کسب و کار اینترنتی(E- business) از فرصت­ های سرشار تا ضرورتی برای آینده

کسب کار اینترنتی (e- business)، کسب و کار­هایی هستند که بیشتر فعالیت آن کسب و کار در اینترنت و یا در بستر اینترنت است.3 min


0
کسب و کار الکترونیکی

مدل کسب و کار در گذشته نه چندان دور ساده تر بود. فرد شاغل ساعت های خاصی از روز را در مکانی خاص و با افراد مشخصی می­گذراند. مشتریان کسب و کارهای سنتی اغلب ثابت و در محدوده جغرافیایی محل کسب کار بودند. اما کارایی این مدل کسب و کار به سرعت در حال افول است. اکنون زمان کسب و کار اینترنتی است.

کسب و کار اینترنتی(E- business) چیست؟

به زبان ساده کسب کار اینترنتی (e- business)، کسب و کار­هایی هستند که بیشتر فعالیت آن کسب و کار در اینترنت و یا در بستر اینترنت است.

کرونا و کسب و کار اینترنتی

با ظهور بحران جهانی کرونا، بسیار سریع تر از آنچه قبلاً برآورد می­شد، کارایی روش­های سنتی کسب و کار زیر سوال رفت. در یک سال گذشته و پس از دوره­ های طولانی قرنطینه بسیاری از کسب و کارها که کمتر از مدل های کسب و کار اینترنتی بهره برده بودند، زمین گیر شدند. برعکس کسب و کارهای اینترنتی آنلاین، رشد درخشانی را تجربه کردند. سال 2020 را به این دلیل می­توان کلاس درس «کسب و کار اینترنتی» نامید.

مزایای کسب و کار اینترنتی

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی بدون شک بهترین راه، برای ایجاد یک فرصت مناسب تجاری است. جالبترین نکته در مورد چنین مشاغلی این است که شما می توانید انتخاب کنید که هر طور که می خواهید و در جایی که می خواهید کار کنید. این کسب و کارها نیازی به داشتن کارخانه تولید، دفاتر، فروشگاه و … ندارند. همه کارها از ابتدا تا انتهای فرآیند روی رایانه ها و اتصال به اینترنت انجام می شود. البته کسب کار اینترنتی همچنین می تواند ترکیبی از تجارت اینترنتی و سنتی باشد.

شروع یک کسب کار اینترنتی جدید بصورت آنلاین به ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری مالی مثلاً در یک ویترین فروشگاه در مرکز شهر نیاز دارد. از آنجا که تجارت شما به صورت آنلاین است، می توانید به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنید. تقریباً از هرجایی کار کنید و بدون هزینه های اضافی بالا درآمد اینترنتی داشته باشید.

با داشتن برخی از مهارت های اساسی وب سایت و ارتباطات همراه با کمی دانش فنی در زمینه تعمیر و نگهداری، تقریباً هرکسی می تواند یک کسب و کار را به صورت آنلاین راه اندازی کند و فقط در چند روز فعالیت خود را آغاز کند.

ایده هایی برای کسب و کار اینترنتی

فکر می کنید برای تبدیل شدن به کارآفرین بزرگ بعدی آنلاین آماده هستید؟

در اینجا چند ایده عالی برای تجارت آنلاین آورده شده است تا شما را در مسیر درست خوتان برای شروع یک کسب کار اینترنتی راهنمایی کند.

1.فروش محصولات

1.1.فروش محصولات خانگی

اگر خودتان تولید کننده هستید (یا شخص تولید کننده­ای را می شناسید)، فکر کنید که آن سرگرمی را به یک تجارت تبدیل کنید. وقتی توانایی کنترل تقریباً هر جنبه از کالاهایی که می فروشید را دارید، می توانید با هدف قرار دادن تقاضا در بازار، آنها را مقرون به صرفه تر کنید، کیفیت آنها را بهبود ببخشید و یا آنها را برای مخاطبان خاص تهیه کنید. کسب و کارهای خانگی و کسب درآمد از آن ارزش افزوده زیادی برای خانواده خواهد داشت.

1.2.واسطه فروش

فروش محصولات یا خدمات دیگران یکی از روش های معمول کسب و کار اینترنتی است. در این روش شما مانند کارمند فروشگاهی که پشت پیشخوان می­ ایستد، به صورت مجازی و به عنوان یک کارمند یا بازاریاب محصول و خدمات دیگران را می­فروشید و کارمزد یا حقوق ثابت دریافت می کنید.

2.تولید محتوا

تولید محتوا امروزه برای اغلب کسب و کارها حیاتی است. کسب و کارها برای معرفی کالاها و خدماتی که به مشتریان ارائه میدهند، نیاز به محتوای جذاب، متقاعد کننده و قابل فهم دارند. محتوا پلی میان مشتری و خریدار است. اگر خلاق باشید و کمی هم دست به قلم، می توانید به کسب و کارهای دیگر برای معرفی خدماتشان کمک کنید و یا برای خود از طریق تولید محتوا درآمد کسب کنید.

2.1 تولید محتوای متنی

نوشتن مقاله و محتوای مورد نیاز دیگر کسب و کارها راهی برای کسب درآمد اینترنتی برای شماست. همچنین شما به عنوان یک نویسنده محتوای حرفه ای، می توانید بستری را برای همکاری مشاغل و نویسندگان محتوا ایجاد کنید.

2.2. تولید محتوای صوتی مانند پادکست(podcast) و فیلم

پادکست نوعی از محتوای صوتی است که روی شبکه های اجتماعی خاص خود در اینترنت منتشر میشود. در سالهای اخیر پادکست های علمی، آموزشی، روان شناسی و … به خوبی مورد توجه کاربران قرار گرفته است و می تواند بستر خوبی برای کسب درآمد باشد.

اگر صدای خود را دوست دارید ، ضبط صدا را با صدای خود شروع کنید. پادکست ها ایده ای عالی برای کسب و کار اینترنتی با چندین گزینه کسب درآمد، مشابه راه اندازی یک وبلاگ هستند.

آنچه برای شروع پادکست خود نیاز دارید در اینجا آمده است :

  • یک میکروفن با کیفیت بالا
  • نرم افزار ضبط صدا
  • نرم افزار ضبط تماس

برای تبلیغ پادکست خود، همکاری با چهره های برجسته را به عنوان مهمان برنامه خود در نظر بگیرید. شنوندگان را ترغیب کنید تا نظرات خود را بگذارند و پادکست خود را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند.

2.3. تولید کتاب های الکترونیکی(E-book):

اگر نویسنده هستید یا علاقه به نوشتن دارید میتوانید ایده ها، مطالب و داستان هایتان را به صورت کتاب الکترونیکی عرضه کنید و از آن درآمد کسب کنید.

3.تولید اَپ­ های موبایل

از آنجا که تلفن های هوشمند همه جا هستند، تقاضا برای برنامه های جدید و خلاقانه بیش از هر زمان دیگری بر محبوبیت خود افزوده است. بین بازار اندروید گوگل و آیفون اپل ، مردم روزانه از برنامه های بی شماری استفاده می کنند. وقت گذاشتن برای تولید و فروش یک برنامه تلفن هوشمند ممکن است ارزش تلاش شما را داشته باشد زیرا این یک روش بسیار سودآور برای کسب درآمد اینترنتی است.

4.فریلنسر(freelancer) حرفه­ ای

فریلنسر(freelancer) یا به اصطلاح آزادکاری به این معنی است که شما میتوانید به صورت پروژه ای برای کارفرماهای مختلف و نه به صورت ثابت در محل کار، کار کرده کسب درآمد کنید.  کار به عنوان فریلنسر(آزاد کاری) یکی از انعطاف پذیرترین مشاغلی است که می­توانید تجربه کنید، که فقط با دسترسی به اینترنت امکان پذیر می­شود. فریلنسرها بصورت قراردادی یا در هر ساعت یا پروژه کار می کنند، بیشتر آنها از خانه و برای ساعت­ها و زمان­هایی که انتخاب می کنند کار می کنند.اگر مهارت و تجهیزات لازم را دارید، این یک روش تقریباً فوری برای شروع کسب درآمد است.مشاغل کوچک و فریلنسرها پیشنهادات و ایده­هایی را ارائه می دهند که به موجب آن خریداران می توانند به راحتی آنچه می خواهند و نیاز دارند را انتخاب کنند.

سایت­ های آزاد کاری تقریباً همه موارد را شامل می شود. از جمله نوشتن محتوا، ایجاد طراحی گرافیکی، برنامه نویسی و ورود اطلاعات.

5.وبینارهای تخصصی (Webinar)نوعی از کسب و کار اینترنتی

وبینار یا به اصطلاح سمینار تحت وب یا آنلاین، مخفف دو کلمه سمینار و وب است. وبینارها جلسات ارائه اطلاعات به مخاطب هستند که به صورت دو طرفه و تعاملی کار میکنند و مخاطب هم در جلسه به صورت فعال مشارکت میکند. وبینارهای آموزشی و درسی در ایران به خصوص در یک سال گذشته که مراکز آموزشی حضوری با محدودیت روبه رو بوده اند، رونق خوبی پیدا کرده اند.

مدرسان به صورت آنلاین یا آفلاین تقاضای زیادی دارند. اگر تخصصی دارید و دوست دارید به دیگران در استفاده از آنها کمک کنید، یک معلم الکترونیکی شوید تا در اوقات فراغت خود درآمد اضافی کسب کنید. تنها موردی که شما نیاز دارید این است که در زمینه تخصص خود مهارت داشته باشید و حاضر باشید هر هفته چند ساعت را برای کمک به شخص دیگر کنار بگذارید. سایت­هایی هستند که می توانید در آنها به عنوان مربی ثبت نام کرده و شهرت خوبی کسب کنید. می توانید سخنرانی ها ، سمینارها یا وبینارهای آنلاین برگزار کنید و درآمد اینترنتی کسب کنید.

دانشجویان و دانشگاه، دانش آموزان و کسانی که به دنبال کسب مهارت­های جدیداند. آنها همیشه مایل به پرداخت پول برای دسترسی به وبینارهای اینترنتی بسیار مفید، هستند.

6.مدیر رسانه های اجتماعی

فرصت تجاری دیگر آنلاین در انتظار افراد ماهر در استفاده از فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و شبکه های اجتماعی مشابه است. اگر اهل فن در شبکه های اجتماعی هستید، می توانید خدمات خود را برای مدیریت حساب کاربری آنها به فعالان شبکه­ های اجتماعی پیشنهاد کنید.

7.طراحی وب

امروزه هر کسب و کار اینترنتی نیاز به سایت مخصوص به خود، برای معرفی محصولات و خدمات خود دارد. شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام امکانات اولیه خوبی برای شروع کسب و کار در اختیار کاربران قرار میدهد؛ اما بعد از گسترش کسب و کار به خصوص از نظر مالی و مباحث مربوط به پرداخت پول، جوابگو نخواهد بود. طراحی وب سایت یک مهارت بسیار کلیدی و پول ساز یرای متخصصان در این زمینه است. شما میتوانید صفر تا صد یک وب سایت را برای مشتری از راه دور طراحی کرده و کسب درآمد کنید.

8.وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی یک فرصت مناسب تجاری کوچک است که به شما امکان می دهد موضوعی را انتخاب کنید که واقعاً مناسب شما باشد. موضوعی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید، از تخصصی که در آن موضوع دارید استفاده کنید و بعد از تولید محتوای مناسب و جذاب، آن را با بقیه به اشتراک بگذارید. بعد از مدتی که در شبکه های اجتماعی جا افتادید میتوانید از طریق تبلیغات و معرفی محصولات دیگر درآمد کسب کنید.

9. معلم یا استاد خصوصی آنلاین

معلم خصوصی یا استاد آنلاین یکی دیگر از کسب و کارهای اینترنتی نو ظهور است. سایت هایی وجود دارند که معلم و استاد خصوصی مورد نیاز دانش آموزان و اولیا را ثبت نام میکنند و برطبق نیاز، هر دو را به هم معرفی می کنند. در این سایت ها که نمونه داخلی هم دارند ثبت نام کنید و با کمک آنها در زمینه های مختلف جلسات آنلاین تنظیم کنید.

10. مشاور مالی آنلاین

با پیچیده تر شدن مدل های کسب و کار و شکوفایی هرچه بیشتر کسب و کارهایی که خدمات خود را به صورت اینترنتی ارائه می دهند، خدمات مشاوره برای کسب و کار اینترنتی رونق زیادی پیدا کرده اند.
اگر دانش مالی کافی داشته باشید، می توانید به عنوان مشاور مالی آنلاین شغل ایجاد کنید و با مشتریانی که به صورت آنلاین با شما تماس می گیرند، کار کنید.

11.متخصص سئو(SEO)

کلمه SEO مخفف (search engine optimization) و به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.  سایت سئو شده یعنی بازدید بیشتر یرای صفحه یا سایت شما. هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال جذب مشتریان به سمت سایت شما بیشتر است.

موتورهای جستجو مانند گوگل برای پایش در صفحات در وب از ربات ها استفاده می کنند، از سایتی به سایت دیگر می روند، اطلاعات مربوط به آن صفحات را جمع آوری می کنند و آنها را در فهرست قرار می دهند. در مرحله بعدی ، الگوریتم ها صفحات موجود در فهرست را با در نظر گرفتن صدها فاکتور یا سیگنال رتبه بندی تجزیه و تحلیل می کنند ، تا تعیین کنند صفحات ترتیب باید در نتایج جستجو برای یک پرسش مشخص نشان داده شوند.

یک متخصص سئو به کسب و کار شما کمک میکند تا توسط مشتریان دیده شود. به همین دلیل بازار کار خوبی دارد و درنتیجه میتوانید به کسب درآمد مناسبی از آن برسید.

12. خدمات مشاوره آنلاین

اگر مشاور یا روانشناس معتبری هستید ، دلیلی ندارد که نمی توانید این کار را به یک تجارت آنلاین تبدیل کنید. با ثبت نام کسب و کار و راه اندازی وب سایت می توانید به سرعت شروع به کار کنید. برقراری تماس از طریق ایمیل، پیام رسان ها ویا برقرای تماس صوتی و تصویری می تواند از راه های خوب ارائه خدمان مشاوره آنلاین باشد.

13.هنر خود را بصورت آنلاین بفروشید.

چه نقاش باشید ، چه عکاس باشید یا نوازنده ، روش های زیادی برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین و تبدیل آخرین شاهکار خود به یک منبع درآمد پیش روی شماست.

اگر نقاشی یا عکاسی نقطه قوت شماست ، می توانید کارهای خود را به عنوان چاپ و بوم بفروشید. این یک روش خارق العاده برای تبدیل هنر شما به چیزی ملموس است که مردم می توانند به خانه خود ببرند و از هنر شما بهره مند شوند. آیا موسیقی تخصص شماست؟ می توانید بیت ها ، آهنگ ها ، نمونه ها و موارد دیگر را به صورت دیجیتالی بفروشید .  اگر صنایع دستی تولید میکنید یا تولید کننده هر محصول خانگی دیگری هستید، میتوانید به صورت آنلاین و در پلتفرم های آنلاین رایگان آن را عرضه کرده درآمد کسب کنید.

چرا هنر خود را می فروشید؟

  • با راه اندازی فروشگاه آنلاین فروشگاه بستری برای به نمایش گذاشتن کارهای خود ایجاد خواهید کرد .
  • به عنوان یک هنرمند، خلق هنر فقط یک سرگرمی نیست بلکه یک سبک زندگی است. این فرصت شماست که اشتیاق خود را به یک جریان درآمد تبدیل کنید و کاری را انجام دهید که برای زندگی خود دوست دارید.

 

بیشتر بخوانید: 10 فروشگاه اینترنتی برتر ایران

منابع:

https://smallbiztrends.com/2016/11/online-business-ideas.html

https://entrepreneurhandbook.co.uk/60-online-business-ideas

https://www.entrepreneurshipinabox.com/50/internet-business-the-basics

https://makeawebsitehub.com/online-business-ideas

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
زینب سجادی