رک-(rack)-چیست-انواع-آن

ر واقع رک‌ها محل اسکان سرورهای خصوصی و تجهیزات شبکه در یک مرکز داده شخص ثالث است. به جای سناریوی داخلی که سرورها در یک اتاق یا بخشی از زیرساخت‌های تجاری خود سازمان زندگی می کنند، این گزینه وجود دارد که "تجهیزات را با اجاره مکان در یک مرکز داده همگانی سازی" (که به عنوان شخص ثالث نیز شناخته می شود) مرکز اطلاعات را "مکان یابی مشترک" کنند.


0
Rack
نمایش مجموعه‌ای از رک‌ها در دیتاسنتر

پیشرفت‌های روزافزون تکنولوژی در حیطه اطلاعات منجر به نیاز به افزایش سیستم‌های فناوری اطلاعات و افزایش تقاضای محاسبات کامپیوتری گردیده است. به دنبال بهبود این موضوع، مسئولان فناوری اطلاعات تلاش کردند تا بستری امن و مناسب فراهم آورند. یکی از پیشنهادها برای حفاظت و نگهداری اطلاعات استفاده از رک در دیتاسنتر می‌باشد.حال بیایید باهم بررسی کنیم که رک (Rack) چیست و در رابطه با انواع آن صحبت کنیم.

فضای نگهداری رک
نمایش محل نگهداری رک‌ها

 رک چیست؟

رک یک محفظه‌ی فیزیکی‌ست که از آن برای نگهداری تجهیزاتی  مانندسرور اچ پی، روتر، مودم، فایروال و … استفاده می‌گردد. دلیل استفاده از Rack محافظت فیزیکی از این تجهیزات و همچنین ایجاد دسترسی آسان و منظم بودن تجهیزات جهت رفع مشکلات احتمالی است.

رک‌های مربوط به نگهداری سرورها به طور معمول در سازمان‌ها و شرکت های مهم قرار دارند. رک یک سازمان دهنده تجهیزات فناوری اطلاعات مانند سرورها، سوئیچ های شبکه و سایر وسایل الکترونیکی برای استفاده بهینه از فضا، جریان مناسب هوا و منابع استاندارد است. انتخاب قفسه و پیکربندی مناسب با توجه به نیازهای شما عملکرد روان تجهیزات IT را تضمین می کند.

بنابراین آنها را قابل اطمینان تر و کارآمد می کند.  همچنین منابع سازمان یافته باعث صرفه جویی در هزینه های بی مورد می شوند. یک رک سطح پایه شامل2-4 ریل نصب شده به همراه چارچوب پشتیبانی برای نگه داشتن ریل ها در محل است. ریل ها از آلومینیوم یا فولاد ساخته شده اند تا وزن تجهیزات سنگین را تحمل کنند. طول و عرض دندانه دار و سایر اندازه گیری ها برای تأیید سازگاری استاندارد استاندارد شده است. استاندارد کنونی 19 اینچ عرض و 1.75 اینچ ارتفاع به دنبال استانداردی است که توسط اتحادیه صنعت الکترونیک (EIA) تنظیم شده و اکنون توسط انجمن صنایع قطعات الکترونیکی (ECIA) نگهداری می شود.

تعداد واحدهای دندانه دار با حرف “U” مشخص می شود یا 1 واحد رک 1U است. به عنوان مثال، اگر بگوییم 24U ، این به معنی 24 واحد رک x 1.75 اینچ قد24×1.75  اینچ است. در حقیقت، محفظه های رک تجهیزات بسیار مهندسی هستند که می توانند بهره‌وری تجهیزات پشتیبانی شده را افزایش دهند. همچنین بهره‌وری پرسنل مرکز داده را بهبود ببخشند.

سیستم‌های رک دارایی‌های استراتژیکی هستند که نقشی اساسی در به روز بودن سیستم دارند. و در دسترس بودن و قابل اطمینان بودن مرکز داده را تضمین می‌کنند. محفظه‌ی رک می‌تواند محلی انعطاف‌پذیر و انطباق پذیر برای انطباق با تغییرات سریع حساب شده باشد. رک‌های موجود در دیتاسنتر قادرند سیستم‌های نظارتی را جهت بهبود مدیریت اکوسیستم مرکز داده فراهم آورند. به طور خلاصه، آنها یک جزء حیاتی در هر مرکز داده هستند.

در واقع رک‌ها محل اسکان سرورهای خصوصی و تجهیزات شبکه در یک مرکز داده شخص ثالث است. به جای سناریوی داخلی که سرورها در یک اتاق یا بخشی از زیرساخت‌های تجاری خود سازمان زندگی می کنند، این گزینه وجود دارد که “تجهیزات را با اجاره مکان در یک مرکز داده همگانی سازی” (که به عنوان شخص ثالث نیز شناخته می شود) مرکز اطلاعات را “مکان یابی مشترک” کنند.

در اجاره رک، به جاي اجاره نمودن سرور از مراکز داده مانند سایت‌های فروش هاست، سرور تهيه شده توسط خود مشتري به مراكز دیتاسنتر سپرده مي‌شود تا در رک نگهداری شود. در اين حالت مالكيت سرور كاملاً با كاربر خواهد بود.  در واقع، فضا و مكاني براي قرار دادن و نگهداري سرور اجاره مي‌شود. با خريداري يك سرور و قرار دادن آن در رک دیتاسنترها، لازم است تنها هزينه هایی مثل فضاي نگهداري و هزينه پهناي باند پرداخت شود. امكان تهيه Rack توسط خود كاربر نيز وجود دارد و عملاً Server room  تنها پهناي باند، IP، برق، كولينگ و فضا را براي كاربر فراهم مي‌نمايد.

در اجاره محفظه رک، كاربر مي تواند پيكربندي سخت افزار و نرم افزارهاي نصب شده بر روي آن را شخصاً انتخاب نمايد. شرکت ارائه دهنده‌ی سرویس کولوکیشن، اتصال به اينترنت را حفظ مي نمايد و تجهيزات محيطي چون برق اضطراري مثل UPS ، سيستم اطفاي حريق و تهويه مناسب را فراهم مي آورد.

 

بیایید با هم بررسی کنیم که اجزای رک چه چیزهایی است؟

یونیت رک (rack unit)

به اختصار، یونیت یک واحد اندازه‌گیری در رک می‌باشد که ارتفاع رک با آن محاسبه می‌گردد. در واقع یونیت به ما نشان می‌دهد که ارتفاع رک برای جای‌گیری و نصب تجهیزات چقدر است. هر یونیت در محفظه‌ی رک معادل ۴٫۴۴۵ سانیتمتر  یا سه  عدد سوراخ در آداپتور‌های کناری رک است.

ارتفاع کلی محفظه‌ی رک به سانتیمتر بیان می‌گردد و از پایین رک یا سطح زمین تا سقف رک محسوب می‌شود.

معمولا بالاترین یونیت در محفظه‌ی رک،  1u می‌باشد و به ترتیب به عدد آن به سمت پایین پایین افزایش می یابد. در بعضی محفظه‌های رک شماره U بر روی آداپتور درج می شود.

 

در ادامه پیرامون (Rack) رک ,انواع آن صحبت خواهیم کرد:

انواع Rack

رک دیواری (wall mounted)

انواع رک
نمایش Rack دیواری

اگر فضای کف بسیار مناسب است، استفاده از قفسه دیواری را در نظر بگیرید. قفسه‌های دیواری یک راه حل عالی برای صرفه جویی در فضای کف و همچنین امکان دسترسی به قسمت عقب تجهیزات هستند.این نوع رک قابلیت نصب بر دیوار را دارد و مناسب برای شبکه‌های کوچک و خانگی می‌باشد. زیرا رک‌های دیواری به حجم کمتری برای جای‌گیری نیاز دارند. جنس رگ دیواری از فلز می‌باشد. فلز رک دیواری اتاق سرور از جنس آلومینیوم است و پوشش رنگی دارد. قسمت های پایین و بالا و اطراف رک دیواری دارای سیستم تهویه وجود و خروج هوا می‌باشد.

 

رک ایستاده (freestanding rack)

انواع Rack
نمایش Rack ایستاده

رک‌های ایستاده استاندارد به طور معمول برای قرارگفتن در دیتاسنتر ها انتخاب می شوند. در این rack ها، انواع پچ پنل، سوییچ، سرور، یو پی اس (UPS) و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسان تر یکجا گرد هم می‌آورند. رک‌های ایستاده از بالا و پایین ورودی برای انواع کابل دارند و از چهار طرف نیز باز می شوند. ارتفاع این rack ها می تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد. و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید گردند.

Rack های ایستاده دارای درهای شیشه ای یا تلقی فریم دار می‌باشند. امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این rack ها وجود دارد و بصورت پیش فرض دارای یک فن هستند. پاور ماژول های ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می‌گردند و نسبت به ارتفاع rack می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب نمود.

 

در مقالات بعدی در رابطه با اجزای رک‌های دیواری و ایستاده و انواع آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع گردد.

 

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

خسته کننده/تکراری خسته کننده/تکراری
0
خسته کننده/تکراری
چی!؟ چی!؟
0
چی!؟
جالب جالب
0
جالب
علمی علمی
0
علمی
اوه اوه
0
اوه
بهناز صدیق