13 عاملي كه سد راه موفقيت مي‌شوند

همه ما آرزو داريم زندگي خوب و موفقي داشته باشيم و در راه تحقق آن تلاش مي‌كنيم. اما بايد بدانيم براي رسيدن به موفقيت اصول و قوانيني وجود دارد. البته اين قوانين چندان پيچيده نيستند. اگر موانع دست يابي به موفقيت را بشناسيم و آن‌ها را رفع كنيم به نتايج مطلوبي دست پيدا خواهيم كرد.2 min


-1

براي كسب موفقيت و رسيدن به آرزوهايمان بايد تلاش كنيم. البته نيازي هم نيست كه كاري خارق العاده و يا بيش از حد توان خود انجام دهيم. فقط كافي است از انجام كارهايي كه مانع حركت و پيشرفت ما مي‌شوند، خودداري كنيم.

 

 

تعريف ما از موفقيت با يكديگر تفاوت دارد و هريك از ما برداشت متفاوتي از اين موضوع داريم. اما به طور كلي موانعي وجود دارند كه سد راه موفقيت مي‌شوند. آيا اين موانع را مي‌شناسيد؟ آيا تاكنون به اين مسئله فكر كرده‌ايد؟

در اين مقاله به شرح و توضيح 13 عاملي كه مانع دست يابي به موفقيت مي‌شوند، مي‌پردازيم.

 

1. از سلامتي خود غافل نشويد

اولين قدم در راه رسيدن به موفقيت داشتن بدني سالم است. پس به سلامت بدن خود اهميت دهيد و قبل از هر چيز مراقب سلامتي خود باشيد. براي اين منظور دو نكته را به خاطر بسپاريد:

1. رژيم غذايي سالم داشته باشيد

2. به طور منظم ورزش كنيد

بله، رعايت اين نكات مي‌تواند به شما كمك كند. مطمئنا يك روز از خودتان به خاطر مراقبت از سلامتي خود، تشكر خواهيد كرد.

 

2. نگاه كوتاه مدت را كنار بگذاريد

شما فقط يك بار زندگي مي‌كنيد. پس اگر همين يك بار را درست زندگي كنيد، كافي است.

افراد موفق براي خود اهداف بلند مدت تعيين مي‌كنند. آن‌ها مي‌دانند كه براي رسيدن به اين اهداف بايد از عادت‌ها و كارهاي كوچك شروع كنند، برنامه ريزي كنند و طبق آن پيش بروند. اين عادت‌هاي خوب نبايد از روي اجبار انجام شوند بلكه بايد جزئي از وجود شما شوند و از انجام آن‌ها لذت ببريد. به عنوان مثال، ورزش مي‌كنيد چون مجبوريد كه وزنتان را كم كنيد يا ورزش مي‌كنيد چون براي سلامتي شما مفيد است. بين اين دو تفاوت وجود دارد. وقتي اجبار در كار باشد از انجام آن لذت نخواهيد برد.

 

3. خود را دست كم نگيريد

همه ما توانايي‌ها و استعدادهايي در وجودمان داريم. مي‌توانيم بدرخشيم و تاثير مثبتي نيز در زندگي ديگران داشته باشيم. براي اين منظور، بايد ترس‌هاي خود را كنار بگذاريم و اقدام كنيم.

اگر هرگز تلاش نكنيد و از فرصت‌هاي پيش روي خود استفاده نكنيد، هرگز نمي‌توانيد به موفقيت دست پيدا كنيد. ايده‌هاي خود را بيان كنيد و از شكست نترسيد. شكست آنقدرها هم كه فكر مي‌كنيد بد نيست. از اين طريق مي‌توانيد كسب تجربه كنيد و حتي همين شكست‌ها مي‌توانند عاملي براي موفقيت شما باشند.

 

4. بهانه‌گيري را كنار بگذاريد

اين خود ما هستيم كه سرنوشت خود را مي‌سازيم. افراد موفق براي تحقق روياهاي خود تلاش مي‌كنند. بايد اين را درك كنيد كه شما مسئول زندگي خودتان هستيد. بايد به تنهايي تلاش كنيد، ترس‌هاي خود را كنار بگذاريد و با زندگي رو به رو شويد. مشكلات و سختي‌ها نيز بخشي از زندگي هستند.

تنها راه موفقيت، مسئوليت پذير بودن است. چرا؟ زيرا بهانه‌جويي مانع پيشرفت مي‌شود. پس مسئوليت زندگي خود را بر عهده بگيريد چون هيچ كس ديگري اين كار را نخواهد كرد.

 

5. ذهنتان را بسته نگه نداريد 

آينده متعلق به كساني است كه مهارت‌هاي بيشتري مي‌آموزند و آن را با خلاقيت همراه مي‌كنند.

افرادي كه ذهن بسته‌اي دارند تصور مي‌كنند كه هوش صرفا يك مقوله ذاتي است. از نظر آن‌ها، موفقيت تنها به استعداد متكي است و به كار و تلاش طولاني مدت بستگي ندارد. اما آن‌ها سخت در اشتباه هستند.

افراد موفق اين موضوع را به خوبي مي‌دانند كه موفقيت تنها از راه تلاش و كوشش مداوم ميسر مي‌شود. آن‌ها هر روز براي پيشرفت خود تلاش مي‌كنند. به كسب دانش مي‌پردازند و مهارت‌هاي جديد را مي‌آموزند و مي‌دانند كه اين امر به زمان نياز دارد. آن‌ها از زندگي خود حداكثر استفاده را مي‌كنند.

 

6. به دنبال معجزه نباشيد

بايد سعي كنيد هر روز، از هر لحاظ بهتر و بهتر شويد. اين رويا را كه يك شبه مي‌توانيد به موفقيت دست پيدا كنيد را از سرتان بيرون كنيد.

افراد موفق مي‌دانند كه هر روز بايد كمي پيشرفت داشته باشند و اين تنها راهي است كه مي‌توانند به نتايج عالي دست ‌يابند. چرا؟ زيرا با گذشت زمان، اين پيشرفت‌هاي كوچك در كنار هم منجر به دست يابي به اهداف بزرگ مي‌شوند. بنابراين، مهم است كه برنامه ريزي طولاني مدت داشته باشيد. حتما تمركز خود را روي اين موضوع بگذاريد كه روز به روز بهتر شويد. تنها يك درصد هم نسبت به روز قبل پيشرفت داشته باشيد، كافي است. نه بيشتر و نه كمتر.

 

 

7. كمال‌گرايي را كنار بگذاريد

علي رغم اينكه تلاش مي‌كنيم ولي بازهم همه چيز عالي نخواهد بود. ترس از شكست اغلب مانع اين مي‌شود كه ايده‌هايمان را بيان كنيم يا خلاقيت‌هايمان را نشان دهيم و آن‌ها را به اشتراك بگذاريم.

آنچه نگران كننده است اين است كه هميشه منتظر باشيم تا همه چيز كامل و ايده‌آل باشد. در اين صورت تمام فرصت‌ها از دست مي‌روند. پس فرصت را از دست ندهيد و دست به كار شويد. وقتي شروع به كار كرديد در حين انجام آن، مهارت‌هاي خود را هم بالا ببريد. فراموش نكنيد كه روزي يك درصد پيشرفت كافي است. سعي كنيد هر روز بهتر از ديروز باشيد.

 

8. از انجام چند كار به طور همزمان پرهيز كنيد

اگر در مسير حركت خود مدام متوقف شويد و از اين شاخه به آن شاخه بپريد هرگز موفق نخواهيد شد. افراد موفق به خوبي اين موضوع را مي‌دانند. به همين دليل، آن‌ها يك كار را انتخاب مي‌كنند و تمام تمركز و وقت خود را صرف انجام آن كار مي‌كنند تا به نتيجه مطلوب دست پيدا كنند. اين كار هر چيزي مي‌تواند باشد: يك پروژه كاري، يك مكالمه يا حتي يك تمرين. متمركز بودن بر روي يك كار براي رسيدن به موفقيت ضروري است.

 

9. از اينكه بخواهيد همه چيز را كنترل كنيد، دست برداريد

بعضي چيزها بستگي به ما و عملكردمان دارد. اما همه چيز در اختيار ما نيست و به ما بستگي ندارد. آنچه را كه نمي‌توانيد كنترل كنيد كنار بگذاريد. تلاش خود را معطوف كارهايي كنيد كه مي‌توانيد از عهده انجام آن‌ها بربياييد.

تنها چيزي كه مي‌توانيد روي آن كنترل داشته باشيد تصميماتي است كه درمورد مسائل پيش رويتان مي‌گيريد. نه بيشتر و نه كمتر.

 

10. بله گفتن به خواسته‌هاي ديگران را كنار بگذاريد

يكي از چيزهايي كه افراد موفق بايد ياد بگيرند، نه گفتن است. هميشه نيازي نيست كه به تمام خواسته‌هاي ديگران بله بگوييد. به كدام خواسته‌ها؟ بعضي وظايف در محل كار، بعضي فعاليت‌ها، بعضي از خواسته‌هاي اقوام، خانواده يا همكاران.

ممكن است به خاطر اين كار مورد سرزنش قرار بگيريد اما بايد بدانيد كه نمي‌توانيد تمام خواسته‌هاي ديگران را انجام دهيد.

 

11. از افرادي كه جلوي پيشرفت شما را مي‌گيرند دوري كنيد 

افرادي كه بيشتر وقت خود را با آن‌ها مي‌گذرانيم تاثير زيادي بر رفتار و شخصيت ما دارند. در نتيجه، با گذشت زمان خواه ناخواه شبيه آن‌ها مي‌شويم. مطمئنا در اطراف شما افرادي هستند كه از زندگي شخصي و شغلي خود رضايت كمتري دارند. افراد ديگري هم هستند كه رضايت بيشتري دارند.

اگر تمام وقت خود را با افراد گروه اول بگذرانيد، نتيجه چه مي‌شود؟ بله، درست است. شما هم شبيه آن‌ها مي‌شويد. بنابراين، شانس شما براي رسيدن به اهدافتان كاهش مي‌يابد. اما اگر بيشتر وقت خود را با افراد خوش بين و با استعداد بگذرانيد، نتيجه چه مي‌شود؟ در اين صورت شانس خود را براي تحقق روياهايتان افزايش مي‌دهيد.

بنابراين، به اطراف خود خوب نگاه كنيد. آيا اكنون وقت آن نرسيده كه تغييري در نگرش خود ايجاد كنيد؟ سعي كنيد بيشتر وقت خود را با افراد پرتلاش، خوش بين، آينده نگر و موفق سپري كنيد. بعد از مدت كوتاهي خواهيد ديد كه شما هم مثل آن‌ها مي‌شويد.

 

12. از اينكه بخواهيد همه را راضي نگه داريد، دست برداريد 

اگر بخواهيم همه را راضي نگه داريم، تنها راهش اين است كه هيچ كاري انجام ندهيم. آيا چنين چيزي امكان پذير است؟

شما هرگز نمي‌توانيد همه را راضي كنيد. يك محصول مصرفي را در نظر بگيريد. كساني كه از اين محصول استفاده مي‌كنند نظرات متفاوتي نسبت به آن خواهند داشت. عده‌اي از آن راضي هستند و عده‌اي راضي نيستند. در مورد ما هم همين طور است. شما نمي‌توانيد كاري انجام دهيد كه همه را از خود راضي نگه داريد. عده‌اي كار شما را مي‌پسندند و عده‌اي نمي‌پسندند. بنابراين، تنها كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد اين است كه خودتان باشيد و هر روز كمي بهتر از ديروز باشيد.

 

13. وقت خود را بيهوده با شبكه‌هاي اجتماعي و يا تماشاي تلويزيون تلف نكنيد

مشكل اصلي اين است كه فكر مي‌كنيد به اندازه كافي وقت داريد. تماشاي مدام تلويزيون يا وقت گذراندن در شبكه‌هاي اجتماعي مختلف تمام وقت شما را مي‌گيرد. سرگرم شدن به اين موارد نبايد تا حدي باشد كه اهداف خود را فراموش كنيد.

بايد اعتياد به شبكه‌هاي اجتماعي را به حداقل برسانيد. زمان مشخصي را به آن اختصاص دهيد و تمام وقت و زندگي خود را صرف آن نكنيد. از زمان خود به بهترين وجه ممكن استفاده كنيد. تمركز خود را روي اهداف بلند مدتتان بگذاريد تا زندگي شما سرشار از موفقيت شود.

نویسنده


خوشت اومد؟ با دوستات به اشتراک بذار!

-1

عکس العمل شما درباره این مطلب چی بود؟

اوه اوه
0
اوه
:( :(
0
:(
⋋_⋌ ⋋_⋌
0
⋋_⋌
:)) :))
0
:))
3> 3>
0
3>
like like
0
like
زهرا محمدي