بهترین دوره های آموزشی

در حال حاضر همه به دنبال این هستند که بهترین دوره های آموزشی را پیدا کنند. ذوره های آموزشی متفاوت در تمام رشته ها به صورت های مختلف وجود دارند. ما در این نوشته تلاش می کنیم تا راه حل هایی را ارائه دهیم تا به راحتی بتوانید بهترین دوره های آموزشی را بیابید و از آن ها استفاده کنید.6 min


4
بهترین دوره های آموزشی در سایت های مختلف وجود دارند
همه به دنبال بهترین دوره های آموزشی می گردند

بهترین دوره های آموزشی

ذات درونی انسان ها به دنبال کمال است پس عجیب نیست که انسان همیشه به دنبال بهترین ها باشد. ما به دنبال بهترین ها هستیم. هنگام خرید کفش به دنبال کفش خوب و باکیفیت می گردیم. وقتی می خواهیم ماشین بخریم، سعی می کنیم ماشینی شایسته انتخاب کنیم. حتی موقع رفتن به یک رستوران برای صرف غذا از چندین نفر مشورت می گیریم و بعد بهترین و خوشمزه ترین غذای رستوران را پیدا می کنیم. یادگیری یک مهارت جدید کاری بسیارمهم است و برای آن باید به دنبال بهترین ها باشیم زیرا این یادگیری ممکن است مسیر زندگی ما را به طور کلی عوض کند. حال این سوال پیش می آید که بهترین دوره های آموزشی را از کجا باید پیدا کنیم؟

بهترین انتخاب چیست؟ چه کسی می تواند مرجع مناسبی برای تحقیق در این زمینه باشد؟ از چه کسانی می توانیم در این راه کمک بگیریم و به چه کسانی می توانیم اعتماد کنیم؟و…
ما در این نوشته سعی می کنیم تا به صورت مختصر اصول پیدا کردن بهترین دوره های آموزشی را به شما آموزش دهیم. امیدواریم بعد از خواندن این متن جواب بسیاری از سوالات ذهنی

دوره های آموزشی انواع مختلفی دارد
دوره های آموزشی مختلف بسته به شرایط شما به بهترین دوره ها تبدیل می شوند

را بگیرید و تصمیم گیری برایتان راحت تر شود.

انواع دوره های آموزشی

آموزش در بستر دوره های مخصوص به روش ها و شیوه های مختلفی تقسیم بندی می شود.

اصلی ترین دسته بندی ها اصولا به دو دسته ی حضوری و مجازی تقسیم می شوند. این که شما چه شیوه ای را انتخاب کنید و بخواهید با چه روشی آموزش ببینید به موارد مختلفی مانند داشتن وقت، صرف هزینه، توانایی شرکت در کلاس و… مربوط می شود. در این زمینه فقط شخص شما هستید که می توانید تشخیص دهید بهترین دوره های آموزشی برای خودتان از کدام نوع هستند و بهتر است در کدام دوره ها شرکت کنید.

حضوری

دوره های آموزشی از قدیم الایام به صورت حضوری برگزار می شد بنابراین قدمتی طولانی دارند. برای شرکت در این دوره ها باید شرایط حضور در کلاس ها را بپذیرید. این دوره های آموزشی حضوری در مکان های مختلف برگزار می شود و حضور مداوم استاد و دانش آموزان سر ساعت معین، از شرایط اصلی این کلاس ها هستند.

مجازی

در قرن حاضر و در دنیای مدرن امروز، دوره های آموزشی مجازی مورد استقبال همگان قرار گرفته است. این دوره ها ممکن است آنلاین برگزار شوند و حتی ممکن است به صورت آفلاین ارائه شوند. استفاده از این دوره ها بسیار آسان است و همه ی افراد در هر سنی می توانند از آن ها استفاده کنند.

بهترین یعنی چه؟

حقیقت این است که واژه هایی مانند خوبترین، بدترین، زشترین، بهترین و .‌‌‌.. تعریف دقیقی ندارند. این واژه ها در واقع به نسبت سایر چیزها این القاب را دریافت می کنند و مسئله ی مهمتر این است که تعریف این عبارات برای هر کسی فرق می کند. خوب بودن در نظر هر کس متفاوت است.

ممکن است شما بگویید بهترین دوره های آموزشی، دوره های حضوری هستند و عده ای دیگر عقیده داشته باشند که دوره های مجازی بهترین هستند. هیچ کس نمی تواند بهترین را برای فرد دیگری تعیین کند و همین نکته باعث می شود که انتخاب بهترین دوره های آموزشی  برای افراد سخت شود. اما راه حل چیست؟

باید بتوانیم یک تعریف دقیق برای خودمان تعیین کنیم و بر اساس آن تعریف ذهنی از دیگران کمک بخواهیم. برای مثال کسی که دانشجوست و همزمان سر کار هم می رود زمان بسیار محدودی دارد. اگر همچین شخصی تصمیم بگیرد که در یک دوره ی آموزشی شرکت کند باید دوره ای را انتخاب کند که در زمانی محدود، بیشترین اطلاعات را کسب کند. از طرف دیگر زندگی دانشجویی همیشه سختی های خاص خودش را دارد.

بنابراین این فرد باید تلاش کند تا دوره ای را انتخاب کند که هزینه ی زیادی نداشته باشد. بهترین برای این فرد دانشجو به این شکل تعریف می شود.

حال ممکن است این تعریف برای یک فرد بازنشسته یا یک سرمایه دار تفاوت داشته باشد. بنابراین هر فرد باید ابتدا یک تعریف برای خود مشخص کند و بر اساس ارزش گذاری اولویت ها واژه ی بهترین را برای خود معنا کند. سپس به سراغ سایر افراد برود و در مورد بهترین ها سوال بپرسد و برای خود تصمیم بگیرد که بهترین دوره های آموزشی که مناسب تعریف ذهنی اش باشد کدام دوره ها هستند.

بهترین دوره های آموزشی چه خصوصیاتی دارند؟

 

خصوصیت های مختلفی وجود دارند که یک دوره ی آموزشی را از دوره ی دیگر متمایز می کند. در واقع همین تفاوت هاست که بهترین ها را می سازد بنابراین باید نکته های مثبت دوره های آموزشی را بشناسیم تا بتوانیم به درستی تصمیم بگیریم.

در این نوشته به نکات کلی اشاره می کنیم و مشخص می کنیم که بهترین دوره های آموزشی چه امکانات منحصر به فردی دارند. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که قبل از انتخاب بهترین دوره های آموزشی باید هدف ها و انگیزه های خود را اولویت بندی کنید و بهترین را برای خودتان معنا کنید.

ممکن است در این اولویت بندی یک نکته فدای نکته ی دیگر شود اما مشکلی وجود ندارد زیرا شما در حال شخصی سازی بهترین دوره های آموزشی برای خودتان هستید. بعد از اینکه تعریف ذهنی خود را پیدا کردید، می توانید بهترین دوره های آموزشی را به راحتی بیابید.

گرافیک خوب

تفاوتی ندارد که دوره ی آموزشی حضوری باشد یا غیرحضوری و مجازی. نکته ای که اهمیت دارد این است که نکات کلی گرافیک و اصول اولیه ی آن در محیط آموزشی رعایت شود. برای مثال در کلاس های حضوری رنگ و دکور کلاس ها با اصول گرافیکی و رنگ شناسی مطابقت داشته باشد یا برای کلاس های مجازی جزوه هایی در اختیار دانشجویان قرار بگیرد که طراحان ماهر از قبل روی آن ها نظارت کرده باشند.

بی نظمی‌ و شلوغی فقط باعث می شود که کیفیت کار پایین بیاید. حتی کوشاترین دانش آموزان هم بعد از مدتی از بی نظمی، حوصله شان سر می رود و علاقه ی خود به درس و بحث را از دست می دهند بنابراین اگر توجه به مباحث گرافیکی رعایت نشود چشم بیننده خسته می شود و در نهایت کلاس ها بازدهی مناسب و خوبی ندارند. ایجاد تنوع، استفاده از رنگ ها و … می تواند کمک کند که اساتید خیلی زودتر به نتیجه برسند.

تعامل

انسان به طور کلی موجودی است که در محیط و هنگام ارتباط با سایرین بهترین یادگیری و عملکرد را دارد. به طور کلی بیشتر آدم ها ارتباط با افراد مختلف را دوست دارند. دوره ای که هرکس به تنهایی می توانست موفق شود و به پیروزی برسد متعلق به زمان غارنشینان است. افراد مختلف در دنیای امروزی تنها با ارتباط با سایرین می توانند به اهداف خود برسند.

تعامل دانش آموزان و دانشجویان با همدیگر باعث می شود درس را بهتر متوجه شوند. این نوع تعاملات حتی با معلمان و اساتید هم وجود دارد و باعث می شود که سوالات ذهنی دانش آموزان خیلی زود جواب داده شود. بهترین دوره های آموزشی حتما این قابلیت را دارند.

در این دوره ها تعامل در حد اعلی وجود دارد و به طور کلی یکی از عواملی که یک دوره ی آموزشی را از سایر دوره ها متمایز می کند، تعامل داشتن و ارتباط با همدیگر است. این ارتباطات می تواند به صورت فیزیکی و یا مجازی و صوتی و تصویری صورت بگیرد. در مواردی حتی ارتباطات متنی هم می تواند بار تعامل طرفین را به دوش بکشد و بسیار مفید است.

ارائه گواهینامه و آزمون

بهترین دوره های آموزشی معمولا در پایان دوره یک آزمون ترتیب می دهند و دانش آموزان بعد از امتحان دادن امکان گرفتن مدرک را پیدا می کنند. هرچند مدرک گرایی اتفاق مثبتی قلمداد نمی شود اما وجود این آزمون ها و دادن مدرک در واقع آزمودن خود افراد است و باعث می شود انگیزه ی دانش آموزان برای شرکت در سایر دوره ها هم بیشتر شود. معمولا این گواهینامه ها معتبر هستند و باعث می شوند که اگر این افراد به دنبال کار بگردند خیلی زودتر به هدف برسند. 

البته این آزمون ها باید استاندارد باشند و از لحاظ مختلف قابلیت سنجش فرد شرکت کننده در آزمون را داشته باشند. این آزمون ها می تواند به صورت عملی یا تئوری(تست یا تشریحی) انجام شود اما حتما باید از اول ترم به دانش آموزان اطلاع رسانی شود.

اساتید حاذق

حتما برای شما هم پیش آمده است که به خاطر نام یک استاد، یک آموزشگاه و دوره ی آموزشی خاص را انتخاب کرده اید. یکی از اولین نکته هایی که هر فرد برای انتخاب یک دوره ی آموزشی به آن توجه می کند، نام اساتیدی است که در آن دوره به آموزش مشغول هستند.

این امکان وجود دارد که به خاطر نام یک استاد، دانش آموزان از معایب یک دوره ی آموزشی صرف نظر کنند. دوره های آموزشی خوب معمولا از اساتید حرفه ای و حاذق استفاده می کنند. مجموعه های آموزشی برتر از استادان مختلف که از مهارت های کافی برخوردار هستند، دعوت به عمل می آودند.
تلاش خود دانش آموزان در یادگیری درس ها خیلی مهم است اما مسئله اینجاست که نقش اساسی و کلیدی اساتید مختلف و ماهر در صنعت آموزش را نمی توان ندیده گرفت.

اگر آموزشگاهی بتواند برای دوره های آموزشی خود از این اساتید استفاده کند، می تواند مطمئن باشد که نتیجه ی دلخواه را کسب می کند. با این کار آموزشگاه ها می توانند نام‌خود را بر سر زبان ها بیندازند و مشتری کسب کنند. برای انتخاب دوره های آموزشی بر اساس استاد و معلم باید حتما به طور دقیق سابقه ی کاری و فعالیت های اساتید را مورد بررسی قرار دهید و بعد تصمیم بگیرید.
ویدیوی زیر یک نمونه از هزاران ویدیویی است که در زمینه ی معرفی دوره و استاد در فضای مجازی برای آشنایی بیشتر دانش آموزان آپلود شده است. https://www.aparat.com/v/ipuVU

کیفیت آموزش

کیفیت آموزش امری بسیار مهم است
کیفیت آموزشی خوب، می تواند یک دوره را به بهترین دوره ی آموزشی تبدیل کند

کیفیت آموزش یکی از نکته های مهمی است که باعث می شود دوره های آموزشی در گروه بهترین ها قرار بگیرد. استفاده از نور مناسب، کیفیت صدا، جزوه های خوانا و کامل و … از جمله عواملی هستند که در کیفیت آموزش اثرگذاری خاصی دارند.
حتما شما هم خاطراتی دارید که در کلاسی شرکت کرده اید و صندلی های نامناسبی برای نشستن داشتید یا حتی تخته ی خوب و بزرگی برای آموزش در کلاستان وجود نداشت.

حتی ممکن است در کلاس های مجازی این مسئله را تجربه کرده باشید که کیفیت صدای استاد به شدت پایین بوده و شما صدا را با نویزهای متعدد می شنیدید. حقیقت این است که اگر کیفیت آموزش بالا باشد دانش آموزان علاقه ی بیشتری به فضای درسی پیدا می کنند و همین نکته باعث می شود تا توجه و تمرکزشان بیشتر شود و بهترین نتیجه را بگیرند.

مشخص شدن تاریخ اعتبار

مشخص شدن تاریخ اعتبار یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می شود کلاس های یک آموزشگاه خیلی زود جزو بهترین دوره های آموزشی قرار بگیرد. ما در دنیایی زندگی می کنیم که همه چیز با سرعت سرسام آوری در حال تغییر است. هر سال آپدیت جدید کتاب ها و مقالات روی سایت ها قرار می گیرند‌.

از طرفی ورژن های جدید برنامه های مختلف و اپلیکیشن ها به صورت مداوم به بازار می آیند. دوره های آموزشی باید از ابتدا مشخص کنند که این محتواهای آموزش مربوط به چه سال و چه نسخه ای است. درست است که اگر اصول اولیه را بدانیم می توانیم از برنامه های مختلف استفاده کنیم و به مرور با فضای جدید آشنا شویم اما دانش آموزان در حقیقت هزینه پرداخت کرده اند تا از آخرین بروزرسانی ها مطلع شوند.

بنابراین این نکته باید در ابتدای آموزش لحاظ شود. آموزشگاه ها با این کار حق انتخاب را در اختیار دانش آموز قرار می دهند تا تصمیم بگیرند از دوره های آموزشی آنان استفاده کنند یا خیر.

زبان

در ابتدای دوره های آموزشی باید مشخص شود که درس با چه زبان و گویشی ارائه می شود. افراد زیادی هستند که تصمیم می گیرند در یک دوره ی آموزشی شرکت کنند و بعد از ثبتنام، در اولین جلسه ی کلاس متوجه می شوند که استاد با زبانی غیر از فارسی صحبت می کند‌ یا حتی جزوه ها و ویدیوهای آموزشی با زبان دیگری است. زبان های ترکی، فرانسوی، انگلیسی و … تنها چند نمونه از زبان هایی است که در بعضی از دوره های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

هرچند این نکته به یادگیری زبان جدید کمک می کند اما آموزشگاه ها نباید دانش آموزان را تحت فشار بگذارند. اگر از ابتدا این نکته مشخص شود، ممکن است عده ای در کلاس ها شرکت نکنند و حتی ممکن است عده ی دیگری تشویق شوند که حتما در این کلاس ها نام نویسی کنند.

بهترین دوره های آموزشی را از کجا دریافت کنیم؟

این سوال ممکن است برای هر کسی که جویای علم است پیش بیاید. دوره های آموزشی را از مکان های مختلفی می توان تهیه کرد. جالب است بدانید در بعضی موارد استفاده از این دوره ها حتی هزینه ای ندارند و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد تا برای آموزشگاه خاصی مشتری جلب کنند. این آموزش های رایگان را در اینترنت می توانید پیدا کنید. برای نمونه می توان به آموزش رایگان سایت زیر اشاره کرد. https://www.uomi.ir/samane/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b3%db%8c/

برای مثال سایت https://www.khanacademy.org/یکی از سایت هایی است که از سال ۲۰۰۶ در سطح جهانی آموزش های رایگان در حوزه های مختلف مثل فیزیک، شیمی، ریاضی، هنر و … را در اختیار کاربران قرار می دهد.
ویدیوهای زیادی هم در فضای مجازی وجود دارد که در حوزه ی آموزشی اطلاعات خوبی به کاربران می دهند. ویدیوی زیر یک آموزش کوتاه در مورد اصول اولیه ی بورس است.

https://www.aparat.com/v/u7TyP

در بعضی مواقع این امکان وجود دارد که در صورت درخواست شما خود آموزشگاه نسخه ی فیزیکی دوره های آموزشی را در اختیارتان قرار دهد.
مورد بعدی خود آموزشگاه ها هستند که کلاس های حضوری و مجازی برگزار می کنند و افراد مختلف می توانند در این دوره ها شرکت کنند‌.

سایت ها و وبلاگ ها هم یکی دیگر از مکان هایی هستند که می توان در آن ها به دنبال بهترین دوره های آموزشی گشت. این سایت ها و وبلاگ ها مانند سایتhttp://edu.uomi.ir پکیج های آموزشی را را در قبال دریافت هزینه به شما می فروشند. این سایت ها در بعضی مواقع پکیج های فیزیکی دوره های آموزشی را برای شما می فرستند و در بعضی مواقع فقط امکان دانلود آن را به شما می دهند. 

بین چند دوره ی آموزشی، بهترین کدام است؟

همانطور که گفته شد بهترین برای هرکس تعریف متفاوتی دارد. اگر شما به دنبال بهترین دوره برای شخص خودتان هستید می توانید از سایر دانش آموزان آن دوره اطلاعات کسب کنید. در واقع بهترین تبلیغ برای هر آموزشگاه، افرادی هستند که قبلا از دوره های آموزشی استفاده کرده اند و رضایت دارند.

می توانید از تجربیات این افراد استفاده کنید و بعد تصمیم بگیرید.

حتی اگر می خواهید از دوره های آموزشی به صورت مجازی استفاده کنید بهتر است قبل از ثبتنام سری به نظرات و پیشنهادات کاربران بزنید. بخش نظرات می تواند در نظر شما  بیشترین تاثیر را بگذارد اما باید به این نکته توجه کنید که فقط به یک نظر اکتفا نکنید و نکات مثبت و منفی دوره های آموزشی را حتما جویا شوید‌. پرس و جو از سابقه ی اساتید، شیوه ی تدریس، نحوه ی مدیریت کلاس و … یکی دیگر از راه هایی است که در پیدا کردن بهترین دوره های آموزشی کمک می کند.

چه درس هایی را می شود در دوره های آموزشی پیدا کرد؟

تقریبا تمام درس ها این قابلیت را دارند که در قالب دوره های آموزشی مورد استفاده ی کاربران‌ و دانش آموزان‌ قرار بگیرند. درس هایی مانند ریاضی، فیزیک، آموزش بورس، نرم افزارهای مختلف، نقاشی و … تنها بخشی از این موارد آموزشی هستند. آموزشگاه ها و سایت ها معمولا این آموزش ها را در قالب پکیج های درسی در اختیار همگان قرار می دهند و همه با هر سنی می توانند از این دوره ها استفاده کنند.

جمع بندی

از آنجایی که ذات انسان کمال طلب است، همیشه به دنبال بهترین ها می‌گردد. برای آموزش دیدن همه سعی می کنند بهترین ها را انتخاب کنند تا خیلی زود به نتیجه ی دلخواهشان برسند.
بهترین دوره های آموزشی خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند. در این نوشته سعی کردیم راه های پیدا کردن بهترین دوره های آموزشی را به شما آموزش دهیم. امیدواریم از این به بعد به راحتی بتوانید بهترین دوره ها را پیدا کنید و کمال استفاده از آن ها را ببرید

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

4

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
1
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
فاطمه آل آقا