اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اینکه بتوانیم از توانمدی های خود به درستی استفاده بکنیم و برای انجام این کار به درستی باید 30 درصد از مهارت های خود بهره ببریم و 70 درصد از جسارت 1 min


12

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یعنی اینکه بتوانیم از توانمدی های خود به درستی استفاده بکنیم و برای انجام این کار به درستی باید 30 درصد از مهارت های خود بهره ببریم و 70 درصد از جسارت خود بهره ببریم،

باید به این نکته توجه داشت که اعتماد به نفس با احساس غرور تفاوت دارد و این دو دارای معانی متفاوت از هم هستند، اعتماد به نفس یعنی من به خود ایمان دارم وخودم را خوب میبینم و دیگران را نیز خوب میبینم درصورتی که احساس غرور یعنی من فقط به خودم ایمان دارم وفقط خودم را خوب میبینم و دیگران را بد میبینم.

باتوجه به معانی این دواحساس نباید برداشت ما از غرور و اعتماد به نفس اشتباه باشد زیرا آنگاه دارای اعتماد به نفس کاذب خواهیم شد .

برای بالابردن اعتماد به نفس چه راهکارهایی وجود دارد؟

برای بالا بردن اعتماد به نفس ( اعتماد به خود ) راهکارهای زیادی وجود دارد اما در این بخش 20 تکنیک طلایی برای افزایش اعتماد به نفس گفته می شود :

1ــ نقاط ضعف و قدرت خود را بدانیم :

دانستن نقاط ضعف و قدرت باعث می شود که خودتان را بهتر بشناسید و هرچقدر خودتان را بهتر بشناسید اعتماد به نفس بالاتری پیدا خواهید کرد، برای اینکه اعتماد به نفس خود را از طریق شناخت خود بالا ببرید باید 80 درصد روی نقاط قوت خود و 20 درصد روی نقاط ضعف خود تمرکز داشته باشید.

2ــ درباره خودتان مثبت صحبت کنید :

هنگامی که می خواهید درباره خودتان با دیگران صحبت کنید به اتفاقات خوب ، کارهای مثبتی که انجام دادید ، توانمندی هایی که دارید و نقاط قوت خود نسبت به ناراحتی ها ، اتفاقات بد و نقاط ضعف خود بیشتر اشاره کنید این کار باعث می شود شما هر روز خودتان را بهتر ببینید و دیگران نیز شمارا بهترببینند.

3ــ به خودتان پاداش بدهید :

بعد از هرکارخوبی که انجام دادید به خودتان پاداش بدهید این کاررا می توانید با خرید یک کادوی کوچک و دلخواه برای خود انجام دهید همچنین می توانید به مکان هایی که دوست دارید بروید ، استراحت کنید و… این کار باعث خوشحال کردن خودتان و بالا بردن اعتماد به نفس شما می شود زیرا شما می فهمید که انجام یک کارخوب یعنی پاداش گرفتن و تشویق می شوید که کارهای خوب دیگری انجام بدهید در این صورت اعتماد به نفس شما روز به روز افزایش پیدا می کند .

4ــ شکست نفسی را متوقف کنید :

سعی کنید از اتفاقات اطراف خود تعریف کنید و نسبت به آنها ابراز علاقه کنید برای مثال : خوشحالم که این را دوست داری ، سعی کردم خوشحالت کنم ، چه کادوی خوشگلی ، چه مکان زیبایی و …

5ــ ظاهری آراسته داشته باشید :

ظاهر زیبا و آراسته باعث اعتماد به خود می شود برای مثال : می توانید از کفش های تمییزو لباس اتو کشیده وزیبا استفاده کنید ، همیشه خوشبو باشید و موهای مرتبی داشته باشید و …

6ــ خودتان را با دیگران مقایسه نکنید :

راجب انسان های موفق تحقیق کنید یا با آنها صحبت کنید و از آنها الگو برداری کنید برای اینکه بتوانید زندگی بهتر بسازید ، شخصیتی بهتر داشته باشید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید اما هرگز خودتان را با آنها مقایسه نکنید و از آنها تقلید نکنید ، تقلید کردن از یک انسان موفق با الگو برداری از آن متفاوت است ، الگوبرداری باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود درحالی که تقلید کردن باعث کاهش آن می شود.

7ــ منتظر بهترین ها باشید :

بهترین کارها ، بهترین اتفاقها ، بهترین آدمها ، بهترین شرایط ، بهترین روزو… هرروز صبح با امید اینکه بهترین روز را سپری خواهید کرد ازخواب بلند شوید و به خدا بگویید امروز منتظر یک اتفاق عالی و خوب هستم ، امروز منتظر هدیه ای از سمت تو هستم .

8ــ خوشبین باشید : 

نسبت به اتفاقهایی که در زندگی شما رخ می دهد خوشبین باشید حتی اگر آن اتفاقات ناگوار و ناراحت کننده هستند، به این فکر کنید که خداوند در هرچیزی حکمتی قرار داده است و اگر اتفاق بدی در زندگی شما رخ بدهد یا خداوند چیزی را از شما دریغ کند حتما چیز بهتری برای شما در نظر دارد به خداوند اعتماد داشته باشید او همیشه و همه جا همراه شما است .

9ــ هرروز در زندگی خود ذره ای بیشتر کارهای مثبت انجام دهید :

برای مثال : هر روز ذره ای مهربان تر باشید ، ذره ای بیشتر گذشت کنید ، ذره ای بیشتر کار کنید ، ذره ای بیشتر درس بخوانید و … این کار باعث می شود هر روز بهتر از دیروز زندگی کنید و اعتماد به نفس شما هروز بیشتر از دیروز شود.

10ــ دنبال شخصیت داشتن باشید نه آبرو داشتن : 

برای توصیف و توضیح این مورد به این جمله توجه کنید : 

( آدمی که آبرو داره جلوی جمع و در خیابان اشغال نمیریزه ! اما آدمی که شخصیت داره در خلوت هم آشغال نمیریزه ! )

هنگامی که به دنبال داشتن شخصیت باشید خودتان مهم هستید و کارهایی که انجام می دهید که اعتماد به نفس شمارا بالاتر ببرد اما هنگامی که به دنبال آبرو داشتن هستید به مردم و دید آنها به خودتان فکر می کنید نه به خودتان .

11ــ به اسم خود افتحار کنید :

عاشق اسم خود باشید و با احترام و افتخار اسم خود را معرفی کنید با این کار به دیگران یاد می دهید که به شما و اسم شما احترام بگذارند .

12ــ هنگامی که به دیگران دست می دهید محکم، پرانرژی، قدرتمند و همراه با لبخند دست بدهید :

13ــ از طرد شدن نترسید :

شما از هرچیزی ، هر اتفاقی ، هر رفتاری که بترسید انرژی پیدا میکنه و بر شما غلبه میکنه به همین دلیل با اعتماد به نفس همیشه و همه جا اول به خدا تکیه کنید و بعد به خودتان تکیه کنید و از اینکه دیگران شمارا طرد کنند نترسید.

14ــ چند خوش را رعایت کنید : 

خوش انرژی بودن ، خوش بیان بودن ، خوش رفتار بودن ، خوش خلق بودن ، خوش قول بودن ، خوش تیپ بودن ، رعایت این شش خوش از شما انسانی بی نظیر و دوست داشتنی تر می سازد که دارای اعتماد به نفسی بی نظیر و بالاست .

15ــ عوض بشوید نه تعویض :

همیشه این را در ذهنتان نگه دارید که عوض شدن و تغییر کردن بهتر از تعویض شدن است این کار نه تنها باعث اعتماد به نفس شما می شود بلکه باعث اعتماد دیگران به شما نیز می شود .

16ــ در هر زمینه فقط تمام تلاش خودتان را بکنید :

در هر زمینه چه کار ، چه روابط با دیگران و … تمام تلاش خودتان را برای رسیدن به هدفی که دارید بکنید و کاری را که میخواهید به بهترین نحو انجام دهید اما هرگز به فکر اینکه همه افراد را راضی نگه دارید نباشید (( راضی نگه داشتن همه ممنوع ! ))

17ــ به احساسات خود احترام بگذارید :

بخشی از شخصیت شما احساسات شما است هنگامی که به احساسات خود قبیل : غرور ، دوست داشتن ، قدرت و … احترام بگذارید و به آنها بها بدهید احساس مهم بودن می کنید و می توانید به خود اعتماد کنید یعنی اعتماد به نفس پیدا کنید البته این نکته نیز باید قابل توجه باشد که شما باید احساسات خود را به روز نگه دارید زیرا با گذر زمان خیلی از اتفاقات و چیزها در اطراف شما تغییر می کند و شما نیز باید منعطف باشید و احساسات خود را طبق تغییرات تا جای ممکن تغییر دهید و آنها را به روز نگه دارید .

18ــ از خودتان تعریف کنید :

هنگامی که از خودتان تعریف می کنید درواقع دارید خودتان را تشویق می کنید که چه خوبی هایی و چه نقاط قوتی دارید و به این باور می رسید که شما قدرتمند هستید آنگاه به خود اعتماد می کنید .

برای شروع این کار می توانید از اینکه جلوی آیینه با خودتان صحبت کنید و از خودتان تعریف کنید استفاده کنید یا اینکه می توانید پیش دوستان نزدیک و صمیمی خود که به شما انرژی می دهند از خودتان تعریف کنید زیرا آنها به شما ایمان دارند و باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شوند.

19ــ از دیگران تعریف کنید :

از نقاط مثبت دیگران حسن جویی کنید و از آنها برای کارهای خوبی که انجام میدهند تعریف کنید و آنها را تشویق به انجام کارهای خوب دیگر کنید برای اینکه این کار را با خوبی انجام دهید از جزئیات استفاده کنید نه از کلیات ! این کار باعث می شود شما نقاط مثبت را ببینید هرچند اگر کوچک باشند.

20ــ در مقابل تعریف دیگران فقط تشکر کنید :

هنگامی که کاری را به خوبی انجام می دهید و دیگران از شما تعریف میکنند فقط در برابر تعریف آنها تشکر کنید برای مثال: خوشحالم که دستپختم را دوست دارید ، شادی تو برای من مهمه ، بسیار ممنونم .

با رعایت این 20 نکته می توانید اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنید.

با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز.

اعتماد به نفس قدرت توست

  • ق

خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

12

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
1
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *