آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

نام : جاوا اسکریپت نام خارجی : Java Script پسوند :  JS نام اینترنتی : java script Text / (obsolete) گونه : زبان اجرا نویسی لینک : Java script . netscape . com - source6 min


0
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چیست ؟

یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی زبان جاوا اسکریپت با نام خارجی Java Script  است . البته نام این زبان در بیشتر مواقع به اختصار JS نامیده می شود . دلیل نام گذاری این زبان ویژگی های خاص آن است. که شباهت زیادی  به اکما اسکریپت دارد . به همین دلیل می توان آن را یک زبان حرفه ای و سطح بالا دانست. که توانایی انجام کمپایل در لحظه و انجام کمپایل چند الگویی را دارد. چیزی که بقیه زبان ها به ندرت دارای آن هستند .

شما با یادگیری آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به ویژگی های همچون شی گرا بودن آن  ، عملکرد پویای این زبان ، عملکرد بر اساس پیش نمونه ، روش آکولادی و… پی خواهید برد . که باعث می شود. تا شما در صورت یادگیری آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به صورت کامل روی آن برای برنامه نویسی تسلط پیدا کنید .

لازم به ذکر است که جاوا اسکریپت علاوه بر اینکه یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی شناخته می شود .یکی از فناوری های هسته ای شناخته شده وب جهان گستر است . تعداد اندکی از زبان ها همچون زبان HTML دارای این جایگاه هستند .

این زبان کاربرد بسیار بالایی در انواع صفحات اینترنتی دارد . و از آن برای دسترسی پیدا کردن .به اشیا مختلف زبان HTML و تغییر این اشیا به عنوان پویا نمایی برای کاربر استفاده می شود .

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

آیا زبان جاوا اسکریپت همان زبان جاوا است ؟

حدود 50 % افرادی که به یادگیری آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت اقدام نکرده ان، تصور می کنند که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت درواقع همان زبان جاوا برای برنامه نویسی است . خوب مسلما این اشتباه به دلیل شباهت اسمی بالای این دو عادی است . اما تفکری غلط می باشد . چرا که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت هیچگونه ارتباطی با زبان جاوا ندارد .

برای مثال زبان پایتون و زبان جاوا اسکریپت ، زبان C++  و زبان جاوا اسکریپت آیا باهم ارتباطی دارند .؟ خوب مسلما پاسخ این سوال خیر است .

 

تفاوت های زبان جاوا اسکریپت و زبان جاوا چیست ؟

شما قبل از هر چیز باید حتی هنگام آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت دقت به خرج دهید .که اشتباهی از آموزش زبان برنامه نویسی جاوا استفاده نکنید . چرا که زبان جاوا اسکریپت نسبت به زبان جاوا از تفاوت های خاصی برخوردار است . برای مثال شما شاید ساختار دستوری بسیار مشابهی در این دو زبان مشاهده کنید . اما قابل ذکر است که بدانید این دو زبان های کاملا مجزایی در نوع محل قرار گیری ، کاربرد ها ، ویژگی ها ، نوع عملکرد ، نوع کاربرد و… هستند .

به صورت کلی می توان گفت زبان جاوا برای برنامه نویسی یک زبان شی گرای بسیار قدرتمند برای برنامه نویسی پلتفرم های مختلف است . در صورتی که زبان جاوا اسکریپت با وجود شی گرا بودن یک زبان بسیار ساده برای اسکریپت نویسی روی وب است .

مجموعه کامل پکیج های آموزشی زبان برنامه نویسی به صورت ویدیو

نام گذاری زبان جاوا اسکریپت :

هنگامی که زبان جاوا اسکریپت متولد شد. زبان جاوا در بین برنامه نویسان از محبوبیت بالایی برخوردار بود. و سازندگان زبان جاوا اسکریپت با وجود اینکه این زبان شباهتی به زبان جاوا نداشت .آن را جاوا اسکریپت نام گذاری کردند . تا  از محبوبیت بالایی برخوردار باشد .

البته این زبان به زبان هایی مانند زبان سی پلاس پلاس و حتی سی شارپ شباهت های بیشتری دارد . چرا که دارای یک ساختار شی مانند هست . منظور از ساختار شی مانند یعنی در این زبان برای ساخته شدن یک شی ، متد ها و خصوصیت های پویا به اشیای خالی و موجود در زبان اضافه می شوند و برنامه نویسی را انجام می دهند . این باعث آسانی و احساس راحتی کردن با این زبان نسبت به زبان های دیگر است . به همین دلیل زبان جاوا اسکریپت را یکی از بهترین گزینه های موجود برای ساختن نمونه سیستم می دانند .

آموزش زبان جاوا اسکریپت

کاربرد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست ؟

یکی از دلایلی که آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت خیلی مورد توجه قرار می گیرد. کاربرد فراوان این زبان و محبوبیت بیشتر آن نسبت به زبان های دیگر است . شما با استفاده از زبان جاوا اسکریپت می توانید سایت سازید و با کاربران این سایت ها تعامل فراوان ایجاد کنید .

منظور از تعامل در اینجا ساخت ویدیو ها ، فایل های صوتی ، انیمیشنی ، تصویری و… است .که آن ها را در سایت خود برای تعامل به نمایش گذارید . از دیگر کاربرد های زبان جاوا اسکریپت می توان به طراحی سایت با رنگ های مختلف و اضافه کردن تایمر به سایت اشاره کرد . این عملکرد ها باعث می شود تا جذابیت سایت شما تا حد بالایی افزایش پیدا کند .

اما تا به اینجا شما تنها با بخشی از کاربرد های زبان جاوا اسکریپت برای طراحی سایت آشنا شدید . شما می توانید با استفاده از زبان جاوا اسکریپت برنامه های وب برای دسکتاپ یا موبایل طراحی کنید . زیرا زبان جاوا اسکریپت دارای فریم ورک های مختلف و پیشرفته ای است .که به این منظور به شما با ارائه کتابخانه های مختلف کمک می کند .

همچنین زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یکی از زبان های اصلی است که برای برنامه نویسی بازی های رایانه ای که برای اجرای خود به مرورگر نیاز دارند استفاده می شود .

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

انواع کاربرد های زبان جاوا اسکریپت :

 

 •  برنامه نویسی بازی های رایانه ای
 • برنامه نویسی برنامه های وب گرا برای موبایل و دسکتاپ
 •  برنامه نویسی فرانت اند
 • برنامه نویسی نرم افزار های مختلف برای موبایل
 • برنامه نویسی بک اند
 •  برنامه نویسی نرم افزار های مختلف برای دسکتاپ

 

عملکرد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست ؟

برای اینکه با آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت آشنا شوید. قبل از هر چیز باید با کارکرد آن آشنا باشید . شما باید بدانید که زبان جاوا اسکریپت چگونه در مرورگر های مختلف برنامه ها را اجرا می کند .یا چگونه از موتور های جستجوی پردازشی استفاده می کند . تا پس از آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نسبت به این  زبان برای برنامه نویسی تسلط کامل داشته باشید .

هر کدام از این موتور ها متعلق به یک مرورگر خاص هستند .برای مثال موتور V8 متعلق به مرورگرهای کروم و اپرا هست و برای دیگر مرورگر ها نمی توان از آن استفاده کرد . یا برای مثال موتور SpiderMonkev متعلق به مرورگر فایر فاکس ، موتور Nitro و همچنین موتور SpiderMonkev برای مرورگر سافاری مورد استفاده قرار می گیرند .

همچنین موتور Trident و موتور Chakra  هر دو برای مرورگر مورد استفاده نمی گیرند ولی می توان از آنها برای اینترنت استفاده کرد . در نهایت شما با توجه به مرورگر مورد استفاده خود موتور مورد نظر خود را انتخاب می کنید .تا با استفاده از آن کدهای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را ترجمه کنید .

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
کامپایل اسکریپت ها به زبان ماشین :

شما در هنگام آموزش زبان برنامه نویسی با کامپاین آشنا می شوید . زیرا پس از اینکه کدها به صورت کامل ترجمه شدند باید آنها را زبان ماشین کامپایل کنید. تا  کدها را اجرا کنید . اگر اسکریپت ها به زبان ماشین کامپایل نشوند. شما نمی توانید کد ها را اجرا کنید و در نهایت برنامه نویسی انجام نخواهد شد .

البته توجه داشته باشید این در صورتی است. که شما بخواهید برنامه نویسی زبان جاوا اسکریپت را برای مرورگر ها انجام دهید. اگر شما بخواهید برای پلتفرم های مختلف برنامه نویسی کنید مسلما با عملکرد متفاوتی روبه رو خواهید بود .

انواع کلمات کلیدی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت :

یکی از مهم ترین بخش های مورد نظر برای یک زبان برنامه نویسی کلمات کلیدی این زبان است . شما هنگام یادگیری آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت با 64 کلمه کلیدی این زبان آشنا می شوید . که در اینجا آنها را بیان کرده ایم .:

 

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

انواع کتابخانه های زبان جاوا اسکریپت :

یکی از مهم ترین مزایای زبان جاوا اسکریپت این است . که  دارای کتابخانه و فریم ورک های بسیار بیشتری نسبت به دیگر زبان ها است . از این فریک ورک ها می توان به موارد زیر اشاره داشت .

مجموعه کامل پکیج های آموزشی زبان برنامه نویسی به صورت ویدیو

 

ویژگی های زبان جاوا اسکریپت :

 

دارای تایپ دهی پویا است 

در بیشتر زبان های برنامه نویسی نویسه ها بر اساس مقدار تایپ منسوب می شوند. درست است که در برخی از زبان ها منسوب زبان بر اساس متغیر ها است .اما در زبان جاوا اسکریپت نیز بر اساس مقدار منسوب انجام می شود . زیرا زبان جاوا اسکریپت برای تایپ شی از راه هایی مانند تایپ اردکی استفاده می کند .

 

 یک زبان امری است

زبان جاوا اسکریپت یک زبان امری است. زیرا تمامی روش اجرای زبان C را پشتیبانی می کند . برای مثال در دستورات خود از گزاره ها و کلید واژه هایی همچون  if  و witch  یا while استفاده می کند .

زبان جاوا اسکریپت در هر نسخه خود نمونه ها متفاوتی را ارائه می کند. برای مثال شما می توانید در نسخه 1.7 نمونه block  را مشاهده کنید . در صورتی که در دیگر نسخه های زبان جاوا اسکریپت این نمونه را مشاهده نخواهید کرد . زیرا هر نسخه از امر دهی به وسیله گزاره های متفاوت و خاص زبان C استفاده می کند.

 

این زبان یک زبان تابعی است 

یکی از مبحث های مورد توجه برای آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت توابع این زبان است. توابع در زبان جاوا اسکریپت به دو دسته تقسیم می شوند .

توابع درجه اول :

تابع درجه اول در زبان جاوا اسکریپت به عنوان شی شناخته می شوند و دارای آرگومان های خاص و ویژگی های بخصوصی هستند .

توابع داخلی :

این توابع را می توان توابعی دانست .که ساخته شده در یک تابع دیگر هستند . برای مثال شما با یک تابع مواجه می شوید. که در این تابع یک تابع دیگر هم وجود دارد . در بیشتر مواقع شما در زبان جاوا اسکریپت با یک تابع بیرونی به همراه یک تابع داخلی روبرو هستید . البته قابل ذکر است که در بعضی از مواقع هم شما هنگام فراخوانی تابع بیرونی با تابع داخلی روبرو می شوید . برای مثال اگر شما یک مقدار برگشتی به عنوان یک تابع داشته باشید مشخصا به یک مقدار بیرونی نیز دسترسی خواهید داشت. تنها نیاز به حل مکانیزم در جاوا اسکریپت دارید .

دارای دید آرایه های انتسابی

توجه داشته باشید همانطور که گفته شد جاوا اسکریپت زبانی است .که تمامی ساختار خود را بر پایه و اساس اشیا بنا کرده است . لازم به ذکر است که بدانید اشیا یک سری آرایه های انتسابی  به همراه ساختار شماتیک کلید واژه مانند هستند. برای مثال می توان به obj[“x”]10 اشاره کرد . که دارای روش نوشتاری بسیار آسانی است .

 

دارای متد است

همانطور که گفته شد در آموزش زبان جاوا اسکریپت توابع از جایگاه بسیاری خاصی بهره مند هستند . لازم به ذکر است که متد های موجود یک زبان هم مانند توابع مهم هستند . به صورتی که می توان گفت تفاوتی میان توابع و متد ها وجود ندارد . شما هنگامی که می خواهید. یک تابع را در زبان جاوا اسکریپت فرا خوانید باید از روش فراخوانی یک متد استفاده کنید. و برای فراخوانی از کلمه کلیدی this استفاده کنید تا بتوانید روی تابع مورد نطر وابسته سازی کنید .

ساختن اشیا توسط زبان جاوا اسکریپت

زبان جاوا اسکریپت همانطور که گفته شد بر پایه اشیا بنا دهی شده است . این اشیا برای ساخته شدن خود از توابع پیروی می کنند. به همین دلیل است که توابع در آموزش زبان برنامه نویسی جاوا حرف اول را می زنند . شما باید بدانید که هنگامی که یک شی خوانده می شود .کلید واژه this این شی را وابسته سازی می کند و باعث می شود تا شما  یک شی جدید با ویژگی prototype سازید .

 

دارای نظام تایپ دهی 

زبان جاوا اسکریپت برای نظام تایپ دهی دارای داده های متفاوتی نسبت به دیگر زبان ها است. که یک موضوع اصلی و مورد توجه در آموزش زبان جاوا اسکریپت شناخته می شود . توجه داشته باشید استاندارد ECMA این داده ها را به دسته های زیر تقسیم بندی می کند .

1 ــ تایپ دهی تعریف نشده :

تایپ دهی تعریف نشده به نام Undefined مشهور است .که می توان آن را جزیی از متغییر های مقدار دهی دانست . زیرا منسوب شدن تایپ در زبان جاوا اسکریپت به مقدار دهی بستگی ندارد و به میزان متغیر ها بستگی ندارد .

2 ــ تایپ دهی نوع تهی :

در نوع تهی شما شاهد null هستید . null یک مقدار است که تنها برای تایپ دهی تهی به کار گرفته می شود .

3 ــ تایپ دهی دودویی :

این نوع از تایپ دهی برخلاف تایپ دهی تهی از تایپ نماینده دو مقدار با نام های true و false است .

4 ــ تایپ دهی عددی :

این نوع تایپ دهی در زبان جاوا اسکریپت بر اساس استاندارد های IEEEشناخته می شود . در واقع این اعداد را بر اساس این استاندارد اعداد شناور دودویی می نامند .

5 ــ تایپ دهی رشته :

شما هنگام یادگیری آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت با رشته های نامتناهی و عنصر های 16 بیتی آشنا خواهید شد . در زبان جاوا اسکریپت عناصر 16بیتی تنها با اندیس های نامنفی می توانند در دسترس باشند . این باعث می شود تا طول رشته ها چه برای تعداد داخلی عناصر چه برای عناصر تهی برابر با صفر باشد .

6 ــ تایپ دهی شی :

این ویژگی در زبان جاوا اسکریپت یعنی یک ویژگی که تنها می توانید آن را بخوانید شما نمی توانید آن را حذف کنید  یا در آن پیمایش ایجاد کنید . یک مجموعه  بدون ترتیب از این ویژگی ها در زبان جاوا اسکریپت شی نامیده می شود .

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
وانیلا جی اس چیست ؟

وانیلا جی اس را می توان همان وانیلا جاوا اسکریپت نام گذاری کرد . وانیلا جی اس یک چهارچوب مانند یک کتابخانه است .که شما می توانید از آن استفاده کنید . البته قابل ذکر است که تمامی افراد از این نسخه زبان جاوا اسکریپت استفاده نمی کنند تنها کسانی از آن استفاده می کنند که نیاز به یک کتابخانه برای برنامه نویسی دارند . وانیلا ی اس در زبان جاوا اسکریپت سریع ترین نوع کتابخانه که تا به امروز ساخته شده است شناسایی می شود .

 

آیا می توان با زبان جاوا اسکریپت تبدیلات خودکار انجام داد ؟

خوب در پاسخ به این سوال می توان بگویم بله شما می توانید با استفاده از زبان جاوا اسکریپت تبدیلات مختلفی انجام دهید . البته قابل ذکر است که شما می توانید این تبدیلات را به صورت خودکار انجام دهید . برای مثال اگر بخواهید کلمه کلیدی if را ارزیابی کنید. می توانید آن را به نوع تایپ دهی دودویی تبدیل کنید . یا اگر بخواهید کلید واژه های NaN  را بررسی کنید می توانید آن را به false تبدیل کنید .این باعث می شود تا در نهایت شما برای ارزیابی کلمه کلیدی NaN   به کلمه کلیدی  true  نشت پیدا کنید .

 

شی گرایی در زبان جاوا اسکریپت به چه معنی می باشد ؟

شی گرایی در آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یکی از مهم ترین مباحث است. که مورد توجه قرار می گیرد . شی گرایی را در زبان برنامه نویسی جاوا می توان یک نوع تفکر و مجموعه ویژگی ها و الگو های خاص دانست .

شما برای ساخت یک شی به وسیله زبان جاوا اسکریپت در ابتدا باید واحد های کوچک را بسازید. تا بتوانید با پیوند زدن این واحد های کوچک به یک دیگر بخش بخش برنامه مورد نظر را تولید کنید . درواقع پیوند این بخش های کوچک به یکدیگرباعث ایجاد بخش های بزرگ برای ساخت برنامه شما می شوند . شما با تولید هر بخش کوچک باعث می شوید تا تولید برنامه شما کامل تر شود .و در نهایت با تولید بخش های بزرگ نهایی برنامه نویسی شما تمام می شود .

این را به یاد داشته باشید هنگامی که شما برای برنامه نویسی از شی گرایی استفاده می کنید . درواقع بخش بزرگی از مشکلاتی را که می توانید در برنامه نویسی با آنها روبه رو شوید را حل کرده و کد نویسی را تا حد زیادی برای خود آسان می کنید . زیرا مفاهیمی که باعث ساخت شی ها می شوند تا حد بالایی به دنیای واقعی نزدیک هستند و باعث می شوند تا کد نویسی آسان شود .

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
کد نویسی به وسیله شی چگونه است ؟

شما هنگامی که از شی ها برای کد نویسی استفاده می کنید دیگر نیازی به حل مسئله با متغیر ها و توابع ندارید . بلکه می توانید مستقیما با اشیا ساخته شده کار کنید و کد نویسی را به اتمام رسانید .

برای درک بهتر شما می توانم یک مثال بزنم . یک کارخانه را تصور کنید که تولید کننده لباس است . خوب چیزی که لباس ها را تولید می کند دستگاه ها هستند . در این مثال دستگاه ها مانند یک شی و لباس های تولید شده به عنوان کد شناخته می شوند . حال اگر شما یک کد متفاوت ایجاد کنید نیازی به ساخت دوباره کارخانه و دستگاه ها ندارید تنها می توانید با کمی تفاوت در یک دستگاه  به عنوان یک شی کد جدید را تولید کنید .

مجموعه کامل پکیج های آموزشی زبان برنامه نویسی به صورت ویدیو

 

جاوا اسکریپت یک زبان سمت سرور است .

جاوا اسکریپت یک زبان است که طراحی ، پردازش و اجرای ان روی سرور انجام می شود . و نتیجه پردازش و اجرا برای کاربران می شود . البته قابل ذکر است که این زبان برای پردازش روی سرور به یک نرم افزار یعنی وب سرور نیاز دارد .

آیا نمی توان از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای سمت کاربر استفاده کرد و تنها برای برنامه نویسی سمت سرور استفاده می شود ؟

برنامه نویسی سمت کاربر یعنی برنامه نویسی در سیستم کاربر انجام می شود و قابل ذکر است که بخش بزرگی از آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به همین دلیل علاوه بر برنامه نویسی سمت سرور مربوط به برنامه نویسی برای سمت کاربر هم  است . به صورتی که در گذشته و قبل از توسعه این زبان تمامی برنامه نویسی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به برنامه نویسی برای سمت کاربر محدود می شد .

 

برتری زبان جاوا اسکریپت نسبت به دیگر زبان ها :

قابل ذکر است که آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نسبت به دیگر زبان های موجود از برتری خاصی برخوردار است . چرا که علاوه بر مزیت های شخصی این زبان که در بالا برای شما بیان شد . این زبان دارای نقاط قوت خاصی است برای مثال نمونه هایی از این نقاط در قسمت زیر بیان شده است .

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

دلایل برتری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نسبت به دیگر زبان ها :

 1.  اجرا روی پلتفرم های مختلفی نظیر پلتفرم های مرورگر به صورت نوع کراس
 2.  یادگیری آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نسبت به دیگر زبان ها بسیار آسان تر است .
 3.  با ویژگی های خاص و ساختار ویژه خود می تواند صفات متفاوتی در وب ایجاد کند و برناه نویسی پویا را به وجود آورد.
 4.  زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت با سرعت بالا تری نسبت به دیگر زبان ها عمل می کند .
 5.  زبان جاوا اسکریپت از حالت بسیار سبک تری نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی برخوردار است .
 6.  زبان جاوا اسکریپت به عنوان زبان بومی برای وب شناخته شده است و می تواند در مرورگر کاربران متفاوت مورد پردازش قرار بگیرد .
 7.  این زبان دارای ابزار های متفاوتی همچون کتابخانه های مخصوص زبان جاوا اسکریپت ، فریک ورک و… دارد . که به ندرت در دیگر زبان های برنامه نویسی یافت می شوند .
 8.  این زبان نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی برای پردازش و اجرا احتیاج بسیار کمتری به کامپایلر دارد . درصورتی که در بیشتر زبان ها وجود کامپایر الزامی است .
 9.  این زبان به عنوان یک زبان پویا توانایی نشان دادن عکس العمل نسبت به عمل کاربر دارد . در صورتی که در دیگر زبان های برنامه نویسی این عکس العمل به ندرت پیش می آید .

 

آیا زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نسبت به زبان های دیگر از نقاط ضعف هم برخوردار است ؟

تمامی زبان ها در برخی از ویژگی ها نسبت به هم برتری دارند و این باعث می شود که زبان دیگر نسبت به آن زبان دارای نقاط ضعف شود . خوب در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نیز دقیقا همینطور است . برای مثال زبان پایتون دارای برتری هایی است که باعث نقاط ضعف کوچکی در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می شود .

شما نه تنها می توانید از طریق آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت با این زبان آشنا شوید بلکه می توانید از آموزش دیگر زبان ها هم مانند آموزش زبان برنامه نویسی پایتون و… بهره گیرید تا تجربه بهتری برای برنامه نویسی داشته باشید .

 

دلایل ضعف زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی :

 

 1.  زبان جاوا اسکریپت برای اجرای اسکریپت های مختلف به دلیل ایجاد امنیت برای این زبان دارای محدودیت است و نمی تواند آزادانه اسکریپت ها را اجرا کند
 2.  زبان جاوا اسکریپت نسبت به زبانی مانند زبان پایتون در نشان دادن خطا های موجود و پیدا کردن مشکل از ضعف برخوردار است و با دشواری می تواند در دیباگ کردن مشکل پیدا کند
 3. زبان جاوا اسکریپت نسبت به اکسپلورهای مختلف نفوذ پذیر است و عوامل مخربی در این زمینه دارد .که نمی تواند در برابر آنها مقاومت کند
 4. این زبان برای اجرا به نسخه های جدید مرورگر و موتور های خاص نیازمند است . که با آنها آشنا شدید . و به هیچ عنوان نمی تواند در مرورگر های قدیمی اجرا شود
 5.  این زبان می تواند عاملی برای رندر شدن ابزارهای مختلف این زبان باشد . و در نهایت در عملکرد زبان نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی تناقص ایجاد کند . زیرا دارای یکپارچگی واحدی نیست
 6. این زبان می تواند عاملی مناسب برای به وجود آوردن کد هایی باشد که نقش مخرب کامپیوتر را بازی کرده و باعث نابودی سیستم می شوند

 

امکانات پیشرفته زبان جاوا اسکریپت که دیگر زبان ها این امکانات را ندارند :

 •  زبان حاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی ساده است
 •  زبان جاوا اسکریپت توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات مختلف را دارد
 • با استفاده از زبان جاوا اسکریپت بازدید کننده های صفحه خود را بالا ببرید
 • با استفاده از زبان جاوا اسکریپت نوع نسخه مرورگر مورد نظر را شناسایی کنید
 •  شما می توانید با استفاده از زبان جاوا اسکریپت تنظیمات صفحه مرورگر خود را بارگذاری کنید
 •  می توانید با استفاده از زبان جاوا اسکریپت اطلاعات ارسال شده یک فرم را به صورت کامل اعتبار سنجی کنید و از درست بودن آنها مطمئن شده تا بتوانید آنها را کنترل کنید
 •  با استفاده از زبان جاوا اسکریپت اطلاعات نادرست را به سروز مورد نظر خود وارد نکنید و باعث کاهش ترافیک سرور شوید
 • با استفاده از زبان جاوا اسکریپت تنها اطلاعات دلخواه خود را به سرور ارسال کنید
 • با استفاده از زبان جاوا اسکریپت نسبت به تمامی رویداد های موجود در صفحه خود واکنش نشان دهید . حتی اگر این رویداد ها بسیار کوچک باشند

خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like