ویتامین C و هرچه که شما باید بدانید

ویتامین c یک نوع ماده غذایی محلول در آب است . که به عنوان ماده غذایی حیاتی برای حفظ سلامتی انسان ها شناخته می شود . به صورت کلی می توان گفت این ماده توانایی کمک به شکل گیری و حفظ حالت استخوان ها ، رگ های خونی و پوست را دارد . ما در این مقاله به تمامی فواید ویتامین سی و منبع های مختلف برای تامین آن اشاره کرده ایم .15 min


8
ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

ویتامین C و هرچه که شما باید بدانید

ویتامین ث ویتامین سی

ویتامین C   :

ویتامین c یک نوع ماده غذایی محلول در آب است . که به عنوان ماده غذایی حیاتی برای حفظ سلامتی انسان ها شناخته می شود . به صورت کلی می توان گفت این ماده توانایی کمک به شکل گیری و حفظ حالت استخوان ها ، رگ های خونی و پوست را دارد . ما در این مقاله به تمامی فواید ویتامین سی و منبع های مختلف برای تامین آن اشاره کرده ایم .

این نوع از ویتامین به صورت طبیعی در بسیاری از غذا ها مخصوصا در میوه ها و سبزیجات ، میوه های ترش ، صیفی ها ، مرکبات  یافت می شود . همچنین ردپای بزرگی از ویتامین سی را می توان در انواع مکمل ها پیدا کرد .

این ویتامین با نام های دیگری همچون اسید –L آسکوربیک ، اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود . به صورتی که می توان این ویتامین را به عنوان حمل کننده الکترون در بدن انسان و یکی از مهم ترین آنتی اکسدان های بدن دانست . اما باید توجه داشت که ویتامین C در حرارت و در برابر مواد قلیایی تاثیر خود در طول زمان از دست می دهد .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

ویتامین C و شیمی :

ویتامین سی را یک نوع ماده جامد سفید و محلول در آب است که به عنوان یک ماده غیر سمی با فرمول شیمیایی C6H8O6 است . با توجه به فرمول مولکولی ویتامین سی متوجه خواهیم شد .که دارای گروه های آلی ، گروه های عاملی استری ، گروه های هیدروکسیل ، گروه های الکی و گروه های الکنی است . اما در فرمول مولکولی ویتامین C اثری از گروه های کربوکسیل اسید ها و اسیدهای آلی یافت نمی شود .

اما خاصیت اسیدی ویتامین سی به دلیل سیستم مزدوج است و پیوند های دو گانه کربن – کربن – اکسیژن است که روی اکسیژن ایجاد بار منفی کرده . و بار منفی اکسیژن را روی گروه هیدروکسیل پجش می کنند .و ایجاد سه ساختار رزونانسی می کنند . به همین دلیل به مولکول ویتامین C خاصیت اسیدی داده می شود .

ویتامین سی در مجاورت با هوای آزاد به در بازه زمانی کوتاه از بین می رود و با ترکیب با اکسیژن به C6H6O6 تبدیل شده . که می توان از آن به عنوان یک ماده اکسید و سمی یاد کرد .

 

فواید ویتامین C :

 • تقویت دستگاه ایمنی بدن :

ویتامین ث با توجه به اینکه به عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته می شود . از نفوذ رادیکال های آزاد به انواع سلول ها و بافت های بدن جلوگیری می کند و نمی گذارد این رادیکال ها به سلول ها و بافت های بدن آسیب برسانند . به همین دلیل اولین ویژگی ویتامین ث را می توان تقویت دستگاه ایمنی بدن معرفی کرد.

 • جلوگیری از آسیب دیدگی پوست :

این ویتامین به دلیل جلوگیری از انواع رادیکال ها می تواند پوست بدن و صورت هر انسانی را در برابر اشعه های ماورای بنفش نور خورشید حفظ نکند . و نگذارد تا این نوع اشعه آثار مخربی به پوست وارد کنند . به همین دلیل است که گفته می شود . ویتامین ث برای جلوگیری از آسیب دیدگی پوست نقش زیادی را ایفا می کند .

 • استحکام دندان و لثه:

ویتامین ث قدرت ایجاد استحکام در لثه ها و دندان را دارد . به صورتی که در صورت کمبود ویتامین C دندان ها و لثه های فردی با آسیب های جدی روبه رو خواهند شد .

 • سازنده کلاژن ، نگهدارنده اعضای بدن در کنار یکدیگر :

کلاژن به عنوان قوی ترین بخش بافت پیوندی در تمامی اعضای بدن شناخته شده است . و نکته جالب این است .که ویتامین C باعث ساخت این بافت قوی در بدن می شود . به صورتی دیگر می توان گفت که کلاژن بافتی است . که تمامی اعضای بدن را در کنار یکدیگر نگه می دارد . و ویتامین ث عامل ایجاد این بافت است . پس در نهایت ویتامین ث به عنوان عامل نگه دارنده اعضای بدن در کنار هم شناخته می شود .

 • بالا بودن کلسترول

ویتامین ث تاثیر بسیاری بالایی بر بالا بودن کلسترون خود البته در حد طبیعی دارد . به صورتی که اگر بدن شخصی با کمبود ویتامین ث رو به رو باشد . به راحتی می توان گفت یکی از نشانه های او افت کلسترول در بدن است .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

 • ایجاد لخته خونی در بدن :

ویتامین ث به عنوان یکی از عامل های اصلی ایجاد لخته های خونی شناخته می شود . لخته های خونی قطعا وجود حیاتی در بدن دارند . توجه کنید اگر بدن شما زخم شود . و خونریزی شدید داشته باشید . اما بدن شما قادر به ایجاد لخته خونی نباشد . خونریزی بدن شما بدون هیچگونه وقفه ای ادامه خواهد داشت تا جایی که خون در بدن شما کم باشد . شما به مرگ محکوم شوید . پس پیسنهاد می شود برای ایجاد لخته های خونی در بدن حتما مصرف ویتامین ث را فراموش نکنید .

 • تاثیر در سرماخوردگی

همه مردم این تفکر را دارند که ویتامین ث می تواند از بروز بیماری سرما خوردگی در بدن جلوگیری کند . اما اینگونه نیست . این ویتامین تنها می تواند بدن را به گونه ای در مقابل بیماری مقاوم کند . که طول بیماری در بدن انسان کوتاه تر باشد . و بیماری برای بدن انسان عوارض کتری را رقم بزند . اما می توان گفت اگر شما با کمبود ویتامین ث در بدن خود مواجه باشید . بیماری در شما تا حد زیادی عوارش خود را نمایان می کند .

 • بالا رفتن آهن بدن

ویتامین ث می تواند باعث بالا رفتن آهن در بدن شود . توجه داشته باشید اگر شما در بدن خود با کمبود آهن رو به رو هستید . تنها مصرف قرص آهن یا غذاهایی که دارای آهن هستند برای شما کافی نیست .

زیرا این موارد به بدن شما آهن را وارد می کنند . اما آهن برای جذب شدن توسط به بدن شما به ویتامین ث نیازمند است . و در صورت نبود ویتامین ث در بدن شما جذب نمی شود . و شما نه تنها با کمبود ویتامین سی بلکه با کمبود آهن نیز رو به رو خواهید بود .

 • کاهش احتمال سکته مغزی :

ویتامین ث می تواند باعث کاهش سکته در افراد شود . طبق اطلاعاتی که به دست آمده است . گفته می شود . در افراد سیگاری این ویتامین باعث 70 درصد احتمال کاهش سکته مغزی و در افراد غیر سیگاری تا 30 درصد احتمال کاهش سکته مغزی را رقم بزند . زیرا سلول هایی که باعث سکته مغزی می شوند در اثر بالایی از فشار اکسیدی هستند .

اما ویتامین ث می تواند تا حد بالایی این فشار را بر سلول های مختلف کاهش بدهد . البته بسیاری از محققان پیشنهاد می کنند تا ویتامین ث را بر اثر مصرف طبیعی در بدن انسان باید وجود داشته باشد . زیرا در این صورت می تواند تاثیر بسیار بالا تری بر سلول ها بگذارد .

 • تراکم استخوان

ویتامین ث توانایی اثر گذاری بسیار بالایی در تراکم هرچه بیشتر استخوان های بدن انسان دارد . و هرچه بتوانید ویتامین ث را بدن خود از طریق جذب طبیعی کسب کنید . این اثر رسانی بسیار بیشتر و بیشتر خواهد بود . کسانی که تراکم استخوان کمی دارند . مطمن باشند با مصرف ویتامین ث یا به صورت مکمل یا به صورت طبیعی این مشکل در بدن آنها به صورت کامل برطرف خواهد شد .

 • کاهش رشد سرطان

در یک پژوهش محققان توانستند به اثر معجزه آسایی از ویتامین ث در بیماری که دچار سرطان هستند برسند . در این پژوهش گفته شده اگر به افرادی که دچار سرطان هستند . مقدار بسیار زیادی ویتامین ث تزریق شود . این مقدار ویتامین ث می تواند باعث شود . تا فرایند رشد سرطان در بدن بیمار متوقف شود .

تا به حال درمانی برای سرطان کشف نشده است . اما حجم بالای ویتامین ث توانسته این بیماری را برای ادامه فرایند خود زمین بزند . البته گفته می شود تزریق ویتامین ث حداقل توانسته نصف این فرایند را کنترل کند .

این پژوهش اولین بار بر روی موش هایی انجام شد که دارای تومور بودند . پس از اینکه مقدار زیادی از این ویتامین بر آنها تزریق شد . فرایند رشد تومور تا حد نصف متوقف شد و رشد نیافت .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

 • جلوگیری از عوامل اکسید کننده سلول

ویتامین ث می تواند از اکسید شدن غشاء سلولی سلول های چرب جلوگیری کند  . اکسید شدن این سلول ها باعث می شود تا در هر سلول ماده ژنتیکی در سلول به وجود بیاید که باعث سرطان در سلول شود . به صورتی دیگر می توان گفت مصرف ویتامین ث می تواند از عوامل اکسید کننده در سلول ها جلوگیری کند . تا این سلول ها به صورتی عادی بتوانند به زندگی خود ادامه بدهند .

 • جلوگیری از بیماری های قلبی :

ویتامین ث برای افرادی که دارای بیماری های قلبی به صورت کامل تجویز شده است . توجه داشته باشید اگر شما دارای بیماری قلبی هستید توصیه می شود . هتما از ویتامین ث برای نجات از این بیماری و آسان سازی گذراندن دوران بیماری خود استفاده کنید .

زیرا در صورتی که بدن شما با کمبود ویتامین ث روبه رو باشد باعث تصلب شریان شده و در نهایت سفتی و خشکی رگ ها را در بیماران به وجود می آورد . و قطعا این وضعیت برای بیماران قلبی بسیار خطرناک تر از افراد عادی خواهد بود . تا حدی که کمبود ویتامین ث در بدن آنها می تواند با درد فراوان و در نهایت مرگ آنها رو به رو شود.

 • کم کردن ناباروری :

در مردان کمبود ویتامین ث می تواند باعث ناباروری آنها شود . زیرا کمبود ویتامین ث در بدن مردان باعث می شود تا اسپرم های مردان بهم چسبیده باشد . و در نهایت باروری آنها تا حد بالایی به خطر بیفتد .

 • مزیتی برای مادران

خانم هایی که بچه دار هستند و به عنوان یک مادر شیر ده هستند باید حتما از مقادیر بالایی از ویتامین ث استفاده کنند .زیرا در شیر مادران مقدار بسیار بالایی ویتامین ث وجود دارد . و در صورتی که مادران از ویتامین ث موجود در مکمل ها یا مواد طبیعی استفاده نکنند . با کمبود فراوان ویتامین ث و در نهایت کمبود ویتاین ث در شیر خود روبه رو خواهند شد .

 • بهبود پوست و کاهش چین و چروک :

طبق مطالعاتی که انجام شده گفته می شود . در سن 40 تا 74 سالگی در خانم هایی که ویتامین C بیشتری دریافت می کنند . اینکه در پوست آنها خشکی یا چین و چروک پدید بیاید . بسیار کمتر از دیگر افراد است . زیرا این ویتامین می تواند پوست را از فرایند پیری به صورت خودکار نجات بدهد .

همچنین از این ویتامین برای تولید پروتئین در بدن استفاده می شود و پروتئین نیز در ساختار پوست نقش ویژه ای را ایفا می کند . همچنین می تواند در ساخت تاندون ها ، رباط ها ، رگ های خونی که برای بهبود انواع زخم تاثیر بالایی دارد . به کار گرفته می شود .

 • بهبود مواد معدنی :

برای اینکه بدن شما بتواند مواد غذایی مورد نیازش را بهتر دریافت کند و نسبت به این مواد غذایی عملکر مناسبی از خود نشان دهد . سیستم گوارش شما باید بتواند این نوع از مواد غذایی را از انواع سبزیجات ، میوه ها و غذاهایی که مصرف می کنید یا حتی قرص هایی که به عنوان مکمل مصرف می کنید به دست آورد تا بدن شما بتواند در جریان خود این مواد را به جذب برساند .

پس از اینکه مواد توانستند در جریان خون شما به جذب برسند . سلول های بدن شما این ویتامین را دریافت کرده .و بدنتان کم کم می تواند تورم را کاهش دهد و در نهایت باعث بهبود بیماری های شما شود . ویتامین C در اینجا نقش بسیار مهمی دارد . زیرا می تواند به جذب این مواد معدنی در بدن بسیار کمک کند . برای مثال هنگامی که بزرگسالان و کودکان ویتامین C بالا دریافت کنند . می توانند مقدار بسیار بالایی آهن نیز برای بدن خود دریافت کنند .

 • کاهش خطر ابتلا به نقرس :

نقرس را می توان یک بیماری بسیار دردناک برای مفاصل دانست . به صورتی که در شصت پا به دلیل بالا بودن اسیداوریک و در مفاصل به دلیل به وجود آمدن کریستال درد و تورم را به وجود می آورد . اما مصرف ویتامین ث می تواند از ابتلا این بیماری به صورت بالا جلوگیری کند . تحقیقات نشان داده است . اگر مردان بالای 40 سال  به صورت روزانه بتوانند 1500 میلی گرم ویتامین C دریافت کنند . خطر ابتلا نقرس در آنها تا 50 درصد کاهش پیدا می کند .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

 • بهبود عملکرد های فیزیکی :

هنگامی که شما در برنامه غذایی خود از ویتامین C  استفاده کنید . عملکرد فیزیکی بدن شما بسیار بهتر و ماهیچه های بدن شما تقویت می شوند . البته توجه داشته باشید درست است که این ویژگی برای افراد مسن بیشتر از افراد جوان صدق می کند . اما افراد جوان نیز باید با استفاده از ویتامین ث تاثیر بسیار بالایی بر روی عملکرد خود دیده اند . و مصرف آن برای افراد جوان نیز پیشنهاد می شود .

زیرا ویتامین ث در حین انجام کارهای مختلف باعث می شود تا بدن شما بتواند مقدار بالایی اکسیژن دریافت کند .و از عفونت های تنفسی فوقانی در شما جلوگیری می کند . در نهیت می توان گفت این ویتامین با عملکرد خود به عملکرد ریه ها و مجاری تنفسی به حد بالایی بهبود می بخشد .

 

 

کمبود ویتامین C :

مقدار مصرف دقیق ویتامین C  برای هر فرد در یک روز 60 میلی گرم توصیه شده است . هنگامی که شما در طول یک ماه مقادیر کمتر از مقدار مورد نیاز بدن خود ویتامین C دریافت کنید . بدن شما با کاهش ویتامین C  و در نهایت کمبود ویتامین C روبه رو می شود .

درست است که کمبود ویتامین C تنها به عنوان یک کلمه به نظر می رسد اما عواملی که در پی خود دارد . غیر قابل باور است . که ما به قسمتی از آنها در مطلب زیر برای آگاهی بیشتر شما اشاره خواهیم کرد .

 

نتایج کمبود ویتامین C  :

 • بیماری اسکروی :

کمبود ویتامین C در بدن شما می تواند باعث بیماری اسکروی شود . بیماری اسکروی یک بیماری خطرناک است . که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از این بیماری این اسم را در اینترنت سرچ کنید تا طالاعات بسیاری در اختیار شما از این بیماری قرار بگیرد. اما به صورت کلی می توان گفت این بیماری یک بیماری خونی در بدن است . که تنها در صورت کمبود ویتامین ث به وجود خواهد آمد .

این بیماری در شما باعث احساس خستگی در شما می شود . و با تاثیر گذاری روی استخوان ها و ماهیچه های شما باعث احساس درماندگی روی شما می شود . و در نهایت با نبود ویتامین ث سیستم ایمنی بدن شما را شما را ضعیف می کند . البته این را به یاد داشته باشید که مقدار بسیار کمی ویتامین ث برای جلوگیری از این بیماری کافی است . به همین دلیل این بیماری امروزه بسیار کم دیده می شود .

از علائم این بیماری می توان به نشانه های زیر اشاره کرد :

کبودی سریع پوست ، التهاب لثه ها ، تورم لثه ها ، تاخیر در بهبود زخم ها ، خونریزی لثه ها ، خشکی و شکنندگی مو ، ایجاد نقطه های قرمز روی پوست . خونریزی دماغ ، بیماری های گوارشی مانند اسهال و بیماری های خودایمنی ، افزایش وزن به دلیل کند شدن متابولیسم ، تورم در مفاصل و مثل همیشه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن .

 • خونریزی لثه :

ویتامین سی به دلیل اینکه تاثیر بسیار بالایی بر روی لثه و دندان دارد . در صورت کمبود آن در بدن فرد با خونریزی لثه به مقدار بالا روبه رو خواهد شد . پس توصیه می شود اگر دارای نشانه هایی از خونریزی در لثه خود هستید حتما به افزایش ویتامین ث در بدنتان اقدام فرمایید .

 • ایجاد سرطان :

کمبود ویتامین ث در بدن هر فرد می تواند باعث شود تا رادیکال های آزاد یغنی همان مواد سرطان زایی مانند نیتریت که که در انواع مواد غذایی کنسروی و مواد غذایی مانند سوسیس و کالباس هستند در بدن هر فرد به مقدار بسیار زیاد برسد .

زیرا در صورتی که ویتامین ث بدن یک شخص به مقدار بالا باشد . ویتامین ث با بزاق دهان و مواد غذایی و همچنین شیره در نعده یک شخص ترکیب شده .وباعث از بین رفتن این نوع از رادیکال های آزاد سرطان زا می شود . اما باید توجه داشت که اگر به ترکیبات مواد غذایی که دارای رادیکال های ازاد هستند مواد جربی نیز اضافه شود . به هیچ عنون ویتامین ث چه در صورت کمبود چه غیره نمی تواند واکنشی از خود به نمایش بگذارد .

 • فشار خون بالا
 • بیماری کیسه صفرا
 • سکته مغزی
 • سرطان

 

افرادی که در معرض کمبود ویتامین C هستند ؟

از افرادی که در معرض ویتامین C هستند . درواقع می توان به تمامی افراد موجود در جهان اشاره کرد . اما بعضی از افراد هستند . که نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض خطر ویتامین C هستند از این افراد می توان به موارد بیان شده اشاره داشت .:

 • نوزادان در سال اول زندگی

اولین دسته افرادی که می توان آنها را صدر جدول کمبود ویتامین C دانست نوزادها در سال اول زندگی خود هستند . زیرا نوزاد ها در سال اول زندگی خود یا از شیر گاو یا از شیر تغلیظ شده یا از شیر مادر استفاده می کنند . اما باید توجه داشت . نوزادانی که برای تغذیه خود از شیر مادر استفاده می کنند . نسبت به نوزادانی که از شیر گاو یا شیر های تغلیظ شده کمتر در معرض کمبود ویتامین C قرار می گیرند .

 • افرادی که سوء تغدیه دارند .

از افرادی که دارای سوء تغذیه هستند .می توان به عنوان افراد اصلی لیست برای کمبود ویتامین C  نام برد. برای مثال اینگونه افراد می توان به افرادی همچون الکسیم ها ، افراد مسن ، افرادی که دارای بی اشتهایی زیاد هستند. و افرادی که دارای بیماری ایدز هستند اشاره کرد . این افراد به دلیل کمبود رسانایی مواد غذایی به بدنشان . ویتامین ث در حد بسیار کم به بدنشان می رسد . و در نهایت با کمبود ویتامین ث روبه رو می شوند .

 • دیابت تیپ یک :

افرادی که جز بیماران دیابت تیپ یک محسوب می شوند . احتمال بسیار بالایی را برای اینکه در بدن خود با کمبود ویتامین ق روبه رو شوند . تجربه می کنند . زیرا این افراد به دلیل دیابت نمی توانند ویتامین C را به صورت کامل برای بدن خود به جذب برسانند . و در نهایت در بدن خود با کمبود ویتامین C روبه رو می شوند .

 • افرادی که دارای بیماری روده کوچک هستند .

افرادی که دارای انواع بیماری های مربوط به روده کوچکشان هستند . بدون شک با احتمال بسیار بالا در لیست افرادی قرار می گیرند که می توانند در بدن خود کمبود ویتامین ث را تجربه کنند .

از این بیماری ها می توان به بیماری کرون ، سلیاک یا ویپل اشاره کرد . این افراد به دلیل بیماری که در روده کوچک خود دارند نمی توانند ویتامین ث را به صورت کامل در بدن خود جذب کنند . و در نهایت با کمبود ویتامین C در بدن خود روبه رو می شوند .

 • زنان باردار و شیرده :

در زنان باردار و شیرده احتمال اینکه مادر با کمبود ویتامین C در بدن خود رو به رو شود بسیار زیاد است . زیرا این مادر در شیر خو مقدار زیادی از ویتامین ث بدن خود وارد می کند . یا خانم هایی که باردار هستند .

مطمنا جنین برای ادامه دوره زندگی خود در شکم مادر از ویتامین C موجود در بدن مادر تغذیه می کند . و این باعث می شود . تا در نهایت خانم باردار یا شیرده در معرض کمبود ویتامین C  در بدن خود قرار بگیرد .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

 • بیماران تحت دیالیز :

افرادی که تحت درمان دیالیز هستند . باید بدانند نه تنها مجبور به تحمل این بیماری ناگوار در بدن خود خواهند بود بلکه به احتمال 80 در صد با کمبود ویتامین C نیز در بدن خود رو به رو خواهند شد .

پس بهتر است برای جلوگیری از این کمبود تا جایی که می توانند از غذاهایی که استفاده کنند که هم مناسب رژیم غذایی آنها باشد . هم کمبود ویتامین C را در بدن آنها بتواند جبران کند . همچنین اگر قادر به خوردن ویتامین ث به دلیل بیماری خود نیستند . می توانند از ویتامین C تزریقی برای بدن خود جبران کنند .

 • بیماران مبتلا به تیرتوکسیوز

بیمارانی که از بیماری ناگوار در زندگی خود رنج می برند بهتر است به منابع تغذیه ای که دارای ویتامین ث باشند رو بیاورند . زیرا این نوع بیماری برای بدن بیمار کمبود ویتامین ث را به صورت ناچار رقم خواهد زد.

 • سیگاری ها :

افرادی که از سیگار استفاده می کنند . به دلیل مواد شیمیایی موجود در سیگار و تاثیر بالای آن بر روی بدن با کمبود ویتامین ث در بدن خود رو به رو می شوند . پس به صورت منطقی اولین راه حل برای این افراد ترک سیگار خواهد بود زیرا کمبود ویتامین C را می توان تنها بخش کوچکی از ضرر و زیان سیگار دانست .

اما اگر این افراد قادر و توانا به ترک سیگار نیستند . بهتر است برای درمان خود از منابع مغذی ویتامین C  استفاده کنند . همچنین می توانند . از مکمل های ویتامین ز نیز بهر بگیرند .

 • افرادی که مبتلا به اختلالات انباشت آهن در بدن خود هستند .

هنگامی که به افراد مختلف که دارای بیماری هایی هستند که منجر به اختلالات انباشت آهن در بدن آنها می شود . نوجه می کنیم متوجه می شویم تمامی این افراد از کمبود ویتامین C در بدن خود روبه رو هستند . و از آن رنج می برند .

زیرا ویتامین ث در بدن انسان ها باعث جذب اهن می شود . و هنگامی که ویتامین ث برای انباشت حجم بسیار بالایی از اهن در بدن مصرف شود قطعا بدن فرد بیمار ویتامین سی معمول خود را از دست داده . و با کمبود ویتامین سی در بدن خود رو به رو می شود .

 • مبتلا به سوء تغدیه :

همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد افرادی که دارای سوء تغذیه هستند قطعا از کمبود ویتامین C  در بدن خود نیز برخوردارند اند . اما برای اینکه آگاهی بیشتری نسبت به موارد سوء تغذیه داشته باشید . صحیح دانستم تا شما را با دسته دیگری از افراد مبتلا به سوء تغذیه یعنی افرادی که معتاد به مصرف مواد مخدر ، افرادی مه معتاد به مصرف الکل ، افراد مسن ، و همچنین افرادی که دارای بیماری های ذهنی هستند . آشنا کنم .

زیرا این افراد به دلیل زیاد بودن سن . یا بیماری که به آن مبتلا هستند . نمی توانند به صورت خوب ویتامین سی را جدب کنند . در صورت جذب هم . ممکن است به دلیل مواد شیمیایی موجود در بدنشان . ویتامین سی از بین برود.

 

مصرف بیش از اندازه ویتامین C :

ویتامین C  را می توان جز ویتامین هایی دانست که توانایی دفع اضافه خود را از راه ادرار دارد . اما باید توجه کنید . اگر شما به مقدار بسیار زیادی ویتامین C  مصرف کنید امکان دارد تا مصرف بالای این ویتامین باعث بالا رفتن تکرار ادرار ، اسهال و سنگ کلیه شود . زیرا بدن مجبور است برای دفع ویتامین C اضافی موجود در بدن شما بارها و بارها عمل ادرار انجام دهد و در نهایت شما با بیماری اسهال یا سنگ کلیه در بدن خود رو به رو می شوید .

همچنین باید دقت فرمایید که اگر شما این ویتامین را به صورت دارو زیاد مصرف کنید . می تواند بر اختلالات گوارشی شما تاثیر بالایی بگذارد . همچنین در بدن شما مصرف بالای ویتامین C می تواند باعث خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری شما . و اعتیاد بدن شما به مقدار بسیار زیادی از این دارو بشود . به صورتی که اگر این دارو را مصرف نکنید . در بدن خود احساس کمبود داشته باشید .

 

منابع ویتامین C :

بهتر است بدانید که بیشتر جانداران موجود در جهان خودشان قادر به ساخت ویتامین سی در بدنشان هستند . اما جاندارانی مثل انسان از گونه ای هستند که نمی توانند ویتامین سی را در بدن خود بسازند . برای به دست آوردن ویتامین مجبور به استفاده از مواد غذایی و منابع مغذی ویتامین سی متفاوت هستند .

برای به دست آوردن ویتامین سی می توان از منابع گیاهی و منابع جانوری استفاده کرد اما افرادی که قادر به تهیه منابع جانوری یا منابع گیاهی فراوان برای تامین این ویتامین نیستند . می توانند از قرص ها و مکمل های ویتامین سی برای تامین نیاز های خود بهره ببرند .

از بیشترین منابعی که دارای ویتامین سی هستند . می توان به مواردی زیر اشاره داشت .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

منابعی که دارای بیشترین مقادیر ویتامین C هستند :

فلفل تند ، توت فرنگی ، گریب فروت ، کلم برولکی ، گوجه فرنگی ، لیمو ، انبه ، گل کلم ،هندوانه ، اسفناج ، سیب زمینی ، کلم ، نارنگی ، مرکبات ، کیوی ، و حتی می توان به دیگر میوه ها و سبزیجات چشم بسته به عنوان منبعی برای تامین ویتامین سی اشاره کرد .

و اما از منابع جانوری ویتامین سی باید به اولین چیزی که می توان اشاره کرد جیگر است . جسگر به نوان غنی ترین منبع ویتامین سی برای منابع جانوری است .

برای نوزادان شیر خوار باید گفت بهترین منبع ویتامین سی شیر مادر است . زیرا شیر مادران تا مقدار بسیار بالایی غنی شده از ویتامین سی است .

و اما در بین سبزیجات خاص ، لازم به ذکر است که گفته شود . تمامی سبزیجات موجود همانطور گفته شد دارای مقادیر بالایی از ویتامین سی هستند . اما اگر به دنبال منابعی هستید که مقدار بیشتری ویتامین سی داشته باشد می توانید از سبزیجاتی استفاده کنید . که نسبت به دیگر سبزیجات از برگ های تیره تری برخوردار است .

زیرا این سبزیجات نسبت به دیگر سبزیجات از 2 برابر ویتامین سی برخوردار است . و اما به عنوان غنی ترین سبزی از ویتامین سی قطعا باید به جعفری اشاره داشت . زیرا جعفری شش تا هفت برابر بیشتر هر سبزی دیگری غنی شده از ویتامین سی است .

# ؟

 • نگهداری طولانی مدت در یخچال :

هنگامی که شما مواد غذایی مختلف خود را برای طولانی مدت در یخچال نگه دارید خوب قطعا این عمل باعث می شود . تا مقادیری از ویتامین سی که در این منابع وجود دارند . به صورت کامل از بین بروند .

 • پختن

همچنین اگر شما برای مصرف غذا خود که دارای منابع بسیاری از ویتامین سی است . اقدام به پختن کنید مطمن باشید تمامی مقدار ویتامین سی موجود در غذای شما از بین رفته است . زیرا ویتامین سی در برابر حرارت خاصیت خود را به صورت کامل از دست می دهد . برای مثال شما از یک گوجه فرنگی که به عنوان یکی از غنی ترین منابع ویتامین سی به شمار می رود می خواهید استفاده کنید .

خوب مطمن  باشید بهترین راه استفاده از گوجه فرنگی به عنوان یک منبع برای جذب ویتامین سی خوردن آن به صورت خام است . زیرا اگر شما این گوجه فرنگی را در یک غذا سرخ کنید . یا بپزید شاید گوجه فرنگی هنوز مقادیری از خاصیت های خودش را داشته باشد . اما هیچگونه ویتامین سی در آن بافت نخواهد شد.

 • نور خورشید :

خوب از عواملی دیگری که می توانند باعث از بین رفتن ویتامین سی در غذا شوند می توان به نور مستقیم خورشید اساره داشت . زیرا این نور دارای حرارت بسیار بالا و دارای اشعه هایی است . که با برخورد به غذای شما تمامی ویتامین سی موجود در آن را از بین برده . و شاید شما هرگز با نگاه به غذای خود به عنوان یک غذای خام متوجه این موضوع نشوید .  البته این خیلی هم از نظر به دور نیست .

زیرا در اولین عواملی که باعث از بین رفتن ویتامین سی در مواد غذایی می شود به گرما و حرارت اشاره کردیم . فرقی نمی کند که این حرارت از حرارت پختن غذا باشد یا از حرارت حاصل از نور خورشید یا حرارت هوای موجود در اطراف مواد غذایی . زیرا در هر صورت حرارت حرارت است . و حرارت نیز به عنوان نابود کننده اصلی ویتامسن سی شناخته شده است .

 • دخانیات :

توجه بسیار کنید . افرادی که اعتیاد به مصرف سیگار به صورت بالا دارند . در 90 درصد مواقع این افراد مشمول به کمبود ویتامین سی در بدن خود هستند . زیرا مواد شیمیایی سیگار در بدن انسان به گونه ای عمل می کنند . که نمامی ویتامین سی  بدن را از بین می برد . به همین دلیل است که به افراد سیگاری پشنهاد می شود تا برای درمان کمبود ویتامین سی خود از منابع بیشتر یا قرص ویتامین سی حتما استفاده کنند .

 • تجزیه :

توجه داشته باشید . بعضی از افراد با توجه به اینکه امروزه بیشتر مواد غذایی را می توان برای طولانی مدت در فریزر نگه داشت . مواد غذایی خود را برای 6 ماه یا حتی بیشتر در فریزر برای استفاده نگه داری می کنند . و تصور دارند . که این مواد غذایی بعد از این مدت طولانی هنوز غنی از مواد مغذی و ویتامین هاست . اما این گونه نیست .

نمی توانم درباره دیگر مواد مغذی و ویتامین ها نظر بدهم . اما می توانم بگویم که ویتامین سی اگر بیشتر 3 ماه در فریزر نگهداری شود به صورت کامل اثر خود را از دست داده و تجزیه می شود . این بازه زمانی می تواند بین 3 تا 6 ماه باشد . اما بازهم می توان گفت بعد از 3 ماه از مواد غذایی فریز شده خود به عنوان یک منبع ویتامین سی قطع امید کنید .

 

مقادیر ویتامین C در هر منبع غذایی :

 

منابع گیاهی :

100 گرم کاکادوپلام            3100 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم کامو کامو            2800 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم میوه گل رز          2000 میلی گرم ویتامین سی

100گرم آسرولا                 1600 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم عناب                  690  میلی گرم ویتامین سی

100گرم انگور هندی           445 میلی گرم ویتامین سی

100گرم باوباب                 400 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم فلفل قرمز            190 میلی گرم ویتامین سی

100گرم جعفری                130 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم کیوی                 105 میلی گرم ویتامین سی

100گرم گواوا                  100 میلی گرم ویتامین سی

100گرم کلم بروکلی           90 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم تمشک قرمز         80 میلی گرم ویتامین سی

100گرم لیچی                   70 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم تمشک قطبی         60 میلی گرم ویتامین سی

100گرم خرمالو                60 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم انبه هندی            60 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم توت فرنگی         60 میلی گرم ویتامین سی

100گرم پرتقال                 50 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم لیمو شیرین          40 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم خرما کهنه           65 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم گل کلم               45 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم سیر                  31 میلی گرم ویتامین سی

100گرم گریپ فروت         30 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم تمشک               30 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم نارنگی              30 میلی گرم ویتامین سی

100گرم مارنگی ماندارین    30 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم اسفناج               30 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم کلم نارس سبز      30 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم لیمو ترش           30 میلی گرم ویتامین سی

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

منابع گیاهی کمتر از 30 میلی گرم:

100 گرم انبه                  28 میلی گرم ویتامین سی

100گرم توت سیاه            21 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم سیب زمینی        20 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم طالبی              20 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم زغالخته           10 گرم ویتامین سی

100گرم گوجه فرنگی      10 میلی گرم ویتامین سی

100 گرم آناناس             10 میلی گرم ویتامین سی

100گرم پاپااو               10میلی گرم ویتامین سی

100گرم انگور              10 میلی گرم ویتامین سی

100گرم  زرد آلو           10میلی گرم ویتامین سی

100گرم آلو برقانی         10میلی گرم ویتامین سی

100گرم هندوانه            10میلی گرم ویتامین سی

100گرم موز               9میلی گرم ویتامین سی

100گرم هویج             9میلی گرم ویتامین سی

100گرم شفتالو            8میلی گرم ویتامین سی

100گرم سیب             7میلی گرم ویتامین سی

100گرم چغندر           5میلی گرم ویتامین سی

100گرم گلابی            4میلی گرم ویتامین سی

100گرم کاهو             3میلی گرم ویتامین سی

100گرم خیار             3میلی گرم ویتامین سی

100گرم بادمجان         2میلی گرم ویتامین سی

100گرم ازگیل           0.3 میلی گرم ویتامین سی

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

منابع جانوری :

100گرم جگر گوساله  (خام )                                37میلی گرم ویتامین سی

100گرم صدف خوراکی (خام )                             30 میلی گرم ویتامین سی

100گرم مغز بره (پخته)                                      17 میلی گرم ویتامین سی

100گرم جگر مرغ (پخته )                                   13میلی گرم ویتامین سی

100گرم جگر بره  (سرخ شده )                             13میلی گرم ویتامین سی

100گرم قلب بره  (کباب شده )                              11میلی گرم ویتامین سی

100گرم زبان بره (نیم پز )                                  6  میلی گرم ویتامین سی

100گرم شیر بز ( تازه )                                     2  میلی گرم ویتامین سی

100گرم شیر گاو(تازه )                                     13 میلی گرم ویتامین سی

 

 

ویتامین C یک نوع انتی اکسیدان :

ویتامین ث را می توان به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن معرفی کرد . که کارایی خود را محافظت سلول های بدن در برابر آسیب هایی که ممکن است مواد شیمیایی متفاوت و مضر از طرف رادیکال های آزاد میرسد .معرفی کرده است .

این رادیکال ها در اثر انواع مختلفی از محرک ها قبیل سوخت و ساز های درون سلولی ، آلودگی هوا ، اشعه های ماوراء ، سیگار کشیدن و… به وجود می آیند و بسیار خطرناک هستند . به صورتی که می توان آسیب های این رادیکال های آزاد را برای به عنوان یک ماده سرطان زا معرفی کرد .

اما نکته مهم این است . که ویتامین ث می تواند به سادگی از بدن در برابر این رادیکال های آزاد محافظت کند . حتی می توان گفت این ویتامین نسبت به ویتامین E  و ویتامین A عملکرد بهتری را برای بدن به صورت آنتی اکسیدان ایفا می کند .

 

ویتامین C به مقدار فراوان برای جلوگیری از سرماخوردگی :

طبق تحقیقاتی که انجام شده است گفته می شود مصرف مقادیر بالای ویتامین ث می تواند باعث شود افرادی که در مراحل اولیه سرماخوردگی هستند . از ادامه این فرایند نجات پیدا کنند . و جلوی سرماخوردگی آنها در مراحل اولیه بیماری خود گرفته شود .

اما نکته مورد نظر افرادی هستند که می توانند از این موضوع بهره مند شوند  . زیرا تمامی افراد قادر به جلوگیری از سرماخوردگی با استفاده از مقدار بالای ویتامین ث نیستند .

بلکه افرادی همچون ورزشکاران که فعالیت بدنی بسیار بالایی دارند . یا سربازان از این مزیت مقدار زیاد ویتامین ث بهره مند می شوند زیرا تمرینات سختی بر روی بدن خود انجام میدهند و می توانند سرماخوردگی را در مراحل اولیه خود در بدنشان متوقف کنند.

این میزان ویتامین ث برای متوقف کردن سرماخوردگی در بدن 1000 میلی گرم معرفی شده است . که می توان برای تامین آن از قرص های مکمل ویتامین ث یا قرص های جوشان ویتامین ث استفاده کرد . البته به یاد داشته باشید که همیشه پیشنهاد می شود ویتامین را از منابع طبیعی به جای قرص ها و مکمل ها تامین کنید .

چگونه از سبزیجات و میوه ها بیشترین مقدار ویتامین C را دریافت کنیم ؟

برای اینکه بتوانیم ویتامین C را از میوه ها و سبزیجات به بالا ترین مقدار دریافت کنیم . باید پس از اینکه یک میوه یا یک سبزی را قاچ کردیم بلافاصله در کوتاه ترین زمان آن را خورده و به مصرف برسانیم . همچنین اگر قسط به پختن میوه ها . سبزیجات دارید . آنها را بخارپز کنید . تا مقدار کمتری از ویتامین در آنها از بین برود . همچنین دقت داشته باشید باهترین منبع برای ویتامین C میوه ها و سبزیجات ارگانیگ هستند .

ویتامین C ویتامین ث ویتامین سی

برای هر فرد چه میزان مصرف ویتامین C  درست است ؟

برای نوزدان :

0 تا 6 ماه  : 40 میلی گرم به صورت روزانه

7 تا 12 ماه : 50 میلی گرم به صورت روزانه

برای کودکان :

1 تا 3 سال : 15 میلی گرم به صورت روزانه

4 تا 8 سال : 25 میلی گرم به صورت روزانه

9 تا 13 سال : 45 میلی گرم به صورت روزانه

برای جوانان :

دختران 14 تا 18 سال : 65 میلی گرم به ثورت روزانه

جوانان باردار : 80 میلی گرم به صورت روزانه

زنان شیرده : 115 میلی گرم به صورت روزانه

پسران 14 تا 18 سال : 75 میلی گرم به صورت روزانه

برای بزرگسالان :

مردان بالای 19 سال : 90 میلی گرم به صورت روزانه

زنان بالای 19 سال : 75 میلی گرم به صورت روزانه

زنان باردار : 85 میلی گرم به صورت روزانه

زنان شیرده : 120 میلی گرم به صورت روزانه

برای افرادی که سیگار می کشند . یا افرادی در معرض دود سیگار قرار می گیرند باید میزان ویتامین دریافتی به صورت روزانه 35 میلی گرم افزایش پیدا کند .

http://https://www.uomi.ir/zahra-mohammadi/10-%d8%b3%d8%a8%d8%b2%d9%8a-%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%b1-%d9%88-%d9%81%d9%88%d8%a7%d9%8a%d8%af-%d8%a2%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%8a-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85/http://www.uomi.ir/sara/%d9%88%db%8c%d8%…9%86%db%8c%d8%af/


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

8

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like