تجارت و اقتصاد سازنده جهانی نو

تجارت چیست ؟ تجارت به عنوان هسته اصلی سرمایه گذاری شناخته می شود . و عاملی برای ایجاد روابط در بین کشور ها است . که امروزه بیشتر با واژه بیزینس در بین مردم رواج پیدا کرده است . و کتر کسی از واژه تجارت برای بیان آن استفاده می کند . تجارت را می توان امروزه در شکل های متنوعی قبیل کالا ، خدمات ، پول ، تجارت دیجیتال ، دانست . زیرا امروزه کمتر از تجارت کالا استفاده می شود . در صورتی که می توان گفت در زمان قدیم تجارت هایی مثل تجارت ادویه وجود داشت که از طلا ارزشمند تر بود . در زمان قدیم برای مبادله به جای پول از صدف دریایی ، دندان نهنگ ، گاو ، خوک و... استفاده می کردند .18 min


11
تجارت و اقتصاد

تجارت و اقتصاد سازنده جهانی نو

 

تجارت چیست ؟

تجارت به عنوان هسته اصلی سرمایه گذاری شناخته می شود . و عاملی برای ایجاد روابط در بین کشور ها است . که امروزه بیشتر با واژه بیزینس در بین مردم رواج پیدا کرده است . و کتر کسی از واژه تجارت برای بیان آن استفاده می کند .

تجارت را می توان امروزه در شکل های متنوعی قبیل کالا ، خدمات ، پول ، تجارت دیجیتال ، دانست . زیرا امروزه کمتر از تجارت کالا استفاده می شود . در صورتی که می توان گفت در زمان قدیم تجارت هایی مثل تجارت ادویه وجود داشت که از طلا ارزشمند تر بود . در زمان قدیم برای مبادله به جای پول از صدف دریایی ، دندان نهنگ ، گاو ، خوک و… استفاده می کردند .

. اما امروزه  بیشتر برای تجارت از خدمات استفاده می شود . برای مثال هنگامی که یک حسابدار در مکانی کار می کند و خدمات حسابداری انجام می دهد . در قبال خدمات خود پولی را دریافت می کند . و تجارت کالا انجام می دهد .

تاجر کیست ؟

تاجر را می توان کسی دانست که تمام وقت خود را برای مبادله کالا و محصولات یا مبادله خدمات صرف می کند . طبق این تعریف می توان گفت اگر شخصی به صورت نصفه نیمه یا نیمه وقت برای تجارت زمان بگذارد تاجر نیست . برای مثال اگر شخصی کارمند باشد اما بعد از تایم کاری خود به تجارت مشغول باشد . تاجر نامیده نمی شود . اما اگر همین فرد از کار خود استعفا بدهد . و به سراغ مبادله و تجارت برود که کار بسیار پر سودی تلقی می شود . یک تاجر نام میگیرد .

 

نکته مهم در تجارت :

در تجارت نکته بسیار مهم زمان است . زیرا زمان بسیار محدود است . برای انجام یک خدمات مشتری تنها در بازه زمانی خاصی پذیرای آن است . اگر در زمان مناسب خدمات انجام نشود . مشتری پذیرای خدمات نیست . و موفقیتی به دست نمی آید . و مشتری ممکن است از دست برود .

 

انواع تجارت :

 

1 ــ تجارت بین المللی :

تجارت بین المللی را می توان تجارتی دانست که که ورود و خروج کالاهای مختلف را در بیشتر کشورها به دلیل به دست آوردن انواع درآمد مالی و پولی انجام می دهد .

 

2 ــ تجارت داخلی  :

تجارت داخلی را می توان تجارت انتقال کالا بین افراد متفاوت در انواع بازار های ذاخلی در دولت دانست .

 

3 ــ تجارت الکترونیک :

تجارت الکترونیک نوعی از تجارت است ، که توانایی انجام بازاریابی متقابل را در  انواع شبکه های جهانی مانند شبکه های وب و شبکه های تلویزیونی دارد . تجارت الکترونیک را می توان بهترین و مهم ترین نوع تجارت در جهان  حال حاضر دانست . زیرا این تجارت به دلیل استفاده از اینترنت و اطلاع مشتری از قیمت به روز انواع کالا از آسانی بسیار بالایی در تجارت برخوردار است .

مزایای تجارت الکترونیک :

 • این تجارت توانایی برقراری ارتباط بین انواع کشورها را دارد . و می تواند به صورت تلفنی و یا از طربق اینترنت بین مشتریان و فروشندگان به صورت ارتباطی بسیار راحت صورت بگیرد .
 • در تجارت الکترونیک مشتری می تواند بدون هیچگونه در مشکلی برای زمان ، محصولات را به صورت کامل ببیند .
 • در این نوع تجارت محصولات با تنوع بالایی برای مشتری ها ارائه می شوند . این مزیت باعث می شود تا از اتلاف وقت مشتری ها جلوگیری شود .
 • در تجارت الکترونیک نیازی به سفرهای تجاری به کشور های دیگر که بسیار هزینه بر هستند نیست . و تلاش برای پول بسیار راحت تر است .
 • بازاریابی الکترونیکی می تواند فرصت های جدیدی را برای تجارت به آقایان و خانم ها ارائه بدهد .

تجارت الکترونیک

مفاهیم کلیدی تجارت :

از مفاهیم کلیدی تجارت می توان به افزایش دارایی افراد یا افزایش دارایی یک کسب و کار ، کسب سود ، بالا بردن و به حداکثر رساندن سرمایه سهامداران در یک شرکت ، افزایش قیمت سهام یک شرکت ، افزایش وبالا بردن دارایی خالص سهامداران شرکت ، اشاره کرد .

انواع روش های مختلف اجرای تجارت :

 • انتقال از طریق آب :

این راه را می توان یکی برترین راه های تجارت دانست که توانایی انتقال مقدار بسیار زیادی از حجم کالاها را در راه دور به وسیله کشتی دارد . کشتی هایی که در تجارت از راه آب فعالیت دارند بیشتر به کشور های غرب ، کشورهای خلیج و شرق آسیا مهاجرت می کنند . تا بتوانند کالاهای مختلف را به این کشورها ارسال کنند .

 

 • انتقال از طریق جاده :

اتقال از طریق جاده برای تجارت یکی از ساده ترین راه ها است که در کشورهای نزدیک به یکدیگر به کار گرفته می شود . این تجارت نسبت به تجارت های دیگر از هزینه کمتری برخوردار است . برای مثال این تجارت می توانیم به محصولاتی اشاره کنیم که از راه انتقال در جاده به کشورهایی مانند عراق ، سوریه ، و کشور های خلیج فرستاده می شوند .

 

 • انتقال از طریق هوا :

انتقال از طریق هوا را می توان امن ترین نوع تجارت به حساب آورد زیرا برای این نوع انتقال از هواپیما استفاده می شود ، که به صورت مطمئن و در کوتاه ترین زمان قابلیت انتقال را فراهم می آورد . برای مثال می توان به انتقال تجارت تجهیزات مختلف که از کشور های غربی به کشور های شرقی انتقال پیدا می کنند اشاره کرد .

موانع بازرگانی :

از موانع بازرگانی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • از موانع بازرگانی می توان به مرزبندی کشورها اشاره کرد . بیشتر کشورهایی که بازرگانی و تجارت انجام میدهند . دارای مرزبندی دولتی هستند .
 • بیشتر کشورهایی که بازرگانی و تجارت انجام میدهند دارای تجارت سهمیه ای هستند .
 • از شدیدترین موانع بازرگانی می توان به مالیاتی اشاره کرد که کشور ها برای واردات در نظر می گیرند .
 • از نوع دیگری از موانع تجارت می توان به مالیاتی که بعضی از کشور ها برای صادرات در نظر می گیرند اشاره کرد . این کشور ها برای صادر کردن محصولات کشور مقابل را وادار به پرداخت یارانه صادراتی می کند .
 • یکی از موانع تجاری را می توان زمینه های پشتیبانی دولت از فراورده های داخلی دانست . که از واردات محصولات از کشور های دیگر جلوگیری می کند .

 

تحریم در برابر بازرگانی :

تحریم را می توان مرزبندی یک کشور ویژه دانست . که برای کیفر و مجازات آن کشور نسبت به کشور های دیگر از مبادله محصولات با آن کشور جلوگیری می شود .

در واقع می توان گفت تحریم نوعی مرزبندی سخت گیرانه است که با زور انجام می شود . و راه بازرگانی کشور مورد نظر را به صورت کامل می بندد تا از تجارت با این کشور جلوگیری شود .

برای نمونه کشور آمریکا نمونه ای از کشورهایی است که تحریم انجام می دهند . برای مثال کشور آمریکا برای کشور کوبا نزدیک به 40 سال تحریم انجام داده است .

 

اقتصاد چیست ؟

اقتصاد را می توان عامل تصمیم گیری های ما در روز دانست . درست است که بسیاری از انسان ها به این موضوع آگاه نیستند . اما اگر به زندگی روزمره توجه کنیم به این موضوع پی خواهیم برد . برای مقال هنگامی که افراد به سود کارت اعتباری خود را اندازه گیری می کنند یا زمانی که یک فرد برای خرید یک ماشین قیمت ها را بررسی می کند .

یا زمانی که برای اجاره یک خانه دنبال خانه ای هستید که قیمت مناسبی برای اجاره داشته باشد این ها همه نمونه هایی از مفهوم تصمیم گیری های ما بر اساس اقتصاد است . حتی می توان تصمیم های ساده ای مانند شام خوردن در بیرون از خونه یا رفتن به تعطیلات را نیز بر اساس اقتصاد دانست .

زیرا ما برای اینکه تمام این تصمیم گیری ها را انجام بدهیم محاسبات اقتصادی انجام میدهیم . درست است که امروزه منابع زیادی وجود دارد . اما اقتصاد می تواند به ما کمک کند تا این موانع را به راحتی پشت سر بگذاریم و نیاز هایمان را برطرف کنیم .

اقتصاد حوزه ای بسیار گسترده است . که به مطالعه نحوه استفاده جامعه  از منابع محدودش می پردازد . درواقع می توان گفت اقتصاد علمی اجتماعی است که با عواملی همچون توزیع ، تولید ، مصرف کالا ، خدمات و… پیوند خورده است . به صورتی که می توان تمرکز این حوزه را روی چهار عامل اصلی یعنی : سرمایه ، نیروی کار ، زمین و کسب و کار دانست .

انواع اقتصاد :

 • اقتصاد کلان
 • اقتصاد خرد
 • اقتصاد محض
 • اقتصاد کاربردی
 • اقتصاد صنعتی
 • اقتصاد مالی

 

اقتصاد کلان چیست ؟

اقتصاد کلان را می توان شاخه ای از اقتصاد دانست  که به مطالعه اقتصاد جمعی می پردازد . این نوع اقتصاد می تواند متغییر هایی مثل تورم ، قیمت ، نرخ رشد درآمد ، تولید ناخالص داخلی ، تغییرات ، نرخ بیکاری ، درآمد ملی و… را انداره گیری کند .

این شاخه از اقتصاد برای کار خود بر روی روند های اقتصادی به صورتی کلی عمل می کند و روی جزئیات متمرکز نمی شود .

 

مطالعه اقتصاد کلان :

افرادی که در حوزه اقتصاد کلان مطالعه انجام میدهند . شاخص هایی مانند نرخ بیکاری ، شاخص قیمت ها ، تولید ناخالص داخلی و تاثیر گذاری بخش های مختلف اقتصاد بر بکدیگر را مورد مطالعه قرارمی دهند . این افراد مدل هایی را ایجاد می کنند تا بتوانند بین عواملی مانند تورم ، پس انداز ، تجارت جهانی ، تجارت مالی سرمایه گذاری ، درآمد داخلی و تولید داخلی رابطه ایجاد کنند .

 

اقتصاد خرد چیست ؟

اقتصاد خرد را می توان علمی اجتماعی دانست به مطالعه تاثیر رفتار افراد و انسان ها برای استفاده و توزیع منابع محدود می پردازد . این اقتصاد می تواند نشان دهد که کالاهای مختلف ارزش های مختلف دارند و انسان ها با توجه به این موضوع می توانند برای استفاده از این کالاها تصمیم های کارآمد تری بگیرند .

همچنین این اقتصاد می تواند به افراد در نوع همکاری و هماهنگی با یکدیگر بهترین برنامه ها را معرفی کند . در واقع می توان گفت این دانش نسبت به اقتصاد کلان دانشی بسیار پیشرفته تر و کامل تر است . که روی عوامل بسیار دقیق تمرکز می کند .

 

مطالعه اقتصاد خرد :

افرادی که به مطالعه اقتصاد خرد می پردازند . روی عواملی مانند عملکرد کنشگران فردی مثل شرکت ها و مصرف کنندگان ، رفتار این کنشگران ، قیمت در بازار ، کمیت در بازار مطالعه می کنند . و با اطلاعات به دست آمده سعی می کنند تا مدل هایی طراحی کنند که بتوانند دولت را به کارگرفته و با توجه به این عوامل سیاست های مختلف اقتصادی را تعیین کنند . و مورد ارزیابی قرار بدهند .

اقتصاد

تفاوت اقتصاد کلان با اقتصاد خرد :

اقتصاد کلان با اقتصاد خرد تفاوت بسیار زیادی دارد . درواقع تفاوت اصلی این دو اقتصاد را می توان بر روی نوع تمرکز آنها دانست . زیرا اقتصاد خرد بر روس عوامل جزئی و کوچک تمرکز دارد . و می تواند با کارکرد خود انواع شرکت ها و افراد را تحت تاثیر قرار بدهد .

در صورتی که اقتصاد کلان بر روی ساختار ، عملکرد ، تصمیم گیری های کلی تمرکز دارد . و تجارت های فردی را مورد تمرکز خود قرار نمی دهد . در واقع می توان گفت که اقتصاد کلان روی اقتصاد جمعی تمرکز می کند .

البته این نکته هم هست که با وجود تفاوت بسیاری که این دو اقتصاد با یکدیگر دارند . بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند . برای مثال می توان گفت سطح بیکاری در اقتصاد به عنوان یک عامل کلی برای اقتصاد کلان به کار می رود اما بر روی نیروی کار یک شرکت که جز عامل های اقتصاد خرد است تاثیر میگذارد .

 

اقتصاد خرد چه می کند ؟

اقتصاد خرد را می توان علم اینکه اگر شرایط در هر صورت تغییر کند باید چکار کنیم است برای مثال اگر در یک شرکت قیمت ماشین آلات و تولید کننده ها افزایش پیدا کند . اقتصاد خرد با علم خود بیان می کند که مصرف کننده با این اتفاق نسبت به قبل تمایل کمتری نسبت به خرید پیدا خواهد کرد .

با برای مثال اگر در یک معدن سقوط اتفاق بیفتد و این معدن ، معدن مس باشد . اقتصاد خرد با توجه به علمی که دارد بیان می کند که قیمت مس افزایش پیدا خواهد کرد زیرا منابع مس محدود خواهند شد .

اقتصاد خرد با توجه به علمی که دارد می تواند به چرایی موضوعات بپردازد . برای مثال می تواند به یک سرمایه گذار نشان دهد . که اگر مصرف کنندگان مقدار گوشی آیفون کمتری خریداری کنند ، شرکت آیفون سقوط خواهد کرد .

یا ممکن است اقتصاد خرد بتواند به یک شرکت اعلام کند که اگر این شرکت دستمزد کارکنان خود را زیاد کند . در نهایت مجبور به کم کردن نیروی کار خود خواهد شد .

 

مفاهیم کلیدی اقتصاد :

مفاهیم کلیدی اقتصاد ، مفاهیمی هستند که افراد را قادر میسازند تا بتوانند به دلیل های منطقی فکر کنند و بتوانند تئوری های جدید را مطالعه کنند . تا در نتیجه بتوانند نسبت به گذشته مکانیسم های اقتصاد را بهتر متوجه شوند و آن را در تمام نقاط جهان به کار بگیرند .

درواقع می توان گفت مفاهیم کلیدی اقتصاد می تواند مردم را قادر سازد تا مفهیم پیچیده اقتصاد را ساده تر درک کنند و به کسب سود از این مفاهیم در اقتصاد بپردازند .

از مفاهیم اقتصاد می توان به عرضه و تقاضا ، نرخ ارز ، نرخ بهره ، تولید ، تراز پرداخت ، تجارت بین المللی ، تورم و… اشاره کرد .

اقتصاد

 • اقتصاد محض :

اقتصاد محض را می توان اقتصادی دانست که به می تواند به قوانین محض و استدلال های ساختاری می پردازد . این اقتصاد به صورت کلی مطالعه می کند و به جزئیات توجهی ندارد .

 

 • اقتصاد کاربردی :

اقتصاد کاربردی شاخه ای از اقتصاد است که به مطالعه تئوری های اقتصاد در دنیای واقعی می پردازد . این دقیقا نقطه مقابل اقتصاد محض است . این اقتصاد برای مطالعات خود هدف پیش بینی می کند و نتایج احتمالی را نیز پیش بینی می کند. این اقتصاد دقیقا برخلاف اقتصاد محض با جزئیات سروکار دارد و به کلیات توجه نمی کند .

 

 • اقتصاد صنعتی :

اقتصاد صنعتی را می توان اقتصادی دانست که به مطالعه اصناف ، صنایع و بازار می پردازد . این اقتصاد را می توان شامل بنگاه های بسیاری دانست که در اندازه ها و سطح های متفاوت ارائه شده اند . برای مثال یک فروشگاه مواد غذایی بسیار کوجک و یک فروشگاه بسیار بزرگ مانند مراگز تجاری خرید هر دو جز اقتصاد صنعتی به حساب می ایند .

از این صنایع نیز می توان به صنایع خودروسازی ، تولید برق ، صنابع مواد غذایی و… نیز اشاره کرد .

 

 • اقتصاد مالی :

اقتصاد مالی را می توان شاخه از اقتصاد دانست که تمرکز بسیاری روی فعالیت های مالی دارد . درواقع می توان گفت تمرکز اصلی این حوزه اقتصادی بر روی رابطه متغیر های مختلف است . که می توان از این متغیر ها به قیمت دارایی ، سهام و نرخ بهره اشاره کرد .

 

تاریخچه تجارت پیش از تاریخ :

در واقع رفت و آمد های مردم در زمان های پیش از تاریخ را می توان شروعی برای بازرگانی یا همان تجارت دانست . و او را به عنوان هسته ای برای زندگی مردم پیش از تاریخ یاد کرد . زیرا این مردم دارای نوآوری های مدرن نبودند . و برای مبادله کالاها و محصولات خود و خدمات خود را با یکدیگر مبادله می کردند .

تاریخ این نوع مبادله به حدود 150000 سال پیش باز میگردد . و این تاریخ را می توان پیش بینی  پیتر واتسون برای شروع بازرگانی دانست . پیتر معتقد بود که در دوره پیش از تاریخ اولین کالای بازرگانی پیدا شده است . حرف او برگرفته از یافته های تمامی باستان شناسان که  در زمینه باستان شناسی داد و ستد . ابسیدین . شیشه آتشفشانی . سنگ آتشزنه در دوره پارینه سنگی و در کشور ایران آناتولی ایران و میانرودان است .

 

تجارت سنگ ابسیدین:

بوسانکوات را می توان پژوهشگری نامید که تجارت سسنگ را در سال 1901 در حفاری ها یافت . طبق گفته های این فرد تجارت سنگ . برای اولین بار از جنوب غرب آسیا آغاز شده است . وابدسیدین به عنوان ماده ای شناخته شد که برای  برش ابزار و ظروف به کار می رود . البته این نکته قابل اهمیت است که نسبت به ابسیدین مواد دیگر برای این کاربرد بیشتر قابل دسترس بودند .

اما مردمی که خود را از ثروتمندان می دانستند . برای برش های خود از این سنگ استفاده می کردند . اولین سنگ ابسیدین در خاور را می توان متعلق به دوران پارینه سنگی زیرین و میانی . دانست . مردم در دوران قبل تاریخ از این سنگ برای وظایف خود بهره می بردند . برای مثال مردی ثروتمند که با نام سنگ آتشزنه معروف شده بود . این سنگ در تجارت اروپا در دوران نوسنگی پیشرفت بالایی از خود نشان داد .

 

شبکه آناتولی که به عنوان منبع اصلی بازرگانی شناخته می شود . را می توان چیزی متعلق به حدود 12000 سال پیش دانست . که برای بازرگانی شرق دریای مدیترانه ، مصر و ایران در نظر گرفته شد .

 

گسترش بازگانی :

3000 سال قبل از میلاد برای تجارت از موادی استفاده می شد . که برای ساخت جواهرات از آنها استفاده می کردند .

پیشگام جاده ابریشم را می توان عاملی برای گسترش تجارت پس از این شناخت . این پیشگام در سبزدشت های اورسیا که بسیار هم پر رفت و آمد بود شناخته شده بود . و باعث شد تا راه های دور بازرگانی دیگری در این تاریخ به وجود بیایند .

هنگامی که بین النهرین ، سومری ها ، تمدن رایا ها برای بازرگانی خود از دره سند دادستد می کردند . فیقی ها را که بازرگانان دریا نیز شناخته شده اند . برای تجارت منابع قلع و ساخت برنز در جهان در تمام دریای میدیترانه سفر کردند و این سفر آنها برگرفته از پیشگام جاده ابریشم شناسایی شد .

سفر فیقی ها را نتیج بسیاری داشت که یکی از آنها نام گذاری بندگاه یونانی نشین ها با نام هسته بازرگانی بود .

تجارت

دوران هخامنشیان :

در دوران هخامنشیان ، شاهنشاه هخامنشی که به عنوان اولین فرمانروا بزرگ در دوران تاریخ شناخته شده و توانست شرق و غرب را به یکدیگر پیوند بزند. باعث دگرگونی در دوران بازرگانی شد . او با ساخت جاده شاهی در خراسان بزرگ در ایران که به سارد پایان ی یافت . در واقع جاده ای را ساخت که می توان آن را شاه راهی برای بازرگانی دانست . این جاده به قدری تاثیر مهم بر ایران گذاشت که می توان گفت تاریخ را دگرگون ساخت و الگویی جدید برای بازرگانی حتی فرمانروایان بعد از هخامنش به وجود آورد . که زیر ساخت های این الگو را می توان آشنایی با  شرق و غرب دانست .

 

بازرگانی ادویه :

بازرگانی ادویه را می توان بازرگانی ارزشمندی دانست که متعلق به اروپا بود . که به هند رسید و در کشور هند به صورت بسیار پر سود شمرده شد . همچنین امپراطوری روم برای گسترش و افزایش کار خود در این بازرگانی بسیار تلاش کرد و به کشور اروپا و هند در بالا بردن پیشرفت این بازرگانی کمک شایانی کرد .

به صورتی که شبکه ای راه اندازی کردند . که بدون هیچ گونه واهمه  به حمل و نقل امن و پایدار کالاهای بازرگانی می پرداختند . و هیچ ترسی از دزدی دریایی نداشتند .

فروپاشی امپراتوری روم :

هنگامی که امپراطوری روم به بستری از نابودی و پایان خود رسید . باعث ناپایداری و فروپاشی بازرگانی در اروپای غربی و شبکه های بازرگانی در جهان غرب شد . اما با وجود تمام این اتفاق ها باز هم جهان دست از تجارت نکشید . و کشور هایی قبیل هند ، چین ، شرق میانه ، شرق و جنوب آسیا به بازرگانی ادامه داند و باعث پیشرفت آن در جهان شدند .

برای مثال می توان به گروهی از بازرگانان اشاره کرد . که یهودی بودند . و با مسیحیان و مسلمانان به بازرگانی پرداخته و داد و ستد می کردند.

 

قرون وسطی :

طول قرون وسطی  را می توان زمانی در نظر گرفت که آسیای مرکزی به عنوان مرکز اقتصادی در جهان شناخته شده بود . در این دوره جاده ابریشم توسط سغدیان شرق و غرب شکل گرفت . که به عنوان سلطه گران تجارت شناخته شده بودند . این جاده را می توان از قرن 4 تا قرن 8 جز مراکز اصلی شمال با سویاب و تالاس در نظر گرفت .

از قرن 8 تا قرن 11 بازرگانان سغدیان از میان رفتند و جای خود را به وایکینگ ها و وارنجیان دادند . البته این قوم ها هر کدام به محدوده های خاصی سفر می کردند . برای مثال وایکینگ ها به اروپای غربی سفر می کردند . در صورتی که می توان گفت وارنجیان در تمام طول تجارت خود تنها به روسیه سفر می کردند .

 

از قرن یازده به بعد . یا به صورت دقیق تر از قرن 13 تا 17  اتحادی در کشور های اروپایی شکل گرفت . با نام اتحاد تجاری هانسیتینگ . این اتحاد مطرح میکرد که شهرستانها برای تجارت باید تقسیم بندی شوند . و تاجران باید با صلح در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند . البته این نکته قابل توجه است . که در این بازه زمانی تنها شهر هایی از اروپا دارای انحصار تجارت بودند . که در شمال اروپا یا منطقه بالتینگ قرار داشتند .

 

تجارت ادویه :

پیشگام تجارت ادویه را می توان واسکو دا گاما اهل اروپا معرفی کرد که توانست در سال 1498 کالیکات را در نوک جنوبی قاره آفریقا از طریق سفری که به دماغه امید نیک داشت ، کشف کند . و در نتیجه اولین ادویه به هند سپس به اروپا و سپس به مصر وارد شد . این کشف با محرک تاریخچه اروپا شناخته شد . به همین دلیل می توان گفت در اول ساخت و وجود خود از اهمیت اقتصادی بسیار بالایی برخوردار شد .

برای مثال می توان به ادیه جات ترشی ها اشاره کرد . که ر آن زمان بسیار پرطرف دار بوده . و تجارت این ادویه ها از جهان شرق به اروپا انجام میشد . در واقع می توان گفت این ادویه ها در زمان خود . کالایی با ارزش تر از طلا شناخته شده بودند . و بسیار با ارزش تلقی می شدند .

تجارت این ادویه با حجمی از طرفداری رو به رو شد . که در قرن 16 توانست 17 استان را در تجارت آزاد کند . بدون اینکه هیچگونه ارزی قادر به نظارت بر این تجارت باشد . و در انتها با وجود خود کاری کرد تا تجارت کالا آزاد شد .

 

شروع قدرت تجارت در جهان :

در واقع می توان گفت پس اتحاد تجارتی که در کشور اروپا بسته شد تجارت کشور هند در قرن های متفاوت تحت سلطه کشورهای مختلفی  گرفته شد . به صورتی که می توان گفت در قرن 16 توسط پرتغال ، در قرن 17 توسط هلند ، و در قرن 18 توسط بریتانیا  این سلطه انجام شد .

در واقع می توان گفت تجارت در حال شیوع در کل جهان بود . و اسپانیا نیز بخش گسترده ای از آن را تشکیل داد . به صورتی که کشور اسپانیا توانست در تمامی اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام روابط تجاری خود را توسعه دهد . کاری که هر کشوری نتوانست قادر به انجام آن باشد .

 

موازنه بازرگانی در سال 1776 :

سال 1776 را می توان سال انتقاد درباره تجارت دانست . در این سال آدام اسمیت در مقاله ای که انتشار کرد . وجود و علت وجود این ثروت  و موازنه بازرگانی در کشور خود را در جهان مورد انتقاد قرار داد .

دید او در این مقاله بیان کرد . که کشور ها می توانند از این تخصص اقتصادی برای شرکت خود بهره ببرند . زیرا با این کار باعث تقسیم کار بسیار بهتر و تاثیر گذار تر در بازار هر کشور خواهد شد . و در نتیجه باعث سازنده تر بودن پایه های اقتصادی یک کشور می شود .

اسمیت در مقاله خود اینگونه بیان کرد که :

کنترل واردات و صادرات توانایی آسیب رساندن به تجارت ملت ها را در غالب صنایع خاص دارد . به صورتی که در سال 1799  ورشکسته شدن کمپانی هند را که در تاریخ خود به عنوان برترین کمپانی و بزرگ ترین کمپانی هند شرقی هلندی شناخته شده بود . می توان تاثیر گذار از افزایش دادن تجارت آزاد او در حالت رقابتی دانست .

 

نظریه مزیت نسبی :

در سال 1817 تحقیقی درباره تجارت آزاد ضعیف و قوی انجام شد که می توان آن را به نظریه مزیت نسبی معرفی کرد . این تحقیق توسط سه شخص جیمز میل ، دیوید ریکاردو ، رابرت تورنز انجام شد .  این تحقیق در بیان خود به اصول اقتصادی سیاسی پرداخت و به صورت کاملا متاثر برای اقتصاد های پیشرفته به کار گرفته شد .

 

بازار بین المللی :

یک کشور می تواند با قدرت قیمت گذاری در بازار بین المللی روابط متقابل و سیاست تجارت را در کشور خود از طریق حفظ کردن تعرفه ها ممکن سازد . این موضوعی است که توسط جان استوارت میل بیان شد . در صورتی که می توان گفت اولین شخصی که به این موضوع پی برد ریکاردو بود .

 

این موضوع که توسط این دو شخص بیان شد باعث شد تا مدرکی توسط علیه دکتر های جهانی تجارت آزاد ارائه شود . که بیان می کرد بیشتر مازاد اقتصادی تجارت در یک کشور باید بتواند سیاست هایی کاملا رایگان در تجارت قرار بدهد .

این سناریو با قدرت فراوان توانست حمایت از صنایع جوان را در پی خود در صنعت توسعه یافته توسط دولت به ارمغان بیاورد . البته این نکته نیز قابل اهمیت است که با تمام این قدرت ولی این حمایت تنها تا زمانی که ظرفیت توسعه کامل شد ، ادامه پیدا کرد .

اقتصاد

رکود بزرگ اقتصادی :

از سال 1929 تا سال 1930 را می توان بزرگ ترین سال رکود اقتصاد در کل تاریخ دانست . زیرا در این سال بزرگ ترین افت در شاخص های اقتصادی و تجارت دیده شد . تا حدی که تجارت آزاد در این سال به کل از بین رفت . و وجود نداشتن تجارت آزاد به عنوان یک رکود اقتصادی بزرگ در جهان در نظر گرفته شد .

 

نجات از رکود بزرگ :

با گذشت زمان در جنگ جهانی دوم اولین کشوری که از این رکود رهایی یافت ایالات متحده بود . سپس در طول این جنگ 44 کشور در سال 1944 حاضر به امضای توافقنامه ای شدند . که بیانگر جلوگیری از موانع تجاری بود .

پس از امضای این توافق نامه برای جلوگیری از رکود تجاری قوانین و نهاد هایی در این باب به وجود آمد که به تنظیم اقتصاد سیاسی بین المللی می پرداخت .

پس از آن نهاد هایی همچون صندوق بین المللی پول و بانک های بین المللی که به بازسازی و تولید می پرداختند ( منظور همان بانک های جهانی و بانک های تسویه بین المللی است . ) این راه را ادامه دادند . تا این که توانستند در سال 1946 عملیاتی شوند .

پس از آن کشورهای بیشتری که این توافق نامه را امضا کرده بودند شروع به تصویب و اجرای آن کردند . و کشور های دیگری نیز به این توافق نامه پیوستند . به صورتی که در سال 1947 می توان گفت که 23 کشور موافقت خود را با ترویج و توسعه تجارت آزاد و این توافق نامه عمومی اعلام کردند .

 

تجارت آزاد :

تجارت آزاد را می توان مختص به قرن بیشتم دانست . زیرا اتحادیه اروپا در سال 1992 با برداشتن مانع های تجارت داخلی در کار و کالا اولین گام را در این راه برداشت . سپس آمریکای شمالی در سال 1994 توافق نامه تجارت آزاد را تصویب کرد . در همین سال مراکش نیز در این راه سازمان هایی با نام سازمان های تجارت جهانی ایجاد کرد که توافق نامه GATT را می توان پایه و اساس این سازمان ها در نظر گرفت .

با ورود به سال 1995 برای آسان سازی تجارت آزاد سازمان جهانی حکمی اعلام کرد که مورد علاقه تمامی ملت ها قرار گرفت . و بین تمامی این ملت ها مورد امضا قرار گرفت .

 

به وجود آمدن یورو :

در سال 2002 اتحادیه اروپا  که به عنوان اتحادیه اقتصادی EMU  در جهان شناخته شده بود . برای اولین بار یورو را به جهان معرفی کرد . و باعث تشکیل بازار یورو بین 13 کشور شد که از سال 2007 شروع به کار کرد .

در بین اینکه اتحادیه اروپا مشغول به تشکیل بازار یورو بود . در سال 2005 ایالات متحده و جمهوری دومینیکن نیز توافق نامه تجارت آزاد آمریکای مرکزی را امضا کردند .

 

توسعه پول :

اولین نمونه پول را در جهان می توان اشیا با ارزش دانست . که در زمان قدیم از آنها استفاده میشد . و کالا نام میگرفتند . این کالا ها بیشتر اوقات کالاهایی در نظر گرفته میشدند . که برای کار همیشه در دسترس بودند و دارای ارزش ذاتی بودند . برای مثال می توان از این کالاها به خوک ها ، صدف های بسیار نادر ، گاوها ، دندان نهنگ ، نان ( که در قرون وسطی برای این کار استفاده می شد . ) ،دانه های کاکائو ( این کالا برای کشور مکزیک استفاده می شد . ) اشاره کرد .

با گذر زمان نرخ ارز در جهان توانست خود را به عنوان پول استاندارد برای آسان سازی مبادله های بسیار بزرگ برای کالا و خدمات مورد نظر مردم معرفی کند .

در اولین مرحله ارز فلزاتی که با ارزش بودند ذخیره شدند . و نمادهای مهم به نمایندگی کالاها معرفی شده و مورد استفاده قرار گرفتند .

سئو کوتاه ترین راه برای بالابردن رتبه سایت

http://https://www.uomi.ir/sara/%d8%b3%d8%a6%d9%88-%da%a9%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%d8%b3/https://www.uomi.ir/sara/3888

/https://www.uomi.ir/sara/3888/


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

11

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like