بورس اوراق بهادار

بورس همانند یک بازار است که در آن هم خریدار و هم فروشنده وجود دارد تا با یکدیگیر معامله کنند.


0
بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادر چیست ؟

برای اینکه بتوانیم بورس اوراق بهادر را به طور ساده و عامیانه توضیح دهیم باید بگوییم که بورس همانند یک بازار است که در آن هم خریدار و هم فروشنده وجود دارد تا با یکدیگیر معامله کنند. تبادلات بازار بورس اوراق بهادار همانند بازارهای دیگر می تواند به صورت اینترنتی باشد. در گذشته ایی نچندان دور ، کسانیکه درخواست خرید و یا فروش سهام در بورس را داشتند باید به حضور در تالار شیشه ایی اقدام به خرید و فروش سهام بورسی می کردند. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی کاربرانی که قصد خرید و فروش را دارند می توانند از طریق اینترنت اقدام به خرید و فروش سهام کنند. در بازارهای امروز ایران دو نوع دارایی وجود دارد که معامله می شوند:

1. دارایی واقعی مانند زمین ، ماشین و ….. 2. دارایی های کاغذی مانند سهام ، اوراق مشارکت و …….
شما می توانید برای مشاهده شرکت ها و سهام های موجود در بازار ایران به سایت WWW.TSETMC.IR مراجعه فرمایید.
بورس به طور کلی به سه دسته بورس کالا ، بورس ارز و بورس اوراق بهادار تقسیم می شود که در ذیل به طور مختصر درباره هرکدام توضیح مختری داده شده است.

 

 

نمای بازار بورس اوراق بهادار

1. بورس کالا
در بازار بورس کالا ، کالاهایی که مشخص هستند مورد معامله قرار می گیرند. این کالاها معمولا مواد اولیه و مواد خام می باشند که با اسم خود معامله می شوند مانند بورس نفت ، بورس گاز و ……
2. بورس ارز
بورس ارز همانطور که از اسم آن معلوم است در این بازار ارزهای مختلف کشور های دیگر مورد معامله قرار میگیرد. که لازم به ذکر است که این بازار در کشور ایران متاسفانه فعال نیست.

3. بورس اوراق بهادار
بورس اوراق بهادار بازار است که در آن سهام و اوراق مشارکت خرید و فروش می شود. به گونه ایی است که شما اگر سهام یک شرکت را خریداری کنید در واقع صاحب مقداری از ان شرکت می شوید. همچنین در سود و زیان آن شرکت سهیم هستید. این بازار را با نام عامیانه بورس و یا بورس اوراق بهادار می شناسند.

ثبت نام در بورس
ثبت نام در بورس ،کار بسیار دشواری نیست. شما می توانید برای ثبت نام در بورس با انجام چند مرحله در بورس ثبت نام کنید. برای ثبت نام در بورس در مرحله اول باید با ثبت نامه در سامانه سجام کد معاملاتی دریافت کنید.  این سامانه اطلاعاتی مانند شماره ملی ، شماره حساب بانکی ، شماره شبا و غیر را از شما می گیرد.

 

ثبت نام در سجام 

مرحله اول

در مرحله آخر ثبت نام سجام ، شما باید احراز هویت کنید. با توجه به شرایط پیش آمده برای کل دنیا و شیوع بیماری کرونا احراز هویت توسط اپلیکشین سیگانل صورت می گیرد. به این صورت که شما در مقابل دوربین گوشی خود متنی را که برای شما معین میکند می گویید و برای اپلیکیشن ارسال می کنید. برای ثبت نام  در سجام قبل از بیماری کرونا ، احراز هویت به صورت حضوری در برخی از مراکز مانند امور مشترکین و …. دیگر انجام می شد.

مرحله آخر

ودر آخر شما باید برای نهایی شدن ثبت نام خود به یکی از کارگزاری های بورس مراجعه کنید. در آنجا می توانید کد بورسی خود را دریافت کنید. کارگزاری های زیادی مانند کارگزاری آگاه ، کارگزاری مفید ، کارگزاری توسعه فردا و …….. وجود دارند که شما با همراه داشتن مدارک مانند شناسنامه و کارت ملی و همچنین شماره حساب و شماره شبا به کارگزاری مد نظر خود مراجعه می کنید.

کارگزاری پس از دریافت اطلاعات شما و ثبت در سیستم به شما نام کاربری و رمز عبور  می دهند که با ورود به صفحه کارگزاری و با وارد کردن نام کاربری و رمز می توانید وارد صفحه شخصی و به اصطلاح پرتفو خود شوید که در آنجا تمامی دارایی خود را می توانید مشاهده کنید.
شاید برای شما سوال پیش بیاید که کارگزاری ها با یکدیگر چه تفاوت هایی داشته دارند ، در اینجا باید به شما بگویم که کارکزاری ها با یکدیگر تفاوتی ندارند و همانند بانک ها که به اسم های مختلف وجود دارند ولی کاری مشابه انجام می دهند. پس برای انتخاب کارگزاری خود وسواس به خرج ندهید و سعی کنید نزدیکترین کارگزاری به خود را انتخاب کنید.

کد آنلاین و کد آفلاین
زمانیکه شما تمامی مراحل ثبت نام را انجام دهید و اجازه خرید و فروش برای شما صادر شود شما می توانید به دو صورت آنلاین و آفلاین اقدام به خرید و فروش نمایید. در روش خرید و فروش آفلاین در مرحله که شما می خواهید اقدام به خرید کنید شما باید حساب کارگزاری خود را به هر میزان که قصد خرید را دارید شارژ نمایید.

برای خرید می توانید با تماس به کارگزاری ، سهم مورد نظر و مقدار مبلغی که می خواهید خرید کنید.کارگزاری به نمایندگی از شما اقدام به خرید سهام مد نظر شما می کند.

در روش کد آنلاین خرید و فروش بر عهده خود شخص می باشد.  البته اگر شما قصد خرید و فروش توسط خودتان را دارید باید به کارگزاری مراجعه کنید و درخواست فعال شدن کد آنلاین خود را ثبت کنید. پس از فعال شدن کد آنلاین خود به سایت معاملات برخط کارگزاری خود مراجعه می کنید و با نام کاربری و رمز وارد صفحه معمالاتی خود می شوید.

همانند روش آفلاین باید حساب کاربری خود را شارژ کنید. برای خرید سهام این کار اجباری می باشد. (روش خرید و فروش سهام در روش آنلاین به صورت کامل و مفید توضیح داده خواهد شد)

 

نکات مهم در بورس
1. برای خرید سهام در بورس اوراق بهادار طبق بخشنامه جدید شما باید حداقل 500/000 هزار تومان سهم خریداری کنید.
2. اگر شما دارای اطلاعات کافی در ارتباط با بورس ندارید ، بهتر است با دانش و اطلاعات کامل وارد بازار بورس شوید. زیرا ممکن است در صورت نداشتن اطلاعات کافی سرمایه شما از بین برود.
3. افرادی که تازه وارد بازار بورس شده اند بهتر است در ابتدا اقدام به خرید عرضه های اولیه کنند. ( عرضه های اولیه معمولا حداقل 20% سود به شما می دهند )
4. در صورتیکه وقت و زمان خرید و فروش در بورس را ندارید می توانید از موسسات سبد گردان استفاده کنید. که به صورت مشارکتی با شما در سود شریک می شوند.

در مقاله های بعدی درباره مسائل بیشتری نیز صحبت خواهد شد.

 


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

خسته کننده/تکراری خسته کننده/تکراری
0
خسته کننده/تکراری
چی!؟ چی!؟
0
چی!؟
جالب جالب
1
جالب
علمی علمی
0
علمی
اوه اوه
0
اوه
پوریا عبدلی قمصری

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *