بررسی Intel Xeon W

بررسی سری پردازنده های مخصوص سرور اینتل11 min


0

توضیح کلی در مورد خانواده پردازنده های Xeon

از این نوع پردازنده های اینتل معمولا برای اهدافی که به پردازش های سنگین نیاز دارند ، استفاده می شود. برای مثال راه اندازی سرورهای مختلف نیاز به پردازنده های پر قدرتی دارند که پردازنده های معمول ، از پس این پردازش ها کمتر بر می آیند. طبیعتا با وجود تعداد زیاد هسته و رشته برای خنک نگه داشتن این نوع پردازنده ها به انرژی بیشتری نیاز خواهد بود. در مقایسه با پردازنده های معمول بازار این نوع پردازنده ها از سرعت کلاک کمتری برخوردار هستند و حتی با وجود اورکلاک ، از حریف های خود عقب می مانند !    

برتری خانواده Xeon نسبت به سایر پردازنده ها

پردازنده های این سری گران قیمت تر از رقبا هستند ، با وجود اینکه می توان گفت این پردازنده ها روی کاغذ با رقبای خود فرق چندانی ندارند. اما چرا قیمت بالاتری دارند ؟ این پردازنده ها علاوه بر امکانات معمول ، چندین عملکرد و ویژگی ویژه به همراه دارند برای مثال حافظه تصحیح خطا به کاربران این امکان را می دهد که نگران نابودی اطلاعات و یا کرش شدن سیستم نباشند. اگرچه این نوع حافظه ها سرعت نسبتا پایینی دارند اما به دلیل ویژگی هایی ارائه شده قیمت کلی پردازنده را افزایش می دهند. در زمینه کسب و کارهای حیاتی مانند سرچ گوگل صدم ثانیه نیز مهم بشمار می آید و اگر سیستم کرش داشته باشد تعداد زیادی از سرچ ها بی نتیجه خواهد ماند! علاوه بر این ها پردازنده های Xeonامکان پشتیبانی از رم و کارت های بیشتر را فراهم می کند.

پردازنده های خانواده Intel Xeon W

پردازنده های W این خانواده در سال 2017 معرفی شدند و نسبت به مدل E3 از هسته و امکانات کامل تری برخوردار بودند. پردازنده های W به دو دسته 2000 و 3000 تقسیم می شوند که به دلیل استفاده مدل 3000 از سوکت های مدل های gold و هم رده های این پردازنده ها از قیمت و امکانات بیشتری برخوردار می باشد.

نحوه نامگذاری پردازنده های خانواده W

برای مثال پردازنده Xeon W-2145M در نظر بگیریم ، دو رقم اول از سمت چپ نشان دهنده نسل پردازنده می باشد که عدد 21 به معنای نسل Skylake* و عدد 32 به معنای نسل Cascade Lake* اینتل می باشد.دورقم بعدیکه در این مثال 45 هستند ، نشان دهنده خط تولید شرکت اینتل هستند که بالاتر بودن این عدد می تواند به امکانات بیشتری را برای پردازنده ها به همراه داشته باشد.

حرف لاتین آخر پردازنده نشان دهنده حافظه بیشتر (M)و حرف B نشان دهنده ساخت پردازنده در خط های تولید شرکت اپل می باشد.

سری W 2000

پردازنده های سری 2000 این خانواده با تمامی امکانات به بازار عرضه شده اند که تنها تفاوت آنها سرعت کلاک و تعداد هسته ها می باشد. باس این نوع پردازنده ها DMI 3(ارتباط بین پردازنده و چیپ جنوبی مادربرد) می باشد که نسبت به ورژن 2 خود سریعتر عمل می کند. این نوع DMI ها با PCle (باسی که اجزای دیگر کامپیوتر مانند کارت گرافیک بر روی آن قرار داده می شود) ورژن 3 مجهز میشوند که طبیعتا سرعت بیشتری را برای ارتباط بین اجزا با مادربرد فراهم می کنند. حافظه این پردازنده ها از نوع quad-channel (گسترش باس حافظه به 256 بیت که امکان دسترسی و استفاده از چهار حافظه در یک زمان را فراهم می کند) و DDR4 (کارایی بیشتر نسبت به DDR3 و ظرفیت DIMM * بیشتر) هستند. توان مصرفی این پردازنده ها از 120 وات تا 140 وات متغییر هستند. ویژگی های این سری : Speed Shift(افزایش کارایی پاسخ پردازنده و مدیریت بهتر فرکانس و ولتاژ برای افزایش کارایی و  بهینگی بیشتر پردازنده )،vPro  (این ویژگی باعث می شود که برای انجام کارهای مختلف امنیتی و مدیریتی زمانی که سیستم خاموش می باشد بتوان از راه دور به آن متصل شد که معمولا کاربردهای تجاری دارد) ، VT-x/EPT (ویژگی مجازی سازی که باعث می شود تا دو عملیات مختلف منابع یکسانی را با هم به اشتراک بگذارند)  ، VT-d (این ویژگی در محیط شبیه سازی شده باعث افزایش پایداری و کارایی سیستم عامل می شود) ، TBT(با استفاده از این ویژگی فرکانس کلاک به صورت موقتی بالاتر از حد معمول افزایش پیدا می کند که کارایی بیشتر و مصرف انرژی بیشتری را به دنبال خواهد داشت)  ،TSX(با افزایش سرعت انجام دستورات ذخیره و لود باعث افزایش سرعت اجرا شدن برنامه های چند هسته ایی می شود) ،TXT(باعث افزایش سرعت معتبرسازی پلتفرم و سیستم عامل و در حالت کلی باعث افزایش امنیت می شود) ، SpeedStep ( این توانایی را به سیستم می دهد که به طور پویا ولتاژ و فرکانس هسته های پردازنده را تنظیم و میزان برق مصرفی را کاهش دهد)، Identity Protection(این تکنولوژی استفاده های امنیتی متفاوتی ارائه می کند که به حفظ داده و اطلاعات کارمندان شرکت ها کمک می کند. برای مثال با این ویژگی می توان با وارد کردن رمز برای بار اول دفعات دیگر بدون وارد کردن رمز به وب سایت ها دسترسی داشت به این صورت که توکنی در چیپست ساخته می شود که احراز هویت کاربر را امن تر و سریع تر می کند) ، Secure Key(با استفاده از این ویژگی همه ماشین های مجازی یک سیستم به طرز بهینه ایی کار خواهند کرد به این صورت که در هنگام کارهای سنگین یک یا چندتای آن ها بیکار نمانند ! ) ، MPX (باعث افزایش امنیت نرم افزار می شود)، Software Guard (به سیستم عامل این امکان را می دهد تا مناطق حفاظ

شده ایی داشته باشد) ، VMD (باعث بهبود سرعت بالا آمادن سیستم و کاهش احتمال خطا می شود)

سری 2000 این خانواده 14 پردازنده دارد که با 4 هسته و 4 رشته و کش L3، 8 مگابایت شروع شده و آخرین پردازنده این سری یعنی W-2195، 18 هسته و 36 رشته و کش L3 ،  24 مگابایتدارد.

سری W 3000

در سال 2019 شرکت اینتل سری 3000 خانواده Xeon w را بر پایه ی معماری Cascade Lake معرفی کرد. این پردازنده ها بر پایه 14 نانومتری بهبود یافته گسترش یافته اند که علاوه بر ویژگی های بهبود یافته باعث افزایش سرعت کلاک این پردازنده ها شده است. ویژگی های سری 3000 پردازنده های مخصوص سرور و پردازش های سنگین اینتل با اضافه شدن چندین ویژگی سری 2000 خود را بهینه تر و بهبود یافته تر می کند. از جمله ویژگی های جدید این سری می توان به دستور جدیدی برای سرعت بخشیدن به یادگیری ماشین ، Turbo Boost Max (این ویژگی باعث می شود کهکارایی بیشتری برای انجام کارهای تک هسته ایی بوسیله بالا بردن سرعت کلاک فراهم شود ) و ویژگی جدید آخری که به این سری اضافه شده است افزایش خط های PCIeبه 64 می باشد. پردازنده پایه این سری با 8 هسته و 16 رشته و کش L3، 16 مگابایت شروع شده و آخرین پردازنده این سری یعنی W-3275، 28 هسته و 56 رشته و کش L3 ،  38 مگابایتدارد.

بررسی عملکرد و کارایی پردازنده W-3275

عملکرد این پردازنده در تست Kernel Compile بهتر از پردازنده Platinum 8280می باشد اما نسبت به رقیب خود از شرکت Amdیعنی Epyc 7702p*عملکرد پایین تری برای هر ساعت کامپایل ارائه می کند. در سایر تست ها مانند c-ray(تستی محبوب که برای اندازه گیری عملکرد پردازنده ها در پردازش های چند هسته ایی مورد استفاده قرار می گیرد ) و 7-Zip(برنامه ایی که برای فشرده سازی و یا خارج کردن از حالت فشرده مورد استفاده قرار می گیرد ) و NAMD (برنامه ایی که شبیه سازی سیستم های بیومولکولی را انجام می دهد ) و OpenSSL(پروتکلی مهم که برای ایجاد ارتباطی امن بین سرورها مورد استفاده قرار می گیرد ) این پردازنده نسبت به دو پردازنده دیگر ذکر شده در اکثر تست ها (البته به جز OpenSSL) عملکرد مشابهی ارائه می کند. به طور کلی پردازنده W-3275در جایی که نیاز به حافظه زیادی باشد موفق ظاهر شود و پردازش ها را به خوبی پردازش کند. به جای این پردازنده می توان از پردازنده W-2295هم استفاده کرد اما به جای 28 هسته 18 هسته قابل استفاده خواهد بود. در مقابل می توان از پردازنده های EPYCشرکت AMDاستفاده کرد ولی هزینه های بسیار بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
محمد رجب پور

نویسنده سطح معمولی

مهدی رجب پور هستم ، چهار سال هست که در زمینه طراحی و ساخت وب سایت و اپلیکیشن اندروید در حال فعالیت هستم. در این مدت چندین اپلیکیشن و وب سایت طراحی و راه اندازی کردم. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا از سرگرمی های من در اوقات فراغت هستند. تجربه خیلی خوبی هم در زمینه تولید محتوا دارم که در سایت های مختلف و معتبر منتشر شدند.

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *