هوش مصنوعی چیست؟

نقش هوش مصنوعی در زندگی روزمره بشر1 min


2

تعریف هوش مصنوعی (AI) 

به طور کلی هوش مصنوعی (AI) به شبیه سازی هوش انسانی در ربات ها گفته می شود که ربات ها را قادر می کند که متناسب با وقایع اطراف خود تصمیمات مختلفی بگیرند. این اصطلاح همچنین ممکن است برای هر دستگاهی که دارای صفات مرتبط با ذهن انسان باشد از جمله یادگیری و حل مسئله هم کاربرد داشته باشد.

یکی از ویژگی هایی که هوش مصنوعی را در صنعت های مختلف محبوب کرده است انجام کارهای مختلف با بیشترین احتمال رخداد می باشد.

درک هوش مصنوعی

وقتی بیشتر افراد اصطلاح هوش مصنوعی را می شنوند ، اولین چیزی که معمولاً در مورد آن فکر می کنند خشمگین شدن ربات ها می باشد. افراد به این فکر می کنند که با پیشرفت هوش ربات ها آن ها می توانند شبکه ایی مجزا تشکیل دهند و انسان ها را به سمت نابودی هدایت کنند !! اما این موارد شاید کمترین میزان شباهت با هوش مصنوعی امروزه را دارند.

همانطور که اشاره شد هوش مصنوعی مبتنی بر این اصل می باشد که می توان هوش انسانی را بر روی ربات ها پیاده سازی کرد به گونه ایی که تقریبا با انسان ها تفاوتی نداشته باشند ، از ساده ترین کارها مانند سرو کردن قهوه گرفته تا مواردی که حتی پیچیده تر هم هستند.  هوش مصنوعی معمولا سعی دارد که یادگیری را برای ربات ها آسانتر کند.

با پیشرفت تکنولوژی ، معیارهای قبلی که هوش مصنوعی را تعریف می کردند منسوخ می شوند. به عنوان مثال ، ماشین هایی که عملکردهای اصلی را محاسبه می کنند یا متن را از طریق تشخیص بهینه کاراکتر تشخیص می دهند ، دیگر به عنوان هوش مصنوعی تجسم نمی شوند ، زیرا این عملکرد اکنون به عنوان یک عملکرد کامپیوتری ذاتی انجام می شود.

هوش مصنوعی به طور مداوم در حال آپدیت و به روز شدن می باشد. تا ربا ت ها با استفاده از الگوریتم های مقدماتی مبتنی بر ریاضیات ، علوم کامپیوتر برنامه نویسی می شوند.

موارد استفاده و کاربردهای هوش مصنوعی

استفاده و کاربردهای هوش مصنوعی تقریبا غیرقابل شمارش می باشد. این فناوری را می توان در بسیاری از بخش ها و صنایع مختلف به کار برد. هوش مصنوعی در صنعت بهداشت و درمان برای دوز دارو و درمان های مختلف در بیماران و روش های جراحی در اتاق عمل مورد آزمایش و استفاده قرار می گیرد.

نمونه های دیگر دستگاه های دارای هوش مصنوعی شامل رایانه هایی هستند که اتومبیل های  خودران را هدایت می کنند. هر یک از این دستگاه ها باید عواقب هرگونه اقدامی را که انجام می دهند در نظر بگیرند ، زیرا هر عملی بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد. در شطرنج ، نتیجه نهایی برنده شدن بازی است. در مورد اتومبیل های خودران ، سیستم رایانه ای باید کلیه داده های خارجی را جمع آوری کرده و آن را محاسبه کند تا از تصادف جلوگیری کند.

هوش مصنوعی همچنین کاربردهایی در صنعت اقتصاد دارد که در آن از فعالیتهای بانکی و مالی برای شناسایی استفاده می شود مانند استفاده از کارت های غیرمعمول و سپرده های بزرگ بانکی  که همگی به بخش جلوگیری از کلاهبرداری بانک کمک می کنند. برنامه های کاربردی هوش مصنوعی برای کمک به ساده سازی و تجارت آسان تر مورد استفاده قرار می گیرند. این کار با ساده تر کردن عرضه ، تقاضا و قیمت گذاری اوراق بهادار انجام می شود.

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی را می توان از دیدگاه های مختلفی مورد بررسی قرار داد. به ربات هایی که برای انجام کارهای ساده طراحی شده اند معمولا به ربات های ضعیف معروف هستند برای مثال بازی های ویدئویی و دستیاران شخصی مانند Alexa و Siri هستند. این هوش های مصنوعی به گونه ایی طراحی شده اند که سعی می کنند تا بهترین جواب را در ادامه سوال شما ارائه کنند.

ربات هایی که کارهای پیچیده را بر عهده دارند هوش مصنوعی قوی دارند. این سیستم های هوش مصنوعی از الگوریتم های پیچیده تری استفاده می کنند. آنها برای رسیدگی به موقعیت هایی برنامه ریزی شده اند که در آن این سیستم ها بتوانند بدون اینکه شخص مداخله کند ، مشکل را حل کند. این نوع سیستم ها را می توان در صنعت های مختلفی مانند اتومبیل های خودران یا اتاق های بیمارستانی مشاهده کرد.

نکات مورد توجه

از پیدایش هوش مصنوعی این تکنولوژی مورد بررسی دانشمندان و مردم قرار گرفته است. یک موضوع مشترک این ایده است که ماشین ها چنان توسعه یافته خواهند شد که انسان قادر به ادامه کار نخواهد بود و به خودی خود برخواسته و خود را با سرعت زیادی دوباره طراحی می کنند. Terminators 🙂

از نگرانی های دیگر می توان به ورود ربات ها به حریم شخصی افراد و حتی مسلح شدن آن ها اشاره کرد. استدلال های دیگر درباره هوش مصنوعی در مورد این موضوع بحث می کند که  آیا سیستم های هوشمند مانند روبات ها باید مانند انسان ها حق و حقوقی داشته باشند یا خیر !

اتومبیل های خودران نسبتاً بحث برانگیز بوده اند زیرا این خودروها برای کمترین خطر ممکن و کمترین تلفات طراحی می شوند. در صورت ارائه سناریو برخورد همزمان با یک نفر یا شخص دیگر ، این خودروها گزینه ای را که کمترین میزان خسارت را ایجاد کند برای شما محاسبه می کند.

مسئله بحث برانگیز دیگری که بسیاری از افراد با هوش مصنوعی دارند این است که چگونه ممکن است این امر بر اشتغال انسان تأثیر بگذارد. با توجه به اینکه بسیاری از صنایع به دنبال اتوماسیون سازی مشاغل خاص از طریق استفاده از ماشین آلات هوشمند هستند ، این نگرانی وجود دارد که مردم از نیروی کار بیرون رانده شوند. اتومبیل های خودران ممکن است نیاز به تاکسی و برنامه های تاکسی رانی را برطرف کنند ، در حالی که تولید کنندگان ممکن است به راحتی نیروی انسانی را جایگزین ماشین آلات کنند ، و مهارت های مردم را منسوخ تر کنند.

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

2

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
1
like
محمد رجب پور

نویسنده سطح معمولی

مهدی رجب پور هستم ، چهار سال هست که در زمینه طراحی و ساخت وب سایت و اپلیکیشن اندروید در حال فعالیت هستم. در این مدت چندین اپلیکیشن و وب سایت طراحی و راه اندازی کردم. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا از سرگرمی های من در اوقات فراغت هستند. تجربه خیلی خوبی هم در زمینه تولید محتوا دارم که در سایت های مختلف و معتبر منتشر شدند.

یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *