زنجیره تامین (Supply Chain) محصول به منظور کاهش هزینه‌ها و رسیدن به سودآوری

زنجیره‌ی تامین در همه‌ی زمینه‌های زندگی انسان‌ها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم تاثیرگذار است. از زمینه‌های مربوط به زندگی فردی و خانوادگی انسان تا زمینه‌های مربوط به چرخه حیات همه‌ی سازمان‌ها‌، همه و همه تاثیر گرفته از زنجیره‌ی تامین و مفاهیم و موضوعات مربوط به آن می‌باشد. و چون هدف از زنجیره‌ی تامین به حداقل رساندن هزینه‌هاست باعث به وجود آمدن شرایط مکانی و زمانی با مطلوبیت بیشتر برای زندگی بهتر خواهد شد. کمپانی‌ها زنجیره‌ی تامین را برای کاهش هزینه‌ها و حفظ توانایی رقابت در چشم‌انداز تجاری توسعه ‌می‌دهند. همانطور که گفتیم Supply Chain وظیفه تهیه و تامین بهینه منابع و خدمات یک مجموعه را از مرحله تولید یک کالا تا فروش و رساندن آن بدست مشتری را دارد. با تعریف درست یک زنجیره تامین در مجموعه، میتوان هزینه ها را کاهش و روال تولید یک محصول را افزایش داد و آن را بهینه کرد. مدیریت موثر زنجیره تامین می‌تواند به کاهش هزینه‌های کلی و افزایش سوددهی شرکت منجر شود. همچنین از کار افتادن حتی یکی از حلقه‌های زنجیر، می‌تواند بر دیگر قسمت‌های زنجیره تاثیر بگذارد و هزینه‌ساز باشد. برای هرچه بهینه‌ تر کردن روال زنجیره تامین بهتر است تامین کنندگان قابل اعتماد پیدا کرده. همچنین با مدیران ارشد هر بخش، نظارت علمی و دقیقی بر روال تولید محصول در هر بخش داشته باشید.1 min


0
جریان زنجیره تامین
در این تصویر روال چرخه‌ی زنجیره تامین نمایش داده شده است
 • زنجیره تامین

 • برای درک بهتر از زنجیره تامین ، فرض کنید امروز پنجشبه است. بعد از یک نصفه روز کاری خسته کننده، از شرکت بیرون آمدید. ماشین خود را روشن کرده و به سمت خانه حرکت می‌کنید. در مسیر به همه چیز فکر می‌کنید جز اتفاقی که در خانه انتظار شما را می‌کشد. به همه چیز مثل قسط‌های عقب افتاده، چرخه هزینه‌های ماه جاری، شهریه مدرسه فرزندتان و….. . حالا ماشین را در پارکینگ پارک کرده اید و پشت در خانه‌تان، دست در جیبتان ایستاده اید. در حال پیدا کردن کلیدتان هستید. ناگهان یک بوی آشنا به مشامتان می‌خورد و تمام فکر شما را درگیر خود می‌کنید. در را باز می‌کنید و با بهترین تصویر دنیا مواجه می‌شوید!..همسر و فرزندتان پشت میز ناهارخوری که به بهترین شکل ممکن چیده شده است، انتظار شما را می‌کشند. اما ناهار چیست؟ خورشت قورمه سبزی جا افتاده با لیموهای درشت و جا افتاده. همچنین برنج زعفرانی شمال با عطر بینظیر و سالاد شیرازی ریز با نعنا و آبلیمو تازه. دوغ محلی و خنک با نعنا و گلپر تازه! خب بهتره تا آب از دهانمان نیامده، این تصویر را همینجا رها کنیم و به استفاده بهینه از آن و توضیح زنجیره تامین محصول به منظور کاهش هزینه ها و رسیدن به سودآوری بیشتر بپردازیم!
 • زنجیره تامین و اهمیت آن در زندگی‌های روزمره!

 • مثال بالا می‌تواند تعریف ما از زنجیره تامین را بسیار ساده‌تر کند. مراحل تامین منابع اولیه برای تولید یک محصول تا رساندن آن به دست مشتری! ما مدیون زنجیره تامین هستیم. چراکه اگر زنجیره تامین وجود نداشت، کشاورز نمی‌توانست مواد اولیه برای تولید و کاشت حبوبات، سبزی‌ها و میوه‌ها را تهیه کند. آن‌ها به واسطه فروخته نمی‌شد. همچنین واسط نمیتوانست آن‌ها را به شهر بیاورد و به مغازه‌دار بفروشد. همچنین مغازه دار نمیتوانست مواد لازم برای پختن قورمه سبزی همسرتان را تهیه کند. و اینگونه شما هم ناهار قورمه سبزی نداشتید و پنجشنبه‌تان با اعصاب خوردی بیشتری سپری می‌شد!زنجیره‌ی تامین در همه‌ی زمینه‌های زندگی انسان‌ها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم تاثیرگذار است. از زمینه‌های مربوط به زندگی فردی و خانوادگی انسان تا زمینه‌های مربوط به چرخه حیات همه‌ی سازمان‌ها‌. همه و همه تاثیر گرفته از زنجیره‌ی تامین و مفاهیم و موضوعات مربوط به آن می‌باشد. و چون هدف از زنجیره‌ی تامین به حداقل رساندن هزینه‌هاست باعث به وجود آمدن شرایط مکانی و زمانی با مطلوبیت بیشتر برای زندگی بهتر خواهد شد. در طول زمان میلیاردها میلیارد کالاهای جدید و متنوعی به وجود آمده و دست به دست در اختیار خریداران و مصرف کنندگان سراسر جهان قرار گرفته است؛ که نقش زنجیره‌ی تامین در اینجا به حداقل رساندن قیمت تمام شده‌ی محصول در زمان رسیدن به دست مصرف کنندگان می‌باشد.
 • تاریخچه 

 •  بیان می‌کند که اصطلاح “زنجیره تأمین” در سال 1905 به روزنامه “The Independent” نسبت داده می‌شود. مفهوم شبکه‌ای از تأمین کنندگان، تولیدکنندگان/ تولید کنندگان و مصرف کنندگان مدت ها قبل از آن وجود داشته است. مدیریت زنجیره تأمین تا دهه 1980 میلادی ابداع نشده بود. بنابراین این زمینه در مقایسه با حوزه های مرتبط مانند تدارکات، تدارکات و ساخت، که همگی در مدیریت زنجیره تأمین نقش دارند، هنوز جوان است. مدیریت زنجیره تأمین به طور کلی به مدیریت و بهینه سازی سیستم‌ها و فرایندهایی مربوط می‌شود که محصول را از حالت مواد اولیه به نقطه نهایی یعنی مصرف کننده می‌رساند. طبق نظر شورای متخصصان مدیریت زنجیره تأمین، هدف آن “به حداکثر رساندن ارزش مشتری” است. در حالی که به شرکت امکان فعالیت سودآور را می دهد.علاقه به مدیریت زنجیره تأمین از دهه 1980 که بنگاه‌ها مزایای روابط همکاری درون و فراتر از سازمان خود را دیدند، بطور پیوسته افزایش یافته است. بنگاه‌ها دریافتند که دیگر نمی توانند جدا از تأمین‌کنندگان یا نهادهای دیگر در زنجیره تأمین، به طور موثر رقابت کنند.
 • تعریف علمی 

 •  به منظور کنترل و بهره وری هرچه بهتر و بهینه‌تر روند تولید و فروش محصول ( از تامین منابع اولیه برای ساخت محصول تا فروش و رساندن آن به دست مشتری) شبکه‌ای به نام زنجیره تامین تعریف شده است که بتواند این چرخه را بهینه کند. زنجیره تامین شامل فعالیت‌ها، افراد، واحدهای اقتصادی، اطلاعات و منابع مختلف و همچنین نقشه راهی است که برای تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید یک محصول تا فروش آن طراحی می‌شود.
 • زنجیره تأمین شبکه‌ای است بین یک شرکت و تأمین کنندگان آن برای تولید و توزیع کالای خاص به خریدار نهایی. این شبکه شامل فعالیت‌ها، افراد، نهادها، اطلاعات و منابع مختلف است. زنجیره تأمین همچنین نشان دهنده مراحلی است که برای رساندن کالا یا خدمات از حالت اولیه به مشتری انجام می گیرد.
 • نمایش چرخه‌زنجیره تامین
  در این تصویر گستردگی چرخه‌ی زنجیره تامین نشان داده شده است.

  چرا زنجیره تامین انقدر مهم است؟

 • کمپانی‌ها زنجیره‌ی در بین همه شرکت‌های تولیدی نیاز به کنترل جریان مواد می‌باشد. جریان مواد از تأمین‌کنندگان، از طریق فرآیندهای ارزش افزوده و کانالهای توزیع، به مشتریان است. زنجیره تأمین مجموعه فعالیت‌های متصل است که مربوط به برنامه‌ریزی، هماهنگی و کنترل مواد، قطعات و کالاهای تمام شده از تأمین‌کننده به مشتری است. با این وجود دیگر نمی‌توان پتانسیل ادغام زنجیره تأمین را نادیده گرفت. شرکت‌هایی که زنجیره تأمین را به عنوان یک نهاد واحد مدیریت می کنند. و نیز استفاده مناسب از ابزارها و تکنیک ها را برای تأمین نیازهای بازار تضمین می کنند، از جنگ برای بقا عقب نخواهند ماند.روال چرخه تامین به این صورت است که عناصر زنجیره تامین شامل کلیه کارکردهایی است که با دریافت سفارش، به ‌منظور تحقق درخواست مشتری، آغاز می‌شوند. این کارکردها شامل مواردی چون توسعه محصول، بازاریابی، عملیات، شبکه‌های توزیع، امور مالی و خدمات به مشتری می‌باشند.مدیریت موثر زنجیره تامین می‌تواند به کاهش هزینه‌های کلی و افزایش سوددهی شرکت منجر شود. همچنین از کار افتادن حتی یکی از حلقه‌های زنجیر، می‌تواند بر دیگر قسمت‌های زنجیره تاثیر بگذارد و هزینه‌ساز باشد. برای هرچه بهینه‌ تر کردن روال زنجیره تامین بهتر است تامین کنندگان قابل اعتماد پیدا کنیم. همچنین با مدیران ارشد هر بخش، نظارت علمی و دقیقی بر روال تولید محصول در هر بخش داشته باشید.
 •  تامین را برای کاهش هزینه‌ها و حفظ توانایی رقابت در چشم‌انداز تجاری توسعه ‌می‌دهند. همانطور که گفتیم Supply Chain وظیفه تهیه و تامین بهینه منابع و خدمات یک مجموعه را از مرحله تولید یک کالا تا فروش و رساندن آن بدست مشتری را دارد. با تعریف درست یک زنجیره تامین در مجموعه، میتوان هزینه ها را کاهش و روال تولید یک محصول را افزایش داد و آن را بهینه کرد.

 

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
بهناز صدیق