آموزش زبان سی

نام زبان برنامه نویسی : سی پسوند نام : c وبگاه زبان : www.iso.org/standad/74528.html نوشته شده توسط : برایان کرنیگان و دنیس ریچی توشعه دهندگان : آزمایشگاه های بل ، دنیس ریچی ، آنسی سی تازیخ انتشار ازمایشی این زبان :  1 اکتبر 2020 = پاییز سال 1399 تاریخ اولین انتشار این زبان : 18 ژوئن 2018 = پاییز سال13971 min


0
آموزش زبان سی

آموزش زبان سی :

آموزش زبان سی

آموزش زبان سی

 

زبان برنامه نویسی سی چیست ؟

زبان برنامه نویسی سی را می توان یکی از بهترین زبان برنامه نویسی دانست . این زبان با اینکه به عنوان یک زبان با سطح میانی شناخته شده است . اما دارای ویژگی های خاصی است .و می توان آن را به عنوان یک زبان همه منظوره که توانایی ارائه کامپایل دارد معرفی کرد.

یکی از ویژگی های خاص این زبان کتابخانه او است که دارای اطلاعات و ابزارهای فراوانی برای برنامه نویسی شما می باشد . همانطور که در ابتدای متن مطالعه کردید از محتوای کتابخانه استاندارد زبان برنامه نویسی سی می توان به رشته ها ، کنترل روند ، تاریخ ، زمان ، بومی سازی ، اختصاص حافظه ، ریاضیات ، طبقه بندی کاراکترها ، انواع داده ها و… اشاره کرد .

 

اشاره گر ها :

برای اینکه شما زبان برنامه نویسی سی را انتخاب کنید و به یادگیری آموزش زبان سی بپردازید دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد . و مسلما یکی از این دلایل استفاده کردن این زبان از اشاره گر است .

هر اشاره گر با توانایی و کارکرد ویژه خود می تواند قدرت و انعطاف پذیری یک برنامه را بالا ببرد . درواقع می توان گفت  شما با استفاده از اشاره گر برای کد نویسی می توانید کد های کوتاه تر و غنی تری بنویسید .

البته قابل ذکر است که اشاره گر ها برای برنامه نویسی توانایی محاسبات را نیز دارند . به صورتی که شما برخی از محاسبات موجود را تنها می توانید با استفاده از یک اشاره گر انجام بدهید . درست است که کار با اشاره گر نیازمند مهارت است و مقداری سخت می باشد . اما شما می توانید با استفاده از اشاره گر ها به وضوح و ساده سازی یک برنامه کمک کنید .

ممکن است با توجه به مزیت هایی که هر اشاره گر در زبان سی دارد .از خود بپرسید که اشاره گر اصلا چیست ؟

آموزش زبان سی

اشاره گر چیست ؟

توجه داشته باشید . برای اینکه شما بتوانید به حافظه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم برای ذخیره یا بازیابی اطلاعات دسترسی داشته باشید باید از متغیر های متفاوتی استفاده کنید  . هر کدام از این متغیر ها دارای دارای نام ها ، آدرس و بایت متفاوتی دارند .

توجه داشته باشید روند به این صورت است . شما یک متغیر را به سیستم معرفی می کنید و سیستم آن را اعلام می کند تا بتواند به آن آدرس ، شماره و بایت اختصاصی ارائه بدهد . از آن پس هر زمان که شما نام یا آدرس آن متغیر را وارد کنید به محل مشخص شده هدایت می شوید .

شما با استفاده از متغیر ها راحت تر از قبل می توانید به محل های مورد نظر خود برای برنامه نویسی دسترسی داشته باشید .و به پردازش اطلاعات بپردازید .

شما در بیشتر مواقع می توانید با استفاده از نام یک متغیر این فرآیند را سپری کنید . اما در برخی از مواقع شما برای دسترسی به یک مکان نیازمند آدرس یک متغیر هستید تا بتوانید از طریق آن به محل مورد نظر هدایت بشوید .

اما استفاده از آدرس معمولا برای برنامه نویسان سخت بوده و برای آنها مشکل ایجاد می کند . به همین دلیل در اینجا برای راحتی کار خود از اشاره گر ها بهره می گیرند . توجه داشته باشید یک اشاره گر را می توان یک متغیر دانست .که دارای آدرس یک متغیر دیگر است . و شما می توانید در صورت نیاز به آدرس یک متغیر از این اشاره گر بهره بگیرید .

 

آرایه های زبان برنامه نویسی سی :

شما در آموزش زبان سی به مقدار بالایی با آرایه روبه رو خواهید شد . توجه داشته باشید نام آرایه درواقع یک اصطلاح است و برای جمعی از متغیر ها در پشت سرهم استفاده می شود . برای اینکه بتوانید به درک بهتری از یک آرایه برسید . مثال میزنم .

شما می خواهید 200 جمله را در حافظه ذخیره کنید . طبق اساس و پایه برنامه نویسی برای ذخیره این 200 جمله شما به 200 متغیر نیاز دارید . اما دسترسی به آنها و مسلما استفاده از آنها می تواند برای شما بسیار سخت و طاقت فرسا باشد .

زیرا برای هر جمله که شما بخواهید ذخیره کنید به یک متغیر نیاز دارید . شاید پیدا کردن این متغیر ها به صورت دستی با تعداد کم آسان باشد . اما با تعداد زیاد مسلما به مشکل بر خواهید خورد .زیرا این 200 متغیر دارای 200 نام متفاوت و مستقل از هم هستند و تعریف هر کدام از آنها جدا از یکدیگر مسلما کار معقولی نیست .

به همین دلیل زبان برنامه نویسی سی برای حل این مشکل قابلیتی به نام آرایه را طراحی کرده است .هر آرایه تشکیل شده از تعدادی متغیر در پشت سر هم است .شما این متغیر ها را خودتان از روی یک متغیر میسازید .

برای مثال هنگامی که شما به 200 متغیر نیاز دارید . خودتان با استفاده از زبان برنامه نویسی سی 200 متغیر ایجاد کرده و آنها را در پشت سر هم قرار میدهید . تا بتوانند تشکیل دهنده یک آرایه با محتوای دلخواه شما برای ذخیره در حافظه باشند .

توجه داشته باشید که هر متغیر به میزان خاص خود حجم می گیرد . و شما برای اندازه گیری حجم آرایه تشکیل شده تنها می توانید حجم یک متغیر را در تعداد ضرب کنید .

آموزش زبان سی

مدیریت حافظه زبان برنامه نویسی سی :

شما در زبان برنامه نویسی می توانید با استفاده از سه روش که در قسمت پایین به ذکر آنها پرداخته ایم . به مدیریت  حافظه بپردازید .

 

روش های مدیریت حافظه زبان سی :

 

1 ــ تخصیص برای حافظه استاتیک :

خوب در ابتدا می توانم بگویم حافظه استاتیک حافظه ای است . که برای یک جسم یا بهتر بگویم یک شی در زمان کامپایل فراهم می شود تا بتواند در آنجا حضور داشته باشد . قابل ذکر است که هر شی طول عمر مخصوص خود را دارد . و اگر باینری که شامل آنها است در حافظه بارگذاری نشود . از بین می روند و فضای اشغال شده حافظه آزاد خواهد شد .

 

2 ــ تخصیص برای حافظه خودکار :

این حافظه مربوط به پشته است . شما می توانید اشیایی را که تنها به صورت موقتی به آنها نیاز دارید . را در پشته ذخیره کنید . تا هر زمان که به آنها نیاز داشتید .آنها را از بلوکی خارج کرده و مورد استفاده قرار دهید . در این صورت فضای حافظه نیز به صورت خودکار آزاد می شود و شما می توانید از آن به صورت مجدد بهره بگیرید .

 

3 ــ تخصیص حافظه پویا :

این حافظه متعلق به بلوک هایی است که شما می توانید آنها را با استفاده از کتابخانه زبان برنامه نویسی سی از ناحیه های مورد نظر خود درخواست کنید . برای مثال هنگامی که شما با استفاده از یک اشاره گر یک تابع را درخواست می کنید . این تابع در حافظه پویا قرار دارد . و به شما ارائه می شود . شما برای استفاده از و تخصیص حافظه پویا باید آدرس بلوک های حافظه مورد نظر خود را تهیه کرده و در یک اشاره گر ذخیره کنید . تا برای دسترسی به حافظه دچار مشکل نشوید . توجه داشته باشید می توانید برای تهیه آدرس های مورد نظر خود از تابع malloc استفاده بکنید .

آموزش زبان سی

توابع مورد استفاده در زبان سی :

توجه داشته باشید علاوه بر توابعی که شما خودتان ایجاد می کنید . زبان برنامه نویسی سی دارای توابعی است که از قبل نوشته شده و در حافظه ذخیره شده اند . به این توابع توابع هدر گفته می شود که دارای فرآیند های پر کاربرد بسیاری هستند . و برای استفاده در برنامه نویسی بیشتر برنامه ها با زبان برنامه نویسی سی از قبل به صورت مستقل نوشته شده اند .

توجه داشته باشید در زبان برنامه نویسی سی به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن برای توسعه ، هر کتابخانه دارای مجموعه بزرگی از توابع است و به صورت معمول و همیشگی یک فایل هدر نیز وجود دارد تا شما بتوانید با مطالعه آنها در یادگیری آموزش زبان سی و برنامه نویسی با انواع تابع ها آشنا بشوید . و درصورت نیاز از این توابع استفاده کنید .

رایج ترین و پر طرفدار ترین کتابخانه برای زبان برنامه نویسی سی کتابخانه استاندارد C است . که شما می توانید از آن برای برنامه نویسی استفاده بکنید . این کتابخانه بر اساس استاندارد های خاص IOS و استاندارد های ANSI C ساخته شده است . و برای هر اجرا محیط هایی را هدف قرار می دهد که محدود باشند . همچنین این کتابخانه علاوه بر دارا بودن هدر دارای ورودی خروجی جریان ، رشته های کاراکتر ، ریاضیات ، تخصیص حافظه به سه روش مختلف ذکر شده ، مقادیر زمانی متفاوت و… است که شما می توانید از آنها به عنوان امکانات کتابخانه بهره بگیرید .

 

کاربرد های زبان برنامه نویسی سی :

توجه داشته باشید زبان برنامه نویسی سی نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر از کاربرد های فراونی برخوردار است . به همین دلیل بسیاری از افراد به یادگیری آموزش زبان سی می پردازند تا بتوانند با استفاده از آن به عنوان یک برنامه نویس سی عمل کرده و کسب درآمد کنند . از انواع کاربرد های آموزش زبان سی می توان به موارد زیر اشاره کرد .

آموزش زبان سی

انواع کاربرد های زبان سی :

1 ــ این زبان یک گزینه مناسب برای توسعه سیستم ها مختلف می باشد . و شما می توانید با یادگیری آموزش زبان سی به توسعه با استفاده از این زبان بپردازید .

2 ــ زبان برنامه نویسی سی برای میکروکنترلرها و همچنین برای برنامه نویسی سیتم های نهفته گزینه مناسبی می باشد .

3 ــ با توجه به تجربه های شیرین استفاده از زبان سی برای توسعه MYSQL می توان گفت استفاده از زبان سی برای توسعه پایگاه ها گزینه کاملا مناسبی است .

4 ــ این زبان به صورت معمول در توسعه انواع مرورگر ها و افزونه ها به کار گرفته می شود برای مثال قابل ذکر است که بدانید مرورگر معروف و پر طرفدار کروم برای توسعه خود از زبان برنامه نویسی سی بهره گرفته است .

5 ــ یادگیری زبان سی نه تنها برای موارد فوق کاربرد دارد . بلکه شما می توانید از آن برای طراحی اپلیکیشن های مختلف نیز استفاده بکنید . برای مثال یکی از معروف ترین شرکت های اپلیکیشن سازی به نام Adobe  تمامی اپلیکیشن های خود را با استفاده از زبان برنامه نویسی سی ساخته است .

6 ــ بیشتر زبان های برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های اینترنت اشیا مناسب نیستند . اما شما می توانید با استفاده از زبان برنامه نویسی سی به توسعه اپلیکیشن های اینترنت اشیا نیز بپردازید .

7 ــ زبان برنامه نویسی سی برای تولید کامپایلر ها برای برنامه نویسی گزینه ای مناسب است . شما می توانید از آن در این جهت استفاده کنید .

8 ــ یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه سیستم های عامل را می توان زبان برنامه نویسی سی دانست . قابل ذکر است که سیستم های عامل معروفی همچون مایکروسافت از این زبان برای توسعه خود بهره مند شده اند .

آموزش زبان سی

 

چرا باید به یادگیری آموزش زبان سی بپردازیم ؟؟

بسیاری از افراد برای یادگیری آموزش زبان سی به دنبال دلایل مختلف یا بهتر گفته شود مزایای فراوان این زبان هستند . اما گزینه بهتر برای اینکه به یادگیری یک زبان برنامه نویسی بپردازید توجه کردن به نیاز ها و خواسته های خودتان است . توجه داشته باشید هر زبان برنامه نویسی متعلق به کارایی های خاص و دارای ویژگی های خاصی است . شما زمانی می توانید به یک زبان مناسب برای برنامه نویسی پیدا کنید . که اهداف خود را برای برنامه نویسی کاملا مشخص کنید .

 

دلایل یادگیری آموزش زبان سی :

 

1 ــ مطالعه زبان سی = مطالعه دیگر زبان ها :

زبان برنامه نویسی سی را می توان زبانی دانست که زبان های دیگر در مواردی با آن دارای وجه اشتراک هستند و به همین دلیل هنگامی که شما به یادگیری آموزش زبان سی می پردازید .مسلما یادگیری زبان های دیگر برنامه نویسی برای شما بسیار راحت می شود  .از این وجه اشتراک ها می توان به مواردی همچون انواع داده های موجود ، عبارت های کنترلی ، عملیات های مختلف و… اشاره کرد .

برای مثال اگر شما به یادگیری آموزش زبان سی ویژگی هایی را در این زبان فرا می گیرید . که در هنگام فرا گرفتن زبان بعدی برای مثال جاوا اسکریپت دیگر نیاز به یادگیری آنها ندارید . و با سهولت در یادگیری زبان روبه رو خواهید شد .

 

2 ـــ موقعیت شغلی بالایی دارد :

به صورت کلی برنامه نویسی تمامی کشور ها دارای یکی از بالا ترین درآمد در شغل های جهان شناخته می شود . درست است برنامه نویسی با استفاده از زبان های مختلف دارای درآمد های مختلف است . اما در کشور ایران برنامه نویسی برای هر زمانی دارای درآمدی بین 5 تا 20 میلیون در هر ماه است.

البته قابل ذکر است که درآمد هر برنامه نویس با توجه به مواردی همچون سابقه فرد ، میزان مهارت ، مدرک و… تغییر می کند .

3 ــ با سرعت بالا برای اجرا و سهولت اجرا روبه رو است :

توجه داشته باشید بسیاری از زبان ها دارای کد های پیچیده یا ویژگی هایی هستند . که  برای یادگیری آموزش آنها شما نیاز به مدت زمان بسیار زیادی دارید . اما زبان برنامه نویسی سی اینگونه نیست . و شما می توانید در مدت زمان بسیار کوتاهی به یادگیری آموزش زبان سی بپردازید .

از طرفی زبان c نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی از سرعت بالا برخوردار است و عملیات های خود بسیار سریع اجرا می کند . این باعث می شود تا شما نیاز به ارائه مدت زمان زیادی برای برنامه نویسی نداشته باشید . بسیاری از افراد حتی بدون در نظر گرفتن ویژگی های خاص برنامه نویسی سی تنها به دلیل سرعت بالای این زبان نسبت به زبان های دیگر به آموزش زبان سی می پردازند .

4 ــ زبان ساختار یافته با ماژول است :

توجه داشته باشید زبان برنامه نویسی سی زبانی است که بر ماژول های متعددی تقسیم می شود . این ماژول ها با اینکه به صورت مستقل موجود هستند اما در کنار یکدیگر کارایی دارند . و به صورت واحد عمل می کنند .

وجود این ماجول ها و کارکرد آنها به صورت واحد باعث می شود تا در برنامه نویسی شما برای تست با مشکلات کمتری روبه رو باشید و دیباگ برای شما بسیار آسان تر باشد .

 

5 ــ دارای قابلیت حمل بالا است :

زبان برنامه نویسی سی دارای قابلیت های ویژه ای است . که می توان به یکی از آنها یعنی قابلیت حمل بالا اشاره داشت . در اینجا منظور از قابلیت حمل بالا یعنی شما با استفاده از این زبان می توانید از ان برای اجرا در انواع ماشین ها نیز استفاده کنید . درصورتی که شما نمی توانید از زبان های دیگر برای اجرا در ماشین های مختلف استفاده کنید .

همچنین اگر شما بخواهید از کد هایی که نوشته اید برای کامپیوتر های دیگر نیز استفاده کنید . قابلیت حمل بالا تاثیر بسیار زیادی در استفاده از کدها دارد .

 

6 ــ دارای 32 کلمه کلیدی است :

توجه داشته باشید شما برای اینکه بتوانید برنامه نویسی کنید به کلمات کلیدی متفاوتی نیاز دارید . این کلمات کلیدی در هر زبان به تعداد متفاوتی وجود دارند . برای مثال در زبان جاوا اسکریپت تعداد این کلمات کلیدی به 64 کلمه کلیدی می رسد . در صورتی که شما می توانید در زبان برنامه نویسی تنها با یادگیری آموزش زبان سی به همراه 32 کلیده واژه برنامه نویسی انجام بدهید .

این کلید واژه های کلماتی هستند . که می توانند تشکیل دهنده انواع داده های متفاوت ، توابع متفاوت و بسیار قدرتمند ، و… باشند .

آموزش زبان سی

زبان برنامه نویسی سی چگونه کار میکند ؟

شما برای اینکه بتوانید روی آموزش زبان سی تسلط کامل داشته باشید باید با کارکرد آن آشنایی داشته باشید . و همچنین از ویژگی های این زبان نیز اطلاع کامل داشته باشید . برای مثال زبان برنامه نویسی سی یک زبان کامپایل شده است.

این زبان می تواند برنامه ها را ترجمه کند و برای تبدیل کردن این ترجمه به زبان قابل فهم ماشین ن را به یک فایل object تبدیل بکند . البته قابل ذکر است که یک فایل object به تنهایی کاربردی ندارد و برای اینکه بتواند یک برنامه را اجرا بکند باید پس از فرآیند ترجمه لینکر های این فایل ها در کنار هم قرار داده و باهم ترکیب کند . تا بتوانند یک زبان قابل فهم برای کامپیوتر تولید کنند .

امروزه علاوه بر زبان برنامه نویسی سی که خود یک زبان کامپایل شده است کامپایلر های آنلاین بسیاری در بازار وجود دارد . که شما می توانید از آنها برای کامپایل کردن استفاده کنید . ویژگی هایی که این کامپایلر ها ایجاد می کنند هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد .

اگر قصد به استفاده از کامپایلر های آنلاین دارید . می توانید از این کامپایلر ها بهره بگیرید .

1 ــ Clang compiler

2 ــ  Turbo C

3 ــ Portable C compiler

4 ــ Min GW compiler

 

آموزش زبان سی :

شما برای اینکه بتوانید به آموزش زبان سی بپردازید در ابتدا نیازمند به یک منبع برای آموزش هستید . درست است که بسیاری از افراد از معلم های به خصوص و کلاس های حضوری و مجازی برای یادگیری بهره می گیرند . اما راه های دیگری نیز برای تامین یک منبع مناسب برای آموزش زبان سی وجود دارد .

 

پیدا کردن یک منبع مناسب برای یادگیری زبان برنامه نویسی سی :

قبل از اینکه بخواهید به دنبال یک منبع مناسب برای یادگیری برنامه نویسی سی باشید . باید به یاد داشته باشید که بیشتر مفاهیم مورد استفاده در زبان برنامه نویسی سی و حتی دیگر زبان های برنامه نویسی به زبان انگلیسی هستند . و شما برای اینکه درک درستی از آموزش خود و این مفاهیم داشته باشید . باید نسبت به زبان انگلیسی حداقل در حد درک مناسب از این مفاهیم آشنایی داشته باشید .

سپس باید یک منبع بسیار مناسب برای یادگیری آموزش زبان سی پیدا کنید . توجه داشته باشید از قدیم گفته اند یک مرد جنگی به از صد مرد است . اینکه شما صد ها منبع را دور خود جمع کنید . و برای یادگیری از هر کدام مدت زمان کوتاهی ارائه بدهید کار درستی نیست و در نهایت باعث سردرگمی شما می شود .

پیشنهاد من این است که تحقیقات کاملی درباره منابع مورد نیاز خود انجام دهید . یک منبع را به عنوان بهترین منبع که به آموزش جامع و صفر تا صد پرداخته باشد برای آموزش زبان سی انتخاب کنید . با این کار تضمین می کنید که زمان ارائه شده شما برای یادگیری مفید خواهد بود . و در آینده به آموزش مجدد نیاز نخواهید داشت

بسیاری از افراد هستند که تا اسم یک منبع برای آموزش میاید به دنبال یک کتاب مناسب می گردند . مسلما انتخاب یک کتاب جامع برای یادگیری می تواند راه مناسبی باشد . اما شما در همین حال که نشسته اید می توانید با استفاده از اینترنت به یادگیری آموزش زبان سی با بهترین و به روز ترین منبع طبق اخرین نسخه زبان برنامه نویسی سی بپردازید .

آموزش زبان سی

ویژگی های یک منبع انتخابی برای آموزش زبان سی :
  • یک منبع با آموزش صفر تا صد
  • یک منبع قابل درک برای شما
  • یک منبع که بروز رسانی شده باشد
  • یک منبع طبق جدید ترین اطلاعات موجود

 

 

تمرین مهم ترین بخش آموزش زبان سی

تنها انتخاب یک منبع آموزشی مناسب برای آموزش زبان سی مهم نیست . شما باید در هنگام یادگیری و پس از یادگیری مطالب آموزش دیده را بارها . بارها تکرار کنید تا بتوانید در نهایت به یک برنامه نویس ماهر تبدیل بشوید

. توجه داشته باشید شما نه تنها برای یادگیری آموزش زبان سی و پیدا کردن مهارت در آن بلکه برای یادگیری هر زبان دیگری و پیدا کردن مهارت در آن به تمرین و تکرار نیازمند هستید . هیچوقت نمی توانید یک بسته قرص را به صورت یک دفعه بخورید و انتظار خوب شدن داشته باشید . تنها در صورتی خوب می شوید که قرص های خود را به مرور زمان و با مداومت استفاده کنید .

برنامه نویسی نیز دقیقا همینطور است . شما زمانی می توانید به مهارت دست پیدا کنید که در مرور زمان با مداومت تمرین و تکرار انجام بدهید . همچنین شما اگر قبل از یادگیری آموزش زبان سی به پیش زمینه هایی همچون ریاضی ، زبان انگلیسی ، ابزارهای مورد نیاز و… تسلط داشته باشید کارتان برای برنامه نویسی بسیار راحت تر خواهد بود .

زیرا یک برنامه نویس خوب را می توان کسی دانست که توانایی حل مسئله دارد . شما برای اینکه بتوانید به یک برنامه نویس ماهر و خوب تبدیل بشوید مسلما علاوه بر یاگیری زبان سی نیازمند به یادگیری قواعد دستوری زبان سی و سینتکس هستید . تا بتوانید با استفاده از این قواعد در محل های مخصوص خود به حل مسئله با استفاده از زبان برنامه نویسی سی بپردازید .

آموزش زبان سی

انواع نسخه های مورد استفاده زبان برنامه نویسی سی :

از نسخه استانداری زبان برنامه نویسی سی می توان به نسخه C99 اشاره کرد . این نسخه یکی از بهترین نسخه های زبان برنامه نویسی سی بود که در سال 1990 به بازار ارائه شد . البته قابل ذکر است که این نسخه از زمان تا به امروزه سه بار مورد اصلاح قرار گرفته است و غلط های املایی او به صورت کامل رفع شده است .

قابل ذکر است که بدانید زبان برنامه نویسی دارای نسخه های فراوانی هست که هر کدام از آنها نسبت به دیگری دارای ویژگی های برتری است . برای مثال نسخه C11 دارای کتابخانه ، ساختار های ناشناس ، پشتیبانی قوی ، انجام دهنده عملیات های اتمی و… است .

یکی از بهترین نسخه های زبان برنامه نویسی سی که در حال حاضر با جمعیت فراوانی برای استفاده نیز روبه رو است نسخه C18 است . این نسخه دو سال پیش یعنی سال 2018 منتشر شده است . قابل ذکر است که این نسخه از زبان برنامه نویسی سی دارای هیچگونه ویژگی جدیدی نبود . اما از شفاف سازی خاصی بهره می برد . تا گونه ای که اصطلاحات فنی بسیاری را به صورت ساده سازی شده برای درک بهتر شما ارائه می دهد .

آموزش زبان سی

رابطه زبان برنامه نویسی سی با دیگر زبان های برنامه نویسی :

توجه داشته باشید بسیاری از زبان های برنامه نویسی برای ساخت خود به صورت مستقیم و در برخی از موارد حتی به صورت غیر مستقیم از زبان برنامه نویسی سی به گونه ای الگو برداری کرده اند یا بهتر می توان گفت شباهت هایی با این زبان دارند . به همین دلیل است که گفته می شود شما با یادگیری آموزش زبان سی قادر خواهید بود تا به راحتی نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر تسلط پیدا کنید .

از زبان هایی که برای ساخت از زبان برنامه نویسی سی بهره گرفته اند می توان به زبان برنامه نویسی C#  ، C++  ،  Java ، Java Script ، System Verilog ، php  ، Swift ، Python  ، Perl  ، Limbo  و… اشاره کرد .

این زبان ها با زبان برنامه نویسی سی در ساختارکنترلی  تا حد بالایی  شباهت دارند . همچنین در نوع ترکیب و در نوع تشخیص نیز شباهت بالایی با زبان برنامه نویسی سی دارند . و شما با یادگیری آموزش زبان سی می توانید به راحتی روی ساختار کنترلی این زبان ها نیز تسلط داشته باشید .البته قابل ذکر است که این زبان ها با زبان سی در سیستم ها ، مدل ها ، داده ها و… بسیار تفاوت دارند و همین باعث منحصر به فرد بودن هر کدام از این زبان ها با یکدیگر شده است .

آموزش زبان سی

 

خلاصه ای از این متن :

توجه داشته باشید این متن به بیان ویژگی ها و کاربرد ها و نمونه ساختار زبان سی پرداخت تا شما بتوانید برای انتخاب زبان سی برای یادگیری آموزش زبان سی و برنامه نویسی آشنایی بیشتری داشته باشید . قابل ذکر است که زبان برنامه نویسی سی به عنوان یک زبان ساختار یافته شناخته شده و همانطور که در متن مشاهده کردید دارای دامنه لغات و واژگان و متغیر های فراوانی است . سیستم استاتیک این زبان از انجام عملیات هایی که خواسته شما نباشد جلوگیری می کند . و تنها کد هایی اجرا می شود که به وسیله توابع نوشته و اجرا شده است .

این زبان نسبت به زبان های دیگر دارای ویژگی های خاصی مانند جهت یابی اشیا ، پیاده سازی با سرعت بالا ، استفاده از کتابخانه های خارجی ، جمع آوری زباله ها و… است . که باعث می شود تا شما با استفاده از زبان برنامه نویسی سی در سطح بالاتری نسبت به دیگر زبان قرار بگیرید.

 

 

نام زبان برنامه نویسی : سی

وبگاه زبان : www.iso.org/standad/74528.html

 


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like