آموزش زبان برنامه ‌نویسی python

امروزه Python سومین زبان‌‌های محبوب و بسیار مطرح در بین برنامه نویسان است. از Python در کارهای مانند برنامه ‌نویسی هوش مصنوعی، توسعه وب، ساخت اپلیکیشن، نرم‌افزارهای کامپیوتری و غیره استفاده می‌شود. این زبان با این هدف که شکاف‌های موجود در بین زبان‌های برنامه ‌نویسی را برطرف کند، ساخته شد. Python همانطور که از اسم آن پیداست دارای قابلیت‌های فراوان و شگفت انگیزی است. این زبان به دلیل افزایش بهره‌وری که ایجاد می‌کند باعث شده که برنامه نویسان عاشق آن شوند. یادگیری python بسیار اسان و کدنویسی با آن ساده است.40 min


1
آموزش زبان برنامه نویسی python
آموزش python

آموزش زبان برنامه ‌نویسی python

یکی از زبان‌‌های محبوب و بسیار مطرح در بین برنامه نویسان Python است. از Python در کارهای مانند برنامه ‌نویسی هوش مصنوعی، توسعه وب، ساخت اپلیکیشن، نرم‌افزارهای کامپیوتری و غیره استفاده می‌شود. زبان برنامه ‌نویسی Python در سال 1991 و با این هدف که شکاف‌های موجود در بین زبان‌های برنامه ‌نویسی را برطرف کند، ساخته شد. Python همانطور که از اسم آن پیداست دارای قابلیت‌های فراوان و شگفت انگیزی است. این زبان به دلیل افزایش بهره‌وری که ایجاد می‌کند باعث شده که برنامه نویسان عاشق آن شوند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم آموزش زبان برنامه نویسی python را به صورت ساده ارائه بدهیم.

ویژگی های و مزایای زبان python:

مهمترین ویژگی زبان برنامه‌نویسی Python متن باز (Open Source) بودن و سادگی کدنویسی با آن است. شما می‌توانید خیلی سریع آنرا یاد بگیرید و به سرعت کدنویسی با آن را شروع کنید.

ویژگی دوم، Python از نظر محبوبیت در بین برنامه‌نویسان سومین زبان محبوب دنیا است. به همین دلیل منابع آموزشی بسیاری برای آن در دسترس می‌باشد، که این مزیت بزرگ برای آن محسوب می‌شود.

ویژگی سوم، Python یک زبان اسکریپتی (script) است و کدهای آن در اکثر پلتفرم‌ها از قبیل لینوکس، ویندوز، مک، سیستم‌های موبایل و حتی پلی‌استیشن قابل اجرا می‌باشد.

ویژگی‌های چهارم، همانند بسیاری از زبان‌های اسکریپتی، این زبان را به عنوان زبان برنامه ‌نویسی چسبنده (Glue Programming Languages) می‌توان به کار برد.

ویژگی پنجم، نوشتن برنامه‌ها در این زبان به کدنویسی کمتری نیاز دارد.

کاربردهای زبان برنامه ‌نویسی python:

خودکار‌سازی برنامه‌ها: به کمک اسکریپت‌های پایتون می‌توان برنامه‌ها را به راحتی و به صورت خودکار نصب و اجرا کرد. می‌توان پایگاه داد، وب سرور و غیره را نصب و راه اندازی کرد.

گسترش برنامه‌های تحت وب: امروزه این زبان در توسعه و گسترش اپلیکیشن‌های وب بسیار کاربرد دارد و از آن به صورت گسترده استفاده می شود.

استفاده در بک‌اند (Backend): زبان برنامه نویسی Python برای توسعه برنامه‌های تحت وب در قسمت بک‌اند بسیار کارایی و استفاده‌های فراوانی دارد.

اسکریپت نویسی: Python برای اسکریپت نویسی بسیار عالی است و به کمک اسکریپ‌های پایتون می‌توان بسیاری از کارهای روتین و تکراری جلوگیری کرد.

آنالیز و تحلیل داده‌ها: Python یکی از مهمترین ابزارهای آنالیز و تحلیل داده و هوش تجاری می‌باشد. این به دلیل رشد و توسعه سریع کتابخانه‌های Python مربوط به علم داده، آمار و احتمال و جبرخطی آن می‌باشد.

معایب زبان برنامه نویسی Python:

به دلیل اینکه Python با مفسر به جای کامپایلر اجرا می‌شود نسبت به زبان C یا C ++ کندتر است. همچنین پایتون یک زبان سطح بالا است و برعکس C یا C ++  به سخت افزار نزدیک نیست پس برای استفاده برنامه‌های که با سخت افزار ارتباط نزدیکی دارند مناسب نیست.

عدم انعطاف در توسعه برنامه‌های موبایل باعث شده که زبان برنامه نویسی Python در این حوزه انتخاب مناسبی نباشد و برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایل کاربرد بسیار کمی دارد.

میزان مصرف حافظه (RAM) در Python بالا است و از این رو برای کارهای فشرده حافظه گزینه مناسبی نمی‌باشد.

دانلود و نصب Python:

برای دانلود python پیشنهاد می‌شود که فایل‌های برنامه را از خود سایت python.org دانلود کنید شما باید با توجه به پلتفرم و سیستم عامل کامپیوتر یا لپ تاپ خود، نسخه سازگار با آن را دانلود کرده و سپس نصب کنید.

دانلود برنامه python
دانلود فایل نصبی python

نصب پایتون به طور کلی آسان است. امروزه بسیاری از توزیع‌های لینوکس و یونیکس که منتشر می‌شوند، در خود به صورت پیش‌فرض یک نسخه Python را دارند.

با وارد کردن کلمه python در یک خط فرمان (Command line) سیستم خود، بررسی کنید که آیا نسخه پایتون را از قبل نصب است یا خیر. اگر پاسخی از یک مفسر پایتون مشاهده کنید، شماره نسخه را در نمایش اولیه خود دارد. به طور کلی دو نسخه اصلی شامل python 2.x و python 3.x است. Python کاملا با نسخه‌های قدیمی اصلی سازگاری دارد.

راحت‌ترین راه برای اجرای python:

یکی از موارد مهم در آموزش برنامه نویسی python، انتخاب ویاریشگر یا محیط مناسب برای برنامه نویسی آن است. قبل از شروع، ممکن است شما بخواهید بفهمید که کدامیک از IDE ها و ویرایشگرهای متن برای سهولت ویرایش پایتون بهتر هستند. می‌توانید با یک جستجو در وب مطالب مفید در این خصوص را پیدا کنید و در نهایت موارد مفید را پیدا کنید.

در خصوص آموزش زبان برنامه نویسی Python ساده‌ترین راه برای اجرای پایتون استفاده از Thonny IDE است. Thonny IDE با جدیدترین نسخه Python همراه است. بنابراین لازم نیست پایتون را جداگانه نصب کنید. برای اجرای پایتون در سیستم خود با Tonny IDE مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا Thonny IDE را دانلود کنید و سپس آنرا نصب کنید.

Thonny IDE را اجرا کنید و به قسمت File> New بروید. سپس یک فایل جدید را با پسوند .py بسازید. به عنوان مثال، py ، example.py و یا غیره. توجه کنید می‌توانید هر نامی را به پرونده بدهید. با این حال، نام فایل حتما باید پسوند .py داشته باشد.

در ادامه کدهای python را در این فایل بنویسید و در انتها آن را ذخیره کنید.

سپس از گزینه Run> Run current script و یا با زدن دکمه F5 می‌توانید آنرا اجرا کنید.

نصب جداگانه زبان برنامه نویسی python:

اگر نمی‌خواهید از Thonny IDE استفاده کنید، می توانید آخرین نسخه python را از سایت آن دانلود کرده و سپس فایل نصبی را اجرا کنید. توجه داشته باشید که مراحل نصب را تا انتها دنبال کنید. در طی مراحل نصب، افزودن Python به متغیرهای محیط را تیک بزنید کنید. با این کار پایتون به متغیرهای محیط اضافه می‌شود و می‌توانید پایتون را از هر قسمت از کامپیوتر خود اجرا کنید. پس از پایان نصب می‌توانید Python را اجرا کنید.

 

نصب برنامه python از روی فایل نصبی به صورت سفارشی
نصب برنامه Python از روی فایل نصبی

پس از پایان یافتن نصب، اکنون می‌تون Python را در دو حالت اجرا کرد.

 1. اجرای Python در حالت Intermediate mode
 2. اجرا Python در حالت Integrated Development Environment (IDE)

اجرای Python در حالت Intermediate mode

پس از پایان نصب پایتون، تایپ کلمه ” Python” در خط فرمان (Command Line)، مفسر را در حالت فوری فراخوانی می‌کند. در این حالت می‌توانیم مستقیما کدهای Python را تایپ کرده، و با زدن دکمه Enter از آن خروجی گرفته می‌شود. برای مثال 1 + 1 را تایپ کنید و enter را فشار دهید. سپس ما 2 را به عنوان خروجی دریافت می‌کنیم. در این مثال ما از ان به عنوان یک ماشین حساب استفاده کردیم. برای خروج از این حالت فوری، عبارت “quit ()” را تایپ کنید و enter را فشار دهید.

 

اجرا Python در حالت Integrated Development Environment (IDE)

در این حالت ما می‌توانیم از هر نرم افزار ویرایش متن برای نوشتن یک فایل اسکریپت Python استفاده کنیم. فقط باید اسکریپ را پسوند .py ذخیره کنیم. اما استفاده از IDE می‌تواند کار ما را بسیار آسانتر کند. IDE یک نرم افزار است که ویژگی‌های مفیدی مانند تکمیل خودکار کد، بررسی و مشخص‌سازی syntax، جستجوی فایل‌ها و … را برای توسعه برنامه به برنامه نویس ارائه می‌دهد.

در هنگام نصب Python، یک IDE به نام IDLE به صورت پیش فرض نصب می‌شود. می‌توانید از آن برای اجرای Python در سیستم خود استفاده کنید. IDLE یک IDE مناسب برای مبتدیان است.  در واقع وقتی IDLE را باز می‌کنید، یک Python Shell تعاملی باز می‌شود.

اجرا Python در حالت IDE
خط فرمان python

در این محیط کدهای خود را بنویسید و سپس آنرا ذخیره کنید. شما می‌توانید از منوی Run > Run Module و یا با زدن F5 بروی کیبورد، برنامه نوشته شده را اجرا کنید.

آموزش زبان برنامه نویسی python، اولین برنامه خود را بنویسید

اکنون بیاید یک برنامه بسیار ساده بنام Hello World ایجاد کنیم. این برنامه ساده است قرار در زمان اجرا کلمه “Hello World” را روی صفحه نمایش دهد. این برنامه صرفا یک آموزش آشنایی برای یک برنامه نویس تازه‌کار و مبتدی Python است. کد زیر را در هر ویرایشگر متن یا IDE تایپ کنید و آن را با نام hello_world.py ذخیره کنید.

print("Hello, world!")

وقتی که شما این فایل را اجرا کنید، خروجی زیر نمایش داده می‌شود.

Hello, world!

بسیار عالی شما اکنون اولین برنامه خود را در Python نوشتید.

 

آموزش کلیدواژهها و شناسه‌ها در زبان برنامه نویسی Python

کلیدواژها (Python Keywords):

کلیدواژها (Keywords) به صورت کلمات ذخیره و رزرو شده در Python هستند. ما اجازه استفاده از یک کلیدواژه‌ها را به عنوان نام متغیر، نام عملکرد یا هر شناسه دیگر را نداریم. از آنها برای تعریف چگونگی و ساختار زبان Python استفاده می‌شود. در Python، کلیدواژه‌ها به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند. در نسخه Python 3.7 تعداد 33 کلیدواژه وجود دارد. این تعداد در طول زمان ممکن است کمی متفاوت باشد.

همه کلیدواژه‌ها به جزTrue ، False و None با حروف کوچک هستند و باید آنها را همانطور که هستند بنویسید. لیست تمام کلیدواژه‌ها در عکس زیر آورده شده است.

لیست کلیدواژه‌ها در زبان برنامه نویسی python
کلیدواژه‌های python

شناسه‌های (Python Indicators)

شناسه نامی است که به موجدیت‌ها مانند کلاس، توابع، متغیرها و غیره داده می‌شود. این امر به تفکیک یک موجودیت از موجودیت دیگر کمک می‌کند. در زیر قوانین برای نوشتن شناسه‌ها را مشاهده می کنید:

 • شناسه‌ها می‌توانند ترکیبی از حروف (حروف کوچک a تا z یا بزرگ A تا Z) یا رقم (0 تا 9) یا علامت زیرخط(_) باشند. نام‌هایی مانندmyClass ، var_1 و print_this_to_screen، همه مثال معتبری هستند.
 • نا شناسه نباید با عدد شروع شود مثلا 1myclass یک نام نامعتبر برای شناسنه است.
 • کلیدواژه‌ها (Python Keywords) را نباید به عنوان شناسه استفاده کرد.
 • ما نمی‌توانیم از نمادهای خاص مانند !، @، #، $، ٪ و غیره در نام شناسه استفاده کنیم.

آموزش عبارت‌ها، تورفتگی و کامنت در زبان برنامه نویسی Python

عبارت‌ها (statements)

در ادامه آموزش زبان برنامه نویسی python، می خواهیم عبارات، اهمیت نشانگر و کامنت را به شما یاد بدهیم.

در این زبان عبارات مختلفنی داریم و در کل، عبارت یعنی دستورالعمل‌هایی که یک مفسر python می‌تواند اجرا کند. به عنوان مثال، a = 1 یک عبارت انتسابی است. و مثلا if, while, for از انواع دیگری از عبارت‌ها هستند.

عبارت چند خطی

در Python، انتهای یک عبارت با یک کاراکتر خط جدید مشخص می‌کنند. اما می‌توانیم عبارت چند خطی را با  کاراکتر ادامه خط (\) ایجاد کنیم. برای مثال به صورت زیر:

a = 1 + 2 + 3 + \

    4 + 5 + 6 + \

    7 + 8 + 9

این حالت ساده عبارت چند خطی است. همچنین در python عبارت چند خطی را در داخل پرانتز ()، براکت [] و آکولاد {} قرار می‌دهند. به عنوان مثال، ما می توانیم دستور چند خطی بالا را به صورت زیر پیاده سازی کنیم: 

a = (1 + 2 + 3 +

    4 + 5 + 6 +

    7 + 8 + 9)

 

تورفتگی (Python indentation)

در اغلب زبان‌های برنامه نویسی مانند C++  و جاوا برای تعریف یک بلوک کد از علامت آکولاد “{}” استفاده می کنند. اما در python از تورفتگی استفاده می شود. این تورفتگی ها باعث می شود بلوک کدها بسیار مرتب و تمیز دیده شوند. تورفتگی با استفاده از فضای خالی (space) ایجاد می‌شود و از تب (TAB) استفاده نمی گردد. یک بلوک کد (شامل بدنه تابع، حلقه و غیره) با یک تورفتگی شروع می‌شود و با اولین خط بدون تورفتگی پایان می‌یابد. مقدار تورفتگی به شما بستگی دارد، اما باید در کل آن بلوک ثابت باشد، مانند مثال زیر. 

for i in range(1,11):

    print(i)

    if i == 5:

        break

 

آموزش کامنت‌گذاری در زبان برنامه نویسی Python

در هنگام نوشتن برنامه، گذاشتن کامنت بسیار مهم است. کامنت می‌تواند آنچه در داخل کدهای برنامه می‌گذرد را شرح دهد. بنابراین کسی که بعدا به کدهای برنامه نگاه می‌کند برای فهمیدن آن مشکل ندارد. در Python برای شروع نوشتن کامنت از علامت هشتگ (#) استفاده می‌کنیم. مفسر Python خط‌های و کدهای که با # شروع می‌شود را نادید گرفته و اجرا نمی‌کند. مثال کامنت گذاری:

همچنین برای سادگی کامنت کردن چندین خط متوالی، از روش دیگر به جای # برای انجام این کار می‌توان استفاده کرد. این کار با استفاده از نقل قول‌های سه گانه ‘ ‘ ‘ یا “” ” است. مطابق مثال‌های زیر می‌توان این کار را انجام داد.

 

"""This is also a

perfect example of

multi-line comments"""

 

متغییرها و مقادیر ثابت (Python Variable and Constant)

تعریف متغییر در python

یک متغییر مکانی برای ذخیره داده در حافظه است که بعدا از این داده در برنامه استفاده می‌شود و نیز می‌توان آنرا تغییر داد. میشه گفت که متغیرها به عنوان ظرفی نگهداری داده هستند. مانند سایر زبان‌های برنامه عملگر = برای اختصاص یک مقدار به یک متغییر استفاده می‌شود، مانند مثال‌های زیر.

age = 50

"website = "apple.com

تعریف مقادیر ثابت در python

مقادیر ثابت (constant) نوعی از متغیر است که برخلاف متغییر، مقدار آن قابل تغییر نیست. یعنی یک (constant) مقدار ثابتی که اطلاعاتی را در خود جای داده‌ ولی اطلاعات آن بعدا قابل تغییر نیستند. یک مقدار ثابت (constant) با حروف بزرگ نوشته میشود مانند مثال زیر.

PI = 3.14

GRAVITY = 9.8

قوانین برای نوشتن متغییر و مقدار ثابت در python:
 • می‌توانند ترکیبی از حروف (حروف کوچک a تا z یا بزرگ A تا Z) یا رقم (0 تا 9) یا علامت زیرخط(_) باشند. نام‌هایی مانندmyVar ، var_1 و green، همه مثال معتبری برای نام متغییر هستند.
 • نام مقدار ثابت همیشه با حروف بزرگ نوشته شود مثل TEST.
 • نام متغییر نباید با عدد شروع شود مثلا 1myvar یک نام نامعتبر است.
 • ما نمی‌توانیم از نمادهای خاص مانند !، @، #، $، ٪ برای نام متغییر استفاده کنیم.

آموزش زبان برنامه نویسی python، انواع داده در python

هر مقدار در پایتون یک نوع داده خاص خودش را دارد. از آنجا که در python همه چیز به عنوان شی به حساب می‌آید. در واقع انواع داده در python به کلاس، متغیرها و نمونه کلاس‌ها گفته می‌شود. انواع مختلفی از داده‌ها در پایتون وجود دارد. مهمترین آنها را در ادمه آورده شده است.

انواع اعداد در python:

عددهای صحیح، اعداد اعشاری و اعداد مختلط در گروه اعداد Python قرار می‌گیرند. آنها به عنوان کلاسهای int ، float و complex در زبان python تعریف می‌شوند. از توابعی مانند type() و isinstance() برای تعیین کلاس یک متغییر یا مقدار استفاده می‌شود. طول عدد صحیح (integer) محدودیتی ندارد و می‌تواند از هر طولی باشد، فقط محدودیت حافظه بروی آن تاثیر دارد. یک عدد اعشاری تا 15 رقم اعشار دقیق است. نقاط صحیح و اعشار با نقاط اعشاری از هم جدا می‌شوند.. اعداد مختلط به صورت x + yj نوشته می‌شوند، جایی که x قسمت واقعی و y قسمت خیالی است. در اینجا چند نمونه آورده شده است.

 

لیست در python:

لیست دنباله‌ای مرتب از داده‌ها است. لیست یکی از پرکاربردترین نوع داده در پایتون است و انعطافپذیری زیادی دارد. نیاز نیست که همه موارد موجود در لیست از یک نوع باشند. تعریف لیست بسیار ساده است. مقادیر یک لیست در داخل براکت “[]” قرار می‌گیرند و با ویرگول از هم جدا می‌شوند.

Python tuple

Tuple مانند لیست توالی مرتب شده‌ای از داده‌ها می‌باشد. تنها تفاوت این دو در غیر قابل تغییر بودن تاپل است. یعنی وقتی تاپل یک بار ایجاد شد دیگر قابل تغییر نیست و ثابت می‌ماند. از تاپل‌ها برای محافظت از نوشتن داده استفاده می‌شود و معمولاً سریعتر از لیست است زیرا به صورت پویا تغییر نمی‌کند. مقادیر در تاپل در داخل پرانتز () تعریف می‌شود و موارد درون آن با کاما از هم جدا می‌شوند.

Python string

یک رشته دنباله‌های از کاراکترهای یونیکد است. برای نمایش رشته‌ها در python می‌توانیم از علامت نقل قول تکی ’ یا نقل قول دوتایی ” استفاده کنیم.  مثال‌های از رشته در پایتون: 

s = "This is a string"

print(s)

s = '''A multiline

string'''

print(s)

 

مجموعه پایتون (Python set)

Set مجموعه‌ای غیر مرتب از داده‌های منحصر به فرد است. برای نوشتن یک مجموعه مقادیر آن را با کاما جدا کرده و در داخل آکولاد {} تعریف می‌شود. داده‌ها  و موارد در داخل یک مجموعه مرتب و به ترتیب نیستند.

a = {5,2,3,1,4}

فرهنگ لغت پایتون (Python dictionary)

فرهنگ لغت مجموعه‌ای مرتب نشده از جفت‌های key:value است. از آن زمانی استفاده می‌شود که حجم زیادی از داده داشته باشیم. فرهنگ لغت‌ها برای بازیابی داده‌ها بهینه شده‌اند. در فرهنگ لغت برای بازیابی مقادیر باید کلید آنرا را بدانیم و فراخوانی کنیم. در پایتون، فرهنگ لغت‌ها درون آکولاد {} تعریف میشوند که هر مورد در فرمت یک کلید و یک مقدار برای آن key:value به صورت جفتی است. مقدار.

آموزش زبان برنامه نویسی python، ورودی‌ها، خروجی‌ها و فراخوانی

می‌خواهیم از دو تابع از قبل تعریف شده input() و print() را برای آموزش و نشان دادن ورودی و خروجی در python استفاده کنیم.  در ادامه وارد کردن ماژول‌ها و استفاده از آنها را در برنامه خود یاد خواهید گرفت. Python توابع از قبل تعریف شده بسیاری دارد که از طریق خط فرمان آن در دسترس ما هستند. توابع مانند input() و print() به ترتیب به عنوان عملیات ورودی و خروجی استاندارد بطور گسترده استفاده می‌شوند.

خروجی در python با استفاده از تابع print()

از تابع ()print برای گرفتن خروجی داده‌ها به دستگاه خروجی استاندارد (صفحه نمایش) استفاده می‌کنیم. همچنین می‌توانیم داده‌ها را به یک فایل منتقل کنیم. نمونه‌ی ساده از کاربرد این تابع در زیر آورده شده است.

a = 5

print('The value of a is', a)

 

 خروجی

The value of a is 5

ورودی در Python با استفاده از تابع input()

تا به اینجا ما به صورت ثابت به متغییرها مقدار دادیم و در کد برنامه آنها را تعریف کردیم. اما گاهی پیش می‌آید که بخواهیم داده‌های را به عنوان ورودی از کاربر بگیریم. در python، ما تابع ()input برای این منظور استفاده می‌کنیم. 

>>> num = input('Enter a number: ')

Enter a number: 10

>>> num

'10'

 

فراخوانی (Python import)

هنگامی که برنامه ما بزرگتر می‌شود، توصیه می‌شود که آن را به ماژول‌های مختلف تقسیم کنیم. ماژول فایلی است که شامل تعاریف و دستورات python می‌شود و با پسوند .py ذخیره می‌شود. می‌توان تعاریف داخل ماژول را در ماژول دیگر یا در مفسر تعاملی پایتون فراخوانی کرد. برای این کار از عبارت import استفاده می‌شود. به عنوان مثال، ما می‌توانیم با تایپ کردن خط زیر ماژول math را فراخوانی کنیم و سپس آنرا نمایش دهیم:

import math

print(math.pi)

عملگرها (Python Operators)

عملگرها نمادهای خاصی در پایتون هستند که محاسبات ریاضی یا منطقی را انجام می‌دهند. مثلا در 2+3 کار علامت + به عنوان یک عملگر برای جمع دو عدد صحیح با هم است.

انواع عملگرها در python:

 1. عملگرهای حسابی (Arithmetic operators)
 2. عملگرهای مقایسه (Comparison operators)
 3. عملگرهای منطقی (logical operators)
 4. عملگرهای بیتی (Bitwise operators)
 5. عملگرهای تخصیص (Assignment operators)
 6. عملگرهای خاص (Special operators)
  • عملگرهای هویت (Identity operators)
  • عملگرهای عضویت (Membership operators)
 • عملگرهای حسابی (Arithmetic Operators)

عملگرهای حساب برای انجام عملیات ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب و غیره استفاده می‌شوند. در جدول زیر عملگرهای حسابی آمده است.

عملگرهای حساب برای انجام عملیات ریاضی در Python
عملگر حسابی
 • عملگرهای مقایسه‌ای (Comparison Operators):

برای مقایسه مقادیر از عملگرهای مقایسه استفاده می شود. با توجه به شرایط، True یا False را برمی‌گرداند.

برای مقایسه مقادیر در python از عملگرهای مقایسه استفاده می شود
عملگرهای مقایسه ای پایتون
 • عملگرهای منطقی (Logical operators)

لیست این عملگرها و شرح کاربرد آنها را در عکس زیر مشاهده می‌کنید:

لیست عملگرهای منطقی در python
آموزش زبان برنامه نویسی python عملگرهای منطقی
 • عملگر بیتی (Bitwise operators)

عملگرهای بیتی بر روی عملوندها طوری عمل می‌کنند که آنها رشته‌هایی از اعداد باینری (0 یا 1) هستند. آنها بیت به بیت کار می‌کنند، و دلیل نام‌گذاری آنها از همین رو است. در پایین جدول این عملگرها را مشاهده می‌کنید.

آموزش زبان برنامه نویسی python عملگرهای بیتی
عملگرهای بیتی در python
 • عملگر تخصیص (Assignment operators)

عملگرهای تخصیص در python برای اختصاص مقادیر به متغیرها استفاده می‌شوند. برای مثال = یک علامت پر استفاده برای تخصیص یک مقادر به متغییر است.  جدول زیر عملگرهای تخصیص را نشان می‌دهد:

آموزش زبان برنامه نویسی python لیست عملگرهای تخصیصی
لیست عملگرهای تخصیصی Python
 • عملگر خاص زبان برنامه نویسی python 

python دارای عملگرهای خاص (Special operators) از قبیل عملگر هویت (Identity) و عملگر عضویت (membership) است.

عملگر هویت (Identity Operators)

عملگرهای هویت در پایتون is و not هستند. آنها برای بررسی اینکه آیا دو مقدار (یا متغیر) با هم در یک قسمت حافظه قرار دارند یا خیر، استفاده می‌شوند. توجه کنید که دو متغیر مساوی به معنای یکسان بودن آنها نیست.

عملگرهای هویت در زبان برنامه نویسی python
عملگرهای هویت زبان python
عملگر عضویت (Membership Operators)

عملگر in و not in از عملگرهای عضویت در پایتون هستند. از آنها برای بررسی یافتن مقدار یا متغیر در یک دنباله (رشته، لیست، tuple، مجموعه و فرهنگ لغت) استفاده می‌شود. توجه کنید در فرهنگ لغت ما فقط می‌توانیم از نظر وجود کلید نه مقدار، آن را جستجو کنیم.

آموزش زبان برنامه نویسی python عملگرهای عضویت
عملگرهای عضویت Python

خاتمه آموزش زبان برنامه نویسی python

در این آموزش سعی شد آموزش زبان برنامه ‌نویسی Python را به شما عزیزان به ساده‌ترین شکل ارائه دهیم. همچنین مزایا، معایب و کاربردهای این زبان در برنامه‌نویسی را توضیح بدهیم. اگر اکنون شما با این زبان برنامه نویسی آشنا شده‌اید و برای حرفه‌ای شدند نیاز به یادگیری بیشتر دارید.

 

 

 

 

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

1

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
صفات اله صافی

من کارشناس شبکه و امنیت شبکه، دارای 17 سال سابقه کار در حوزه شبکه هستم.