یادگیری زبان c

با هم مرور کردیم که برنامه نویسی به زبان c یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین ها در رشته ی کامپیوتر و ارتباط با سخت افزار است و با گشذت سالیان کمامان با قدرت به فعالیت میپردازد. همچنین اهمیت یادگیری این زبان را از نظر بازار کار باهم بررسی کردیم و گفتیم یادگیری این زبان و تسلط به آن برای هر برنامه نویس به عنوان یک نقطه ی قوت به شمار می رود.  زبان برنامه نویسی C  نزدیک ترین زبان به زبان ماشین است و توسط کامپایلر ها به ماشین تبدیل میشود و دستورات مارا به اجرا درمی آورد. همچنین تفاوت کامپایلر و IDE همچنین نحوه ی عملکرد هرکدام را بررسی کردیم. از کتابخانه های موجود در زبان  C  و چگونگی راحت تر کردن کار برنامه نویس را دانستیم. حال آن که نوشتن برنامه علاوه بر یادگیری و تسلط با خطاهایی نیز همراه است واین خطاها گاهی مشکل ساز میشوند به خصوص که زبان برنامه نویسی c  به اصطلاح زبان بدون بخشش است، به این معنی که تمام دستوراتی که به آن میدهیم را مو به مو انجام میدهد و امکان تشخیص خطا را نداد.4 min


0

یادگیری زبان c : در عصر تکنولوژی کمتر کسی پیدا میشود که با کامپیوتر به صورت روزانه سرو کار نداشته باشد از کارت اعتباری بانکی تا گوشی های هوشمند و … ما در بین انبوهی از کامپیوتر ها محاصره شده ایم! کامپیوترها غول های محاسباتی هستند که با سرعت بالایی اطلاعات را پردازش کرده و نتیجه را گزارش میکنند. اما این امر که کامپیوتر ها به خود ی خود دارای اختیار یا هوش نیستند نیز بر کسی پوشیده نیست و همه ی قدرت خود را از ما میگیرند و توسط ما برنامه ریزی میشوند تا به نیاز های انسان پاسخ بدهند. کامپیوترها انواع مختلفی دارند از کیت هایی که در لباس شویی تلویزیون، گوشی همراه، یخچال و بسیاری دیگر از وسایل کاربردی دارای کامپیوتر هستند. همه ی این کامپیوتر ها توسط ما برنامه ریزی یا برنامه نویسی می‌شوند.

زبان برنامه نویسی c

در ادامه میخواهیم یکی از آغازی ترین روش های دستور دهی به این کامپیوتر ها را بررسی کنیم. فرض بگیرید ما یک کامپیوتر داریم و میخواهیم به آن دستور دهیم که برای ما کار انجام دهد، این کار توسط زبان های برنامه نویسی انجام میشود. در گذشته و اولین دستورات توسط زبان ماشین انجام می گرفت اما به دلیل گسترده بودن دستورات و همچنین سخت بودن زبان ماشین ( صفر و یک) یکی دیگر از مشکلات بود. اما با پیشرفت زبان های دستور دهنده به کامپیوترها زبان های اسمبلی شکل گرفتند.

این زبان ها به زبان انگلیسی نزدیک هستند و با نوشتن دستورات با توجه به یک قاعده ی کلی و وجود یک مفسر یا مترجم برای تبدیل این دستورات به زبان ماشین کار ساده تر و پیشرفت در دنیای مامپیوتر سریع تر از قبل انجام شد. زبان برنامه نویس C یکی از اولین نمونه های این زبان ها بود که با گسترش و اصلاح قدرتمند شد و به رشد نرم افزارها بیش از بیش کمک کرد همچنین این زبان منشا بیشتر زبان های بعدی خود بود. مترجم ها نیز خود برنامه هایی هستند که بعد از سیستم عامل ها بزرگترین و اصلی ترین برنامه ها را تشکیل میدهند.

یادگیری زبان c
یادگیری زبان c

یادگیری زبان c

زبان برنامه نویسی c  با توجه به پایه ای بودن و ارزش آن در بین زبان های برنامه نویسی همواره از نظر آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است. از نظر کاربردی نیز به دلیل کارایی بالای آن و ارتباط مستقیم با سخت افزار بعد از گذشت سالیان امروزه نیز بیشترین سهم را توسعه ی سیستم های نرم افزاری دارند.

زبان برنامه نویسی  c همواره از نظر آموزشی و پژوهشی نیز قابل توجه بوده است، همچنین برای ابداع و رسیدن به زبان برنامه نویسی جدید همواره این زبان مورد توجه قرار گرفته است. توجه و درک، یادگیری زبان c  باعث افزایش سرعت شما در یادگیری زبان های دیگر ماشین خواهد شد. همانطور که اطلاع دارید زبان هایی مانند جاوا سی پلاس و سی شارپ از نظر ساخت بسیار به زبان برنامه نویسی c  نزدیک هستند به همین خاطر در دانشگاه ها نیز از این زبان به صورت پایه برای یادگیری و درک از برنامه نویسی آموزش داده میشود.

زبان برنامه نویسی c
زبان برنامه نویسی c

یادگیری زبان برنامه نویسی c به عنوان زبان مادر

بسیاری از برنامه نویسان کامپیوتر به این مهم معترفند که زبان c و یادگیری آن در رزومه ی هر شخص برنامه نویس به عنوان یک نقطه ی قوت به حساب می آید، اما این باور از کجا می‌آید؟ این زبان به دلیل قدمت بالا و همچنین نقش پایه ای برای بسیاری از زبان های برنامه نویسی شناخته شده ی دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

یادگیری این زبان به معنای آن است که شما به صورت کامل و جامع کار با کامپیوتر و نوع عملکرد آن را به خوبی درک کرده اید. از سیستم عامل های ویندوزی که هرروزه با آن سرو کار داریم تا بسیاری نقشه خوان ها از این زبان قدرت گرفته و توسعه یافته اند. از این رو زبان برنامه نویسی  c و یادگیری زبان برنامه نویسی C  مهم میشود که بیشترین فرصت های شغلی و مقبولیت در بازار کار را داراست در واقع برنامه نویسان این زبان به راحتی میتوانند با هر زبان دیگری در مدت کوتاهی ارتباط گرفته و وارد بازار کار بشوند.

همچنین ببینید : آموزش C++

اصول اولیه برای ورود در برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی C چگونه زبانی است؟

زبان برنامه نویسی C  نزدیک ترین زبان رایج به زبان ماشین است، به این معنی که این زبان نزدیک ترین زبان به زبان صفر و یک است. برنامه های نوشته شده توسط زبان C  یک سری کدهای ساده متنی هستند و به راحتی قابل حمل می‌باشند همچنین این برای نوشتن یک برنامه در این زبان دستیارهای فوق العاده ای دارید که به راحتی میتوانید از آنها کمک بگیرید و برنامه ی خود را گشترش دهید. این دستیاران همان کتابخانه ها هستند، کتابخانه ها کدهای از پیش نوشته شده و آزمون پس داد های هستند که یک برنامه نویس دیگر نوشته و میتوانید از آن ها در برنامه ی خود کمک بگیرد.

یادگیری زبان برنامه نویسی c سی
یادگیری زبان برنامه نویسی c سی

 به طور مثال فرض کنید شما در یک بخشی از برنامه نیاز دارید که سینوس یک عددی را محاسبه کنید، در چنین موقعیتی نیاز نیست شما کدهای مفصلی برای محاسبه ی سینوس یک عدد بنویسید، میتوانید با مراجعه به کتابخانه ای که این کار را برای شما انجام میدهد و استفاده از کدهای آن کتابخانه در برنامه به سادگی این مرحله از کد نویسی را میانبر بزنید. پس قدر کتابخانه ها را بدانید و با تجربه و مطالعه شناخت درستی از آن ها داشته باشید تا به هنگام نیاز به آن ها مراجه کنید. یک برنامه نویس خوب همیشه قبل از شروع به کار به این شناخت رسیده است که مسئله های پیش رو را با کدام کتابخانه پشت سر بگذارید. شناخت صحیح این کتابخانه ها امکان انتخاب در لحظه و سرعت بخشیدن به کار را به شما میدهد.

کامپایلر و IDE چیست؟

کامپایل در واقع تبدیل یک کد سطح بالا به زبان ماشین یا همان صفر و یک است. در واقع کدهایی که توسط یک برنامه نویس نوشته می شوند برای CPU یا مغز کامپیوتر قابل درک نیستند و برای درک آن و اجرای فرمان ما توسط کامپیوتر باید این دستورات به زبان ماشین که همان صفر و یک است تبدیل شوند. از این جهت ما به برنامه ای نیاز داریم که به صورت واسطه این ترجمه را انجام دهد. کامپایلر ها برنامه هایی هستند که برای ترجمه ی کدها از زبان مبدأ به زبان کامپیوتر استفاده میشوند. مراحل انجام کار کامپایلر ها نیز از بخش هایی تشکیل شده است که معمولاً اگر برنامه بدون مشکل در زبان مبدا نوشته شده باشد به راحتی اجرا میشود.

یادگیری زبان c و ide مخصوص ان
یادگیری زبان c و ide مخصوص ان

برای اجرای زبان برنامه نویسی c  و تبدیل آن به زبان ماشین نیز کامپایلرهای مختلفی وجود دارند که یکی از شناخته شده ترین آن ها Visual studio است. IDE نیز حکایت از محیطی دارد که یک برنامه نویس د رآن کد نویسی میکند به زبان ساد ه تر فضایی که در آن برنامه نویس دستورات خود را به نگار ش می آورد تا توسط مترجم به ماشین برسد را IDE میگویند. همانگونه که متوجه شدید تفاوت این دو در آن است که وظیفه ی کامپایلر ترجمه است در حالی که IDE فقط فضا را برای راحتی هرچه بیشتر و بی عیب و نقص نوشتن دستورات فراهم میکند (خطایابی یکی از وظایف این برنامه است). برای زبان  برنامه نویسی C به دلیل قدمت تعداد بسیاری از کامپایلر ها و IDE ها ارائه شده است.

شناخت بهتر رایانه ها توسط زبان c

به دلیل قدمت و پایه ای بودن این زبان شما برای شروع به یادگیری به مراجع گسترده ای دسترسی خواهید داشت. وب سایت های متعددی برای آموزش این زبان وجود دارند کتاب های زبادی بر پایه آموزش زبان c  نوشته شده اند. به طور کلی یادگیری زبان c هرچند مشکل و گسترده به نظر میرسید اما دارای منابع و دسترسی بسیاری است. قبل از شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی باید به قدرت حل مسائل خود رجوع کنید. یکی از مهم ترین اصولی که یک برنامه نویس داراست قابلیت ساده سازی و حل مسئله است. شما باید بتوانید یک مسئله را به مسائل ریز تر و جزئی تر تبدیل کرده و به حل آن ها بپردازید.

در واقع پایه ی برنامه نویسی همین امر ساده کردن و حل کردن مسائل است. فرض کنید شما در شرکتی کار میکنید یا میخواهید یک برنامه ی مشخصی بنویسید. ابتدا باید بدانید برای رسیدن و اجرای این برنامه به چه ابزاری نیاز دارید بعد از شروع به کار باید متوجه بشوید که این ابزار و کدها را چگونه بدست آورید و این ساده کردن مسائل را تا آنجایی ادامه دهید که با نوشتن کدهای ساده و قرار دادن آن ها کنار هم مسائل پیچیده را حل کنید.

ریز شدن و خرد کردن مسائل علاوه بر تسریع کار و دست یابی به راه حل میتواند از بروز مشکل در برنامه نیز جلوگیری کند. درواقع شما تمامی حالت های خردی که ممکن است در طول اجرای برنامه پیش بیایید را نیز پیش بینی و حل میکنید. با تمرین حل مسائل و به کار بردن آن ها در برنامه نویسی به یکی از موفق ترین برنامه نویسان تبدیل خواهید شد.

یادگیری زبان برنامه نویسی c سی
یادگیری زبان برنامه نویسی c سی

جمع بندی

با هم مرور کردیم که برنامه نویسی به زبان c یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین ها در رشته ی کامپیوتر و ارتباط با سخت افزار است و با گشذت سالیان کمامان با قدرت به فعالیت میپردازد. همچنین اهمیت یادگیری این زبان را از نظر بازار کار باهم بررسی کردیم و گفتیم یادگیری این زبان و تسلط به آن برای هر برنامه نویس به عنوان یک نقطه ی قوت به شمار می رود.

 زبان برنامه نویسی C  نزدیک ترین زبان به زبان ماشین است و توسط کامپایلر ها به ماشین تبدیل میشود و دستورات مارا به اجرا درمی آورد. همچنین تفاوت کامپایلر و IDE همچنین نحوه ی عملکرد هرکدام را بررسی کردیم. از کتابخانه های موجود در زبان  C  و چگونگی راحت تر کردن کار برنامه نویس را دانستیم. حال آن که نوشتن برنامه علاوه بر یادگیری و تسلط با خطاهایی نیز همراه است واین خطاها گاهی مشکل ساز میشوند به خصوص که زبان برنامه نویسی c  به اصطلاح زبان بدون بخشش است، به این معنی که تمام دستوراتی که به آن میدهیم را مو به مو انجام میدهد و امکان تشخیص خطا را نداد.

 البته این امر نباید موجب ترس شما بشود چون در برنامه نویسی خطاها جز جدایی ناپذیری از کار هستند و با پیدا کردن و رقع آن ها به برنامه ای بی نقص خواهید رسید. برخی خطاها ممکن است باعث توقف در ترجمه (کامپایل) شوند و برخی نیز بدون مشکل در برنامه وجود دارند و در هنگام کار با برنامه متوجه پاسخ های عجیبی از سمت برنامه می شوید. خطاها نیز به دو دسته تقسیم میشوند که اصطلاحا به آن ها خطای منطقی و خطای نوشتاری یا کدنویسی میگویند.

یادگیری زبان c
یادگیری زبان c

دسته های یادگیری زبان c

که دسته ی اول آن دست از خطاهایی است که برنامه نویس در حل مشکل دچار ایراد است به این معنی که برای یک مسئله راه حل و پاسخ صحیحی در نظر نگرفته است و برنامه با موفقیت ترجمه میشود و به اجرا در می آید ولی در مواقع خاص با فعالیت عجیبی خطاها به چشم می آیند. برای مثال برنامه ای که با یک بار کلیک کردن به صفحه ی دیگر و فضای دیگری ارجاع داده میشوید ولی برنامه نویس دوبار پشت سرهم کلیک کردن را پیش بینی نکرده و با دوبار کلیک کردن برنامه به فضای نامربوطی برده میشود، این مثال ساده ترین نوع این خطاست و مشکلات پیچیده تری در یک برنامه امکان وقوع دارد. همچنین خطاهای نحوی یا نوشتار در کد که معمولاً همان ابتدا در هنگام ترجمه دچار مشکل میشوند و برنامه نویس فورا به اصلاح آن ها میپردازد تا خروجی هرچه زودتر انجام شود.

به طور کلی بر خلاف باور عموم یک امر خسته کننده نیست و همواره با چالش ها و حل مسائل گوناگونی همراه است. زبان c  نیز که به باور بسیاری یک زبان قدیمی و سطح پایین به شمار میرود دارای نقاط قوت بسیاری است که کماکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تصمیم به یادگیری این زبان دارید بدون تردید به شما در شناخت بهتر زبان ماشین و کارکرد کلی کامپیوتر ها کمک خواهد کرد. در بسیاری از مراکز آموزشی برای انتقال بهتر و شناخت بهتر از عملکرد کامپیوتر کمامان زبان برنامه نویسی آموزشی زبان C  است که این نشان دهنده ی قدرت و پایه ای بود این زبان است.

 


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
اشکان پورخسروانی