فضا و رمز و رموز آن: 60 راز درباره فضا

فضا از تریلیون ها اجرام متفاوت ساخته شده است .که در میلیارد ها کهکشان وجود دارند .که حتی تفکر به این موضوع برای انسان غیر قابل درک و بسیار شگفت انگیز است . زیرا این اجرام دارای شگفتب بالایی هستند .، چیز هایی که حتی انسان ها تا به حال درباره انها نشنیده اند .و آنها را جالب می دانند اما آنها حقایقی هستند .خیره کننده که به مرور زمان هر روز بیشتر از دیروز در حال کشف می شوند . و در این مقاله به 60 مورد  از آنها اشاره خواهیم کرد20 min


9
فضا

فضا و رمز و رموز آن: 60 راز درباره فضا

 

60 راز درباره فضا :

 

فضا از تریلیون ها اجرام متفاوت ساخته شده است .که در میلیارد ها کهکشان وجود دارند .که حتی تفکر به این موضوع برای انسان غیر قابل درک و بسیار شگفت انگیز است . زیرا این اجرام دارای شگفتب بالایی هستند .، چیز هایی که حتی انسان ها تا به حال درباره انها نشنیده اند .و آنها را جالب می دانند اما آنها حقایقی هستند .خیره کننده که به مرور زمان هر روز بیشتر از دیروز در حال کشف می شوند . و در این مقاله به 60 مورد  از آنها اشاره خواهیم کرد :

 

1 ــ سکوت :

 

در فضا سکوت حاکم است و هیچ صدایی وجود ندارد . زیرا در فضا واسطه و راهیی برای شنیده شدن صدا وجود ندارد . فضانوردانی که قصد برقراری ارتباط با مقصد خود را دارند . برای ایجاد صدا از رادیوهای برقراری ارتباط در فضا استفاده می کنند . این رادیو ها به صورتی طراحی شده اند که قادر به مبادله امواج رادیویی در فضا یعنی ارسال و دریافت هستند .

فضا

 

2 ــ سیاره ای با دمای 450 سانتی گراد :

در منظومه شمسی سیاره ونوس را می توان گرم ترین سیاره موجود با دمای 450 سانتی گراد دانست . با این وجود که عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید در منظومه شمسی است اما دمای عطارد نسبت به ونوس پایین تر است .و ونوس به عنوان گرم ترین سیاره شناخته شده است . زیرا در سیاره عطارد اتمسفر وجود ندارد و این باعث می شود تا دمای هوا دچار نوسان شود و به بالاترین دمای خود نرسد .

ونوس و فضا

 

3 ــ امکان زندگی در مریخ :

در منظومه شمسی تنها سیاره ای که امکان زندگی انسان ها به جز سیاره زمین فراهم کرده .سیاره مریخ است . در واقع می توان گفت مریخ نسبت به بقیه سیاره به جز زمین برای زندگی انسان ها مهمان پذیر تر است . این استدلال را می توان نتیجه کشف ناسا در سال 1986 دانست . این سازمان در صخره های سیاره مریخ فسیل هایی را کشف کرد که نشان از زندگی موجودات زنده میکروسکوپی را در مریخ می داد . و می توان آن را به عنوان شروعی  برای زندگی انسان ها روی آن این سیاره دانست .

مریخ و فضا

4 ــ ستاره های نامحدود :

هیچ فردی تا به حال نتوانسته کشف کند .که چند ستاره در فضا وجود دارد . وسعت بسیار بالای فضا به گونه ای است . این پیش بینی را غیر ممکن کرده است . بالا ترین کشف اخترشناسان جهان درباره ستاره ها در حیطه کهکشان راه شیری تنها صورت گرفته است . به گفته این ستاره شناسان در کهکشان راه شیری بین 200 تا 400 میلیارد ستاره وجود دارد. که هنوز هم به عنوان یک تخمین تنها در نظر گرفته شده است . با توجه به اینکه کهکشان راه شیری تنها یک کهکشان از میلیارد ها کهکشان موجود در فضا است . می توان به این نتیجه رسید که به طور حتم اندازه گیری ستاره های موجود در جهان غیر قابل شمارش است .

ستاره های نا محدودو فضا

 

5 ــ هالی 2061

ستاره دنباله دار هالی  را می توان کشف ادموند هالی در سال 1705 دانست که به دلیل کشف ویژه این فرد اسم او روی این ستاره گذاشته شد . این دنباله در هر 75 سال یا 76 سال یک بار از زمین رد می شود . و قادر به دیده شدن است . طبق آمار ها آخرین بار این هالی در سال 1986 دیده شده است . و سری بعدی که هالی قادر به دیدن خواهد بود به صورت تقریبی سال 2061 تخمین زده شده است .

هالی و فضا

 

6 ــ لباس 12 میلیون دلاری :

در سازمان ناسا هر دیت لباس فضانوردی کامل که شامل کوله پشتی و کنترل نیز باشد 12 میلیون دلار تلقی شده است که گفته می شود 70 در صد این هزینه صرف تشکیلات کوله پشتی و کنترل در این لباس است .

لباس 12 میلیون دلاری و فضا

7 ــ ستاره های نوترون :

ستاره های نوترون قادر به 600 بار چرخیدن در ثانیه هستند . این ستاره ها را می توان متراکم ترین و باریک ترین ستاره های موجود در تمامی فضا که تا به حال شناخته شده است دانست . این ستاره ها دارای شعاع به اندازه ده کیلومتر هستند. اما توده نهفته شده در این ده کیلومتر چنیدین برابر توده خورشید است . دلیل چرخش بالای این ستاره انفجار ستاره ابرنواختر بعد از تولد است که باعث دلایل متفاوت فیزیکی در این ستاره ها شده .و چرخش آنها را به 600 تا 712 بار در ثانیه می رساند .

ستاره های نوترونی و فضا

 

8 ــ سیاره الماسی :

در فضا سیاره وجود دارد که از الماس تشکیل شده است . این سیاره یک کشف بسیار شگفت آور است . این کشف توسط تحقیقات دانشمندان دانشگاه ییل انجام شد . طبق این تحقیقات گفته می شود . که سیاره ای صخره شکل از جنس گرافیت و الماس وجود دارد . که دارای شعاعی تقریبا دو برابر شعاع زمین و جرم آن حدود هشت برابر جرم زمین است . این سیاره سطحی تشکیل شده از الماس دارد و دارای فاصله 40 سال نوری با زمین است . درست است که این فاصله بسیار زیاد است اما در صورت فلکی سرطان این سیاره را با چشم نیز می توان مشاهده کرد .

سیاره الماسی و فضا

 

9 ــ ماندگاری در ماه :

در کره ماه مواد غذایی قادر به صد میلیون سال فاسد نشدن و باقی ماندن هستند . نه تنها مواد غذایی بلکه حتی رد پا نیز در کره ماه به مدت زمان بسیار طولانی باقی می ماند . می توان گفت دلیل این ماندگاری در کره ماه نبود جو و آب است . برای مثال می توان گفت بادی برای از بین رفتن سطح ها در کره ماه وجود ندارد . یا آب برای از بین بردن حتی ردپا نیز در ماه نیست .

به همین دلیل است که رد پای فضانوردان و مواد دور ریخته شده در این کره تا میلیون ها سال باقی خواهد ماند و از بین نمی رود .

رد پا در ماه و فضا

 

10 ــ یک روز معادل یک سال :

در سیاره ونوس گذروندن یک روز با گذروندن یک سال در سیاره زمین برابری می کند . زیرا این سیاره دارای محور چرخش بسیار آهسته ای است .که به صورت تقریبی هر روز حدود 243 روز معادل با زمین طول می کشد . اما زهره هنگامی که در نزدیکی خورشید قرار می گیرد. تعداد روزهایی که معادل با زمین برای گذروندن یک روز کامل سپری می کند را می توان 225 روز تلقی کرد.

ونوس و فضا

 

11 ــ ادغام دو کهکشان باهم :

یک حقیقت بسیار عجیب وجود دارد و آن هم این است. که حدود 3.75 بیلیون سال دیگر دو کهکشان راه شیری و آندرومرا با یکدیگر ادغام می شوند. زیرا کهکشان آندومرا با سرعتی با اندازه 110 کیلومتر در هر ثانیه در حال حرکت به سمت کهکشان راه شیری است. و به صورت تقریبی گفته می شود که حدود 3.75 بیلیون سال دیگر به منظومه شمسی خواهد رسید . و با آن ادغام خواهد شد . از ادغام این دو کهکشان با یک دیگر یک کهکشان بیضوی بسیار بزرگ و غول پیکر ساخته خواهد شد .

راه شیری و فضا

12 ــ  وجود آب در فضا :

یک منبع بزرگ آب در فضا وجود دارد ، این گفته بر گرفته از کشف اختر شناسان یعنی ابری عظیم از آب است که گفته می شود مقدار این آب تقریبا حدود 140 تریلیون  برابر مقدار اب اقیانوس های کره زمین محسوب می شود . این منبع آب حدود 10 میلیارد سال نوری از کره زمین فاصله دارد . در واقع می توان این منبع آب بزرگ ترین کشف آب است که تا به امروزه شناخته شده است .

 

13 ــ 965 کیلومتر پهنای یک سیاره کوتوله :

یک استروئید بزرگ را می توان اولین سیاره کوتوله شناخته شده .یعنی سیارک سرس دانست . این سیارک بزرگ ترین جسمی است که توسط یک ستاره شناس ایتالیایی  کشف شد . طبق تحقیقات انجام شده گفته می شود. که این سیارک دارای 965 کیلومتر پهنا است .و در کمربند بین مریخ و مشتری قرار دارد . و توانایی تشکیل 33 درصد از تسمه را دارد .

سرسو فضا

 

14 ــ ماه تکه ای از زمین :

دانشمندان می گویند که ممکن است ماه تکه از زمین بوده باشد . بر فرض این گفته هنگامی که زمین بسیار جوان بوده در اصابت یک جسم غول پیکر قرار می گیرد . این اصابت باعث شده تا قطعه از زمین از آن جدا شود . و در اثر کشش های گرانشی زمین در مدار اطراف آن شروع به چرخیدن کند . و پدیده ای که ما اسم آن را ماه می گذاریم را تشکیل دهد .

ماه و فضا

 

15 ــ سیاه چاله ها :

سیاه چاله ها را می توان جزئی جدایی ناپذیر از فضا دانست . که هنگامی که یک ستاره بزرگ در ناحیه ای که دارد جاذبه بالا است منفجر شود و از بین برود باعث ایجاد سیاه چال می شود . این سیاه چال قادر به بلعیدن همه چیز حتی نور است . زیرا این سیاه چال قسمتی از فضا را تشکیل می دهند .که زمان در آن معنا ندارد و جرم به صورت حیرت انگیزی فشرده شده است .

نکته بسیار جالب تر درباره سیاه چال ها این است که هیچ کس قادر به دیدن آنها نیست . انسان با هر تلسکوپی ، نوری یا اشعه ای مانند اشعه ایکس این آزمایش را انجام دادند اما قادر به دیدن آن نبوند . تنها توانسته اند از نحوه کارکرد آن با خبر شوند .

سیاه چاله و فضا

 

16 ــ ناحیه خالی در فضا :

در فضا چیز های بسیار عجیبی وجود دارد . برخی از این عجایب باهم تناقص بسیاری دارند برای مثال برخلاف سیاه چاله ها که باعث ایجاد حفره های بسیار بزرگ در فضا می شوند . قسمتی از فضا وجود دارد که خالی است یعنی هیچ نوری وجود ندارد و هیچ ماده ای نیز وجود ندارد .

این فضای خالی در فضا قادر به عبور نور از خود است  . اما تاریک ترین قسمت فضا  و بزرگ ترین قسمت فضا شناخته شده اند . این قسمت از فضا که دارای ناحیه خالی است به صورت تقریبی 1.3 میلیارد سال نوری  قطر دارد . این یعنی بزرگ ترین قسمت فضا تا شناخته شده های لحظه اکنون است .

دانشمندان بر این باورند که این فضای خالی دارای انرژی ویژه ای به نام انرژی تاریک است .

 

17 ــ ماده تاریک  :

بزرگ ترین رمز در فضا را می توان ماده تاریک دانست . این ماه به دانشمندان کمک کرده است تا برخی از موارد ناشناخته در فضا را شناسایی کنند . و قادر به توصیف آنها باشند . این ماده به صورت تقریبی تشکیل دهنده 27 درصد فضا است . این ماده بسیار گمنام است و دانشمندان قادر به بدست آوردن اطلاعات زیادی از آن تا به امروزه نبوده اند. تنها ویژگی های اصلی مانند این ماده از سیاه چاله ساخته نشده است مشخص شده . البته دانشمندان معتقد هستند که این ماده ممکن است ساخته شده از اولین سیاه چاله های موجود در جهان باشد .

ماده تاریک و فضا

18 ــ انرژی تاریک

فضا را می توان تشکیل شده ار 27 درصد ماده تاریک و 68 درصد انرژی تاریک و حدود 5 درصد مواد عادی دانست . انرژی تاریک نیز بسیار غیر قابل درک و کشف اطلاعات از آن است . و دانشمندان تا به امروزه قادر به کشف اطلاعات زیاد از آن نبوده اند .

تنها فرضیه هایی وجود دارد که بیان می کند. این انرژی باعث انبساط جهان است. و ماده تاریک را دقیقا برعکس آن تلقی کرده و می گویند .که ماده تاریک این انبساط را کند می کند . بر اساس این فرضیه ها انرژی تاریک را می توان پس زمینه مایکروویو کیهانی  دانست که به وسیله تشعشات گرمایی بعد از بیگ بنگ یعنی همان انفجار بزرگ به وجود آمده است .

انرژی تاریک و فضا

19 ــ جاذب

در فاصله 220 میلیون سال نوری از زمین یک جاذب وجود دارد که قادر به جذب کره زمین به سمت خود است . این جاذب باعث جذب ما با سرعت بسیار بالا یعنی 2.25 میلیون کیلومتر در ساعت به سمت خود است .

درست است که کیهان بعد از انفجار بزرگ رشد بسیار کرده و در حال حرکت است . اما حرکتی که کیهان به سمت این جاذب انجام می دهد دارای جهت بسیار خاص است یعنی به طرف جاذب . این جاذب به علت قدرت جذب بسیار بالایی که دارد نورانی است .

 

20 ــ یک ماه جدید در سیاره زحل

سال 2013 را می توان سال تشکیل یک ماه جدید برای سیاره زهل دانست که توسط ناسا کشف شده . به گفته ناسا در سال 2013 تصویری از سیاره زهل گرفته شده که اختلالی در حلقه های نشان میداده . یعنی یک ماه جدید و کوچک به حلقه های آن اضافه شده بوده ، البته در تحقیقات ناسا در همان سال نحوه تشکیل حلقه های زهل نیز کشف شد .

اما ناسا نتوانست اطلاعات کافی از این ماه جدید به دست بیاورد و فقط گفت که ای ماه از این اندازه ای که هست بزرگ تر نمی شود و امکان اینکه این ماه از سیاره زهل جدا شود بسیار زیاد است . از آن سال تا به امروزه دانشمندان هنوز در حال تحقیق بر روی وضعیت این ماه هستند . اما هنوز همه چیز نامشخص است .

 

21 ــ ستاره KAC

این ستاره بسیار معروف است و دارای نامی ماندگار است که در فاصله ای حدود 1500 سال نوری از ما قرار گرفته است . اما چیز بسیار عجیب در این ستاره این است که جسمی بسیار بزرگ در جلوی این ستاره وجود دارد که نور این ستاره را جذب می کند و انرژی آن را با احاطه آن بر میدارد .

این جسم به قدری بزرگ است که قادر به مسدود کردن 20 درصد نور این است . در صورتی که سیاره مشتری که بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی تلقی می شود تنها قادر به مسدود کردن یک درصد نور این سیاره است .

دانشمندان این جسم را ازدحامی از دایسون می دانند البته این جسم از کره بسیار بزرگ دایسون کوچک تر است . اما تا زمانی که تلسکوپ جدید جامس وب طراحی نشود نمیتوان راجب آن سخنی بیشتر گفت .

 

22 ــ قمر ها

در منظومه شمسی سیاره یا دارای قمر هستند . یا دارای قمر نیستند اما به صورت کلی می توان گفت در منظومه شمسی تمامی سیاره به جز سیاره عطارد و ونوس دارای قمر هستند . البته بقیه سیاره مانند زمین تنها یک قمر ندارند بلکه برخی از سیاره دارای تعداد زیادی قمر هستند . به صورتی که تعداد کل قمر های موجود در منظومه شمسی به 176 قمر تایید شده تا امروز می رسد .

این قمر ها دارای اندازه های بسیار متفاوت هستند و برخی از آنها حتی از خود سیاره عطارد نیز که سیاره بدون قمر است بزرگ تر هستند .

 

23 ــ نابودی ستاره ها :

هنگامی که یک ستاره در فضا بیش از یک مقدار معین به سیاه چال نزیک شود بدون هیچ فاصله زمانی ستاره نابود می شود . و از بین می رود . یعنی تیکه تیکه و متلاشی می شود . این گفته بر گرفته از تحقیق گروهی از اختر شناسان بر روی یک ستاره در مرکز کهکشان است که در بازه زمانی 20 سال در حال چرخیدن به دور یک کهکشان بود و در هر چرخش بیشتر و بیشتر به سیاه چال نزدیک می شود . هنگامی که این ستاره به مقدار معین از فاصله با سیاه چال برسد در اثر یک انفجار آنی نابود شده و از بین می رود .

 

24 ــ گرم ترین سیاره منظومه شمسی :

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است اما ونوس را می توان گرم ترین سیاره کره زمین دانست . زیرا این سیاره از گاز های فراوانی تشکیل شده است که باعث اثر گلخانه ای در این در این سیاره می شوند . با توجه به این موضوع می توان گفت دما در این سیاره روز به روز در حال افزایش است تا جایی که امروزه به 462 سانتی گراد رسیده . و به عنوان گرم ترین سیاره منظومه شمسی شناخته شده است .

عطارد و فضا ونوس و فضا

25 ــ 4.5 میلیارد سال عمر

منظومه شمسی که زمین ، خورشید و عطارد ، زحل ، مشتری و… در آن قرار دارد حدود 4.571 میلیارد سال عمر دارد . این منظومه طبق گفته دانشمندان در حدود 7.5 میلیارد سال دیگ دچار تغییرات بسیار گسترده ای می شود به صورت دقیق تر می توان گفت در این منظومه انقدر خورشید بزرگ می شود که زمین را می بلعد و از بین می برد .

 

26 ــ انسلادوس

یکی از ماه های سیاره زحل انلسلادوس نام دارد که توانایی بازتاب 90 درصد از نور خورشید را دارد . در واقع می توان گفت این ماه به دلیل اینکه از سطح یخی پوشیده شده است بیشتر نور خورشید را بازتاب کرده و مقدار کمی از آن را جذب می کند . به همین دلیل دمای روی این ماه بسیار کم و چیزی حدود منفی 201 درجه سانتی گراد است .

انسلادوس و فضا

27 ــ کوه المبوس :

کوه المبوس را می توان بلندترین کوه کشف شده تا به امروز در جهان دانست که روی سیاره مریخ واقع شده است . این کوه چیزی حدود 25 کیلومتر ارتفاع دارد در واقع می توان گفت ارتفاعی که این کوه دارد به صورت تقریبی چیزی حدود سه برابر ارتفاعی است که کوه اورست در سیاره زمین دارد .

کوه و فضا

28 ــ  کهکشان ام 51 :

کهکشان ام 51 را می توان به عنوان اولین شی آسمانی که کشف شد یاد کرد این کهکشان دارای بازو های بسیار بزرگ مارپیچی است . این بازوها را می توان تشکیل شده از ستارگان ، گاز ، گردو غبار دانست که در خوط بزرگی جمع آوری شده اند .

در واقع این بازو ها کارخانه ای برای تولید ستاره در کهکشان عمل می کند . یعنی این کهکشان گاز هیدروژن را به مقداری فشرده می کند که توانایی ایجاد یک ستاره جدید از آن به وجود بیاید .

ام و فضا51

29 ــ  سال نوری :

در فضا مسافت های طولانی را با سال نوری اندازه گیری می کنند سال نوری یعنی مسافتی که نور می تواند در خلا در تایم یک سال طی کند . این مقدار در فضا های متفاوت به مقدار قابل تغییر است . اما در جایی که امکان عبور نور به راحتی وجود داشته باشد . در ثانیه نور با سرعتی به میزان 300000 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند . بر طبق این اندازه یک سال نوری را می توان چیزی در حدود 9500000000000 کیلومتر در نظر گرفت .

 

30 ــ  اندازه کهکشان راه شیری

اندازه کهکشان راه شیری را طبق سال نوری می توان چیزی در حدود 105700 سال نوری در نظر گرفت یعنی اگر یک سفینه فضایی قصد سفر به مرکز کهکشان را داشته باشد . چیزی حدود 450000000 سال طول می شکد تا این فضینه موفق شود و به مقصد خود برسد .

 

31 ــ  وزن خورشید

وزن خورشید بسیار زیاد است به طوری که اگر در مقایسه با زمین قرار بگیرد . این وزن چیزی حدود 33 برابر وزن زمین خواهد بود .  در واقع هنگامی که خورشید را با زمین مقایسه کنیم مشخص می شود که قطر خورشید چیزی در حدود 109 برابر قطر زمین است . بزرگی خورشید به گونه ای است که گویا توانایی جا دادن 1300000 کره زمین را در خود دارد .

به همین دلیل است که دانشمندان خورشید را بسیار غول و پیکر و عظیم می دانند و گونه ای تلقی می کنند که خورشید چیزی حدود 99.85 درصد منظومه شمسی را در بر گرفته است .

 

32 ــ ماه و باد

هنگامی که در کره زمین راه می رویم قادر به احساس کردن باد هستیم اما اگر در سطح کره ماه راه برویم باد را حس نمیکنیم زیرا هیچ بادی در ماه وجود ندارد . به همین دلیل است که اگر یک انسان  روی سطح ماه قدم بگذارد و راه برود . جای ردپای او میلیون ها سال باقی می ماند و از بین نمی رود زیرا هیچ بادی وجود ندارد تا رد پای اورا از بین ببرد .

 

33 ــ  100 بر 38

قاونون 100 بر 38 بین زمین و مریخ بسته شده است . این قانون از این قرار است که در کره زمین جاذبه نسبت به کره مریخ بسیار بیشتر است به همین دلیل اگر یک انسان روی کره زمین 100 کیلوگرم وزن دارد . و همین انسان روی کره مریخ پا بگذارد . وزن 38 کیلوگرم اندازه گرفته می شود . زیرا مریخ از جاذبه کمتری برخورد دار است .

به همین دلیل است که دانشمندان هنگام ساخت ربات هایی که قصد سفر به مریخ را دارند و می خواهند از آنجا نمونه برداری کنند . طوری برنامه ریزی می کنند که این ربات ها قابلیت حمل این بارها را در زمین نیز داشته باشند و بتوانند سنگینی آنها را در زمین تحمل کنند .

 

 

34 ــ مشتری و 79 قمر

در منظومه شمسی هر سیاره دارای تعداد قمر خاص خودش است . بعضی از سیاره ها هم از قمر برخوردار نیستند . برای مثال زمین دارای یک قمر است . و مشتری دارای 79 قمر است . که به عنوان سیاره ای شناخته شده که بیشترین تعداد قمر را در منظومه شمسی دارد . همچنین این سیاره از ویژگی دیگری که برخوردار است و این است که مشتری دارای بزرگ ترین ماه در فضا منظومه شمسی یعنی ماه گانی مید  است . این ماه به صورت تقربی چیزی حدود 262.5 کیلومتر قطر دارد یعنی چیزی که از سیاره عطارد نیز بزرگ تر شناخته شده است .

در واقع می توان گفت این ماه به اندازه ای بزرگ است که برای دیدن آن نیاز به تجهیزات بسیار عالی نیست بلکه با یک تلسکوپ بسیار ساده هم قابل دیدن است .

مشتری و فضا

45 ــ یک روز در مریخ :

در سیاره زمین یک روز را 24 ساعت تلقی می کنند که البته در جاهایی مختلف کره زمین برای مثال در قطب شمال این ساعت ممکن اندکی  است تفاوت داشته باشد . اما در سیاره مریخ هر روز 24 ساعت و 39 دقیقه و 35 ثانیه طول می کشد . این مقدار بسیار به سیاره زمین نزدیک بوده و چیزی در حدود 40 دقیقه با آن فاصله دارد .

اما تفاوت اصلی این سیاره در زمان با سیاره زمین این است که این سیاره در هر سال چیزی حدود دو برابر یک سال کره زمین را می گذراند . یعنی گذراندن یک سال کامل در سیاره مریخ چیزی حدود 687 روز طول می کشد اما در سیاره زمین چیزی در حدود 365 روز طول می کشد .

دلیل این اتفاق را می توان این دانست که سیاره مریخ نسبت به سیاره زمین از سطح خورشید دور تر است و به دلیل بزرگ بودن مدار آن به دور خورشید و  آرام تر  نسبت به زمین  حرکت می کند .

 

46 ــ ماه و آب :

اولین بار ماهواره ای که به شرکت ناسا تعلق داشت توانست شواهدی را از وجود آب روی سطح کره ماه پیدا کند . در صورتی که روی ماه هیچگونه آبی نمی تواند وجود داشته باشد .

دانشمندان پس از تحقیقات خود این فرضیه را بیان کردند که این آب از یخ هایی که در قطب ماه به صورت ساکن در لایه زیرین سطح ماه وجود دارد . ایجاد شده باشد . اما هنوز اثباتی بر این موضوع ایجاد نشده است .

 

47 ــ  چرخش خورشید :

خورشید هر 25 روز یک بار یا نهایتا 36 روز یک بار بک دور کامل دور خودش می چرخد . هنگامی که زمین به دور خورشید می چرخد زمان یک روز اتخاذ می شود اما هنگامی که خورشید خود می خواهد دور خود بگردد 25 تا 36 روز در نظر گرفته می شود.

 

48 ــ نام گذاری زمین

تمامی سیاره های موجود در جهان هستی از روی نام خدایان نام گذاری شده اند . اما زمین را می توان تنها سیاره ای دانست که نام او برگرفته از نام خدایان نیست . در واقع می توان گفت هیچ فردی تا ااکنون نمی داند که این سیاره چگونه نام گذاری شده است . تنها چیزی که درباره نام این سیاره موجود است این است که این نام این سیاره یعنی زمین از دو کبمه بسیار قدیمی انگلیسی و آلمانی ساخته شده است .

زمین و فضا
زیبایی های زمین از فضا

49 ــ جزر و مد

در سیاره زمین جز ر مدی که در آب ها اتفاق می افتد را می توان ناشی از نیروی گرانشی ماه دانست .  این نیرو به گونه ای عمل می کند که زمین و آب تمایل دارند به سمت ماه حرکت کنند . و توانایی ایجاد جریان های بزرگ جزر و مد را داشته باشند .

 

50 ــ سیاره پلوتون و آمریکا :

چیز بسیار عجیبی که در باره سیاره پلوتون وجود دارد اندازه کوچک آن است . در واقع می توان گفت این سیاره به اندازه ای کوچک است که می توان آن را حتی کوچک تر از کشور امریکا دانست . این حرف برگرفته از آزمایشی است که در این حوزه انجام شده . در این آزمایش خط استوا در سیاره پلوتون راهی در نظر گرفته می شود که اگر شخصی بخواهد روی این خط راه برود یا این خز را دور بزند . این خ برابری می کند با فاصله شهر لندن در انگلستان تا شهر دنور در آمریکا .

 

51 ــ سفید چاله ها :

سفید چاله را در فضا می توان یک منطقه فرضی در نظر گرفت که بین فضا و زمان قرار دارد . این سفید چاله به صورتی عمل می کند که هیچ شخصی قادر به عبور از آن نیست . یعنی هیچ چیزی نمی تواند از خارج وارد آن شود . به جز مواد و نور که توانایی فرار از درون آن را دارند و ممکن است توانایی بازگشت به آن را نیز داشته باشند . در واقع این پدیده را یعنی سفید چاله را می توان چیزی دقیقا برعکس سیاه چاله دانست . که توانایی وارد کردن ماده و نور را دارد اما هیچ چیز حتی نور هم توانایی گریز و فرار از آن راتا به امروزه نداشته است .

سفید چاله و فضا

52 ــ سیاره بدون چرخش :

سیاره ای در فضا وجود دارد . که به دور هیچ ستاره ای نمی چرخد و دارای مدار مشخصی نیست . . این سیاره حدودا چند برابر سیاره مشتری است . و در سال 2012 کشف شد و سرکش نام گرفت . دانشمندان متعقد هستند که این سیاره می توان بخشی از ستاره بوده باشد . که در یک برخورد از منظومه خود جدا شده و به سوی دیگر پرتاب شده است .

اما برخی دیگر معتقد هستند که این سیاره نوعی از یک ستاره کوتوله است که در هنگام شکل گیری خود مرکز آن به مقداری داغ نشده است که توانایی انجام فرآیند همجوشی را در هسته خود داشته باشد . در واقع می توان گفت اگر همچین حالتی وجود داشته باشد . هنگامی که غلظت و همجوشی کافی وجود نداشته باشد . فرآیند تشکیل ستاره توانایی کامل شدن را ندارد . و در صورت ناکامل ماندن به اجرام دیگری تبدیل می شود.

53 ــ 1.5 میلیارد سال زندگی :

عمر خورشید بسیار زیاد است به صورتی که می توان گفت تا به امروزه خورشید تنها نصف عمر خود را گذرانده است . و می توان آن را در آستانه سالخوردگی دانست . درواقع می توان گفت که خورشید در اوایل عمر خود . بیشتر از 70 درصد در درون خود هیدروژن داشت . اما تا به امروزه این مقدار هیدروزن به نصف یعنی حدود 35 درصد کاهش پیدا کرده است .

در واقع می توان گفت تا زمانی که این مقدار هیدروژن تمام شود خورشید زنده خواهد ماند و این مقدار را دانشمندان چیزی حدود 4.5 میلیارد سال دیگر تخمین زده اند. طبق فرضیه های داده شده و تحقیقات انجام شده گفته می شود زمین زندگی خود را از خورشید گرفته است . این تحقیقات بیان می کند هنگامی خورشید در داغ ترین حالت خود قرار داشته است باعث تبخیر  آب های روی کره زمین شده  .

این آب ها پس از تبخیر وارد جو شده اند . و اتمسفر زمین را به وجود آوردنده اند سپس . آب اقیانوس ها در سطح زمین بالا آمده و به یکدیگر متصل شده اند . به گونه ای که می توان زمین را در آن زمان کره برگرفته از سطح آبی دانست . پس از گذشت 1.5 میلیارد سال بعد اولین گونه زیستی توانست در زیر آب به وجود بیاید و حیات را در زمین آغاز کند . این گونه به مرور تکامل پیدا کرده و پس از اینکه زمین قادر به داشتن خشکی در خود شد . به خشکی آمده و حیات خود را در خشکی ادامه داد.

 

54 ــ وجود الکل در فضا :

ستاره ای در فضا وجود دارد که در هنگام تشکیل خود در گاز متانول احاطه شده بود . این ستاره در سال 2006 توسط یک رادیوتلسکوپ در انگلستان کشف شد . و طبق این کشف مشخص شد که الکل نه تنها در زمین بلکه در فضا نیز وجود دارد .

 

55 ــ طولانی ترین شبانه روز :

سیاره زهره را می توان سیاره ای دانست که دارای طولانی ترین شبانه روز در خود است . البته این مشخصه تنها برای منظومه شمسی و بین سیاره های منظومه شمسی در نظر گرفته شده است . این سیاره هر روز خود را به گونه ای سپری می کند که اگر با مقیاس سپری کردن طول روز در سیاره زمین در نظر گرفته شود . هر روز در زهره با 243 روز در زمین برابری خواهد کرد . به صورتی که می توان گفت یک روز در زهره به صورت تقریبی چیزی نزدیک به یک سال در زمین است .

 

56 ــ گرفتن بینی :

فضا نوردانی که به فضا سفر می کنند دچار اختلالات و مشکلات گوناگونی از قبیل گرفتن بینی یا پف کردگی صورت می شوند . زیرا در فضا هیچ گونه جاذبه ای وجود ندارد . و خون و مایعات بده این اشخاص به سمت پایین کشیده نمیشود . به همین دلیل مایعات اضافی بدن آنها جمع می شود و می توان باعث مشکلاتی همچون پف کردنی بدن و صورت و گرفتن بینی شود .

 

57 ــ سیاره گم شده :

در منظومه شمسی طبق گفته بیشتر دانشمندان و تحقیقات انجام شده یک سیاره گم شده است . هنگامی که ما به سیاره های منظومه شمسی نگاه می کنیم . در نگاه اول این سیارات بسیار طبیعی هستند . اما هنگامی که به بقیه سمانه های ستاره ای نگاه می کنیم .

چیزی عجیب به نظر می رسد . زیرا در منظومه شمسی وضعیت نسبت به بقیه سمانه های ستاره ای کاملا متفاوت است . یعنی چهار سیاره داخلی که عطارد ، زهره ، زمین و مریخ هستند . حالتی سنگی و از اندازه ای بسیار کوچک ساخته شده اند . و چهار سیاره بیرونی یعنی مشتری ، زحل ، اورانوس و نپتون از حالتی گازی ساخته شده اند و اندازه ای بسیار بزرگ دارند . این حالت در منظومه شمسی وجود دارد .

اما زمانی که به دیگر سمانه های ستاره توجه می کنیم . سیارات فراخورشیدی در مدار هایی مانند مدار زمین و نپتون در حال حرکت هستند . این سیارات از سنگ تشکیل شده اند و از گاز پوشیده شده اند . که چنین حالتی اصلا در منظومه ما وجود ندارد . به همین دلیل دانشمندان بر این باورند که هنگامی که منظمه ما در حال شکل گیری بوده است .

سیارات گازی به خورشید نزدیک تر بوده اند و سیارات در تعداد بیشتری وجود داشته است . یعنی این امکان وجود داشته است که یک سیاره گازی بزرگ تر از زمین بین مریخ و مشتری وجود داشته و توسط سیاره مستری بلعیده شده است . یا این حالت وجود دارد که سیاره مشتری باعث پرتاب این سیاره به بیرون از منظمه شمسی شده باشد .

 

58 ــ مرگ پرندگان :

پرندگان نمی توانند در فضا زنده بمانند در صورتی که بسیاری از حیوانات دیگر از این ویژگی برخوردار هستند یعنی می توانند به فضا بروند و در آنجا زندگی کنند . اما پرندگان به دلیل اینکه بدون وجود گرانش قادر به انجام عمل بلع نیستند . توانایی زنده ماندن را ندارند.

 

59 ــ دور شدن ماه :

ماه در هر سال در حال دور شدن از زمین است به صورتی که شعاع مداری ماه به دور زمین با حالتی بسیارآرام در حال افزایش است . این افزایش طبق تحقیقات انجام شده به 3.8 سانتی متر در سال می رسد .

 

60 ــ عصاره نیشکر :

گازهایی که در راه شیری وجود دارند از مقداری فرمات اتیل تشکیل شده اند . که این ماده بیشتر در نیشکر و تمشک وجود دارد .

 

95 درصد ناشناخته :

تمامی چیز هایی که ما از کیهان می دانیم و کشف شده تنها چیزی کمتر 5 درصد کیهان را تشکیل می دهد . به صورت کلی می توان گفت . حدود 95 درصد کیهان هنوز به صورت ناشناخته وجود دارد و کشف نشده است .

فناوری اطلاعات و ارتباطات گامی برای پیشرفت جهان

http://https://www.uomi.ir/sara/%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7%d8%a7%d8%aa-%da%af%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%be%db%8c/https://www.uomi.ir/sara/%d9%81%d8%b6%d8%…%b2-%d8%a2%d9%86/ ‎

https://www.uomi.ir/sara/%d9%81%d8%b6%d8%…%b2-%d8%a2%d9%86/


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

9

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
3
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
1
3>
like like
0
like