزش سریع زبان

بسیاری از زبان آموزان بنابر شرایط خاص خود، باید در مدت زمان کوتاهی یک زبان جدید را یاد بگیرند. آموزش سریع زبان دغدغه ی بسیاری از این افراد است. ما در این نوشته سعی داریم راه حل هایی ساده و منطقی ارائه دهیم تا افراد مختلف خیلی زود به نتیجه برسند.18 min


-2
آموزش سریع زبان دغدغه ی بسیاری از ماست
آموزش سریع زبان امروز دیگر یک رویا نیست

آموزش زبان

زبان مهم ترین و اصلی ترین ابزار انتقال مفاهیم بین افراد مختلف است. به همین علت، یادگیری آن اهمیت ویژه ای دارد. آموزش سریع زبان یکی از دغدغه‌هایی است که در بین مردم وجود دارد و روز به روز بیشتر می‌شود. زبان ها انواع و اقسام مختلفی دارند. زبان بدن، زبان اشاره، زبان بین المللی و… تنها چند نمونه ی کوچک از این زبان‌هاست. برای اینکه اهمیت وجود زبان را متوجه شوید فقط کافی‌ست چشم‌هایتان را ببندید. حالا وقت این است که به دنیای خیال سفر کنید.

جهانی را تصور کنید که هیچ ارتباطی در آن وجود ندارد. با هیچ کس نمی توانید حرف بزنید. احساس های مختلف برای همیشه درون خودتان می مانند و هیچ وقت نمی توانید درباره‌ی آن ها با دیگران صحبت کنید. عقاید، ارزش‌ها، ایدئولوژی‌ها و … هیچ گاه به روز نمی شوند و کم کم تمام جهان دچار تکراری طاقت فرسا می‌شود. علوم مختلف از بین می روند و در نهایت به سمت دوره‌‌های گذشته حرکت می کنیم. کم کم سبک زندگی تغییر می کند و هیچ عجیب نیست اگر سبک و شیوه‌ی زندگیمان در حد انسان‌های اولیه نزول پیدا کند‌.

زبان، جزئی ترین قسمت‌های زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جهان بدون وجود زبان بی معناست‌ بنابراین آموزش زبان‌ باید یکی از مهمترین رکن‌های آموزشی قرار بگیرد. در این نوشته سعی داریم نکاتی را به شما بیاموزیم تا آموزش سریع زبان برایتان ممکن شود و خیلی زود به مدارج بالا برسید. نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنید این است که این نوشته بر روی آموزش زبان‌های گفتاری و نوشتاری تاکید دارد و در این مقاله زبان اشاره و زبان بدن و سایر زبان ها، مورد بحث و گفتگو قرار نمی‌گیرد‌‌.ما در این نوشته به شما کمک می کنیم تا در کمترین زمان ممکن، زبان جدیدی را یاد بگیرید.

چرا بعضی افراد می خواهند به سرعت زبان یاد بگیرند؟

دلیل این عجله و شتاب برای یادگیری یک زبان جدید، برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است‌. یکی می‌خواهد مهاجرت کند. دیگری تصمیم دارد برای امتحان‌های تافل و آیلتس آماده شود. اگر نمی‌داند این امتحانات چیست و چه کاربردی دارند به سایت زیر مراجعه کنید.

https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/about

ممکن است فردی بخواهد خیلی زود زبان یاد بگیرد تا در کنکور یا امتحان موفق شود و به این سبب ددلاین داشته باشد. حتی این امکان وجود دارد که فردی بخواهد از اهداف سالیانه و یا ماهیانه‌ی خود عقب نماند. تمام این ها دلایلی است که ممکن است یک فرد بخواهد به سبب این ها زودتر زبان خاصی را بیاموزد. ما در این نوشته به شما کمک می‌کنیم تا زبان‌های مختلف را خیلی زود بیاموزید و بتوانید از آن‌ها در زندگی استفاده کنید.

تعریف زمان دقیق برای یادگیری

در یادگیری و آموزش سریع زبان، نکته ای وجود دارد که باید حتما به آن توجه کنید. شما باید قبل از شروع به یادگیری برای خود زمان خاصی را مشخص کنید و طبق آن برنامه ریزی و هدف گذاری کنید. ممکن است شما شش روز یا شش هفته یا شش ماه زمان داشته باشید. برنامه ریزی برای یادگیری زبان، در هر یک از این زمان‌ها متفاوت است. اگر اطلاعات کافی درباره‌ی مدت زمان یادگیری وجود داشته باشد، یادگیری و آموزش سریع زبان به راحتی امکان پذیر است.

سنگ بزرگ، نشانه ی نزدن است

در هرکاری و به خصوص در یادگیری زبان، باید واقع بین بود. نمی شود با توقع های فضایی و بی جا، کار را پیش برد. اگر بخواهیم با توقعات بی جا پیش برویم قطعا موفق نمی شویم. حقیقت این است که توانایی های ذهن فوق العاده و عجیب است اما باید به این نکته هم توجه کرد که کارآیی ذهن نیاز به برنامه ریزی و دقت خاصی دارد.

پشتکار، رمز موفقیت

حقیقت این است که بیشتر آدم‌ها درگیر کمال طلبی و کمال گرایی افراطی هستند. صادقانه در خلوت با خودتان رو به رو شوید. همه ی ما بارها تصمیم گرفته ایم تا زبان جدیدی را بیاموزیم. در کمترین زمان ممکن برای خودمان برنامه ریزی کرده ایم و بعد از شکست در هدفمان برای مدت طولانی زبان را کنار گذاشته ایم. این کار باعث شده‌است تا مدت‌ها احساس شکست کنیم و سرخورده شویم‌. ناامیدی در زمینه ی یادگیری زبان جدید برای مدتی به سراغ همه ی ما آمده است. از طرف دیگر عده ای بوده اند که زمانی طولانی را برای یادگیری در نظر گرفته اند اما تلاش و پشتکار لازم را نداشته اند‌.

در برنامه ریزی برای آموزش سریع زبان باید توانایی های خود را با دقت بررسی کنید و بعد هدف گذاری و برنامه ریزی را انجام دهید. هدف‌های فضایی و عجیب و غریب برای خودتان تعریف نکنید و با واقع بینی شرایط خود را نگاه کنید. عنوان  قسمت قبل این متن و در واقع ضرب المثل معروف سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است به خوبی نشان می دهد که برای هرکاری به خصوص برای آموزش سریع زبان باید خوب و با دقت شرایط را بسنجید. شما ربات نیستید و ذهنتان برای یادگیری و آموزش نیاز به زمان دارد. بنابراین به خودتان فرصت دهید و از خودتان توقع‌های عجیب و غریب و فضایی نداشته باشید. با قدم‌های پیوسته پیش بروید. کم کم با تلاش های فراوان احساس می کنید که تسلطتان بیشتر شده است و راحت تر با زبان جدید ارتباط برقرار می کنید.

 

راه‌هایی برای یادگیری و آموزش سریع یک زبان جدید

با تمام صحبت‌‌هایی که پیش تر انجام شد‌، وقت آن است که برای یادگیری یک زبان جدید میان بر بزنیم و مسیرهای طولانی و خسته کننده را به راحتی پشت سر بگذاریم. در ادامه به شما راهکارهایی می دهیم تا خیلی زود بتوانید زبان‌های جدید و مختلف را بیاموزید‌. با ما همراه شوید تا با همدیگر، گام به گام به مسیر موفقیت نزدیک شویم و خیلی زود به نتیجه برسیم.

تقسیم بندی اهداف

برای اینکه خیلی زود به نتیجه برسید باید اهداف خود را به طور کامل بشناسید و آن ها را تقسیم بندی کنید. زمانی تسلط شما در یک زبان ثابت می شود که بتوانید در زمینه‌های مختلف بدرخشید. شنیدن، صحبت کردن، به کاربردن لغات، گرامر و دستورزبان و… تنها بخشی از قسمت‌های مختلف یک زبان هستند که برای یادگیری زبان جدید باید روی آن ها تسلط پیدا کنید.

وقتی تصمیم می‌گیرید تا زبان جدیدی را به سرعت یادبگیرید باید ابتدا از بین بخش های مختلف زبان، اولویت بندی کنید. هدف های کوچک انتخاب کنید تا کم کم به سراغ هدف های بزرگ بروید و به نتیجه برسید. برای مثال ابتدا مشخص کنید که زبان جدید را برای چه می آموزید. آیا هدفتان ترجمه ی یک‌رمان است یا می خواهید در یک آزمون موفق شوید؟ باید به این سوالات توجه کنید و بعد از پاسخ دادن به این سوال ها، به سراغ یادگیری و آموزش سریع زبان بروید. شما باید بنابر نیازتان، مثلا ابتدا به سراغ یادگیری گرامر بروید و بعد از اینکه در این بخش زبان جدید، مهارت کافی را پیدا کردید به سراغ بخش دیگری بروید. تقسیم بندی اهداف و شکستن هدف های بزرگ باعث می شود که خیلی زود به نتیجه برسید و در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید.

کلاس های فشرده بسیار مفید هستند
آموزش سریع زبان در کلاس های فشرده میسر می شود
شرکت در کلاس‌ زبان های فشرده

عده ای ترجیح می دهند به صورت خودآموز یک زبان جدید را یاد بگیرند اما بعضی ها با این شیوه مشکل دارند. ممکن است شما جزو افرادی باشید که در محیط کلاس و در زمان ارتباط و تعامل با سایر هم کلاسی ها، بهترین نتیجه را می گیرند. بنابراین شرکت در محیط‌های آموزشی و کلاس‌های درس را از خودتان دریغ نکنید. تنها نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که کلاس های خوبی را پیدا کنید. باید دقت کنید که کلاس ها در سطح بالای علمی قرار داشته باشند و استادان ماهر اداره ی کلاس را بر عهده داشته باشند. این کلاس ها معمولا ۴ یا ۵ ساعت به صورت پت سر هم در یک جلسه و یا حتی طولانی تر هستند.

باید کلاسی را انتخاب کنید که فضای خوبی داشته باشد و صندلی های راحتی داشته باشد تا هنگام‌ آموزش خسته و بی حوصله نشوید. البته بسیاری از آموزشگاه ها و موسسات هم هستند که کلاس‌ زبان های فشرده را در قالب کلاس های مجازی ارائه می دهند و ارتباط دانشجویان با یکدیگر را از این طریق مدیریت می کنند. کلاس‌ زبان های زیادی در سطح جامعه فعالیت می کنند و زبان های مختلفی را آموزش می دهند اما معمولا استقبال از کلاس زبان انگلیسی به سبب اینکه زبانی بین المللی ست، بیشتر است.

باید به این نکته هم اشاره کرد که جدیدا کلاس زبان های فرانسه، عربی، ترکی استانبولی و… هم مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افراد در آموزشگاه ها در حال آموزش این زبان ها هستند.

قرار گرفتن در محیط

اگر افرادی که خواهان آموزش سریع زبان هستند، در محیط قرار بگیرند خیلی زود به نتیجه می رسند. این افراد باید در محیطی قرار بگیرند که همه ی افراد به زبان جدید صحبت کنند. در این صورت خیلی زود می توانند زبان جدید را به خوبی یاد بگیرند و حتی لهجه، اصطلاحات عامیانه و مرسوم بین مردم کوچه و بازار و… را می آموزند. قرار گرفتن در محیط و ارتباط با افراد نیتیو باعث می شود که سطح زبان افراد به شدت رشد کند و همین موضوع باعث می شود افراد خیلی زود به مدارج بالا برسند.

استفاده از کتاب های مختلف

‌کتاب ها همیشه یکی از مهم ترین منابع برای آموزش زبان هستند. اگر به کلاس زبان خاصی می روید حتما کتاب های متعددی به شما معرفی کرده اند. کتاب های زیادی در جهت یادگیری زبان برای مبتدیان و تکلیف در خانه وجود دارد که آموزش سریع زبان را برای شما راحت تر می کند. اگر شما به صورت خودخوان و خودآموز هم در حال یادگیری و آموزش سریع زبان باشید باز هم می توانید از اینترنت کمک بگیرید و کتاب های مناسب سطح خودتان را انتخاب کنید و از آن ها استفاده کنید. کتاب های داستان و رمان هم در این زمینه می توانند کمک شایانی به یادگیری شما بکنند.

کتاب هایی را انتخاب کنید که خواندن آن ها اذیت کننده و خسته کننده نباشند. با مطالعه ی این کتاب‌ها خیلی زود در گرامر و لغات زبان جدید، استاد می شوید و طریقه ی استفاده از لغات و کاربرد آن ها در جملات را می آموزید. اگر از کتاب ها استفاده کنید ضمن لذت بردن از مطالعه ی آن ها، نکات مختلف را می آموزید و همین نکته باعث می شود که به سرعت پیشرفت کنید.‌

استفاده از موسیقی و پادکست

کمی پیش از لزوم قرار گرفتن زبان آموزان در محیط، صحبت کردیم و گفتیم آموزش سریع زبان با استفاده از قرار گرفتن در محیط، بهتر و سریع تر انجام می شود. موسیقی ها و پادکست ها این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا هر وقت اراده کردید در محیط زبانی جدید قرار بگیرید. ممکن است در ایستگاه اتوبوس منتظر باشید یا در حال نوشیدن یک فنجان چایی باشید. ممکن است در تاکسی در حال برگشت به خانه باشید یا در پارک نزدیک خانه، در حال پیاده روی باشید. تفاوتی ندارد کجا هستید. موسیقی و پادکست در هر زمان و هر مکان به کمک شما می آیند و در سرعت بخشیدن به یادگیری به شما کمک می کنند.

استفاده از فیلم و سریال و ویدیوهای آموزشی

فیلم و سریال یکی دیگر از عواملی است که باعث آموزش سریع زبان می شود. سینما یا همان هنر هفتم قدرتی دارد که می تواند آدم ها را جادو کند و به دنبال خود بکشاند. شما بسته به علایق و سلایق خود ژانر محبوب خود را انتخاب می کنید و بعد کم کم این فیلم ها و سریال ها را با زبان جدید نگاه می کنید. ابتدا با زیر نویس شروع کنید و کم کم سعی کنید تا استفاده از زیرنویس را کنار بگذارید. ممکن است این کار در ابتدا سخت به نظر برسد اما بعد از مدتی با بازیگران همراه می شوید و به راحتی می توانید معنا و مفهوم عبارات و کلمات را متوجه شوید.

به قسمتی از فیلم زیر دقت کنید. با دقت زیاد می توانید معنا و مفهوم عبارات را تا حدودی متوجه شوید. بعد از چند هفته وتمرین کردن و دیدن فیلم های متعدد، دوباره برگردید و ویدیو را ببینید. حتما تعداد لغاتی که آموخته اید بیشتر شده است.

https://www.aparat.com/v/otF9M/%DA%A9%DB%8C%D9%BE_%D8%AE%D9%81%D9%86_%D9%87%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%86%D8%A8%D8%B1%DA%AF_%28%D8%A8%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF_%D8%A8%D8%AF%29

 

 

شما همچنین می توانید از ویدیوهای آموزشی مختلف که در اینترنت قرار دارد برای یادگیری زبان جدید استفاده کنید. بسیاری از این ویدیوها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. می توانید از این ویدیوها استفاده کنید و خیلی زود به نتیجه ی دلخواه دست پیدا کنید. برای نمونه این ویدیو را ملاحظه کنید که به صورت ساده و جامع و کامل به شما آموزش می دهد.

https://www.aparat.com/v/hoOJB/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%87_%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C%D8%B3%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%84%D9%88%DA%AF_%2F_%D8%AF%D8%B1%D8%B3_1

 

استفاده از برنامه‌ها و سایت های مختلف و بازی های آموزشی

آموزش همیشه در بستر بازی و تفریح نتیجه ی بیشتری دارد.

از بازی های مختلف برای سرعت بخشیدن به یادگیری و آموزش زبان جدید استفاده کنید. کوچک ترین کارها در این زمینه شما را به جلو می برد. زبان بازی ها و حتی خود گوشی و نرم افزارهای آن را به زبانی که می خواهید یاد بگیرید، تغییر دهید. بعد از مدتی مشاهده می کنید که کم کم چقدر در زبان جدید پیشرفت کرده اید. همین کار کوچک باعث می شود خیلی زود از نقطه ی صفر فاصله بگیرید و به سمت حرفه ای شدن حرکت کنید‌. برای نممونه سایت زیر را مشاهده کنید.

https://www.uomi.ir/ashkan/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%da%af%d9%84%db%8c%d8%b3%db%8c-%d8%b1%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%86/

 

آزمون دادن به یادگیری کمک می کند
برای آموزش سریع زبان خود را در معرض آزمون های مختلف قرار دهید.
آزمودن خود

در حین یادگیری زبان جدید حتما خودتان را در معرض آزمون های مختلف قرار دهید. این آزمون ها در ابتدا می توانند خیلی ساده باشند. مثلا سعی کنید به زبان جدید صحبت کنید. به زبان جدید بنویسید. روی قدرت شنوایی خود کار کنید و کلمات و عبارات را عینا تکرار کنید. با همین کارها در زبان جدید پیشرفت می کنید. کم کم وقت آزمون های جدید و پیچیده تر است. مثلا تلاش کنید در آزمون یک موسسه شرکت کنید و نتیجه را ببینید. با این کارها و اقدامات ترستان می ریزد و خیلی زود مهارت های لازم را برای استفاده از زبان جدید کسب می کنید.

تلاش کنید این آزمون ها را پشت سر هم تکرار کنید تا ایرادات کارتان مشخص شود. اشکالات کارتان کم کم از بین می رود و خودتان پیشرفت خودتان را می بینید. ممکن است ابتدا ناامید شوید و یا تصور کنید که این کار فایده ای ندارد اما بعد از مدتی تفاوت و پیشرفت را در خودتان ملاحظه می کنید و امیدوار می شوید.

 

تکرار، تکرار، تکرار

آخرین نکته ی این نوشته در واقع ساده ترین توصیه ای است که بیشترین نتیجه را دارد. آموختن زبان فرار است. ممکن است شما امروز در مقام یک استاد تمام باشید ولی اگر در طول یک ماه تمرین و تکرار نداشته باشید، از مقام قبلی نزول پیدا می کنید و چه بسا بسیاری از نکات را فراموش کنید. تکرار و تکرار و تکرار در واقع رمز موفقیت است. با تکرار و تمرین و پیوستگی در یادگیری خیلی زود به مقامی در یادگیری می رسید که حتی در خلوت خود هم تصور نمی کردید.

همه ی ما یکبار به سراغ کتاب 504 رفته ایم
کمتر کسی پیدا می شود که کتاب 504 را تمام کرده باشد

همه ی ما در نوجوانی و جوانی، حداقل یک بار۵۰۴ لغات انگلیسی را شروع کرده ایم و فقط کلمه ی اول را خوانده ایم یا در بهترین حالت بعد از چند وقت لغات زیادی را یاد گرفتیم و بعد خیلی راحت آن ها را فراموش کردیم. حقیقت این است که اگر ادامه می دادیم و تلاش و تکرار داشتیم امروز تمام آن لغات و کلمات را حفظ بودیم و خیلی راحت تر به سراغ استفاده از زبان انگلیسی می رفتیم. این فقط یک مثال ساده بود اما قابلیت تعمیم دادن به زبان های دیگر وجود دارد. با روزی یک ربع تکرار و مرور سریع هیچ وقت نکته هایی که روزی به سختی آن ها را آموخته اید، فراموش نمی کنید. رمز موفقیت همینقدر ساده است. اینقدر ساده و در دسترس که خیلی از افراد آن را به راحتی گم می کنند.

جمع بندی

در این نوشته درباره ی آموزش سریع زبان صحبت کردیم. ما راه حل هایی را به شما معرفی کردیم که در عین ساده بودن، شما را به یک فرد حرفه ای تبدیل می کند و خیلی تلاش کردیم تا این راه حل ها غیر طبیعی و سخت به نظر نیایند. امیدواریم اگر به دنبال آموزش سریع زبان می گردید، بتوانید به راحتی از این راهکار ها استفاده کنید و خیلی زود موفقیت های خودتان جشن بگیرید. بی صبرانه منتظر موفقیت های شما هستیم و برایتان از خداوند منان ذهنی باز و عزمی راسخ می خواهیم. امیدواریم خیلی زود در مسیرهای دلخواهتان قدم بگذارید و موفق شوید.

همچنین امیدواریم هدف هایی که داشتید، خیلی زود برایتان تبدیل به خاطره روزهای دور شوند.

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

-2

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
فاطمه آل آقا