هوش مصنوعی در معماری

کاربرد‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت ساختمان وسیع است. از جمع آوری اطلاعات جهت بررسی تا را‌ه ‌اندازی سیستم‌ های ایمنی هوشمند همگی از حداقل هوش مصنوعی بهره گرفته اند. 1 min


1
هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در معماری از کاربرد تا معایب!
همه جا نوآوری ها نظیر هوش مصنوعی به چشم می خورد و تمامی صنایع را تحت تاثیر قرار می دهد.

موضوع تأثیرات مثبت هوش مصنوعی و تکنولوژی های روز دنیا در راحت تر شدن زندگی بر کسی پوشیده نیست.

نوآوری ها به طور روزمره توسط  بشر به کار گرفته می شوند تا زندگی ساده و بی دردسر تری را تجربه کنیم.

با توجه به این که موضوعات، کاربرد و مباحث نوآوری بی نهایت وسیع و متنوع بوده و در جوامع مختلف راه باز کرده، تصمیم گرفتیم در این مقاله به کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت معماری و ساخت و ساز بپردازیم :

هوش مصنوعی در معماری

کاربرد هوش مصنوعی در معماری

√ معماری سنتی

در زمانهای گذشته طراحی ساختمان ها هر چند کوچک امکان داشت بسیار زمان بر باشد.

با اینکه ساختمانهای مسکونی ساده ی شهر بسیار مشابه هم بودند، جهت طراحی و ساخت بناهای مهم همچون کاخ و کوشک های پادشاهان نوآوری های زیادی نیاز بود.

این نوع خلاقیت هنوز هم مورد نیاز معماران مدرن می باشد اما متخصصین این حوزه همچنان از آینده ابراز نگرانی می کنند.

عقیده آنها بر این موضوع استوار است که هوش مصنوعی قادر است تا حد زیادی جایگزین صنعت معماری و شهرسازی و مشاغل دیگری شود.
اینکه این موضوع تا چه حدی قابل استناد است همواره جای بحث دارد.

√ معماری مدرن

در حال حاضر ملک های مسکونی و تجاری بسیار سریع تر از سابق طراحی و ساخته می شوند و دلیل این موضوع نیز در دسترس بودن تکنولوژی های خاص می باشد.

این موضوع که تکنولوژی و ماشین آلات به هیچ عنوان نمی توانند برای خلاقیت آدمیزاد جایگزین خوبی باشند دقیقا درست است.

اما افزایش سرعت و بهینه سازی روند کار چه در معماری و چه سایر صنایع امری مهم می باشد.

هوش مصنوعی در معماری

مزایای هوش مصنوعی در معماری

به لطف حضور فناوری هوشمند، در طی دهه های اخیر انقلاب بزرگی در صنایع متعدد به وقوع پیوسته که هم اکنون قابلیت های هوش مصنوعی پس از کامپیوترها دومین فناوری متمرکز پرکاربرد جهان است.

 1. تحلیل و کنترل برنامه زمانبندی
 2. بودجه و صورتحساب
 3. برآورد و آنالیز عملکرد
 4. فناوری چاپ سه بعدی
 5. ساخت زیربنا
 6. معماری پارامتریک
 7. ساخت ‌و‌ ساز و برنامه ‌ریزی
 8. شهرهای هوشمند

نظر معماران در مورد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در معماری

سباستین ایرازوز

این معمار هنرمند ساکن نیویورک اظهار داشته در آینده نزدیک حدود 90 درصد معماران جهان شغل خود را به هوش مصنوعی واگذار خواهد کرد .
در واقع اخطار به کمرنگ و نابودی بازار کار معماران کنونی در آینده نزدیک داده است.
این معمار هنرمند سابقاً اظهارات بحث برانگیزی را در رابطه با سازه ها بیان کرده بود ؛ تبدیل کلیسای نوتردام که از آتش سوزی آسیب دیده به بستری برای پرتاپ موشک فضایی!

اخیراً هم انیمیشن جدیدی به اشتراک گذاشته که خبر از ساخت وسیله ی ساخته شده توسط والگرن ارکیتکتر می دهد.

وی مدعی است این ابزار قدرتمند که به سادگی نقشه ی ساختمانها را می آفریند می تواند مردم عادی را در آینده مقدور به دستیابی به نقشه ساختمان و خانه مورد علاقه خود با تعیین محل ساخت و بودجه و حتی مشاهده ی پیش نمایش خانه با دکوراسیون درون آن خواهند بود.

وی به معماران توصیه کرده تا بر روی فراگیری علوم نرم افزاری و مهارت های برنامه نویسی  مرتبط با معماری سرمایه گذاری و تمرکز کنند .

√  مایک مندلسون

این مدرس مجموعه ی nvidia deep learning اعتقاد دارد کامپیوتر و هوش مصنوعی در معماری، «خلاقیت» بخش مهمی که مختص نیروی انسانی و تخصص بشر هست را شامل نمی شود و از این جهت پذیرفتن هوش مصنوعی در صنعت معماری موانع زیادی بر سر راه خواهد داشت.

بعضی از طراحان نگرانی از پیشرفت تکنولوژی ماشین و نفوذ هوش مصنوعی به حوزه معماری را منطقی می دانند اما اغلب کارشناسان بر ای باور هستند که هوش مصنوعی علم معماری را به صنعتی بسیار ایمن، کارآمد و آسان تر تبدیل خواهد نمود.

هوش مصنوعی در معماری داخلی

 • چند مورد زیر تنها بخشی از ابزارهایی شگفت انگیز هوش مصنوعی در معماری داخلی هستند که در دسترس مردم می باشند و در آینده نزدیک تکامل خواهند یافت.
 • اینترنت اشیا
 • طراحی‌ های پارامتریک
 • ربات‌ ها
 • چاپگرهای سه بعدی و واقعیت مجازی

هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در شهرسازی

شهرسازی نیز همانند معماری ریشه ی عمیقی در نوآوری، تکنولوژی و فناوری های روز دارد و شهرها و شهرک های هوشمندی در کل دنیا در حال طراحی، ساخت و یا توسعه می باشند.

کاربرد هوش مصنوعی در کل دنیا الگوی رفتاری شهروندان در اماکن عمومی شهری نظیر موارد زیر، به منظور جمع آوری داده های نحوه استفاده شهروندان، مدیریت شهری، کنترل و بهینه سازی آن یکی از اهداف بالا بردن سطح فرهنگ زندگی شهرنشینی و هوشمند سازی شهرها می باشد.

نحوه تعامل مردم با محیط پیرامون و احساس آن ها در فضاهای عمومی شهری دو نمونه از اهدافشهرسازی با استفاده از هوش مصنوعی می باشد.

 • فرودگاه
 • مترو
 • پایانه مسافربری
 • موزه
 • سینما
 • پمپ بنزین
 • شهربازی
 • نمایشگاه و…

هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در صنعت ساختمان سازی

افزایش امنیت :
مشاغل و فعالیت هایی که در ساختمان های بسته نظیر فروشگاه و مراکز رفاهی، بانک، دانشگاه، دفاتر و شرکت ها و سایر اماکن اداری قرار دارند مدتهاست با نصب و راه اندازی سیستم های نظارتی، امنیتی و حفاظتی نظیر انواع دزدگیر ضد سرقت، دوربین های مداربسته و درب های اتوماتیک و … رفت و آمدها و فعالیت افراد را در محل مورد نظر چک می کنند.

نمونه های هوش مصنوعی در معماری

سیستم امنیتی هوشمند نصب شده در ساختمان با سرعت نور عملکردهای مشکوک را اسکن کرده و به طور اتوماتیک و فوری به صاحبان ساختمان هشدارهایی ارسال کند.

این موضوع در خصوص خطاهای امنیتی از قبیل عدم استفاده از کلاه و عینک ایمنی و … به صاحبین مشاغل هشدار دهد تا از بروز خطرات احتمالی عدم رعایت مسائل ایمنی کار با تجهیزات سنگین، پیشگیری شود.

چرا هوش مصنوعی ؟

پتانسیل درک چند بعدی در حیطه مورد نظر خود را که در آینده به دردشان می خورد را به موارد بالا اضافه کنند.

زمانی که در مرحله ی راه اندازی پروژه ای عظیم با انبوه داده ها روبرو باشید می توانید از هوش مصنوعی در معماری به عنوان دستیار خویش بهره مند شوید تا کارتان با سرعت بیشتر و آسان تر در جریان باشد.

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

1

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
1
⋋_⋌
:)) :))
1
:))
3> 3>
1
3>
like like
0
like
ساناز ذوقی

29 سال سن دارم و فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی در سال 1394 . بعد از گذراندن دوره های طراحی گرافیک در مجتمع فنی تبریز و موسسه هنری ایده در سال 97 محتوانویسی و سئو سایت را کشف و همواره مدیون بانی این استعدادیابی هستم .