یادگیری آنلاین

یادگیری آنلاین امروزه توانسته بسیاری از کسب و کارها و همینطور شرایط آموزشی را به طرز قابل توجهی بهبود دهد. همچنین آموزش های مجازی در عرصه تحصیل و یادگیری دروس به خصوص با وجود بحران کرونا گام بزرگی را در جهت ارتقای نوع آموزش در زمینه های مختلف و تحصیل علوم برداشته است. 1 min


0
یادگیری آنلاین

یادگیری آنلاین امروزه توانسته بسیاری از کسب و کارها و همینطور شرایط آموزشی را به طرز قابل توجهی بهبود دهد. همچنین آموزش های مجازی در عرصه تحصیل و یادگیری دروس به خصوص با وجود بحران کرونا گام بزرگی را در جهت ارتقای نوع آموزش در زمینه های مختلف و تحصیل علوم برداشته است.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و چگونگی تاثیرات یادگیری آنلاین پرداخته و مزایا و معایب آن را به طور کلی برای شما عزیزان شرح دهیم. لطفا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

یادگیری آنلاین

یادگیری آنلاین چیست؟

با پیشرفت سریع فنآوری یادگیری آنلاین بخش بزرگی از دوره های آموزشی بسیاری موسسات در سراسر جهان است. به عنوان مثال انواع گواهینامه های کسب و کار، مدارک دکترا و یادگیری تاثیر گذار زبان تحت تاثیر آموزش های از راه دور در سرتاسر دنیا می باشد.

 

آموزش آنلاین این امکان را به شما می دهد تا بتوانید در دانشگاه رویایی خود از هر جای دنیا به راحتی تحصیل نمایید. همینطور از طریق برخی از موسسات رتبه بندی شده در جهان شما می توانید متناسب با برنامه خود تجربه تحصیل و یادگیری دروس آنلاین را در این موسسات داشته باشید.

داشتن دوره های یادگیری آنلاین با توجه به جدول زمانی انعطاف پذیر و متناسب با سبک زندگی به دانشجویان این امکان را می دهد تا به طور فزاینده ای به یادگیری آنلاین به عنون یک گزینه مناسب برای تحصیل و ورود به دانشگاه روی بیاورند.

پیشرفت تکنولوژی در زمینه آموزش انلاین به قدری سریع اتفاق افتاده است که در حال حاضر به دانشجویان و کاربران این امکان را می دهد که به صورت مجازی با همکلاسی های خود معاشرت و در بحث های خاص و موضوعات مهم شرکت کنند، همچنین می توانند تز خود را در زمینه تحصیلی خود ارائه کرده و سخنرانی نمایند.

گرچه که عده ای هنوز ترغیب به یادگیری آنلاین و آموزش از راه دور را نوعی انگیزه شخصی و انتخاب فردی تلقی می کنند. اما آنچه که فرد را به همان اندازه بازخورد معلم برای یادگیری به صورت مجازی ترغیب می کند، پشتیبانی صحیح توسط موسسه ای است که آن فرد در آن به تحصیل مشغول است و بسیار هم مهم می باشد.

البته موسسات آموزشی باید بسیار مراقب باشند تا اطمینان پیدا کنند که دانش آموزان و دانشجویان همان پشتیبانی را دریافت می کنند که از حضور در کلاس ها ان را دریافت می کردند.

منابع آموزش آنلاین چه چیزهایی هستند؟

منابعی که برای یادگیری انلاین پیشنهاد می شود بستگی به برنامه ای دارد که فرد به وسیله آن آموزش های آنلاین را دریافت می کند.

دانشجویانی که به استفاده صد در صد منابع آنلاین روی آورده اند می توانند انتظار داشته باشند که با استفاده ترکیبی از منابع پیشرفته فنآوری بدون نیاز به سفر برای شرکت در سخنرانی ها، امتحانات و یا جلسات و بحث حضوری در آن سوی دنیا تحصیل می کنند.

مدرس یا مربی دوره نیز با توجه به سطح یادگیری و نوع آموزشی که باید ببینید، قالب هر دوره را تعیین می کند و روش های تحویل را که مناسب دوره یا برنامه شما باشد را انتخاب می کند. به عنوان مثال برای درسی مانند زیست شناسی شما پیش نیازی از یک منبع دارید و باید برای یادگیری هر چه بهتر از آن استفاده کنید، که برای درسی مانند تاریخ هنر نمی توان آن پیش نیاز را یکی دانست.

به طور کلی منابعی که برای آموزش انلاین در طول دروه تحصیل در اختیار دانشجو قرار می گیرد و می توان به آنها بسنده کرد، شامل کتاب ها، مجلات، فیلم ها، سخنرانی های ضبط شده، آزمون ها و جلسات تعامل و گفتگو، پرسش و پاسخ می باشد که در اختیار آنها برای یادگیری قرارمی گیرد.

یادگیری آنلاین

چگونه می توان از منابع در یادگیری آنلاین استفاده کرد؟

یادگیری آنلاین برای هر فردی که خواستار تحصیل به صورت مجازی می باشد، یک تجربه جدید می باشد. بنابراین اگر یادگیری شما به صورت انلاین است، باید بدانید نحوه یادگیری با آنچه که در گذشته به صورت سنتی تر یاد گرفته اید کاملا متفاوت است.

برای آنکه بتوانید از منابع در یادگیری آنلاین بیشترین استفاده را نمایید باید نکاتی را که در ادامه به آن اشاره نموده را با دقت رعایت کرده تا بتوانید از منابع آنلاین خود بهترین بهره وری را داشته باشید.

کتاب های الکترونیکی، مجلات و کتاب های درسی

یکی از منابع آموزش آنلاین کتاب های درسی و آموزشی آنلاین است که در اختیار هر دانش آموز و دانشجویی در دوران تحصیل و آموزش انلاین قرار می گیرد. یکی از مزایای مهم کتاب های الکترونیکی قابل حمل بودن آنهاست. به طوریکه شما می توانید از طریق رایانه، تلفن و یا لپ تاپ شخصی خود در هر جا این کتاب ها را با خود داشت و مطالعه نمایید.

این کتاب ها بر اساس موسسه آموزشی که درآن مشغول به تحصیل هستید از طریق کتابخانه موجود در برنامه های آنلاین همان موسسه در اختیار شما قرار می گیرد، و یا اینکه بنا به سیاست های موسسه مجبورید برای دریافت این کتاب ها هزینه ای را نیز به صورت جداگانه بپردازید. زیرا که این کتاب ها جزو دروس اصلی برنامه تحصیلی شما می باشد.

سخنرانی های ضبط شده

سخنرانی های آنلاین می تواند حل و بررسی امتحانات و تکالیفی که بر عهده شما گذاشته می شود را هر چه بیشتر برای شما آسان و راحت تر نماید. زیرا که سخنرانی ها اصلی ترین منابع یادگیری و مبتنی بر اصول پایه دانشگاهی هستند.

همچنین شما می توانید بدون حضور در کلاس و مباحث حضوری از سخنرانی ها برای حل تکالیف و مسائل درسی خود بهره گیری و استفاده کنید. بنابرابن بهتر است برای یادگیری بیشتر نکات مهم و کلیدی را در سخنرانی های یادداشت بردارید.

جهت مشاهده آموزش های آنلاین می توانید در دوره های آموزش مجازی نوآوری های روز ( این لینک ) شرکت کنید.

جلسات تعاملی و پرسش و پاسخ

برای اینکه بتوانید در جلسات تعاملی و یا پرسش و پاسخ بیشترین میزان بهره وری را داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که قوانین و الزامات حضور در جلسات را به خوبی مطالعه کرده اید. زیرا که یکی از چالش های ارائه دهندگان در جلسات آموزشی آنلاین چگونگی ارائه آن به شکلی کاملا ساده و راحت است.

 

برای اینکه این کار برای شما ساده و نیز برای سایر دانشجویان قابل فهم باشد، بهتر است پست هایی را با حداقل تعداد کلمات، هر چند وقت در گروه گذاشته و نیز از برنامه های آنلاین که ترکیبی از جلسات گفتگو و جلسات تعاملی پرسش و پاسخ است برای تعامل بیشتر با سایر دانشجویان استفاده کنید.

چگونه آموزش آنلاین ارائه می شود؟

بیشتر موسسات آموزش های آنلاین خود را از روش های قابل اعتماد انجام می دهند. بنابراین آموزش از طریق ایمیل و یا سایر شبکه های مجازی نه تنها کارآیی ندارد، بلکه غیر قابل اعتماد نیز می باشد.
منابع یادگیری آنلاین دوره از طریق محیط یا بستر یادگیری آنلاین موسسه ارائه می شود، و بستر یادگیری نیز بسته به نوع نرم افزار مورد استفاده متفاوت خواهد بود.

بستر یا محیط آموزش آنلاین از یک پلتفرم آنلاین مرکزی تشکیل شده است، که دانش آموزان و دانشجویان می توانند از طریق رایانه شخصی و یا موبایل خود به آن دسترسی پیدا کنند.

یکی از مزایای آموزش های آنلاین انعطاف پذیری عالی آن است. ز یرا که شما می توانید هر زمان که بخواهید به عنوان یک دانشجوی آنلاین از طریق برنامه های آنلاین اطلاعات و آموزش ها و تکالیف خود را دریافت کنید. این انعطاف پذیری در برنامه های آموزشی آنلاین برای دانشجویان شاغلی که هم زمان شاغل بوده و تحصیل می کنند یک فرصت است تا برنامه های آموزشی خود را بر طبق برنامه های کاری و متناسب با زمان خود هماهنگ کنند.

یادگیری آنلاین چگونه ارزیابی می شود؟

شاید برای افرادی که تازه وارد آموزش آنلاین شده اند، روند یادگیری کمی ترسناک باشد. زیرا دغدغه این افراد شاید این باشد که نمی توانند به خوبی آنچه را که از یادگیری دروس انتظار دارند، را فرا بگیرند.

اما باید گفت که در طی روند و مراحل آموزش آنلاین ارزیابی هایی برای تعیین سطح و میزان یادگیری دانشجویان برای تست و محک آنها ارائه می شود. این ارزیابی ها در فواصل منظم در طول تحصیل برای درک بهتر صورت می گیرد و به دانشجویان کمک می کند تا هر چه آسان تر و منصفانه تر دروس را یاد گرفته و از یادگیری خود نیز بیشترین استفاده و بهره وری را داشته باشند.

انواع ارزشیابی که در طی دوره تحصیل یک دوره آموزشی و احتمالا هنگام گذراندن برنامه یا دوره تحصیلات آنلاین با آنها روبرو خواهید شد و در موسسات آنلاین صورت می گیرد شامل تکالیف فردی، فعالیت های ژورنالی یا مجلات اینترنتی پرسش و پاسخ، بحث و گفتگو و امتحانات می باشد.

چگونه موسسات آنلاین از تقلب جلوگیری می کنند؟

اینکه دانشجویان و دانش آموزان می توانند با استفاده از مطالب اصلاح شده و یا نگاه کردن از روی کتاب در طول امتحانات آنلاین به سادگی تقلب کنند، اطلاعات کاملا نادرست است.

موسسات آنلاین برای جلوگیری از تقلب از استانداردهایی پیروی می کنند که در موسسات حضوری نیز به آنها پایبند می باشند. به طوریکه با توسعه فنآوری یادگیری آنلاین همه مطالب ارسالی از دانشجویان از امتحانات گرفته تا تکالیف به صورت الکترونیکی با استفاده از نرم افزارهای ضد سرقت ادبی بررسی می شود، تا از تقلب تا حد زیادی جلوگیری کنند.

همینطور مربیان نیز بعد از بررسی نرم افزارهای ضد سرقت مجددا خودشان مطالب ارسالی را بررسی کرده تا مطمئن شوند که تقلب در یک دوره آموزش مجازی تقریبا غیر ممکن بشود.

تشخیص صلاحیت های آنلاین

بسیاری از موسساتی که به صورت آنلاین آموزش های مجازی دارند، جزو موسسات معتبر آموزش عالی هستند. بنابراین موسسه شما بسته به نوع صلاحیتی که از شرکت در برنامه آموزش آنلاین کسب کنید، از مدرک کارشناسی گرفته تا کارشناسی ارشد و مدارک بالاتر را به روشنی بیان خواهد کرد.

شما می توانید از یادگیری های آنلاین برای کسب تحصیلات و آموزش هایی که می خواهید، استفاده کنید. اما قبل از آن بهتر است در مورد اعتبار بخشی موسسات، نوع صلاحیتی که دانشجویان از برنامه آموزش آنلاین به دست خواهند آورد، از ماهیت و اعتبار خود موسسه اطلاعاتی را کسب نمایید.

مواردی وجود دارند که می توانید انواع صلاحیت هایی که یک موسسه آنلاین می تواند به وسیله آنها آموزش های آنلاین خود را به دانشجویان ارائه دهد را تشخیص دهید. این موارد با توجه به عوامل مختلف و همچنین قوانین اعتبار سنجی می تواند متفاوت باشد.

عواملی چون کشوری که موسسه آنلاین در آن قرار دارد، دولتی یا خصوصی بودن مؤسسه، عنوان رسمی ( دانشگاه، مدرسه، آکادمی و غیره) و نوع برنامه ای ( مدرک گواهینامه، صلاحیت) که مؤسسه ارائه می کند، جزو این موارد می باشد.

بنابراین در صورت دارا بودن چنین مواردی دانشجویان می توانند برای طی کردن برنامه های تحصیلی خود، اخذ گواهینامه های ویژه برای برداشتن در گام بعدی ( استخدام شغلی و سایر موارد) یک صلاحیت عملی را به صورت آنلاین کسب کنند.

پشتیبانی از یادگیری آنلاین

امروزه با استفاده از فنآوری هایی مانند تماس های ویدئوئی، تماس تلفنی و ایمیل و سایر موارد می توان به راحتی در موسسات آموزش مجازی دیگر کسب تحصیل کرد، و دیگر جای نگرانی برای دانشجویانی که قصد دارند تا آموزش های مجازی خود را به صورت آنلاین دریافت کنند، باقی نمی ماند.

در موسسات آموزش آنلاین آنچه که سطح کیفیت آموزش و یادگیری را تعیین می کند، پشتیبانی صحیح حین دوره آموزش و تحصیل می باشد. بنابراین تا زمانی که کارفرمایان ذیربط، یادگیری و آموزش های آنلاین را همانند آموزش های حضوری به رسمیت بشناسند، تمام نیازهای دانشجویان در تمامی موارد برطرف و حمایت خواهد شد.

انواع آموزش و یادگیری آنلاین

به طور کلی آموزش آنلاین به دو صورت همزمان و غیر همزمان ارائه می شود، که دانشجویان می توانند متناسب با برنامه روزانه و زمان خود هر یک از این آموزش ها را انتخاب کرده و شروع به یادگیری آنلاین و تحصیل دوره نمایند.

در آموزش آنلاین هم زمان تبادلات اطلاعات به صورت زنده انجام می گیرد. به طوریکه دانش آموزان و دانشجویان می توانند به صورت آنلاین پرسش های خود را مطرح کنند و مربی نیز از طریق پیام رسان فوری و آنلاین به سوالات پاسخ می دهد.

در یادگیری غیر همزمان شما می توانید منابع آموزشی را در سیستم کامپیوتر و لپ تاپ و یا گوشی موبایل خود تماشا کرده و گوش کنید. همینطور از طریق فروم با همکلاسی های خود در مورد مبحث آموزشی بحث نمایید.

جهت مشاهده آموزش های آنلاین می توانید در دوره های آموزش مجازی نوآوری های روز ( آموزش آنلاین فن آوری های روز ) شرکت کنید.

یادگیری و استخدام آنلاین

بسیاری کارفرماها برای استخدام مبنا بر صلاحیت دانشجو در رشته کاری خودشان می دانند. بنابراین بین مدارک آنلاین و مدارک حضوری تفاوتی قائل نیستند.

از نظر این کارفرماها کسب صلاحیت آنلاین برای دانشجو مهارت های منحصر به فردی را برای او به وجود می آورد که می تواند او را از سایر متقاضیان شغلی در آن حوزه متمایز کند.

یادگیری آنلاین امروزه توانسته بسیاری از کسب و کارها و همینطور شرایط آموزشی را به طرز قابل توجهی بهبود دهد. همچنین آموزش های مجازی در عرصه تحصیل و یادگیری دروس به خصوص با وجود بحران کرونا گام بزرگی را در جهت ارتقای نوع آموزش در زمینه های مختلف و تحصیل علوم برداشته است.

نتیجه گیری

از آنچه از یادگیری آنلاین گفته شد می توان به این نتیجه رسید، که یادگیری از طریق مجازی می تواند افراد را با آنچه که در عصر ارتباطات است هماهنگ کرده و اطلاعات و یادگیری آنها را به رو رسانی نماید. همچنین برای شروع کار و ورود به کسب و کارها یک روش بسیار موثر است.

به طوریکه در تحقیقات اخیر در آمریکا نشان داده، که افرادی که یادگیری و آموزش های خود را از طریق آنلاین پیگیری می کنند، به مراتب کارآتر و بهره وری بیشتری از سایر افرادی که به صورت سنتی اقدام به یادگیری و آموزش کسب و کار می کنند دارند.

 

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

0

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
2
like
وحیده سجادی