تکنولوژی چگونه زندگی ما را در دست گرفته است؟

از نظر ریشه شناسی، تکنولوژی یا فناوری ریشه در زبان یونانی دارد. و در واقع کلمه تکنولوژی از دو واژه یونانی  techne به معنای هنر، مهارت و زبردستی و logia به معنای علم گرفته شده است.1 min


0

مقدمه

امروزه تکنولوژی(technology) یا فناوری یکی از کلمات کلیدی دنیای ما می باشد و به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها تبدیل شده است.

در واقع به عنوان یک مقوله تحلیلی، برای درک ما از کل تاریخ بشریت، و حتی فراتر از آن، ضروری به نظر می رسد. از این رو شناخت مفهوم تکنولوژی و آشنایی با آن بر همه ما لازم است.

بنابراین ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا مختصرا اطلاعاتی درباره معنا و تعریف تکنولوژی و تاریخچه آن در اختیار شما خوانندگان قرار دهیم.

تاثیرات تکنولوژی در زندگی بشر(ارتباطات، صنایع و اقتصاد) بخش اول - یارگان | شرکت نرم افزاری و داده کاوی

تکنولوژی( technology) چیست؟

از نظر ریشه شناسی، تکنولوژی یا فناوری ریشه در زبان یونانی دارد. و در واقع کلمه تکنولوژی از دو واژه یونانی  techne به معنای هنر، مهارت و زبردستی و logia به معنای علم گرفته شده است.

اما امروزه باتوجه به نقش و اهمیت تکنولوژی در علوم و فنون گوناگون این واژه دارای تعاریف متعددی می باشد.

مثلا مریام- وبستر(Maryam- Webste)، فناوری را به صورت  قانون، دکترین یا فرضی جامع و بنیادی، قوانین و حقایق طبیعی مربوط به عمل کردن یک دستگاه مصنوعی و یک جز(مانند یک ماده شیمیایی) که یک خاصیت مشخصه را به نمایش می گذارد یا اعطا می کند، تعریف می نماید.

یا برخی فناوری را به معنای فرآیند (Process)، هنر(Art) یا روش دانسته و شامل استفاده جدید از فرآیند ها، ماشین ها و ابزارهای تولیدی، مواد و ترکیب ها می دانند.

در واقع استفاده از فناوری معمولاً منجر به تولید محصولات می شود. اگر این فناوری به خوبی به کار گرفته شود، به نفع انسان است، اما اگر به دلایل سواستفاده شود، عکس این قضیه صادق است.

برخی دیگر نیز تکنولوژی را هر گونه استفاده از دانش علمی برای هدفی خاص، چه به منظور به دست آوردن علم بیشتر باشد چه برای طراحی یک محصول، فرآیند یا درمان پزشکی؛ چه برای اختراع تکنولوژی جدید تر و یا برای پیش بینی تاثیر کارهای انسان، تعریف می کنند.

کاربرد تکنولوژی

در واقع فناوری یا تکنولوژی کاربرد علمی دارد که برای حل مشکلات استفاده می شود. اما بسیار مهم است که بدانیم فناوری و علم موضوعات مختلفی هستند که دست به دست هم می دهند تا کارهای خاصی را انجام دهند یا مشکلات را حل کنند.

همانطور که می بینید اصطلاح فناوری یا تکنولوژی گسترده است. که در مجموع می توان گفت ، فناوری مجموعه ای از دانش است که به ایجاد ابزار، اقدامات پردازشی و استخراج مواد اختصاص دارد.

ما به طور خلاصه از فناوری برای انجام کارهای مختلف در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم.

ما می توانیم فناوری را به عنوان محصولات و فرآیندهایی که برای ساده سازی زندگی روزمره ما استفاده می شود، توصیف کنیم.

همچنین ما از فناوری برای گسترش توانایی های خود استفاده کرده و مردم را به مهمترین قسمت هر سیستم فناوری تبدیل می کنیم.

ما تقریباً در هر کاری که در زندگی روزمره خود انجام می دهیم از فناوری استفاده می کنیم. ما از فنآوری در محل کار، برای ارتباطات، حمل و نقل، یادگیری، تولید، امنیت داده ها، مقیاس گذاری مشاغل و موارد دیگر استفاده می کنیم.

همچنین بسیاری از مشاغل از فناوری برای ادامه رقابت استفاده می کنند، آنها محصولات و خدمات جدیدی را با استفاده از فناوری ایجاد می کنند و همچنین از فناوری برای ارائه آن محصولات و خدمات به مشتریان خود استفاده می کنند.

یک مثال خوب در این رابطه این است که شرکت های تلفن های همراه مانند اپل و سامسونگ( امپراتوری های تلفن همراه) از فناوری پیشرفته برای ایجاد تلفن های هوشمند جدید و سایر دستگاه های الکترونیکی برای حفظ رقابت استفاده می کنند.

می بینید که این مزیت رقابتی با استفاده از فناوری پیشرفته بدست می آید.

تکنولوژی یا فناوری چیست و چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟ - مدیاسافت

تاریخچه تکنولوژی

تکنولوژی یا فناوری قدمتی به اندازه تاریخ بشریت دارد.  می توانیم آغاز فناوری را عصر حجر Stone Age)) بدانیم.

در واقع پیشینه تکنولوژی به تاریخ ابداع ابزارها و فنون برمی گردد و مانند دیگر جنبه های تاریخ است. آغاز رسمی عصر فناوری را اختراع چرخ که یکی از مهمترین فناوری های بشر به شمار می رود، می دانند.

 اما شواهدی تاریخی وجود دارد که مطابق آنها گفته می شود پیشنیه فناوری حتی به قبل از اختراع چرخ برمی گردد.

این شواهد عبارت اند از پوسته های تیز سنگی که به عنوان چاقو استفاده می شده اند و سنگ های بزرگتری که به عنوان چکش و سندان مورد استفاده قرار می گرفته اند و در تحقیقات باستان شناسی دریاچه تورکانا در کنیا کشف شده اند.

این ابزارها 3.3 میلیون سال پیش ساخته شده اند و بنابراین می توان تاریخچه فناوری را بسیار قبل تر از اختراع چرخ دانست.

انقلاب صنعتی

 اما عصر اصلی فناوری و اختراع در قرن هجدهم میلادی آغاز شد که انقلاب صنعتی( Industrial Revolution) شروع و ماشین آلات اختراع شدند و انواع مختلف توسعه و تولید آغاز شد.

انقلاب صنعتی از بریتانیا آغاز شد و به همین خاطر منشا بسیاری از نوآوری های تکنولوژیک انگلیس بود. در اواسط قرن هجدهم میلادی انگلیس برترین کشور تجاری جهان بود . که از طریق فعالیت های شرکت هند شرقی، یک امپراتوری تجارت جهانی است . که با مستعمرات آمریکای شمالی و آفریقا و با نفوذ سیاسی در شبه قاره هند کنترل می کرد.

 

توسعه تجارت و ظهور تجارت از علل عمده انقلاب صنعتی بود.

پس همانطور که گفته شد از عصر حجر تا کنون با اختراعات مختلف. فناوری هر روز بیش از گذشته پیشرفت کرده است.  نیازهای بیشتری از انسان ها برطرف می شود. از جمله این اختراعات علمی و فنی عبارت اند از:

استفاده از آتش، شروع زندگی یکجا نشینی و آغاز کشاورزی . اختراع آهن، باروت، قطب نما، ساعت مکانیکی، صنعت چاپ، موتور بخار، راه آهن،. عکاسی، تلگراف، تلفن، برق، اتومبیل، رادیو،هواپیما، موشک سازی،. تلوزیون، کامپیوتر، قدرت هسته ای، ترانزیستور، پرواز هوایی، رایانه شخصی، اینترنت و هوش مصنوعی. 

8 محصول برتر تکنولوژی در یک دهه اخیر + عکس

پیشرفت فناوری

فناوری مقوله ای پویا است که همواره بهبود می یابد. زیرا نیازها و خواسته های ما برای فناوری در حال تغییر است.

فناوری در ابتدا برای توصیف هنرهای کاربردی مورد استفاده قرار گرفته است . اما اکنون برای توصیف پیشرفت و تغییرات پیرامون ما استفاده می شود.

دانش جدید مردم را قادر به خلق چیزهای جدید کرده است. اگر به اواسط قرن بیستم نگاه کنیم، دسترسی به اینترنت وجود نداشت . ارتباط برقرار کردن با یکدیگر برای افراد دشوار بود.  همچنین در مشاغل خود با مشکلات اساسی روبرو بوده اند.

اما با اختراع اینترنت تغییرات گسترده ایی در زندگی انسان ها به وجود آمده است.

امروزه مردم می توانند مکالمه رو در رو از طریق اسکایپ و … داشته باشند. همچنین امروزه مردم می توانند بانکداری آنلاین داشته باشند که به بسیاری از مشکلات بازرگانان و تجار پایان داده است.

پس همانطور که گفته شد، فناوری به طور مداوم در حال تغییر است. فقط بخاطر داشته باشید، همگام بودن با فناوری به کسب و کار شما ارزش افزوده می بخشد. به روز بودن به شما کمک می کند فرصت ها را از دست ندهید و از رقبای خود عقب نباشید.

کلام آخر

اینکه وقتی به کلمه فناوری یا تکنولوژی فکر می کنید، معانی زیادی به ذهن شما خطور می کند.

ممکن است شما فناوری را چیزی از یک نمایش علمی تخیلی بدانید . یا چیزی که باید از طریق برق کار کند. معمولا فناوری ما را به فکر پیچیده بودن می اندازد، اما قطعا چنین چیزی نیست.

فناوری معمولاً شامل یک تجهیزات خاص است، اما این تجهیزات هم می توانند به طرز باورنکردنی ساده باشند. و هم به طرز خیره کننده ای پیچیده باشند. مثلا می تواند شامل کشف چرخ تا کامپیوترهای پیشرفته باشد.

اما در نهایت، فناوری استفاده از دانش علمی برای اهداف عملی یا کاربردها،. چه در صنعت و چه در زندگی روزمره ما است.

بنابراین هر زمان که ما از دانش علمی خود برای دستیابی به هدف خاصی استفاده می کنیم،. از فناوری استفاده کرده ایم.

شما را دعوت به خواندن سایر مقالات از این نویسنده می کنیم:

ابرداده ها چگونه به تکنولوژی یادگیری ماشینی کمک کنند؟

در عصر جدید با تکنولوژی اینترنت اشیاء چه می گذرد؟

گجت های هوشمند یکی از داغ ترین بازارهای دنیا

همجوشی هسته ای چه تفاوتی با شکافت هسته ای دارد؟

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
علیرضا عزیزی