سیستم بلاک چین چیست ؟

به صورت کلی اگر ده سال اخیر امور بانکی ، سرمایه گذاری ، یا ارز های دیجیتال را در نظر گرفت . به کاربرد بالای فناوری سیستم بلاک چین در آنها می توان پی برد . 4 min


13
سیستم بلاک چیست و چه کاربردی دارد ؟
سیستم بلاک چین نوعی سیستم است که دارای امنیت بالا است و در آن بلاک ها به صورت زنجیره ای بهم متصل اند

سیستم بلاک چین چیست ؟

به صورت کلی اگر ده سال اخیر امور بانکی ، سرمایه گذاری ، یا ارز های دیجیتال را در نظر گرفت . به کاربرد بالای فناوری سیستم بلاک چین در آنها می توان پی برد . اما افراد کمی می دانند که این سیستم دقیقا چیست یا چگونه کار می کند . در واقع بلاک چین آسان تر از چیزی است که به نظر می رسد .

 

سیستم بلاک چین :

هدف اصلی در سیستم بلاک چین ایجاد یک مرجع هویت دیجیتال با امنیت بالا است . که بر پایه ترکیبی از کلیدهای رمز نگاری شده عمومی و خصوصی ایجاد می شود . این هویت را می توان جز هویت های اصلی تکنولوژی فناوری سیستم بلاک چین در نظر گرفت .

بلاک چین به زبان ساده یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است . نکته قابل توجه در این سیستم این است که جعل بلاک چین یک چیز غیر ممکن است .

برای مثال :

اگر دونفر باهم از طریق اینترنت تراکنشی را انجام دهند . هر کدام از آنها دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی می شوند . این کلید ها یعنی کلید خصوصی و کلید عمومی باهم یک امضای دیجیتالی را به وجود می آورند . این امضا ابزاری برای صدور و همچنین کنترل مالکیت حساب می شود.

بلک چین
بلاک چین از دو کلمه تشکیل شده است بلاک و چین که یعنی بلاک و زنجیره

 

تفاوت سیستم بلاک چین با سایر سیستم ها :

این سیستم با سیستم های دیگر در زمینه ذخیره اطلاعات تفاوت دارد . در این سیستم اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود . و با استفاده از رمز گذاری و توزیع داده در این سیستم امکان هک کردن ، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده از بین می رود.

مفهوم سیستم بلاک چین ابتدا با پیدایش بیت کوین به وجود آمد . و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راه برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران استفاده کرد.

برای درک بهتر بلاک چین می توان یک مثال زد :

(( من در یک جمع 100 نفری بودم ، برگه ای حاوی اطلاعاتی خاص را بالا گرفتم و همه افرادی که در ان جمع حضور داشتند . با تلفن همراهشان از آن برگه عکس گرفتند . در این صورت اگر من آن برگه را نابود کنم یا اطلاعات آن را از بین ببرم یا دستکاری کنم دیگر اطلاعات جدید برای افرادی که در آن جمع حضور داشتند قابل قبول نیست . زیرا تمام آن افراد یک نسخه کپی از نسخه اصلی آن اطلاعات دارند. مگر اینکه بتوانم موبایل همه را بگیرم و نسخه اصلی را که افراد جمع از آن عکس گرفتند از روی گوشی همه پاک کنم.

البته باید این نکته را در نظر داشت که این جمع می تواند میلیون ها نفر باشد .، برای مثال در سیستم بیت کوین و اتریوم  یا حتی می توان گفت در سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی شاهد این افراد هستیم .و یا ممکن است که بلاک چین به صورت خصوصی برای یک گروه خاص و مشخص شده استفاده شود.))

 

سیستم بلاک چین سازمانی :

سیستم بلاک چین ها می توانند به صورت خصوصی و برای یک سری اهداف خاص در یک سازمان یا یک نهاد مورد استفاده قرار بگیرند . که در این صورت به این بلاک چین ها بلاک چین سازمانی گفته می شود . البته به عقیده بسیاری از افراد و کارشناسان بلاک چین های سازمانی هدف اصلی این فناوری را که تمرکز زدایی است به وجود نمی آورند.

ساختار بلاک چین
ساختار بلاک چین به صورتی است که بلاک ها بهم متصل شده اند و هر بلاک دارای اطلاعات خاصی است که قابل تغییر نیست

سیستم بلاک چین ها چگونه کار می کنند ؟

واژه بلاک چین برگرفته از دو کلمه بلوک و زنجیره سات . در این سیستم در واقع زنجیره ای وجود دارد که از بلوک های متفاوت تشکیل شده است . در هر کدام از این بلاک ها اطلاعات متفاوتی می تواند وجود داشته باشد و به ثبت برسد . برای مثال : جرم ، جذابیت فردی ، ترکنش های یک شبکه پولی مانند بیت کوین و اتریوم و هر گونه اطلاعات دیگری می تواند در بلاک چین ثبت شود. با ثبت این اطلاعات در هر بلاک این بلاک ها به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند و یک بلاک چین را به وجود می آورند.

 

ساختار گرافیکی این سیستم بلاک چین :

برای ساختار گرافیکی می توان با یک مثال شروع کرد :

اگر ما مربع هایی داشته باشیم و هر کدام از این مربع ها یک کشور در نظر گرفته شود. و در هرکدام از این مربع ها اسم شهرهای آن کشور نوشته شده باشد .می توان گفت که هر مربع یک بلاک و اسم های شهر اطلاعات ذخیره شده در هر بلاک است.

 

هش در هر بلاک :

در هر کدام از بلاک های موجود در این نوع سیستم چیزی به نام هش وجود دارد . هش یک رشته متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید می شود و باعث جلوگیری از تقلب در این سیستم می شود .

هش یک داده  یا در واقع می توان گفت یک ورودی به صورت همیشه ثابت است و استفاده از آن باعث می شود. تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت شده در بلاک چین ها جلوگیری شود.

برای مثال می توان گفت اگر در یک بلاک هش وجود داشته باشد و کوچک ترین تغییری در اطلاعات آن بلاک به وجود بیاید هش از بین می رود و بلاک نیز غیر معتبر شناخته می شود.

البته باید این نکته را در نظر داشت که بلاک ها علاوه بر اینکه هر بلاک خودش یک هش دارد ، درای یک هش قبلی نیز هست .

 

راهکار برای تغییر در بلاک ها و حفظ بلاک های بعدی :

برای اینکه بتوان یک بلاک را تغییر در و کل بلاک چین از بین نرود فقط یک راه حل وجود دارد .و آن این است که محتوای یک بلاک را تغییر داد اما هش بلاک های بعدی را بروز رسانی کرد . البته این راهکار فقط با توزیع اطلاعات در بلاک های دیگر قابل اجرا است .

اطلاعات سیستم بلاک چین در کجا ذخیره می شوند ؟

داده ها و اطلاعات یک بلاک چین در کامپیوتر یا یک سیستم سرور خاص ذخیره نمی شود . بلکه هر کامپیوتر یا هر سیستم سرور که به شبکه متصل می شود . درواقع می تواند یک نسخه از این اطلاعات را دریافت کند .

در این حالت می توان گفت هر سیستمی که یک نشخه از این اطلاعات را دریافت می کند . و می تواند به شبکه متصل شود . نود نام می گیرد .

هنگامی که یک نود بتواند به یک بلاک چین متصل شود ، یک نسخه کلی از اطلاعات و داده ها دریافت می کند . که هیچ تغییری نمی تواند در آنها انجام دهد و هیچگونه تغییری در آنها امکان پذیر نیست . مگر اینکه اکثریت افراد با این تغییر موافقت کرده باشند .

بلاک چین چیست
در بلاک چین نمی توان اطلاعات وارد شده را تغییر داد زیرا اگر اطلاعات یک بلاک تغییر پیدا کند کل بلاک چین غیر معتبر می شود

 

فناوری سیستم بلاک چین :

فناوری سیستم بلاک چین بنیادی نیست بلکه می توان گفت این سیستم یک مجموعه از فرآیند هایی قبیل هش گذاری ، رمز نگاری ، توزیع جمعی و … است که در نتیجه باعث ایجاد یک ایده می شود . البته قبل از به وجود آمدن بلاک چین دفتر توزیع کل وجود داشت . که این کارها را انجام می داد اما بلاک چین با ساختار خود توانست به کارکرد دفتر کل توزیع بهبود ببخشد.

 

سیستم بلاک چین از دیدگاه فنی :

این سیستم به عنوان بایگانی استفاده می شود که اطلاعات روی آن ثبت می شود . می توان در نظر گرفت که بلاک چین با چیز هایی که بیشتر افراد با آنها آشنایی دارند تفاوت زیادی ندارد . برای مثال می توان به کارکرد سایت هایی نظیری یومی یا ویکی پدیدا اشاره کرد.

شباهت کارکرد سیستم بلاک چین و سایت ها :

افراد متفاوت می توانند با استفاده از سیستم بلاک چین سوابق مختلفی را به نوع بایگانی اطلاعات  وارد کنند و کاربران هم می توانند چگونگی به ثبت رسیدن و به روز رسانی اطلاعات را در این سیستم کنترل کنند.

البته می توان به این نکته اشاره کرد که ساختار و نوع کار بلاک چین به صورت بسیار زیاد با نوع کار سایت ها تفاوت ندارد . در واقع می توان گفت مقالاتی که در وب سایت دانشنامه های آنلاین وجود دارند هم محصول کار تنها یک نویسنده نیستند . بلکه هر شخصی که بخواهد می تواند با رعایت قوانین سایت ، در این سایت ها مطالب مورد نظر خود را منتشر کند.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که در این سایت ها فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند بلکه جمعی از افراد مانند سیستم بلاک چین اطلاعات را کنترل می کنند.

 

تفاوت کارکرد سیستم بلاک چین با سایت ها :

با بررسی عمیق تر در سیستم بلاک چین با وجود شباهت بالای آن با سایت ها تفاوت هایی هم مشخص شد که این تفاوت ها باعث می شود که سیستم بلاک چین منحصر به فرد باشد.

سایت ها :

در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده در اینترنت کارکرد دارند و وجود دارند . اما با توجه به تحقیقات انجام شده ،. سایت ها در شبکه جهانی وب با استفاده از یک مدل اینترنتی کلاینت سرور طراحی شده اند .

در بعضی از سایت ها داده ها و اطلاعات روی سیستم سرور به صورت متمرکز ذخیره می شوند و حتی اگر کاربران هم نخواهند .در واقع یک یا چند نفر از افراد به تمام داده ها و اطلاعات سایت دسترسی و کنترل دارند . و توانایی آن را دارند که آن ها را تغییر بدهند. یا حتی می توانند به طور کامل این اطلاعات را حذف کنند. و از بین ببرند.

مب توان گفت در سایت ها ، یک کاربرد توسط مجوزی که در حساب کاربری شخصی خود توسط سیستم سایت به دست می آورد . می تواند همه یا تعدادی از اطلاعات ورودی سایت را که در یک سیستم سرور متمرکز ذخیره شده اند. تغییر دهد و یا حتی از بین ببرد و حذف کند .

هنگامی که یک فرد به عنوان کاربر به صفحه سایت وارد می شود .می تواند به تمامی سایت دسترسی پیدا کند. و از طرف سایت یک نسخه به روز رسانی شده از یک مطلب در دیتاپیس دریافت می کند .اما در این صورت می توان گفت تفاوت اصلی اینه که کنترل پایگاه اطلاعات و داده ها همچنان با مدیران مشخص شده سایت باقی می ماند .و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی از این مدیران حفظ می شود . به صورتی که مدیران سایت توانایی این را دارند که یک مقاله را در هر زمان که بخواهند حذف کنند و از بین ببرند .

 

در سیستم بلاک چین :

با توجه به اطلاعاتی که در باره سایت ها گفته شد می توان گفت که در سیستم بلاک چین ها اوضاع در این شرایط نیست . در سیستم بلاک چین اطلاعات و داده ها مالک شخصی ندارند .در واقع می توان گفت مالک اطلاعات سیستم بلاک چین  کاربران کلی آن شبکه هستند. و اطلاعاتی که روی سیستم بلاک چین ثبت شده باشد نمی توان پاک کرد و از بین برد.

خرید و فروش سهام با کد بورسی
خرید و فروش در بلاک چین ها حتی به صورت آنلاین هم امکان پذیر است

کاربرد های بلاک چین :

1 ــ تمرکز زدایی در جهان :

تمرکز زدایی در جهان چیزی است . که رویای دیرینه بشر بوده است .و می تواند از طریق سیستم بلاک چین به واقعیت تبدیل شود .

2 ــ از بین رفتن امکان تقلب :

درست است که بیت کوین و ارز های دیجیتال به صورت غیر متمرکز را می توان مهم ترین و موفق ترین کاربرد فناوری سیستم بلاک چین دانست .

برای مثال :

می توان گفت در سیستک بیت کوین از این فناوری استفاده می شود . تا امکان تقلب و دوبار خرج کردن پول یا برگشتن ترکنش از بین برود . و جای هر اشتباه یا هرگونه تقلبی نماند .

اما باید گفت این فناوری ها توانایی این را دارند که به جز ارزهای دیجیتال بتوانند کاربرد های زیاد دیگری هم داشته باشند . در واقع هر جا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و اطلاعات باشد. یا برای از بین بردن نیاز به اعتماد باشد می توان گفت سیستم بلاک چین بهترین پیشنهاد برای این کار است .

برای مثال :

می توان به عنوان انتخاب الکترونیکی و بدون تقلب اشاره کرد . که می تواند یکی از کاربرد های بلاک چین باشد . در صورتی که می توان با استفاده از این نوآوری تا مقدار زیادی خطر تقلب در انتخابات را کاهش داد . همچنین با این کار می توان نیاز به نیروی انسانی را کمتر کرد .

یا برای می توان مثالی دیگر از استفاده بلاک چین در زنجیره تامین و حمل و نقل نیز اشاره کرد . به صورتی که کارخانه جات و شرکت های تهیه کننده می توانند.اطلاعات کلاها و حمل و نقل خود را از اول شروع تا رسیدن محصول دست مشتری نهایی روی پایگاه داده ثبت کنند . این کار باعث می شود تا اصالت کالاها و کیفیت مواد اولیه کالا برای مشتری ها تضمین شود.

3ــ سهیم بودن همه :

در واقع می توان گفت با سیستم بلاک چین می توان مانند یک جامعه یا یک سازمان .، صورتی از یک حاکمیت را در سیستم بلاک چین به وجود آورد . تا تمامی افراد بتوانند. به مقدار سهامشان و اختیاراتی که دارند در پیش بردن سیستم سهیم باشند.

4 ــ ایجاد توکن های دیجیتال :

سیستم بلاک چین قابلیت این را دارد که دارایی های افراد را به توکن های دیجیتال تبدیل کند . و آنها را به صورت یک دارایی که قابلیت انتقال داشته باشد عرضه کند  .

برای مثال :

می توان به ارزش یک کارخانه که به هزاران توکن دیجیتال تبدیل شده و آنها را نسبت به بودجه متقاضیان به فروش رسانده است . تا افراد زیادی حتی افراد از کشور های دیگر نیز بتوانند در آن سرمایه گذاری کنند.

 

آینده بلاک چین :

درست است که در دنیای امروزه به صورت گسترده بلاک چین مورد استفاده قرار نمی گیرد . و با وجود این موضوع که این فناوری غیر متمرکز است . اما در بسیاری از کالا ها با به وجود آمدن آن بازهم مجبور هستند. به نهاد ها و سازمان های متمرکز تکیه کنند . اما بازهم با این حال با فراهم شدن زیر ساخت های لازم مانند توسعه هوش مصنوعی یا اینترنت اشیا می توان. گفت که کارشناسان به کاربرد های بیشتر سیستم بلک چین امید دارند.

مزیت ها و معیب بلاک چین
بلاک چین دارای امنیت بسیار بالایی است اما بازهم قابلیت هک شدن را دارد

 

مزیت ها و معایت سیستم بلاک چین چیست ؟

با وجود تمام پیچیدگی های بلاک چین ، پتانسیل فناوری آن به صورت شکلی غیر متمرکز در نگهداری و ثبت سابقه از حریم خصوصی بیشتر کاربران عمل می کند . و با امنیتی بالا شکل گرفته تا کاهش هزینه های پردازش و اشتباهات کمتری وجود داشته باشد . در واقع می توان گفت سیستم بلاک چین بدون محدودیت است . البته باید به این نکته اشاره کرد .که مزایایی که در این مقاله گفته شد فقط بخشی از مزایای سیستم بلاک چین هستند.

 

مزایای بلاک چین:

1 ــ افزایش دقت و صحت از طریق حذف کردن دخالت های انسانی در فرآیند تایید.

2 ــ کاهش هزینه از طریق حذف کردن تاییدیه شخص ثالث.

3 ــ غیر متمرکز بودن سیستم بلاک چین ، دست کاری و مداخله را در آن دشوارتر می کند .

4 ــ ایجاد معاملات با امنیت و با ویژگی خصوصی بودن و کارامد بالا .

5 ــ شفاف بودن تکنولوژی بلاک چین .

 

معایب سیستم بلاک چین :

1 ــ هزینه های بالای سیستم بلاک چین برای سیستم ماینینگ بیت کوین .

2 ــ انجام شدن تعداد تراکنش های کم در هر ثانیه .

3 ــ دارای تاریخچه استفاده از آن در فعالیت های غیر قانونی .

4 ــ با وجود امنیت بالا اما بازهم قابلیت هک شدن را دارد .

 

انواع سیستم بلاک چین ؟

1 ــ بلاک چین عمومی :

بلاک چین عمومی همین طور که از نامش هم کاملا پیداست ، open source   هستند و این موضوع مشخصا باعث می شود که افراد در دسترسی به آنها محدودیتی نداشته باشند . در واقع همه افراد می توانند .به آن بپیوندند و از آنها استفاده کنند یا می توان گفت همه افراد می توانند. به رشد و توسعه آن کمک کنند . برای این کار کافی است کدهای مربوطه را دانلود کنند. و با مشاهده ی جایگاه فعلی هر بلاک و بلاک های جدید در توسعه ی آن مشارکت کنند .

همچنین همه افراد می توانند با این کار در جریان کوچک ترین تغییر در تراکنش ها باشند . البته این نکته نیز قابل نظر است .که هویت اشخاص در سیستم بلاک چین محفوظ خواهد بود .

مشهور ترین سیستم های بلاک چین در جهان امروزه بلاک چین های بیت کوین و اتریوم هستند که به شکل سیستم بلاک چین عمومی متولد شده اند .

 

2 ــ سیستم بلاک چین خصوصی :

در واقع می توان گفت برای دسترسی به این نوع از سیستم بلاک چین افراد باید مجوزهای مشخص و لازم را دریافت کنند. زیرا این بلاک چین ها به صورتی عمل می کنند . که به عموم افراد اجازه داده نمی شود. در توسعه آن مشارکت داشته باشند . فقط کسانی می توانند در توسعه این سیستم های بلاک چین مشارکت کنند .که مجوزهای مربوط برای مشارکت را دریافت کرده باشند.

در این نوع بلاک چین ها بخش های متمرکز درست مانند یک سازمان در کنار یک دیگر فعالیت می کنند . در سیستم بلاک چین های اختصاصی تایید ترکنش ها به شکل اختصاصی و در درون سیستم بلاک چین انجام می شود . بعضی از افراد هستند که تصور می کنند .کلمه خصوصی به معنای امنیت بیشتر است . اما در واقع می توان گفت در این نوع بلاک چین به صورت کامل این مفهوم برعکس معنا می شود . در بلاک چین های عمومی از طریق در نظر گرفتن پاداش برای کسانی که در فرآیند مشارکت دارند . امنیت بیشتری نسبت به بلاک چین های خصوصی فراهم می کند . اما در بلاک چین های خصوصی در موضوع حریم خصوصی و مقیاس پذیری با چالش هایی روبه رو است. و نسبت به بلاک چین عمومی از سطح پایین تری در امنیت رو به رو است .

3 ــ سیستم بلاک چین سازمانی :

گروهی مشخصی از افراد سیستم بلاک چین های سازمانی زا که به اصطلاح کنسرسیوم بلاک چینی هم شناخته می شوند بلاک چین های سازمانی را اداره می کنند .

برای بلاک چین های سازمانی می توان گفت حریم خصوصی و مقیاس پذیری در این سیستم بالا است .و در صنعت بانکداری کاربرد های فراوان دارد . درست است که نسبت به بلاک چین های عمومی از سطح حفاظتی برابری برخوردار است . اما بازهم نسبت به بلاک چین های خصوصی از سطح امنیت بالاتری برخوردار است .

افراد متفاوت می توانند اطلاعات این بلاک چین را به صورت عمومی منتشر کنند .یا در اختیار گروه های خاص قرار دهند . البته این نکته هم باید در نظر داشت .که عده ای از افراد مخالف این هستند که این سیستم را بتوان جز سیستم بلاک چین به حساب آورد اما از آنجایی که سیستم بلاک چین سازمانی در ابتدای کار خود است لزوما بهتر است. تا زمان بیشتری را برای نتیجه گیری نهایی در اختیار این سیستم قرار داده شود .

 

برنامه نویسی بلاک چین :

برای برنامه نویسی سیستم بلاک چین چندین زبان برنامه نویسی وجود دارد. که افراد با استفاده از آنها می توانند برای ایجاد اپلیکشین هایی برای سیستم بلاک چین کمک کنند .

در این زبان ها می توانند به زبان های قدیمی مانند c++ ، جاوا  و پایتون اشاره کرد. که با استفاده از آنها می توان به برنامه نویسی سیستم بلاک چین کمک کرد . همچنین می توان به دیگر زبان ها مانند simplicity  و solidity که امروزه جدید هستند استفاده کزد . البته باید به این نکته توجه کرد. که این دو زبان برای بلاک چین اختصاصی استفاده می شوند .

 

5 زبان برنامه نویسی برای بلاک چین :

 

1 ــ زبان سی پلاس پلاس :

این برنامه به عنوان مشتقی از زبان برنامه نویسی c ساخته شده است . در این برنامه زبان روندگرای سی پلاس پلاس بر اساس زبان داده گرای سی نوشته شده است. و می توان گفت که همین بزرگ ترین تفاوت بین این دو زبان است .

سی پلاس پلاس اطلاعات و عملکرد را به داده تبدیل می کند که این امکان را به آنها می دهد که آنها را به راحتی در برنامه های دیگر مورد استفاده قرار دهند . این زبان برنامه نویسی بلاک چین می تواند. اجازه دهد تا امکان وجو مدیریت موثرتری بر روی حافظه وجود داشته باشد .

بلاک چین به بسیاری از کاربران و ماینر ها اجازه این را می دهد که به صورت سیستماتیک و همزمان عمل کنند . زبان سی پلاس پلاس اپلیکیشنهایی را می تواند ایجاد کند که نه تنها بین نقاط پایانی بلکه در پروسه انجام تراکنش قابلیت این را دارند که سریع تر عمل کنند . می توان این نکته را بزرگ ترین علت دانست که در پروژه های سیستم بلاک چین مانند بیت کوین و اتریوم و ریپل همگی با زبان سی پلاس پلاس نوشته شده اند .

2 ــ زبان جاوا :

زبان جاوا را می توان به عنوان زبان جهانی اینترنت دانست قابل حائز است که این زبان بسیار اهمیت دارد . زبان جاوا برای برنامه ریزی بلاک چین بسیار قدیمی است . و برای ایجاد پیج های اینترنتی فعال می تواند به صورت عالی و مفید عمل کند . همچنین این زبان برای به وجود آوردن بلک چین های ساده وتغییر ناپذیر نیز می تواند .کاربرد بسیار مفیدی داشته باشد . زیرا تغییر ناپذیری در این بلاک چین ها باعث می شود که هیچکس نتواند اطلاعات یک بلوک را تغییر دهد .

هر بلوک تازه به بلک چین اضافه می شود، اطلاعات بلوک قبلی و همچنین اطلاعات بلوک جدید را نیز به همراه دارد . در این صورت هر تغییری که در یک بلوک انجام شود می تواند. باعث ایجاد یک تغییر جدید در بلوک های کناری هم شود . در واقع می توان گفت تا زمانی که اطلاعات آن بلوک با دیگر بلوک ها هماهنگ نشود . این بلوک می تواند به زنجیره اضافه شود . بنابراین می توان نتیجه گرفت که بلاک چین به این وسیله تغییر ناپذیر شده است .

3 ــ زبان پایتون :

می توان گفت که زبان پایتون به وسیله یک برنامه نویس هلندی به نام گویدو وان روسام در سال 1991 اختراع شد . هدف این برنامه نویس از تولید زبان این برنامه نویسی ، برنامه نویسی آسان و مینی مالیستی بود .

ترکیب و منطق این برنامه را می توان نشان از روحیه بلند پرواز و اختراع کننده آن دید . بنابراین می توان نتیجه گرفت که پاینتون در زمینه توسعه نرم افزار ها و وب ، زبانی است. که به عنوان زبان برتر شناخته می شود . این زبان ، زبانی است که در میان متخصصان کامپیوتری و دانشمندان زمینه دیتا مشهوریت دارد . و همچنین این زبان را می توان یکی از زبان های برتر برنامه نویسی سیستم بلاک چین دانست .

4 ــ زبان سیمپیلیسیتی :

زبان سیمپیلیسیتی یک زبان برنامه نویسی سیستم بلاک چین است که می توان از آن برای تنظیم قرارداد های هوشمند استفاده کرد . این زبان برنامه نویسی سیستم بلاک چین به گفته راسل ادکانر که سازنده این برنامه است. ، این برنامه بسیار ساده است. و همچنین می تواند از این برنامه برای بهبود زبان ها پایه در انواع ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم نیز استفاده کرد .

در این زبان از نوع تجزیه و تحلیل استاتیک برای پیشگیری از هنگ کردن برنامه ها هنگام آنالیز و محاسبات استفاده کرد. اوکانر و کمپانی این زبان یعنی بلاک استریوم در واقع امیدوار هستند. که این زبان ، پس از آنکه توانست ازمایشش را کاملا پس بدهد و خود را ثابت کند ، بتواند در بیت کوین مورد استفاده قرار بگیرد .

5 ــزبان سالیدیتی

زبان برنامه نویسی سالیدیتی ، این زبان برنامه نویسی بلاک چین از سطح بسیار بالایی برخوردار است. و در واقع می توان گفت که این زبان پایه قرارداد ها تنظیم می شود . حروف این زبان سبیه حروفی هستند. که در زبان جاوا مورد استفاده قرار می گیرد . بخش هایی هم مانند متغییر ها ، کلاس ها و عملکردهای این زبان از زبان جاوا برداشت شده است .

یادگیری این زبان برای برنامه نویسان کار سختی نیست  و می توان گفت که این کار بسیار آسان است . در واقع زبان سالیدیتی توضیحاتی در مورد اینکه پطور کدهایش عمل می کنند. را برای کسانی که علاقه مند به آموختن آن می باشند آورده است و به صورت کامل توضیح داده است . این توضیح ممکن است که در ابتدا به گونه ای مشکل به نظر بیاید . اما با دقت بر آن و یادگیری آن می توان بسیار ساده در نظر گرفته شود .

البته این نکته نیز وجود دارد که این مشکل فقط برای کسانی وجود دارد که با زبان های مدرن برنامه نویسی آشنایی ندارند .

امروزه به عنوان یک زبان برنامه نویسی جدید در برنامه نویسی سادلیدیتی در حال پیشرفت و معروفیت است . با توجه به آن می توان دریافت که افزایش اعداد و منابع در این زبان نشان دهنده آن است که این زبان به طور اختصاصی برای برنامه های تکنولوژیک طراحی شده .و به منظور افزایش بهبود عمل کرده و سیستم بلاک چین به کار می رود.

http://https://www.uomi.ir/mohammad/seo-of-website-tutorial/

گوگل آنالیتیکس


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

13

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like