10 تکنولوژی برتر و کاربردی در زمینه ساختمان سازی

1 min


0
10 تکنولوژی برتر و کاربردی در زمینه ساختمان سازی

امروزه تکنولوژی با سرعتی باورنکردنی در حال تغییر و البته پیشرفت می باشد. معمولا بسیاری از صنعت های مختلف از این تکنولوژی بهره مند می شوند که صنعت ساختمان سازی یکی از این صنعت هاست که تکنولوژی نقش عمده ایی در آن بازی می کند. در این مطلب قصد داریم ، به 10 تکنولوژی برتر و کاربردی در زمینه ساختمان سازی بپردازیم که استفاده از آن ها در صنعت ساخت و ساز بسیار مهم و ضروری می باشد.

اما تکنولوژی ساخت و ساز به چه معناست ؟

تکنولوژی ساخت و ساز به طور کلی به تکنولوژی گفته می شود که در صنعت ساخت و ساز برای راحتی بیشتر و صرف هزینه کمتر در طول روند ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال تکنولوژی هایی مانند اینترنت اشیاء ، ربات ها ، شبکه اینترنت 5G از جمله نمونه هایی از تکنولوژی ساختمان سازی محسوب می شوند. همه این موارد و سایر موارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد می توانند مزایای مختلفی برای صنعت ساختمان سازی به دنبال داشته باشند برای مثال با استفاده از تکنولوژی های ساخت و ساز می توان شرایط کار بهتری داشت و همچنین امنیت بیشتری را هم به ارمغان آورد ، علاوه بر این ها این تکنولوژی ها روند و فرآیند ساخت و ساز را بسیار کوتاه تر می کنند ، نکته ایی که شاید یکی از مهمترین موضوعات قابل بحث در زمینه ساختمان سازی محسوب شود.

10 تکنولوژی برتر و کاربردی در زمینه ساختمان سازی

داده های عظیم (Big Data)

امروزه یکی از مهمترین مواردی که می توان از آن استفاده های مختلفی داشت ، داده و یا در سطحی بالاتر اطلاعات می باشد. در حال حاضر عدد غیرقابل شمارشی از داده و اطلاعات در حال جریان و یا به صورت ذخیره شده وجود دارد که می تواند مزایای بسیاری برای کسب و کارها و صنایع مختلف داشته باشد.

بیگ دیتا و یا داده عظیم چیست ؟

بیگ دیتا و یا داده عظیم مجموعه ایی از عملیات هایی است که منجر به کشف یک سری از قوانین و یا الگوهایی میش ود که از آن در زمینه های مختلف می توان استفاده کرد برای مثال الگوها و یا پترن هایی که از این بیگ دیتاها بدست می آید به یک سری از الگوریتم های مختلف داده می شوند تا بتوان اطلاعات ارزشمندی را از آن ها بدست آورد و یا صرف اتوماسیون سازی کاری خاص کرد. بیگ دیتا نقش مهمی در اکثر زمینه های کسب و کاری و صنایع مختلف دارد و در صنعت ساخت و ساز هم از اهمیت یکسانی با سایر صنایع برخوردار می باشد.

بیگ دیتا از چه راه هایی جمع اوری می شود ؟

امروزه بسیاری از وب سایت های مختلف بدون آنکه کاربر متوجه موضوع خاصی باشد ، اقدام به جمع آوری دیتاهای کاربر می کنند برای مثال وب سایت های مختلف می توانند کشور ، نام و نام خوانوادگی و سایر اطلاعات را از کاربران جمع آوری کنند و از آن ها در زمینه های مختلف استفاده کنند. علاوه بر این ها برای جمع اوری بیگ دیتا می توان از شبکه های اجتماعی ، سرویس دهندگان ایمیل و یا حتی اسکایپ استفاده کرد.

کاربرد بیگ دیتا در ساخت و ساز

با استفاده از بیگ دیتا و یا اطلاعات جمع اوری شده از پروژه های پیشین ساخت و ساز می توان احتمال اشتباه کردن را به حداقل رساند چرا که می توان از تجربه های گذشته استفاده کرد و اشتباهات گذشته را تکرار نکرد که باعث می شود پروژه های ساختمانی جدید با سرعت و کیفیت بهتری به اتمام برسند.

با استفاده از دیتاهای آب و هوایی ، ترافیکی و ارتباطی می توان محیط ساخت و ساز بهتر و امن تری را برای ساخت و ساز ایجاد کرد. علاوه بر این ها با استفاده از بیگ دیتاهای جمع اوری شده می توان اطلاعات مفیدی از زمان بهتر برای خرید تجهیزات داشت که کمک می کند تا محیط ساخت و ساز خلوت تر و متمرکز تری برای ادامه کار وجود داشته باشد.

دیتاهای جمع آوری شده را می توان به سیستم مدیریتی ساخت و ساز ارجاع داد تا بتوان اطلاعات مفیدتری در مورد نوسازی و یا رفع عیب ساختمان داشت.

امروزه اکثر کمپانی ها و شرکت های مهم فن آوری از تکنولوژی بیگ دیتا و یا داده عظیم نهایت استفاده را دارند برای مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیریم ، با جمع آوری داده های مختلف از کاربران می توان روابط خاصی میان خرید های کاربران کشف کرد که به فروش بیشتر فروشگاه کمک خواهد کرد ، در واقع هنگامی که یک کاربر یک محصول خاص را خریداری می کند ، می توان با پیشنهاد دادن خرید های قبلی خود کاربر و یا کاربران دیگر ، مشتری را ترغیب به خرید بیشتر کرد که نتیجه آن سود بیشتر برای فروشگاه خواهد بود.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

10 تکنولوژی برتر و کاربردی در زمینه ساختمان سازی

اگر بخواهیم تعریفی جامع و مفید از هوش مصنوعی داشته باشیم می توان گفت که هوش مصنوعی عبارت است از شبیه سازی رفتار انسان و در واقع هدف اصلی از هوش مصنوعی سپردن کارها به دست ربات هاست تا بتوانند بدون نیاز به انسان به انجام کارهای مورد نظر بپردازند. یادگیری ماشین یکی از بخش های هوش مصنوعی محسوب می شود که با استفاده از آمارها و الگوریتم های مختلف به ربات و یا کامپیوتر آموزش داده می شود تا بتواند بدون کمک انسان ، دیتاها و یا کارکرد های خاصی را یاد بگیرد. هر دوی این دو تکنولوژی به طرز باورنکردنی در حال کمک به صنعت ساخت و ساز هستند.

تصور کنید که بتوان با استفاده از ربات ها نقشه های مختلف یک ساختمان را به صورت اتوماتیک طراحی کرد ، البته ناگفته نماند که این تکنولوژی در حال حاضر در تعدادی از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی ها به صنعت ساخت و ساز کمک می کند تا پروژه های پیچیده با سهولت بیشتری انجام شوند و همچنین زمان و انرژی کمتری صرف شود.

مثال هایی از کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در ساخت و سازهای امروزی    

با استفاده از این تکنولوژی ها می توان پیش بینی های لازم را برای ساخت و ساز لحاظ کرد و نتیجه نهایی بهتری از ساخت و ساز گرفت. برای مثال می توان متناسب با داده های گذشته که در مورد شرایط آب و هوایی و منطقه ایی ، منطقه مورد نظر ساخت و ساز جمع اوری شده اند ، طول عمر ساختمان ها را بیشتر کرد.

با استفاده از هوش مصنوعی می توان طراحی های بهتری از ساختمان دریافت کرد. از آنجایی که هوش مصنوعی و ربات ها می توانند بیشتر اوقات از انسان ها سریع تر باشند ، می توانند در مدت زمان کمتری ، طراحی های بیشتری برای ساختمان متناسب با شرایط مختلف طراحی و ایجاد کنند ، بنابراین می توان متناسب با نیاز مشتریان یکی از این طرح ها را انتخاب کرد و با استفاده از یادگیری ماشین ، میزان امنیت آن را سنجید.

با استفاده از هوش مصنوعی می توانیم انتظار تولید با کیفیت تر و بهینه تری را داشته باشیم. علاوه بر آن می توان از لحاظ مالی و مدیریتی هم ، با خیالی آسوده تر به ادامه پروژه پرداخت و داده های مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

با استفاده از هوش مصنوعی و ربات ها می توان از نیروی انسانی کمتری کمک گرفت که این موضوع می تواند در اکثر اوقات باعث کاهش صدمات انسانی و افزایش بازدهی شود. علاوه بر آن همانطور که اشاره کردیم ، امنیت بیشتری هم در ادامه کار خواهیم داشت و با استفاده از تکنولوژی های روز می توان امنیت کارگران را تا حد بسیاری افزایش داد تا صدمات انسانی در محیط کار به حداقل برسد.

تکنولوژی ساخت و ساز و اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء در بسیاری از کشورها در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد و برای صنعت خاصی مانند ساختمان سازی هم فواید خود را دارد. اینترنت اشیاء مجموعه ایی از سنسورها و دوایس های مختلف می باشد که دائما در حال انتقال داده با یکدیگر هستند که این هم این دوایس ها و سنسورها با یک دستگاه مرکزی ارتباط دارند که از آن جا می توان همه دوایس ها را کنترل کرد. با استفاده از اینترنت اشیاء می توان هوشمندانه تر ساخت و ساز کرد و همچنین بهینگی کار ساختمان سازی را به حداکثر رساند.

اینترنت اشیاء می تواند چه فوایدی برای ساختمان سازی داشته باشد؟

با استفاده از ربات هایی که می توانند کارهای ادامه دار انجام دهند می توان سرعت انجام این کارهای ربات ها را کنترل و متناسب با نیاز خود تنظیم کرد که باعث افزایش تولید و کاهش هزینه ها می شود. اینترنت اشیاء این بستر را برای ربات ها و افراد متخصص فراهم می کند که بتوانند حتی از راه دور هم بازدهی کار را بالاتر ببرند.

با استفاده از اینترنت اشیاء می توان زمان ورود و خروج کارگران و کارفرمایان را ثبت و ظبط کرد و همچنین می توان اطلاعات مفیدی از زمان خروج و ورود آن ها ثبت کرد. یکی از این تکنولوژی هایی که امروزه در برخی از فروشگاه ها و یا سازمان های ایران هم مورد استفاده قرار می گیرد همین موضوع ثبت ورود و خروج کارکنان می باشد که با استفاده از یک دستگاه که معمولا به سنسور اثر انگشت مجهز شده است این اطلاعات در مرکز مورد نظر ثبت می شود و به این ترتیب صاحبان و یا کارکنان یک سازمان و یا ارگان می توانند اطلاعات دقیق تری از کارکرد کارکنان خود داشته باشند. علاوه بر سنسور اثر انگشت می توان از مشخصه های ویژه ی دیگری هم برای تایید هویت مانند عنبیه چشم و یا حالت صورت هم استفاده کرد که هر کدام مزیت ها و معایب خود را دارند. برای مثال می توان با انجام کارهایی خاص اینگونه از سنسورهای تشخیص عنبیه چشم را فریب داد. متناسب با نوع نیازی که خواهید داشت می توانید نوع مولفه خاص را برای اینگونه از دوایس های انتخاب کنید و اطلاعات دقیق تری را از محیط و کارکنان خود به ثبت برسانید.

تکنولوژی برتر در زمینه ساختمان سازی

تکنولوژی ساخت و ساز و رباتیک و پهپادها

صنعت ساخت و ساز یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین صنعت ها از لحاظ استفاده از تکنولوژی به حساب می آید ، صنعتی که در آن از تکنولوژی به صورت حداقلی استفاده می شود و یا استفاده می شود. بسیاری از کشورها سعی بر این دارند که این صنعت را هم با تکنولوژی روز همراه کنند و از ابزارهای مدرن برای ساخت و ساز استفاده کنند تا هم بتوانند نتیجه بهتری داشته باشند و هم در هزینه های ساخت و ساز صرفه جویی کنند.

یکی از چالش هایی که صنعت ساخت و ساز برای استفاده از ربات ها با آن روبروست مسئله محیط کار ساختمان سازی است. از آنجایی که ربات ها محدوده کاری مشخص و محدودی دارند (معمولا انجام کارهای تکراری) ابجاد محیط کنترل برای مدیریت این ربات ها چالش برانگیز به نظر می رسد. به هر صورت در حال حاضر می بینیم که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، بسیاری از محیط های کاری ساخت و ساز در حال آپدیت و به روز شدن هستند که این امکان را می دهند که بتوان ربات ها را به نحو دلخواه برنامه نویسی کرد و از آن ها با بازدهی بیشتری استفاده کرد.

استفاده های پهبادها و ربات ها در صنعت ساخت و ساز

با استفاده از پهپادها می توان دید کلی و جزئی دقیقی از محیط ساختمان سازی دریافت کرد و با تجزیه و تحلیل آن ها ، موارد خطرناک و هشدار دهنده را شناسایی و برطرف کرد. بنابراین متخصصان می توانند بدون حضور در محیط کاری اطلاعات بسیار مفیدی از ساختمان سازی و محیط آن داشته باشند.

با استفاده از پهپادها می توان ورود ماشین های حمل و نقل به محیط را کاهش داد و به جای آن از پهپاد ها برای انتقال مواد و املاح مورد نیاز استفاده کرد. همچنین با استفاده از ربات ها می توان سرعت قرارگیری اجرها را افزایش داد و با سرعت بیشتری پروژه های ساختمانی را به انجام رساند. علاوه بر این ها مزیت اصلی این پهپادها ، یعنی ارتباط از راه دور و در واقع کنترل از راه دور به متخصصان کمک بسیاری در پیشبرد پروژه های ساخت و ساز می کند .

تکنولوژی ساخت و ساز و اینترنت پرسرعت نسل پنجم

با توجه به گسترش استفاده از داده و انتقال آن ها ، باید سرعت اینترنت بالایی هم برای انتقال این داده ها وجود داشته باشد. با توجه به نسل جدید اینترنت که نسل پنجم اینترنت می باشد می توان انتظار داشت که ارتباطات بهتر و با کیفیت تری برای انتقال داده شکل بگیرد. اینترنت نسل پنجم ، تکنولوژی جدیدی از اینترنت بدون سیم می باشد که نسبت به نسل های پیشین از سرعت و کندی سرعت کمتری برخوردار می باشد و می تواند باعث ایجاد ارتباطی بهتر با جهان شود. با استفاده از این اینترنت نسل پنجم در صنعت ساخت و ساز می توان تجهیزاتی که نیاز به اینترنت دارند را سریع تر آماده کار کرد.

تکنولوژی مدل سازی اطلاعاتی

تکنولوژی مدل سازی اطلاعاتی
Engineers working with blueprint on tablet computer, view from above

تکنولوژی مدل سازی اطلاعاتی ، یک تکنولوژی هوشمند سه بعدی می باشد که می تواند محاسبات و عملکردهای مهندسی اعمم از مدیریت و طراحی پروژه بهینه تر و راحت تر کند. همانطور که از اسم این تکنولوژی پیداست ، کار اصلی آن مدل سازی می باشد که امکان مدیریت مستندات را هم برای متخصصان مهیا می کند. علاوه بر آن با استفاده از تکنولوژی مدل سازی اطلاعاتی می توان ، امکان همکاری و مشورت با دیگر کارکنان را هم بهتر از گذشته فراهم کرد تا نتیجه نهایی سریع تر و بهتر تولید شود.

انتظار می رود که در آینده ایی نه چندان دور ، تکنولوژی مدل سازی اطلاعاتی در ساخت و ساز فرآیند های مختلف ساخت و ساز را دچار تحول و تغییر کند. این تغییرات می تواند شامل مراحل و فرآیندهای مختلفی از جمله تولید ، ساخت ، طراحی و مدیریت در ساخت و ساز شود. مدل سازی اطلاعاتی سه بعدی در مقایسه با نقاشی و معماری دو بعدی می تواند مزایای بیشتری به همراه داشته باشد که از جمله مزایای آن می توان به صرفه جویی در زمان و هزینه اشاره کرد. علاوه بر این ها استفاده از تکنولوژی مدل سازی اطلاعاتی ساختمانی می تواند جزئیات و کلیات بهتری را نسبت به روش های قدیمی تر به نمایش بگذارد که می تواند در روندهای تصمیم گیری در مورد ساختمان تاثیر مستقیمی داشته باشد.

تکنولوژی برتر در زمینه ساختمان سازی

تکنولوژی واقعیت مجازی به همراه واقعیت افزوده

در سال های کمی دورتر  و در واقع قبل از به وجود آمدن و پیدایش واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ، متخصصان ساختمانی نمی توانستند تصور دقیقی از پروژه داشته باشند و ساخت و ساز بدون داشتن تصویری از ساختمان کمی پیچیده و سخت تلقی می شد. امروزه با پیدایش واقعیت مجازی می توان به راحتی قبل از انجام هر گونه ساخت و ساز ، تصویر کاملی از ساختمان به همراه جزئیات را مشاهده کرد و در صورت نیاز به تغییر ، در همان مراحل اولیه تغییرات دلخواه را انجام داد. علاوه بر واقعیت مجازی واقعیت افزوده نیز به کمک ساختمان سازی آمده است که این امکان را فراهم می کند تا ساختمان سازی بهینه تر و دقیق تر صورت بگیرد.

امروزه بسیاری از شرکت ها تنها با استفاده از این دو تکنولوژی زمان ساخت ساختمان های پیچیده را به حداقل می رسانند. استراتژی بهتری که می تواند به متخصصان کمک بسیار بیشتری کند می تواند متشکل از سه تکنولوژی واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده و مدل سازی اطلاعاتی ساختمانی باشد به این ترتیب که ابتدا با استفاده از مدل سازی ، مدل ساختمان ایجاد می شود و سپس با استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در محیط مجازی پیاده سازی می شود. این سه تکنولوژی به همراه سایر تکنولوژی هایی که در این مطلب در مورد آن ها بحث کردیم و خواهیم کرد می توانند برای ساخت و ساز بسیار مفید و سوداور باشند.

تکنولوژی برتر در زمینه ساختمان سازی

مزایای استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

مزایای استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

فیدبک و بازخود نظرات به صورت آنی

همانطور که اشاره کردیم ، با استفاده از واقعیت مجازی می توانید به راحتی طرح سه بعدی خود را در دنیای مجازی با جزئیات بالا ببینید. این ویژگی و یا مزایای استفاده از واقعیت مجازی به شما امکان می دهد که بتوانید به صورت انی از سایر افراد بازخورد های مختلفی بگیرید و پس از آن اقدام به تغییر و یا تایید طرح کنید در این صورت زمان بسیار زیادی ذخیره خواهد شد و زمان باقی مانده می تواند صرف سایر قسمت های پروژه شود.

کاهش صدمات و افزایش ایمنی 

با استفاده از واقعیت مجازی و البته واقعیت افزوده می توانید به هر قسمتی از ساختمان و یا طرح خود که بخواهید دسترسی داشته باشید. اما در صورت استفاده نکردن از این تکنولوژی می تواند صدمات و خسارات ججبران ناپذیری برای کارکنان و کارگران به دنبال داشته باشد برای مثال برای دسترسی به مکان و قسمت های صعب العبور یک ساختمان ، استفاده از کارگران می تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد ، اما با استفاده از تکنولوژی های روز مانند واقعیت مجازی و پهپادها می توان به آن قسمت های ساختمان به راحتی دسترسی داشت و بررسی های لازم را در مورد آن ها انجام داد. بنابراین با استفاده از تکنولوژی های روز می توان احتمال آسیب دیدگی و احتمال ایجاد خسارات را تا حد زیادی کاهش داد و محیط کاری امن تری را ایجاد کرد.

تکنولوژی ساخت و ساز و چاپ سه بعدی

تکنولوژی چاپ سه بعدی یکی از تکنولوژی های نوینی است که امروزه توانسته است در صنعت های مختلفی تغییرات بزرگی ایجاد کند. با استفاده از چاپ سه بعدی می توان با در اختیار گذاشتن سه نقطه و مختصات به کامپییوتر یک طرح کلی و اماده از طرح های مورد نظر ایجاد کرد. این طرح ها می توانند مانند واقعیت مجازی عمل کنند و تصور بهتری از جزئیات و کلیات یک پروژه را در اختیار متخصصان قرار دهند. یکی از مزیت های چاپ سه بعدی در ساختمان سازی که مورد توجه قرار دارد امکان ساخت لایه به لایه مدل می باشد که در نتیجه دقت کار را بالاتر خواهد برد.

علاوه بر این ها با استفاده از چاپ سه بعدی می توان از هدر رفت مواد و مصالح جلوگیری کرد ، چرا که می توان بدون استفاده از مواد خاصی ، مواد را در کنار هم و بر روی مدل مشاهده کرد و در مورد جزئیات آن ها تصمیم گیری های لازم را اتخاذ کرد .

تکنولوژی های موبایلی و ابری

فضاهای ابری توانستند ، با در اختیار گذاشتن فضای زیادی از حافظه نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در زمینه ذخیره سازی اطلاعات داشته باشند. امروزه با استفاده از فضاهای ابری می توانید به راحتی به محتوا و داده های خود دسترسی داشته باشید و آن ها را دانلود و یا داده های جدیدی آپلود کنید. امروزه فضاهای ابری معمولا به صورت متفاوتی از فضاهای معمولی دیسک ارائه می شوند. بیشتر شرکت های ارائه دهنده فضاهای ابری قیمت گذاری بر اساس میزان فضای مورد استفاده دارند که به کاربران و استفاده کنندگان کمک می کند که تنها برای فضایی که استفاده می کنند هزینه پرداخت کنند. در این صورت هزینه هایی مربوطه بسیار کاهش پیدا می کند.

در ساختمان سازی و در واقع ساخت و ساز به دلیل وجود اطلاعات گسترده و نسبتا زیاد می توان از فضاهای ابری برای ذخیره سازی این اطلاعات کمک گرفت. استفاده از فضای ابری می تواند به صنعت ساختمان سازی کمک بسیاری در زمینه کاهش هزینه ها کند.

تکنولوژی برتر در زمینه ساختمان سازی

تکنولوژی بلاکچین

اهمیت بلاکچین در چند ماه اخیر بسیار بیشتر شده است و بلاک چین توانسته است در صنایع مختلفی همچون ساخت و ساز تاثیر داشته باشد. بلاکچین در سال 2008 کشف شد و به دنبال آن ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به وجود آمدند.

بلاکچین چیست ؟

بلاکچین در واقع اطلاعاتی است که در یک دیتابیس خاص عمومی نگه داری می شود و با استفاده از شبکه ایی از کامپیوترهای دیگر کنترل می شود. در مقایسه با دیتابیس های معمولی دیگر ، بلاکچین نیازی به کنترل کننده مرکزی ندارد ، چرا که همه اطلاعات تنها بین کاربران و بدون واسطه منتقل می شود.

هر گره ایی از بلاکچین شامل اطلاعات متفاوتی است برای مثال می توانید اطلاعاتی نظیر تراکنش های بانکی و یا حتی قراردادهای مختلف را در این گره ها پیدا کنید.

استفاده بلاکچین در ساخت و ساز

بلاکچین می تواند استفاده های مختلفی برای ساخت و ساز داشته باشد اما یکی از مهمترین آن ها امکان نگه داری امن قراردادهای کاری ساخت و ساز می باشد که با استفاده از بلاکچین ها امن باقی خواهند ماند. این کار باعث می شود که قراردادهای بهینه تر و به صرفه تری ایجاد شوند که می تواند برای شرکت ساخت و ساز مفید واقع شود.

با استفاده از 10 تکنولوژی برتر و کاربردی در زمینه ساختمان سازی که در این مطلب به آن ها پرداختیم می توان شاهد ساخت و ساز های بهینه تر و سوداور تر باشیم.

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
محمد رجب پور

نویسنده سطح معمولی

مهدی رجب پور هستم ، چهار سال هست که در زمینه طراحی و ساخت وب سایت و اپلیکیشن اندروید در حال فعالیت هستم. در این مدت چندین اپلیکیشن و وب سایت طراحی و راه اندازی کردم. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا از سرگرمی های من در اوقات فراغت هستند. تجربه خیلی خوبی هم در زمینه تولید محتوا دارم که در سایت های مختلف و معتبر منتشر شدند.